SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Rebotezarea hotelului Bulevard

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 31.10.2007 18:06
Jugendstil mai e si Spitaul CFR, sau macar interiorul...am fost uimita cand am intrat.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2007 14:46
Si iar exagereaza ziaristul cu statui Gutza si mai stiu eu ce alte chestii. Daca asta a fost dorinta investitorilor si imaginatia arhitectilor asta este... daca nu iti convine mergi acolo, leaga-te cu un lant de cladire si fa protest. Si-au permis sa simplifice si asta e... cand o sa ai tu ca proprietate privata o cladire istorica (desi ex-Hotel Bulevard nu-l vad eu neaparat istoric) atunci sa il amenajezi asa cum iti dicteaza tie mintea si sufletul.

Si daca era chiar asa de grav ce s-a facut cu ex-Bulevardul tu crezi ca nu s-ar fi intervenit?
Enjoy the silence

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.11.2007 15:21
Fly_away wrote:Si iar exagereaza ziaristul cu statui Gutza si mai stiu eu ce alte chestii. Daca asta a fost dorinta investitorilor si imaginatia arhitectilor asta este... daca nu iti convine mergi acolo, leaga-te cu un lant de cladire si fa protest. Si-au permis sa simplifice si asta e... cand o sa ai tu ca proprietate privata o cladire istorica (desi ex-Hotel Bulevard nu-l vad eu neaparat istoric) atunci sa il amenajezi asa cum iti dicteaza tie mintea si sufletul.

Si daca era chiar asa de grav ce s-a facut cu ex-Bulevardul tu crezi ca nu s-ar fi intervenit?


Bulevard nu este Monument Istoric, ci a fost Monument de Arta, reprezentativ pentru Jugendstil...
Acum intr-adevar, nu mai este nimic...

Ma simt oarecum vinovat ca eu am deschis Cutia Pandorei....Si nu la subiect, la tema, cu argumente inerente ...observ ca se cauta cu orice pretext continuarea unei iritari personale si polemici....Va rog, nu pe spatele Istoriei si Esteticii...

Stiu foarte bine ce si cum in legatura cu aceasta cladire...Este, trebuie sa o spun pe fata....tendinta de a anula urmele vizibile si iritante ale trecutului ziditorilor ei si fostilor proprietari de pana la 1919...
Repet: Continental nu sunt proprietari...
Mai mult....
Din partea mea faceti totul ca-n Hipodrom si VARON...
Va fi foarte original fata de periferia oricarui oras de beton...fie el fost comunist, ori fost mereu capitalist...betonul este neutral-cenusiu, precum costumele Securistilor si ale Celor de la Partid....
Sau alb-pe-alb steril ca Sahara....

Eu am aratat alta cale posibila... Si aceasta cu exemplificari pana peste cap, sa se inteleaga de ce este de fapt vorba...Sunt lucruri necunoscute pentru multi si ar trebui sa incerce sa judece comparativ, sa vada ca exista si altceva....
Bineinteles ca nu vin cu un cockteil Molotov sa-i dau culoare...
Asta vreti, asta aveti...
Precum si noi aici in Deutschland...acelasi drac...
Dar daca nu doriti propuneri, sugestii, discutii civilizate...ne retragem...
Am destule de comentat si despre daramarile in Ulm si cenusiul cotidian de pe ulita...

cu regret ca trebuie sa intervin astfel...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen
Attachments
hermannstadt.hotel_europa._nach_1919_hotel_bulevard_1915.3.jpg
Am mai gasit o poza.Putin diferita in culori si unghi...Interesanta ca document..Mai mare nu era...
hermannstadt.hotel_europa._nach_1919_hotel_bulevard_1915.3.jpg (24.36 KiB) Viewed 13239 times
Hermannstadt.Hotel Europa.(nach 1919 Hotel Bulevard)1915.2.jpg
aici am accentuat putin contrast si culori
Hermannstadt.Hotel Europa.(nach 1919 Hotel Bulevard)1915.2.jpg (93.36 KiB) Viewed 13239 times
Last edited by Retras la cerere on 02.11.2007 01:11, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2007 22:01
Cred ca mai bine arata acum cladirea actuala a Hotelului Continental Forum decat asa cum mi-o amintesc eu dupa '90, de culoare gri asemeni blocurilor din Hipodrom. Mie nu mi se pare ca s-a schimbat foarte mult din starea initiala, plus ca la ultimul registru de ferestre, chiar daca mai demult s-a renuntat la mansardarea initiala, iata ca acum s-au adaugat unele ornamente frumoase.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 02.11.2007 01:58
Nu atac persoane, Georg, ci atac ideile persoanelor. Nu am cum sa atac persoana daca nu o stiu. Tot ceea ce eu as critica sau as comenta aici is ideile lor. Prin urmare: mi s-a parut deplasata replica lui si cu asta basta.

Si inca ceva... in ultimul timp vad pe forum foaaaarte multe topicuri cu atmosfera melancolica, total contra lucrurilor care se intampla in Sibiu. E adevarat, Sibiului ii lipesc multe si ii vor lipsi in continuare, ca... nu exista padure fara uscaturi.

Cat despre Hotel Bulevard... nimeni nu a spus ca se transforma acele cladiri in cartiere stil Hipodrom. Vorba lui Alex: in comparatie cu anii 80 sau 90, Bulevardul arata acuma de 100000 de ori mai bine. Iar culoara alba ii sta foarte bine. Cel putin se afla in contrast cu Ramada. Si toti pe care ii stiu care or venit in vizita in Sibiu au laudat ex-Bulevardul. Si in plus, noaptea arata superb hotelul.

Da, ii s-au sters multe din formele initiale, din perioada interbelica, dar asta este...
Enjoy the silence
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 02.11.2007 06:40
puteau totusi ca in timp sa pastreze acele "forme initiale" la urma urmei asta e si frumosul centrului istoric. Dar uitandu-ma la aceasta poza cred ca cel mai mult regret zona verde :(
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 02.11.2007 10:29
Asa-i... zona verde din fata hotelului era superba... dar ui asa... daca romanii vor tot mai multe masini si tot mai multe parcari... asta e.

ma rog, desfiintarea zonei verzi din fata hotelului a fost facuta de comunisti... alta vreme, alte idei ciudate, oameni expirati.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 02.11.2007 16:20
Ma intreb cum am ractiona si procesa noi, cu simtul asta a liniei drepte si a uniformizarii, o minune gen Hundertwasserhaus?
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.11.2007 17:47
dreamwind55 wrote:Ma intreb cum am ractiona si procesa noi, cu simtul asta a liniei drepte si a uniformizarii, o minune gen Hundertwasserhaus?


Nu toate imi plac...in special ciudate sunt blocurile numai mociorlite cu culoare sa fie altfel...
Dar nu numai in Ostariki (Austria), ci si in Jermania cea retrograda, in fundul Schwabenland, in gaura Plochingen (Nod de Cale Ferata, un fel de Copsa-Mica fara negru si otravuri) apare Hundertwasser...Cred ca de fapt este o continuare a experientei Jugendstil combinata pe de alta parte cu experienta Grafitti din doza....
Nu totdeauna salveaza...dar merita sa fie vazuta...Nu am gasit repede cele mai....si mai....ce mi-a cazut sub Google Bilder Hundertwasser...

Dar Hipodromul nu-l salveaza nici Marc Chagall si nici macar Salvador Dali....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
plochingen_hundertwasser.jpg
plochingen_hundertwasser.jpg (101.25 KiB) Viewed 13184 times
Inneninsel.jpg
Asta-mi place mult de tot...Hundertwasser... Insula Interioara...
Inneninsel.jpg (11.94 KiB) Viewed 13194 times
Stammhaus.jpg
Stammhaus.jpg (9.26 KiB) Viewed 13194 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.11.2007 18:26
dreamwind55 wrote:Ma intreb cum am ractiona si procesa noi, cu simtul asta a liniei drepte si a uniformizarii, o minune gen Hundertwasserhaus?

Pe de alta parte insa, este o crima, la o cladire Bauhaus =Art Déco, construita in linii clare, unitare si cu o culoare tot unitara, sa adaugi aiurea culori si formulete pentru a o umaniza cu caldura bovina...
Incerc sa explic...
Comparati la Aeroportul... cele doua poze cu aeroportul prin anii 60' alb-negru si color...
Contrar ce spune @chisi, pentru vremea aceea, cladirea cu turnul erau moderne si minunate...Dar...alb-negru...deci unde apare caramida aparenta rosie, strica tot...Pus la punct si respectand stilul ar fi mult mai valoros artistic decat noua magazie cu balonase...Dar respectand stilul, inseamna aici de fapt sa o faci numai in tonuri de cenusiu, care delimiteaza partile, dar si unesc...Nu era deloc rau atunci....rau a fost ca au inzorzonat-o...o restauratie sobra si corecta...ar merita...ar fi chiar monument de Bauhaus.....
Deci fotografia alb-negru arata mai placut decat cea color...
Asa si cladirea...ar trebui sa fie redusa la esential....Bauhaus este minimalist, functional, unitar, cu linii clare de forta si structura...Dar 100 blocuri Bauhaus m-ar trimite in butoiul personal cu melancolie....

Trebuie respectat stilul initial..simplu...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 14.11.2007 09:39
Sa nu mai vorbim de ghivecele alea de flori din fata hotelului. Arata ca niste morcovi uriasi de fier care au rasarit din pamant. Cand mai treceti pe acolo, uitati-va cu atentie....E hilar de-a dreptul. Nu respecta proportiile ctat de cat, un echilibru, ceva...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 14.11.2007 10:43
apropo, am citit ieri pe firma ca restaurantul de la parterul lui Bul... pardon Continmental Forum se numeste BALCAN (sau Balkan?) BISTRO. Avem niste nume la restaurante de te spargi...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 14.11.2007 16:03
si TeKafee...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 14.11.2007 17:11
chisi wrote:apropo, am citit ieri pe firma ca restaurantul de la parterul lui Bul... pardon Continmental Forum se numeste BALCAN (sau Balkan?) BISTRO. Avem niste nume la restaurante de te spargi...


Am tot comentat la ziare la articolele care anuntau.... evolutia:

Hotel Europa
Hotel Bulevard
Hotel Balkan...


Exagerez, dar imi place simetria care da tendinta clara....

Cu TeKafee....
vine din BiblioTeka...fä!

Poate fi si mai rau...zise Optimistul...
daca vine Bucur premare numa'Junii Sighiului mai auziti.Se plange ca prea mult despre cultura europeana si prea putin despre autohton...
Lasati ca din Capitala Culturala Europeana deveniti sub Tovarasul Capitala Marginimii...El are program hotarat sa puna lucrurile la punctul lui de vedere...
Si se face Car cu Boi pana la Crasma din Batrani...
Numai La Calugaru' sa mi-l lase-n pace...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 14.11.2007 19:44
Nu stiu daca am mai zis pe aici, dar, unfortunetely, La Calugaru (exact asa era numele acela pe firma, fara articolul hotarat "l" MU MAI EXISTA. Nici ca crasma serioasa, nici ca firma (au spart-o sau au dat-o jos sau... Ultima oara era un second hand cu "produse la 38.000 lei". Ca in orice capitala culturala care se respecta.

Mai nou, nu exista o petrecere oficiala serioasa fara Juni. Asta asa, apropo.
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests

cron