SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

pista de biciclete

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 7
Joined: 04.10.2007 12:29
PostPosted: 09.10.2007 11:23
pai da e vopsit am fost acolo in ziua in care au vopsit , mare prostie , in ungaria e o simpla linie galbena ! si nu e destul?????Eu zic ca da
putea sa faca cu vopseaua aia 10 km pe altundeva dar nuu ei trebe doar intrun loc. casa nu mai comenteze nimeni nimica. Problema asta o vad ca si sk8 park-ul. da e acolo dar doar ca sa nu mai zica nimeni nimik, nu e deloc praktik, la fel si cu pista de biciclete. poate ca cei din strainatate ar zice ca e o minunatie ce pista de biciclete avem !! :tomato2: dar sa ne gandin cate sunt acolo si cate sunt aicia, :banghead:

Posts: 7
Joined: 04.10.2007 12:29
PostPosted: 09.10.2007 11:34
Mingus Ah Um wrote:Pistele de pe trotuar sunt foarte periculoase. E mult mai sigur sa circuli pe strada, cu masinile. Daca totusi vrei pe trotuar, atunci la fiecare traversare trebuie sa cobori si sa treci pe langa bicicleta, ca pieton. Altfel cobori pe strada prea repede, iar pentru soferi e ca si cum te-ar fi scos un zeu din burta, ei nu se asteapta sa vii de pe trotuarex nihilo.

nu neaparat nu e foarte singur pe strada. Am patito si nu odata, ca ma imping masinile in bordura , si nu asa ca " vai scuze nu team vazut" ca de multe ori mam uitat in ochii soferului deci is cam nesimtiti si nu prea le pasa de nimica ( mai ales taximetristilor si soferilor de tir )
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 09.10.2007 12:00
Amen to that!
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 7
Joined: 04.10.2007 12:29
PostPosted: 16.10.2007 10:58
MAi nou au continuat pista de pe strd innotului si in parcul subarin , tot asa cu vopsea rosie , dar dupa cum am vazut fara liniile albe. Apoi este perfect pentru o plimbare duminica sau in timpul liber dar tot nu au redus pericolol de pe strazi ! DACA CITESTE CINEVA MESAJUL ASTA CARE FACE PARTE LA PROIECTUL PENTRU PISTELE DE BICICLETE, NU FACETI DOAR PRIN PARCURI , FACETI PE SRAZI AGLOMERATE CA ACOLO ESTE PERICIOL DE ACCIDENT RIDICAT PENTRU BICICLISTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 17.10.2007 09:20
Cum arata o pista rosie intr-un parc verde? Mereti sa vedeti

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.10.2007 22:49
chisi wrote:Cum arata o pista rosie intr-un parc verde? Mereti sa vedeti


Precum copita calului in verde din baia Printesei Rusinoase Hippy sau Hipo? nu stiu, ca ma tot incurc cu Noaptea-de-Vis in Paris....
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 19.10.2007 13:05
Biciclist omorât pe Calea Cisnădiei
http://www.tribuna.ro/index.php?id=375& ... &tx_ttnews[year]=2007&tx_ttnews[month]=10&tx_ttnews[day]=19&tx_ttnews[tt_news]=13650&tx_ttnews[backPid]=363
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 21.10.2007 14:53
Ayi am trecut si eu pe Scoala de Inot, venind de la Transilvania, de la Exposib, care btw a fost o dezamagire totala. Haha. 1 arata yukki ci rosu
2. de ce ocupa 1/3 din trotuar in detrimentul pietonilor, si de ce naiba are 2 benzi, de parca ar fi un trafic intens de biciclete pe acolo?
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 22.10.2007 18:29
Ia-o si pe langa Bolta rece spre Avrig (strada) si vei vedea mii de cutii de vopsea risipite anapoda.
PostPosted: 24.10.2007 19:23
De ce e pista aşa de lungă?
De ce e pista aşa de lată?
De ce e pista aşa de roşie?

Toate aceste mistere dezlegate pentru prima dată în

Destinul Scufiţei Roşii

Apasă aici ca să citeşti gratis Destinul Scufiţei Roşii!
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 26.10.2007 16:58
Ce fac astia acuma? inrosesc pana si parcul? ma dor ochii! :(
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 28.10.2007 11:34
dar sa vezi ce frumos au "rupt" cararile acelea de dincolo de Argesului, ca sa urce "pista" undeva spre Bahluiului...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 28.10.2007 13:29
destinul scufitei rosii....am citit si asta ca am citit mai multe prostii la viata mea! deh...fiecare are momente!
a naibii nenorocita pista de biciclete, daca nu ar fi fost, ni s-ar fi povestit ca intr-o nu stiu care tara, intr-o nu stiu care seara, cineva a vazut una si arata al naibi de bine nenorocita; si ca noi nu avem ca suntem romani, doar romani!
ete ca avem si noi piste de biciclete nenorocite....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 02.11.2007 19:53
Berkeley, California
Sub presiunea locuitorilor inginerii de trafic au modificat orasul facandu-l mult mai prietenos pentru biciclete, pietoni (8 minute video):

http://www.sclipo.com/video/here-is-how-to-make-a-city-bicycle-friendly-and-how-to-get-cars-under-control_1



Oarecum in topica: spatiul necesar pentru a transporta acelasi numar de pasageri cu masina, autobuzul sau bicicleta

http://bp0.blogger.com/_k8Y0SWU8PJM/Rym__7u6Z_I/AAAAAAAAACk/55XpSWglWoE/s1600-h/espacio+coches.jpg?
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 27.11.2007 08:05
Proiect l Primaria cauta solutii pentru dezvoltarea unei retele de piste pentru biciclisti in oras

Sperante pentru biciclisti

Autor: Laura CATUNEANU
De la o singura pista, la o retea intreaga de biciclete, care sa traverseze intreg orasul. Acesta este unul din planurile municipalitatii, privind promovarea transportului pe doua roti in Sibiu.


Primarul Johannis a propus introducerea unei retele de biciclete care sa cuprinda intreg orasul
Mijloc ecologic si sanatos de deplasare, ieftin si fara prea mari probleme in ceea ce priveste parcarea. Transportul cu bicicleta, in conditii civilizate si sigure, ar putea prinde contur, in Sibiu, de anul viitor. O serie de proiecte au fost prezentate, ieri, la sediul Primariei, in vederea promovarii transportului pe doua roti, in toate zonele din oras, in special in centrul istoric. Daca, in prezent, nu exista decit o singura pista pentru biciclisti, pe strada Scoala de Inot, din 2008 ne-am putea mindri cu zeci de astfel de piste, impinzite pe arterele principale de circulatie.

Proiect in discutii

Sub titlul „Biciclismul in Sibiu - Transportul sigur si curat in centrul istoric", workshopul de ieri, de la sediul Primariei, a adus in atentia administratiei locale trei proiecte majore. Planificarea unei retele de biciclete care sa traverseze intreg orasul a fost sustinuta de Ilie Cretu, directorul Serviciului Public de Administrare a Domeniului Public si Privat, din cadrul Primariei. La dezbatere a participat si Constantin Oprean, rectorul Universitatii „Lucian Blaga", care a vorbit despre avantajele transportului nemotorizat. Dezbaterile vor continua astazi si miine, pentru a pune bazele unui proiect concret de realizare a pistelor.

Turul Sibiului cu bicicleta

Primarul Johannis a participat la deschiderea sedintei de ieri, in care s-a discutat despre necesitatea implementarii unei solutii de trafic care sa decongestioneze circulatia din Sibiu, in special pe cea din centrul istoric. Solutia agreata si de Klaus Johannis este introducerea unei retele de biciclete care sa cuprinda intreg orasul. Potrivit reprezentantilor Primariei, atit turistii, cit si agentiile de turism, au propus vizitarea Sibiului si a imprejurimilor cu bicicleta. Aceasta solutie este agreata si de autoritatile europene, impreuna cu care s-a dezvoltat conceputul de „calmare a traficului".

Initiativa veche

Proiectul de extindere a pistelor pentru biciclisti a mai fost discutat si intre 2000-2004, cind a fost propus de fostul consilier democrat Constantin Trihenea, alaturi de actualul consilier PD, Livia Sava. „Atunci nu s-a pus in aplicare pentru ca nu au fost fonduri, probabil nici destul interes. Nu stiu exact cite piste vor fi amenajate. Se va face mai intii studiul proiectului, urmeaza finantarea, care poate fi din bugetul local sau un imprumut. Insa este un inceput bun", este de parere Livia Sava.

SURSA: Monitorul de Sibiu
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron