SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

pista de biciclete

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 06.06.2008 07:28
tudor_X wrote:la asta nu ma asteptam...
Primarul Sibiului, Klaus Johannis: "Sa fii cascat ochii, nu gura"
http://www.sibiustandard.ro/12302/sa-fi ... -gura.html


dupa ce ai castigat alegerile ca primar poti sa jignesti si sa scoti pe gura orice la adresa oamenilor chiar si la adresa celor care te-au votat ca doar in 4 ani lumea uita si te voteaza din nou.
bravo domnule primar. tine-o tot asa.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 06.06.2008 09:13
si eu dak imi rup papucii p trotuarele din sibiu ar trebui sa dau in judecata primaria? nu zic decat Doamne Fereste, dar am vazut in ultima perioada km multe vanatai :) Urat limbaj dak aceste cuvinte apartin intradevar primarului dar sa recunoastem k bucatile alea d asfalt vopsite nu se pot numi piste de bicicleta niciodata ...

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 09.11.2008 19:35
Se pare ca au inceput lucrarile de prelungire a pistei de biciclete pana catre gradina zoologica :)

Eu sper doar sa nu o mai vopseasca, sau daca o fac sa aleaga o culoare cat mai maronie ca acum toata lumea e atrasa de "covorul rosu"
Attachments
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 10.08.2010 11:39
Cati stiu/tin minte prima pista de biciclete din Sibiu data in folosinta cu muulti ani in urma dar nefunctionala chiar si acum??

http://cemerita.ro/2010/08/10/vesnicele ... din-sibiu/
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 20.09.2010 16:15
Eu :) Daca nu ma insel, la inceput a fost amplasat un semn care interzicea accesul bicicletelor si mopedelor pe acel traseu. Si oricum, amplasamentul pistei despre care vorbim e de-a dreptul cretin. Cine pielea se duce sa se plimbe in zona Piata Cluj cu bicicleta? Are ceva de vazut acolo? Nu! Si nici nu exista trafic invers, din zona Lemnelor/ Piata Cluj. O stupizenie absoluta.

Vara asta am fost in Danemarca, mai exact in Aarhus. Prioritatea este in felul urmator acolo:
1. pietoni
2. biciclisti
3. masini/ autobuze

Pistele de biciclisti impanzesc tot orasul, si pe langa asta, exista piste care fac legatura intre orase/ sate... Vorbim de distante de 10, 20, 30 km. Poate si mai mult.
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 21.09.2010 19:21
ce vrei sa spui, ca in piata cluj nu locuiesc oameni? poate vor sa foloseasca bicicleta pentru cumparaturile din piata, poate merg cu bicicleta la lucru... cred ca asta ar trebui sa fie adevaratul scopul al piestelor de biciclete.
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 21.09.2010 21:45
Ba da dar nu mi se pare normal sa investeasca intr-o pista de biciclete in zona aia. Eu locuiesc in zona aia si n-as pleca in niciun alt cartier, dar nu cred ca e cel mai potrivit cartier pentru a construi prima pista adecvata de biciclete din Sibiu.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.09.2010 22:13
Am vrut sa raspund si eu acum cateva zile, dar ca de obicei incep sa scriu un post si intervine ceva mai urgent si las pagina cu forumul deschisa. atunci, dupa ce am scris vreo 15 - 20 randuri, am lucrat ceva pt un client si intr-un final am ajuns sa dau un restart la PC... mi-am dat seama prea tarziu si nu am mai avut chef sa ma apuc de scris inca odata :))

Parca incepusem sa sa scriu despre 3 chestii:

1. Mai sunt si alte piste decat cea de pe scoala de inot - dumbrava si cea de pe Strada Reconstructiei ? Ca vroiam sa fac o filmare si de pe bicicleta, nu doar din masina :)

Alex G. wrote: Si oricum, amplasamentul pistei despre care vorbim e de-a dreptul cretin. Cine pielea se duce sa se plimbe in zona Piata Cluj cu bicicleta? Are ceva de vazut acolo? Nu! Si nici nu exista trafic invers, din zona Lemnelor/ Piata Cluj. O stupizenie absoluta.

2. Nici eu nu vad ce legatura ar avea obiectivele turistice sau locurile interesante de vazut cu pista de biciclete, sunt convins ca aceste piste sunt facute pt sibieni si nu pt turisti. Pistele sunt binevenite in orice cartier, dar sa fie pista cum e cea de pe Scoala de Inot, cea de pe Strada Reconstructiei nu se prea poate numii pista...

3. Eram curios daca primaria are in proiect realizarea unei piste (desi banuiesc ca raspunsul e NU) in Cartierul Tineretului si in continuare pe strada Tiglarilor (strada la care se lucreaza acum intens). In cartierul tineretului sunt foarte multe familii cu copii care cu siguranta nu vor merge toti la scoala in cartier, la scoala nr 23 si vor trebui sa ajunga in terezian sau mai departe... cu ce? pe unde? in siguranta sau nu , vom mai vedea.

Eu de ex nu am mers niciodata cu autobuzul, doar cu bita si pe jos din Tiglari in Terezian, la denta sau mai tarziu, pana la Inginerie (pana mi-au furat-o ... dupa aia doar pe jos). Atunci nu aveam pretentii de piste, era ok, dar cred ca era totusi si alt trafic fata de ce e acum in oras.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 21.09.2010 22:29
N-am pomenit ca pistele trebuie sa fie in jurul obiectivelor turistice, cladirilor istorice, trasee de vizitat etc. Nu vreau sa comentez mai mult pe seama acestei piste :P

Daca nu ma insel chiar aici a spus cineva ca pista pe Scoala de Inot nu e pista. Eu personal n-as folosi-o daca strada in sine ar fi mai lata sa poata incapea linistit o masina si o bicicleta. Pe langa faptul ca toti merg pe trotuarul rosu, ca deh, e rosu si sunt satui de negru, n-au nici macar bunul simt sa se dea la o parte cand te vad si daca indraznesti sa le atragi si atentia ca se plimba pe o pista de biciclete, (vorbind frumos bineinteles) ajungi la vrute si nevrute :) De N ori am avut problema asta si am vorbit si frumos, si urat :) N-am rezolvat nimic. Nici macar odata.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 15.10.2010 14:42
Ieri mi-am facut timp pt o plimbare cu bita, nu am mai iesit de mult timp, dar fiind frumos afara, si peisajul din parc superb, am zis sa ma rup o ora de la butonat si sa trec la pedalat :P

15 minute a durat plimbarea pe ambele piste de biciclete, de la inceputul filmului pana la minutul 11 puteti vedea pista care incepe pe Strada Scoala de Inot si continua in Parcul Sub Arini - Aleea Calaretilor - Strada Ludos - Padurea Dumbrava.

De la minutul 11:16 ma indreptam spre pista de pe Strada Reconstructiei, am inghesuit acolo si sectiunea de pe strada turnului care era destul de aglomerata la ora aia.


Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 16.10.2010 09:50
interesant... exact asa ceva vroiam sa fac si eu pe o harta interactiva cu pistele de biciclete din sibiu, imagini si video + detalii (distanta, stare etc). e o idee, ca eu nu prea am timp sa fac chestiile astea, poate reusesti tu :)
p.s. interesant ca pe strada reconstructiei au prelungit pista pe trotuar. in noul PUG al orasului e prevazut ca orice strada noua trebuie sa fie prevazuta cu piste de biciclete. pana acum doar aici au facut asta, de restul strazilor resistematizate de la zero lipsind.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.10.2010 10:21
tudor_X wrote:... in noul PUG al orasului e prevazut ca orice strada noua trebuie sa fie prevazuta cu piste de biciclete....


ma intereseaza f mult chestia asta, ai idee daca in PUG este specificata vreo pista in cartierul tineretului - tiglari ?

Cred ca am luat si eu de cateva saptamani un PDF de pe siteul primariei, dar era ffff stufos (parca peste 400 pagini), nu aveam timp de citit tot pdf-ul dar acum m-ai facut curios, am dat un search rapid dupa "piste" si uite ce am gasit :

ARTICOLUL 23 Accese pietonale si piste pentru biciclisti
(1) Autorizarea executarii constructiilor si a amenajarilor de orice fel este permisa numai daca se asigura accese pietonale, potrivit importantei si destinatiei constructiei.
(2) În sensul prezentului articol, prin accese pietonale se întelege caile de acces pentru pietoni, dintr-un drum public, care pot fi: trotuare, alei, strazi pietonale, piete pietonale, precum si orice cale de acces public pe terenuri proprietate publica sau, dupa caz, pe terenuri proprietate privata grevate de servitutea de trecere publica, potrivit legii sau obiceiului.
(3) Accesele pietonale vor fi conformate astfel încât sa permita circulatia persoanelor cu handicap si care folosesc mijloace specifice de deplasare.
PUG Sibiu Regulament local de urbanism 24
(4) La reabilitarea strazilor având ampriza mai mare sau egala cu 14 m, se vor introduce piste pentru biciclisti cu sens dublu având latimea minima de 1 m pentru fiecare sens. Se recomanda separarea fizica a pistelor pentru biciclisti fata de partea carosabila.
(5) La reabilitarea strazilor având ampriza mai mica decât 14 m se vor introduce, numai în functie de posibilitai, piste pentru biciclisti cu sens dublu având latimea minima de 1 m pentru fiecare sens.


Descarca PDF-ul: Regulament Local de Urbanism Sibiu 2010

Parca tu lucrai in domeniu (arhitectura) , daca cunosti planurile primariei sau mai stii alte piste de biciclete din sibiu, let me know.

Eu sincer ma asteptam ca intr-un cartier nou, unde totul s-a facut de la 0, drumuri, case, poduri ... macar o pista de biciclete sa fie facuta pe cea mai importanta strada din cartierul respectiv, bineinteles pe o strada care merge spre centrul orasului. Inca mai sper ca o sa se faca si chestia asta.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 25.12.2010 16:01
se pare ca primaria are in vedere realizarea de piste de biciclete cam prin tot orasul, odata cu deschiderea centurii ocolitoare, pentru a face legatura intre cartiere si centrul orasului, intre zonele comerciale si industriale si orasul:
http://www.turnulsfatului.ro/5855/sibiu ... verde.html
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.03.2011 11:40
Se pare ca primaria va marca pe drumuri mai multe piste de biciclete, veste foarte buna pentru toti biciclistii, sa speram totusi ca unele strazi nu vor fi prea inghesuite, poza cu Stefan cel Mare mi se pare ca va fi foarte inghesuita dupa ce pista va fi marcata pe ambele sensuri.

Traian DELEANU @ Turnul Sfatului wrote:Sibiul devine raiul biciclistilor: 17,38 km de piste de biciclete.

Zece tronsoane de piste pentru biciclisti vor fi amenajate, in aceasta primavara, in intreg Sibiul. Lungimea totala a pistelor va fi de aproape 35 de km (cateva 17,38 de km pe fiecare sens de mers). Pistele vor fi amenajate pe partea carosabila a strazilor din Sibiu, scopul final fiind acela de a conecta toate cartierele cu centrul orasului.
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 11.03.2011 18:34
pare cel putin.... interesant :scratchchin: sunt curios cum va arata practic.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests