SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

nepasare sau nesimtire?

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2007 05:48
Nu ma ataca ca eu nu am zis ca nu sunt de acord cu asa un program (scuzati cacofonia)!
Ptr sortarea gunoiului e nevoie de multe alte containere, care costa bani. In plus, depozitarea gunoiului (tot in containere speciale, daca vrem ca totul sa fie facut ca la carte!) costa si ea. Si uite asa se aduna sume destul de mari, care sa nu poata fi platite. Uitati-va pana si la masinile cu care aduna gunoiul din containerele care le avem fiecare acasa: stii daca in ziua respectiva vine sa ridice gunoiul, dupa mirosul de afara. Intreaga strada duhneste groaznic (ca sa nu zic chiar PUTE!!!)
Solutii ar fi, ca de exemplu credite in banca, iar in urma investitiilor, amortizarea sa fie in putin timp recuperata, si daca se poate sa se obtina si un profit cat mai mare, si mai bine.
Dar...sa nu uitam....firma de salubrizare se ocupa de asta...
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2007 00:30
Nu te-am atacat Hihi.... ti-am zis numai ca banii pierduti pe asa un proiect se castiga imediat inapoi. daca era asa de costisitor, atunci germania, olanda, austria, elevetia, danemarca si alte tari de ce au ramas pe sistemul asta? Prin reciclare se fac bani frumosi. Prin colectarea deseurilor biodegradabile si vinderea lor sub forma de ingrasamant la firme din domeniul agriculturii inseamna un progres si din nou bani/profit. Vinderea plasticului la fabricile de reciclare, alti bani frumosi.

Orice proiect si orice investitie aduce cu sine un sacrificiu si un cost mare, dar cu o strategie buna si cu o tactica desteapta exista castig, atat pe plan financiar dar si pe plan ecologic.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2007 07:27
Da, doar ca ptr inceput au nevoie de multi bani, iar noi se pare ca nu dispunem de aceste fonduri.......sau mai bine zis, nu nu le face nimeni cadou. Iar asta inseamna ca trebuie sa ne descurcam singuri. Dar e munca in plus....
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 01.09.2007 01:39
Se tot vorbeste de absorbtia fondurilor europene..... Ce face Ministerul Mediului? Doarme in papuci! Daca nu in timpul acestei guvernari, sa speram ca in urmatoarea se trezeste cineva si incepe un proiect sugand ca un vampir acele fonduri, ca de aia ni le tot promite UE!

Posts: 7
Joined: 04.09.2007 20:53
PostPosted: 06.09.2007 21:26
haaa...pai daka la voi in orash sunt nesimtiti..pe astia din bucuresti cum sa i mai numesc???
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.09.2007 01:53
Pai na... fiecare cu standardele lui, nu? ;)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.09.2007 02:02
Fly_away wrote:Se tot vorbeste de absorbtia fondurilor europene..... Ce face Ministerul Mediului? Doarme in papuci! Daca nu in timpul acestei guvernari, sa speram ca in urmatoarea se trezeste cineva si incepe un proiect sugand ca un vampir acele fonduri, ca de aia ni le tot promite UE!


(Ma "auto-citez") :lol: Daca tot vorbeam de Ministrul Mediului, Körödi... l-am vazut miercuri la Carcostasi vorbind de poluare... PARDON, "PULoARE"... ma scuzati ca folosesc termenul, dar asa o zis dansul de la Mediu.

Acuma sa nu credeti ca am ceva cu ungurii (CHIAR ca nu am) dar e cam zapacit saracu de el si nu prea stie ce face pe acolo. Ma rog... nu-s eu expertul in ale politicii si ale ecologiei, dar ce-l doare mana sa puna o echipa si un proiect la cale de a face ceva in tara asta? Ne tot plangem si se tot fac comentarii "academice" (cica) la TV ca nu suntem capabili sa absoarbem fonduri europene. Adica, in alte cuvinte, nu noi (22 de milioane) nu suntem capabili, ci o mana de politicieni care se joaca de-a "hai sa fim ministrii", care nu au IQ-ul asa de sus de a pricepe termenul de "fonduri europene".

Na... sa ramanem la "puloarea" noastra ca de ministrii ne-am saturat cu totii :lol:
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 07.09.2007 08:42
Ca veni vorba de poluare... la scala mica. In curte pe centru e un restaurant relativ nou, vizavi de fostul Alcomsib. NU mancati acolo. Seara arunca ciorbele si grasimile si toate jegurile nemancate in canalul din curte (La "De toate pentru Toti") care se infunda sistematic, si miroase si e urat cu balta aia de zoaie. E ilogic. Statul da bani sa se renoveze casele si curtile interioare si dupa aia vine un restaurant cu spate tare, probabil si impute totul cu fumul de la bucatarie, cu resturile aruncate in curte ... la ce bun renovatul?
Ce sa vada turistul acolo? casele sunt frumoase, dar restul, tragic.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.09.2007 16:14
Eu as da amenzi imense de ar ajunge astia sa intre in instanta cu primaria. pe urma sa vezi cum arunca resturile de mancare la buda din restaurantul lor; si nu ca tzatza Vetutza din Merghindeal pe shantzul ulitzei!!!!
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 28.09.2007 16:37
Am vazut exemplele date de tine, adica ady... Mai, ce sa spun, vad asta si eu pe, ma rog, langa, multi stalpi si imi spun: e bine! E bine ca aceste dovezi de incapacitate de adaptare intr-o societate civilizata este sub aceasta forma. Spun asta ca, totusi, gunoiul este depozitat, cu nesimtire, langa un cos de gunoi. Bine, naiba, ca nu este pus la usa vecinului, pe carosabil, lasat sub un scaun in sala de asteptare la cabinet medical(jur ca am vazut asta), sau in mijlocul de transport, ......sau bine ca nu este aruncat de la un geam taman cand treci tu pe sub el!!! Prin urmare, celor care indeasa gunoiul in cosurile de pe stalpi trebuie sa li se dea o diploma....ma mai gandesc ce sa scrie pe ea.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 26.11.2007 12:45
kta si eu stau mult in bucureshti ... mai nou... is nesimtzit la patrat ca is si sibian:P
cel mai greu la noi in tzara se va dezvolta simtul civic. de a pastra curatzenia si de a face curatzenie. a fost, este si va fi greu
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 16.06.2008 19:41
din categoria "nesimtire" cu "N" mare:

ImageImageImage

ca sa vedeti ca unii inca nu au iesit din grote. pentru ce-i care nu-si dau seama din imagini (calitatea e cam proasta si unghiul nu prea bun) este vorba de aruncarea sacilor menajeri plini cu gunoi de la fereastra pe acoperisul unei cladiri mai mici probabil din blocul galben, prospat construit, nefinalizat dar in care se locuieste deja, si in jurul caruia e o mizerie de nedescris ca urmare a grijei cu care au lucrat muncitorii. in fine, de parca i-ar pasa cuiva...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 19.06.2008 15:24
:mrgreen: Poate ca doar le-a scapat de sus, fara intentie...
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 23.02.2009 17:11
ma intreb si eu, intr-o tara civilizata si europeana cum suntem nu ar trebui sa se ocupe cineva si de acest lucru. sub scocurile multor blocuri s-au format in ultimele zile adevarate stalactite, turturi care au, fara sa exagerez, si 2 metri. probabil se asteapta sa ii cada cuiva in cap si apoi se vor face tot felul de scenarii cum s-ar fi putut evita tragedia. pana una alta aveti grija cat de aproape mergeti de blocuri...
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
Previous

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron