SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Vandalizat de Satanisti (Ideologie Traco-Nazista din Sibiu)

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.06.2007 19:35
Deci totusi a prins tare obscurantismul si acolo...Si chiar in Sibiu, Capitala Culturala Europeana...
Vestea vine din intamplare, din Arad, un articol despre... numit: Vandalizat de Satanisti. Din articol aflam ca cei trei nominalizati sunt intemeietorii grupului satanist Gebeleizis, infiintat la Sibiu in anul 2000, cu aprobare oficiala (vezi numarul hotararii judecatoresti)...
Si hotarati sa isi impuna doctrina prin forta...
Cine seamana vant culege furtuna...
Dacii si dracii?

http://www.online-stiri.ro/show_news_329000.html

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
PS: deschid pagina in NET:
http://www.gebeleizis.org

deschid lupul; deschid Societatea Gebeleizis, apoi deschid Crez si Doctrina; apoi deschid: Cine sintem si aflu ca tinerii (?)
Lucian-Titus Costea,
Vasile -Andrei Molnar si
Flaviu Borlea sunt inemeietorii grupului Satanist.
La Statut aflu ca este redactat de:
Lucian-Titus Costea,
Vasile-Andrei Molnar
Iulia-Elena Rafaila
Se pare ca toti sunt din Sibiu...
Ma intreb: aici la mine in Germania, daca preotul catolic ar afla de asa ceva, ar incerca sa vorbeasca cu parintii acestor tineri(?) care au primit Botezul(?!..)
In caz ca nu se ajunge la lepadarea de Necuratul, prin Pocainta si Pedeapsa
eclesiastica, preotul ar fi obligat sa recurga public la Excomunicare din Ecclesia si la Anathema publica...
Ma intreb daca Biserica Rasariteana de Rit Grec ingaduie asa ceva...Isi poate permite?
Numele sunt cunoscute...
Faptele criminale la fel, bazati pe Ideologia lor ,Doctrina Fortei, curat Nazista si Rasista, invataceii lor din zona Arad au pangarit morminte, locuri sfintite, proprietate particulara, Pamant al Bisericii...
Daca nu se intorc, inseamna ca nu le pasa de Excomunicare si nici de Anathema facute publice...

O Biserica ce ingaduie astfel de autoexclusi, care nu arata pocainta adevarata, isi pierde baza, credibilitatea in fata poporului...
Ce-ar zice Mitropolia Ardealului de Mijloc? Poate oricine sa o scuipe in fata?
Nu ma bag...Dar imi pun intrebarea...

Aici dau pozitia si interpretarea Miscarii Gebeleizis referitoare la:

Biblia sau Sfanta Scriptura:

http://www.gebeleizis.org/biblia.htm

si aici Idolii Gruparii:

http://vampirefreaks.com/cult/Gebeleizis

Aici Pagina de Joc a Miscarii Gebeleizis (la Geografie:geto-dacii stapaneau din actuala Grecie pana la Lacul Konstanz Europa!)

http://www.geticagame.com/index.php?loreart=gebeleizis&lang=ro

Aici adeziunea lor in maniera proprie la Sibiu, Capitala Culturala
Europeana
:

http://www.gebeleizis.org/freyfaxifestival/index.html

Aici cateva luari de pozitie in Presa unde se subliniaza caracterul Nazist al Miscarii Gebeleizis (interesant ca mai apar in context si ziaristul Marius Mitea din Sibiu si artistul nihilist Sorin Tara). (chiar in primul articol de mai jos):

http://www.hotnews.ro//pp_articol_1707-Cacealmaua-neonazista.htm

http://www.hotnews.ro/pp_articol_7536-Dacii-neo-nazisti.htm

http://www.monitorulsb.ro/cms/site/m_sb/news/tineri_fara_dumnezeu_17753.html

http://www.gazetadecluj.ro/fullnews.php?ID=14255

Articolele se cam repeta, copiaza unul dupa altul, dar apar local si amanunte care sunt numai in pagina respectiva.

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 28.06.2007 19:24, edited 5 times in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.06.2007 21:21
La noi, religia nu se ia atat de serios. In Germania, dupa cate stiu, sa plateste Kirchensteuer, taxa la biserica. deci este membru cu acte in regula. La noi, te boteaza mama ca asa e traditia si asa vrea soacra sau te miri cine, esti ortodox by default, dar iti pasa cat nbegrul sub unghie de asta. Si Bisericii la fel. De fapt nu, de Boboteaza tot iti bate popa la usa dupa bani. Deci Biserica nu mai e ce era, iar respectul fata de acesta institutie este nul.

Am intrat pe situl lui gebeleizis... haha... copii...zeiii pagani si alte spirite chiar ca nu isi bat capul cu ei...daca reusesc sa fac ceva, e din proprie rautate. asa ca, nu vad de ce problemele create de asociatia lor nu ar tine mai mult de societatea civila decat de Biserica...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 27.06.2007 00:59
Astia-s adolescenti rataciti care nu stiu in ce directie sa-si canalizeze energiile, intra in aceeasi categorie ca si cei care mazgalesc pe ziduri cu sprayul; nu e vorba de ideologie aici.
@dreamwind nu-mi fac o pasiune din a te contrazice :tempted:
dar coincidenta face ca tocmai am citit un comentariu al unui german:

"church tax is an OPTION, as well as religion in public schools. All you need is a letter from your parents stating that you do not want to take religion classes for whatever reasons and you are not required to. Religion is dying in germany, get your facts straight. Watch two minutes of american television and you hear someone preaching about god. i haven't heard god mentioned on german tv in YEARS... tell ANY american you're atheist, they'll look at you like you raped an infant."
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 27.06.2007 12:33
Orice ai spune, americanii, care cred ca au pus coada la pruna si ca au inventat partzul, tot asa te privescsi tot asta ar gandi despre cei care nu sunt ei.
Religia, si mai mult credinta, este o masca a normalitatii. Daca nu ar fi astfel nu am mai evolua. Nuspun ca e bine.
Satanisti sa fie si puberii care cred ca sunt super-man, ori "fanaticii" care se cred Guta ori Nicoleta Luciu si impartasesc ideologii plebiene?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 24
Joined: 26.06.2007 13:07
PostPosted: 27.06.2007 12:45
Ahahaha...suuuuper tare frate!!! ce satanishti??? ia mai da-i in pispalacii ma-sii...taaaare sunt curioasa cine-s ashtia? shi ink o intrebare: de ce s-au apucat sa "vandalizeze" dragii de ei nush ce cimitir de la capatul tzarii shi nu s-or manifestat acas`? sau s-or gandit ca iau tzara asta "dodoloatza" de la un capat la altu` shi ni-l baga pe Michidutza pe gat la totzi? :)))) Sa fim serioshi! Shi ce organizatzie satanista ii aia care e LEGALA?!?!?! e de rasu` curcilor! ashtept cu nerabdare momentul cand voi primi un fluturash satanist pe Balcescu! Just can`t wait...sa vina sa ma "corupa" shi pe mine! =)))))
Take a deep breath... we`re alive...
User avatar
Posts: 24
Joined: 26.06.2007 13:07
PostPosted: 27.06.2007 14:12
...shi totushi...credintza masca a normalitatzii? nu e cam mult spus? sau poate ai alta definitzie a normalului?...care oricum e cat se poate de subiectiv?
Normal se crede shi unu` de la sanatoriu shi narcisistu` de toate zilele shi Tza Ileana din Deal...
Poate shtii povestioara aia cu regele shi fantana otravita? Oricum chiar daca n-o shtii, ideea e ca intr-un regat singura fantana existenta este otravita shi totzi oamenii beau din ea mai putzin regele. Totzi innebunesc mai putzin el, care ajunge sa fie considerat nebun pt k nu e "ca totzi ceilaltzi". In final shi regele bea din fantana numai pentru a fi considerat shi el NORMAL. Asa ca pana la urma ce e normal shi ce e anormal? Cum e Normal? Sa crezi sau sa nu crezi? in ce n-are rost sa intreb... pe k in final toate religiile "asigura" intr-un fel sau altul "veshnicia de dupa moarte" (sau mai multe variatziuni pe aceiashi tema)
K la urma urmei asta-i toata filozofia...omu` se teme de cand ii el de moarte. Mai mult sau mai putzin intr-adevar. asta depinde de Credintza.
Take a deep breath... we`re alive...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 27.06.2007 15:50
Credinta ca masca a normalitatii, bineinteles. Nu neaparat cea crestina, mozaica, budista sau hindusa... Credinta in ceva. E o nevoie de baza a omului, ca si cautarea sensului.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 24
Joined: 26.06.2007 13:07
PostPosted: 27.06.2007 15:59
mmmda...cred ca nu pricep eu ceva shi anume cum se pune accentul. Adikalea credintza mascheaza normalitatea (a masca = a ascunde => verb) sau credintza ca masca a normalitatzii, de unde rezulta ca masca e credintza? de fapt :D te mai uitzi? e Subiectivitate shi atat [.] Shi mie nu imi pasa...fiecare cu piticii si opinia lui. :D
Take a deep breath... we`re alive...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 27.06.2007 16:14
Uneori masca devine adevaratul chip...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 24
Joined: 26.06.2007 13:07
PostPosted: 27.06.2007 16:19
De acord, partzial. Ash avea niscaiva comentarii de facut, dar ash fi prea "off-topic" (ce shod suna)... :-J
Take a deep breath... we`re alive...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.06.2007 18:21
Am actualizat link-urile...Am dat si o parte si cealalta. Cat am gasit...
(vide topic 1. Largit si rearanjat.)..
Tema nu poate fi ignorata...
Exista...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 29.06.2007 07:23
Religia, ma rog, credinta, din pacate, chiar reprezinta o masca a normalitatii. Cu cat esti mai ortodox, cu atat esti privit mai deschis; cu cat te inchini mai des si mai apasat, cu atat esti mai credincios, in contextul normalitatii. Credinta reprezinta o virtute socio-conceptuala - cu cat este mai indepartata ori opusa normelor si valorilor unanime - eu ii spun masca!

Ineptiile puber-pubertinilor, cred, ca nu au alt scop si efect decat sa mentina echilibrul dualismului universal. Desi e cam fortat...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 29.06.2007 08:01
Gigele, credinta e o traire, nu o masca. E o diferenta intre a te ruga in biserica si a te pune bine cu seful de birou, chiar daca il detesti.
Sau poate, la stilul tau de a scrie in serpentine, nu te-am ginit complet.

Ceata de la Gebeleizis se comporta exact cum trebuie ca sa se faca de ras fara ajutor extern.
Au amestecat ideologia nazista cu paganisme germano-geto-dace, numai bine de prostit puberi cretini care asculta black metal norvegian (cei mai fanatici pagani anticrestini).

Si ce sa faca si ei. Decat sa ia la bataie oamenii care ies de la biserica duminica si sa o ia pe fizic la modul... fizic, mai strica si ei o cruce prin cimitir, ca acolo nu-i bate nimeni.
@Georg
O excomunicare ar fi utila in acest caz. Chiar daca "dacilor" nu le-ar pasa de asta. Sau macar o luare oficiala de pozitie.
Pentru a fi nazist convins iti trebuie, ca si la bolsevici, o mare doza de tampenie crasa si supunere idioata. O spun pentru ca cunosc bine ambele gashti.

Poate vreunul dacii cu blugi si telefon mobil imi poate explica de ce, pentru a iti iubi tara (ca idee de tara), trebuie neaparat sa crezi si in Fuhrer, si in Burebista, si in penibilii aia de Thor si Odin, si sa spui ca crestinismul nu e bun pentru ca Iisus Hristos era de neam evreiesc, un lucru pe care nici nazistii nu au avut tupeul sa-l urle in gura mare.

@calypso
chestia cu fantana otravita e valabila si pt Sibiu. Numai ca aici a baut si regele ala din ea.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 29.06.2007 08:30
chisi wrote:Gigele, credinta e o traire, nu o masca. E o diferenta intre a te ruga in biserica si a te pune bine cu seful de birou, chiar daca il detesti.
Sau poate, la stilul tau de a scrie in serpentine, nu te-am ginit complet.

.................................

Si ce sa faca si ei. Decat sa ia la bataie oamenii care ies de la biserica duminica si sa o ia pe fizic la modul... fizic, mai strica si ei o cruce prin cimitir, ca acolo nu-i bate nimeni


Dragul meu, afirmatia ta ca, este, credinta o traire, este pur personala, justificata de propriile-ti ratiuni, deci nu este un principiu general.

Iti dau dreptate, nu m-ai "ginit" nici pe departe, dragul meu! Dar esti simpatic, te straduiesti sa ma intelegi. Sa nu faci o pasiune pentru mine.(apostrofare off-topic)

Basca, analogia credintei cu ipostazele societatii de consum imi pare pe cat de puerila pe atat de deplasata. De unde si pana unde?

In alta ordine...daca nord black-metal-istii sunt pagani si satanisti, si daca puberiilor ce le impartasesc ritmurile le justificam actiunile anti-sociale oferindu-le scuza ca sunt - satanisti - atunci de ce nu ar fi si vremea satanista, ca tot a facut ravagii prin mai multe cimitire!

Nu este etic sa imi atribui un stil ce te caracterizeaza, dar inteleg ca este tentant sa proiectezi asupra altuia ceea ce nu percepi din sinele tau liric!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.06.2007 17:46
Ca sa lamurim lucrurile: daca e sa vorbim despre Satanism-asa cum Le Vey l-a "fondat", e tot o credinta, deci lasati-o mai moale. Ca orisice credinta isi are regulile si ritualurile ei. Dintre care prinicpalul e sa nu faci rau daca esti lasat in pace. Fazele cu pisici ucise in ritualuri vudu-vudu la miez de noapte si copilu' sfasiat sunt chestii de Hollywood. Deci. don' t spoil a good name here! aia is copii tulburati. Raul perfect este la fel de rar ca si binele perfect.
Iara teama asta indusa pe cale culturalo-educationala fata de "pagani" si "paganism" e iara infantila. Fenomenul asta nu are nimic, dar nimic de a face cu chestii superioare si spirituale. Ritualurile create de Gebe...cum i-o fi chemand sunt niste joculete copiate, palide si ridicole...
Si ce daca isi fac spectacol de rock metal pagan pe scena din ASTRA in Dumbrava? Artmania crezi ca a fost mai ok? Ne simtim jigniti ca exista si alte viziuni? Oare un pagan nu se simte jignit cand peste tot da numa' de crestinism si de atitudini moralizatoare? De icoane crestine in scoli?Ajungem iar la discutii despre toleranta, si atunci ajung sa va acuz de intoleranta, asa ca prefer sa inchei.

Ca sa nu fiu inteleasa gresit. Nu ii apar te tampitii aia. Incerc doar sa explic faptul ca pe lumea asta exista oameni diferiti, cu credinte diferite si asta nu ii face mai prejos de noi/voi, Lorzii Crestinatatii.
We will always be so much more human than we wish to be...
Next

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron