SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

pista de biciclete

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 27.11.2007 10:29
Fain lucru. M-a inveselit. De aia exista workshopuri, sa se vorbeasca vorbe...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 30.11.2007 21:02
apropo, astazi abia am circulat pe pista rosie aia de biciclete din Sub Arini. Asta in timp ce pe aleea normala se deplasa lumea normal...

Posts: 7
Joined: 04.10.2007 12:29
PostPosted: 06.12.2007 10:08
si cu prima inmatriculare , ar trebui sa bage banii in dezvoltarea pistel de biciclete <asta ar fi un adevart triumpf ecologic> decat sa gaseasca o solutie la prblema ei mai bine o elimina :mallet: daca ne gandin cat de mare ar fi differenta emisiilor de CO2 daca oameni sar duce cu bicicletele la servici :investigate: si sa nu mai spun de trafic :mallet:
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 06.12.2007 10:56
Aici e vorba de comoditate si mentalitate. Colaborez cu un birou de inmatriculari si e groaznic sa vezi cate masini se inmatriculeaza zilnic. Sunt familii in care fiecare membru isi are masina lui- inutil de altfel. Taxa de inmatriculare este uriasa, insa poate asa mai renunta lumea la cumpararea lor . Cu toate astea, se aduc masini second hand din Germania ceva de speriat.

La biciclete nu se va trece din pacate cred ca niciodata, asa cum vedem de ex in Olanda sau in China. Pentru ca suntem comozi
si pentru ca masina a devenit sun status-simbol. Poate ca in vest e trendy sa fi verde si eco, dar aici culmea succesului este sa ai masina tare, chiar daca in leasing si acasa stai la lumanare si manci pita cu margarina. De parca Sibiul ar fi New Youk sa ai nevoie de masina.
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 7
Joined: 04.10.2007 12:29
PostPosted: 07.12.2007 10:11
dreamwind55 wrote:Aici e vorba de comoditate si mentalitate. Colaborez cu un birou de inmatriculari si e groaznic sa vezi cate masini se inmatriculeaza zilnic. Sunt familii in care fiecare membru isi are masina lui- inutil de altfel. Taxa de inmatriculare este uriasa, insa poate asa mai renunta lumea la cumpararea lor . Cu toate astea, se aduc masini second hand din Germania ceva de speriat.


da dar mai sunt famili care au nevoie de masina(fac natevta in fiecare zi) dar nu isi pot permite penru ca pretul masini ieftine din germania (de ex 3000 euro) aproape se dubleaza din cauza primei immatriculari :nirvana: , si asta din cauza <indirect> familiilor bogadase care au 5-6-7 masini in familie

Posts: 7
Joined: 04.10.2007 12:29
PostPosted: 07.12.2007 10:21
La biciclete nu se va trece din pacate cred ca niciodata, asa cum vedem de ex in Olanda sau in China. Pentru ca suntem comozi
si pentru ca masina a devenit sun status-simbol. Poate ca in vest e trendy sa fi verde si eco, dar aici culmea succesului este sa ai masina tare, chiar daca in leasing si acasa stai la lumanare si manci pita cu margarina. De parca Sibiul ar fi New Youk sa ai nevoie de masina.[/quote]

Eu sper din tot sufletul {fara exagerare} sa te inseli as vrea sa isi dea seama oamenii ce sa intampla si ce o sa se intample daca nu face ceva cineva. . eu incerc sa fiu cat de green se poate < nu arunc pe jos , folosesc mijloc de transpot eco etc, si incep sa vad ca generatia mea si generatia urmatoare incep sa se obisnuiasca cu acest lucru si sa faca la fel. poate <fara suparare celor in varsta> noi suntem raspunsul problemei eco. (totul este in mentalitatea populatiei si obisnuinta ei si daca ea se schimba , se schmba si problema)

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 11.12.2007 15:23
Nici o suparare,
Dar fapte... Fapte... Si mai ales atitudini ca e plin de yesmani, chiar si din generatia "noua".
Si sa-l faci pe sighian sa renunte la masila luata in leasing, ar fi o crima. Cu ce se da el smeker dupa aia pe la terase si prin cluburi
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 11.12.2007 15:40
De acei shmecheri de care vorbesti, chisi, is 3-4% din conducatorii auto. Uita-te atent pe strada! Majoritatea sunt oameni care parcurg orasul dintr-un capat in altul. Fie ca sunt sibieni care pleaca din Valea Aurie pana la Gara sau din Terezian pana in Hipodrom. Si uita-te pe arterele "aglomerate" respectiv: centura, zona Magheru-Piata Unirii-Saguna-Sos. Alba-Iulia... tot a doua masina e cu numar non-SB. Deci nu sunt numai cei care se dau shmecheri cu masinile lor. Pe aia ii vezi noaptea de la 22. Si cati is, acolo o duzina care se plictisesc pe strazile goale a Sibiului de noapte. ;)

Si inca ceva: nici 5% din conducatorii auto nu vor renunta la masina. E ca si cum ai pune pe un inginer sa lucreze fara calculator.
Enjoy the silence

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 11.12.2007 23:08
Fly_away wrote:nici 5% din conducatorii auto nu vor renunta la masina. E ca si cum ai pune pe un inginer sa lucreze fara calculator.


Uite, eu la vara o sa renunt pe cat se poate, la masina :-P si o sa trec pe bicicleta. De ce:
1. Bicicleta e cel mai rapid mijloc de transport din oras.... din pacate, datorita traficului nu mai e prea sigur :(
2. Dupa 8 ore de stat pe scaun la birou chiar am chef de o plimbare.

Referitor la "pista" de pe Scoala de Innot. Nu stiu dc a-ti observat dar a aparut aproape in acelasi timp cu parcarile de pe strada aia. Am circulat odata pe strada cu bicicleta, dupa aparitia parcarii si inainte de pictarea pistei, si ce am observat: nu prea aveau masinile loc sa ma depaseasca :D ...... deci nu cred ca "pista" a fost creata in folosul biciclistilor.... ci mai mult pt fluidizarea traficului :)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 11.12.2007 23:41
Iulian... astept dovezi ca dupa 8 ore de stat in birou iti mai arde sa dai la pedale :lol:
Enjoy the silence

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 12.12.2007 11:25
Fly_away wrote:Iulian... astept dovezi ca dupa 8 ore de stat in birou iti mai arde sa dai la pedale :lol:


Da, cum sa nu!!! Si chiar e indicat!!!!! Probabil ca asta e gresala multora: merg la lucru cu masina, stau 8 ore pe scaun, vin acasa, papa si se pun in pat...... si dupa aia se mira ca in 1-2 ani ajung sa fie mai mult lati decat lungi si dupa o plimbare de 10 minute pe jos mor de oboseala.

Dovezi: ia vezi cine sunt aia care merg seara la bazin, se plimba cu bitza prin parc sau prin jurul orasului, si circula pe traseele montane? Nu cred ca sunt munciori in constructii sau vanzatori..... aia iau dacia din dotare si pleaca la gratar, pe care il fac la maximum 50 m de masina :-P

Eu personal am munca de birou de vreun an jumate...... inainte eram pe teren..... si sincer la inceput dupa 8 ore de stat pe scaun simteam ca tampesc.... partea nasoala e ca te obisnuiesti :(
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 12.12.2007 16:16
Eu de 3 luni lucrez la laborator cam de 3-4 ori pe saptamana... aprox. 7-8 ore stau la masa de lucru, cocosat, catzarat dupa solutii si na... cand ies pe la 5-6 seara nu imi mai arde de absolut nimic. ma urc in autobuz, ma duc la camin si nu mai fac nimic...

Daca tu mai ai chef de mers cu bicicleta dupa 8 ore de munca... RESPECT!;)
Enjoy the silence

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 13.12.2007 00:17
Primul servici? :D Pt inceput e nasol 8 ore... dar te obisnuiesti si cu asta ;)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 13.12.2007 17:01
Nu primul job... ci primul an de facultate! ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 13.12.2007 17:27
wow.. fly.. baiat bun...marry me? ;)
We will always be so much more human than we wish to be...
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests