SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Giob...

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 133
Joined: 25.03.2005 17:56
Location: Ergolding (Landshut) Germania
PostPosted: 19.12.2007 12:22
Mai fratilor si cumnatilor!!! Amu, ca ne apropiem de "Sara Serilor" si de parleazu' dintre ani, musai sa-mi vars o tzarica nadufu', ca deh...sa nu ma prinza bebelushu' an cu gusha umflata! Uitati care-i treaba:
Ma enerveaza, ma scoate din minti "noua limba romaneasca" pe care o aud in fiecare zi la teveu sau prin alte locuri...O aud pe cocota de Neti Sandu cum zice "haideti, o sa aveti o avansare la giob..." sau pe ailalta de pe "Acasa" care gateste si tine cutitul in mana ca pe-un pix, de ganesti ca vrea sa scrie, nu sa taie, Mirela Nustiucum, parca..."bagam putin beican...", sau ca nush' care si-a luat un ghinipig, sau, mai rau, un pet...(in vara, in Romania, un vecin chiar vroia sa ma convinga ca ghinipigu' nu-i cobai, ci porcusor...de Guineea a uitat, saracu'...), ca nush' care tre' sa-si prezinte siviu' (comic este ca eu intelegeam tit "sibiul" :P ), ba chiar o data am auzit si de peci si cu greu m-am lamurit ca era vorba de "patch-work"! Sa nu mai vorbim de "deci"-urile folosite intr-un iures, si cand traba, da' mai ales cand nu traba si suna fix ca fanu'!

Facit: Adio slujba, servici, slana, slanina, clisa ori cum i-o mai zice in romaneste, adio bunului nostru cobai, adio autobiografiei...adio, adio adio....limba romana!

Traiasca velantain, helouin end co!

Ce ar fi sa mutam si ziua natianala a Romaniei pe 4 iulie??Ha?? Ce ziceti??

Noah, ca mi-am zas ofu'...da' ii totusi trist, fratilor!

Numa' de bine!
Homo Homini Lupus...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 19.12.2007 12:52
Pai are dreptate Pruteanu pe undeva. Pe mine cel mai tare ma enerveaza atunci cand nu se mai foloseste la acuzativ particula PE. Naiba sa o ia.. cartea pe care o citesc, nu cartea care o citesc.
Si "NU mai sunt decat 3 oua" nu"sunt decat 3 oua"ca inebunesc.
De acordul substantivului la numar cu verbul nu mai vorbesc.
Dar daca asa vorbesc si in familie copii, scoala nu poate face nimic
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 19.12.2007 14:44
Limba evolueaza continuu, se imbogateste, si daca nu ne ajung cuvintele ce sa facem - imprumutam!
Engleza e cea mai bogata limba din lume cu un fond de vreo 150,000 de cuvinte, saraca romana are vreo 20,000; si mai avem si exportul masiv de cultura americana prin filme, muzica, TV, internet, asa ca tendinta asta de "englezizare" o sa continue.

In plus impresia mea de-acasa e ca sibienii au capatat un usor accent sudist, sa fie oare televizorul de vina?

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 22.12.2007 11:23
Nu, num e tv-ul. Este exact limba sibienilo jet-bejet ai anului 2007-2008.
Mai exista mini-dialectul margineano-tarnavean ce se vorbeste prin cartierele de blocuri. Mai exista si dialectul de chat.

OK cu imprumutul de strainisme cand nu ai sinonim in limba romana. Mai e si altceva. Jena de a spune lucrului pe nume. Sau de a te da european, cum fac multi. Sau de a te da cult cand nu esti.
Oferi reclame pe strada si esti "promoter"
Ai in subordine doi arici si esti deja "team leader"
Umbli cu miloaga la toti chioscarii pentru fonduri pentru un ONG-ceva, si esti "fund raiser".
Daca ia chef sa razi, da un ochi prin colectia personala de carti de vizita. Si citeste functiile si ocupatiile prietenilor si colaboratorilor.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 22.12.2007 22:23
Eu cred ca e vorba de acelasi fenomen prezent si la inceputul secolului trecut, cand o anumita clasa sociala folosea neologisme(pe atunci luate in special din franceza) pt a parea mai "shic"= "cool" pe limbajul actual..... vedeti opera lui Caragiale :D
Faza asta cu "bacon" ma distreaza rau si pe mine :)).... iar despre denumirile englezificate ale anumitor meserii nu mai vorbesc ;)

Sa va povestesc o intamplare: in timpul unei excursii prin Italia, am ascultat la un post de radio italian o emisiune pt tineri, cu dedicatii muzicale parca, plina de englezisme..... ceva de genul celor de la posturile de muzica romanesti. Denumirea emisiunii era "Whatever". Nici nu va dati seama ce penibil putea sa sune ..... :)). .... probabil ca si noi suntem la fel ;)

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 23.12.2007 18:07
Pai cum sunt vremurile
am fost turci sau greci (vezi Ciocoii vechi si noi), am fost francezi aproape 100 de ani, am fost rusi vreo 50, acum suntem englezi si sasi (in cazul Sibiului). Si tzigani cand ascultam manele.
Eu zic ca e vorba de snobism sa pocesti limba ta.
Hazliu este ca americanii, in filme, folosesc destule expresii hispanice sau afro-americane. Deci nici ei nu au scapat...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.12.2007 22:12
se numesc disney-lisme......

degeaba va ridiculizati caci asa a fost si cand miticii se credeau ca fiind mini paris-ieni.

mai de seama nu este cum vorbim, cum ne exprimam....ci cum COMUNICAM! comunicarea chiar este o problema, insa modurile comunicarii sunt doar fasuri( a se intelege partzuri )....fireste, ca niste accidente sociale.

gyzmo....renunta naibii la tv....vba aia: prostesc poporul - cu televizorul!

cat despre restu`....merry christmas...lol

btw chisi...nu e snobism.....e o forma evoluata de prostie ipocrito-snobismo-contemporanizata(mama....cred ca moare pruteanu)
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron