SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Fotbalul sibian

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 20.02.2008 13:23
1. drept sa spun in principiu mi se rupe-n paispe si pe vremuri la fel...
2.dar... trebuiesc niste clarificari...
1.este Profesionist sau Amator?
la Ulm echipa a devenit profesionista,( nu e a orasului, cica este a SSV-1846 Ulm.dar ORASUL sustine!) au pompat bani(orasul masiv de tot!), au facut datorii...echipa a cumparat jucatori din toate partile...au tiparit ALBUME color 15.000ex... care nu s-au vandut...echipa ajuns in divizia A....a rezistat treapta-de-treapta-in jos si acum e la nivelul ipoteticei Divizii X, deci Echipa-Maidanul-dupa-Colt care lupta pentru promovare in Strada-Nimanui...jucatorii plecati pe sume mai mici decat au venit (pierdere!)
Orasul dator vandut...din cauza...sponsorii retrasi...falimente si crahuri financiare...
Cele 9 Terenuri...sunt nerentabile...biletele nu acopera costurile...si sponsorii se retrag...Deci indatorarea continua...

La Sibiu...cazul....ECHIPA a VANDUT MECIUL!....
De fapt traditional...si cand era numai amator....vorbesc de SOIMII din anii 60' echipa nu era cica cu bani...dar...jucatorii erau intelepti...stiau ca efortul pentru 1 Divizie nu merita..si e riscant...Mai bine in Divizia B unde prin vanzari de meciuri si pase false castiga fiecare ceva...si in plus au sansa sa reziste lejer pana pe la 40 ani sa-si faca suma...dupa...nu te mai platea nimeni si trebuia sa revii la saiba in campul muncii efectiv...nu numai pe hartie...Asa ca...
Relatia cu Johannis...
Tocmai ca Johannis a incercat sa gaseasca un LIANT COMUN pentru LOCUITORII din SIBIU (nu vorbesc de cetateni!) care SE MANANCA INTRE EI DE AU TURBAT SI VULPILE....
Si a considerat o perioada ca poate realiza aceasta prin sprijinul INDIRECT (direct nu are voie! daca echipa este PROFESIONISTA -trebuie sa se sustina partial singur, sa aduca rezultate si sa stie sa atraga sponsori! -daca ar fi AMATORI ar putea beneficia de TOT sprijinul ORASULUI...dar n-ar fi platiti!)....
Pana la urma, dupa vanzarea meciului managerul principal si cel care a finantat echipa asta de vanzatori-la-taraba-de-meciuri si-a intors fata de la ea...a fost picatura care a umplut paharul...totul a cazut balta...Clar ca si Johannis si-a retras intentia...N-AI CU CINE...
Si FOTBALUL NU IL FAC PRIMARIILE...
NU vedeti ca nu exista moral sportiv?

SINTEZA de mai sus o am pe baza catorva bune ZECI de articole publicate pe la VOI...nu pe baza unuia sau doua...Tot cei care spun ca primarul e de vina cu fotbalul spun si ca el e de vina cu CENTURA de OCOLIRE sau cu AEROPORTUL...Este el de vina in altele...nu-l acopar...CORTUL este o tampenie..dar nu cunosc imprejurarile...exista un CONSILIU MUNICIPAL care hotaraste...treaba lor...Dar sa arunci cu noroi si aici la fotbal, si la aeroport, si la Centura, si la Gara (apartine de CFR!) si pentru ce-a facut Chiriac....e cam mult...NU MAI FOCALIZATI pe O SINGURA PERSOANA!

VOI CREATI CULTUL PERSONALITATII, FIE SI IN SENS NEGATIV....

Sibianul cand scrie de primar spune SASUL...Unui primar cu cele trei culori la biroul lui, intr-un oras din actuala Romanie...
(Nici eu n-as da Stadionul Orasului unor straini, sa strice tot ce se poate pe acolo si apoi sa plece)...
v-ati labartat la discutie in toate cuiburile...am pescuit aici doua:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2405

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=369

Si ce-ar fi sa va cresteti singuri fotbalisti locali? nu sa tot alergati sa cumparati? Pleaca? las'ca am rezerve inca 2-3-generatii mai tinere, tot de mine crescute...Si sunt AMATORI si joaca de placere...
Si uneori jocul de Divizia B e mai placut decat cel de A...Daca este sportivitate....Dar intai intrebati-va cate ore de sport se fac la scoala..si cati copii prefera sportul calculatorului sau Disco...Aici in Ulm cel putin orele de inot sunt obligatorii in scoala..


Asa ca....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 20.02.2008 14:57
mda an electoral ,uitasem :)


Tot anul 2007 neam bucurat de evenimente d reabilitari, acum a venit momentul sa platim ratele pt toate astea asa k nu va mai mirati dak nu sunt bani pt fotbal .Cand au fost si au fost sustinuti au batut pasul p loc in divizia B respectiv C. Cum ar zice romanu "am dat orzu la gaste"
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2008 00:00
Si inca o chestie. Am citit inca o data cu atentie acel articol cu care o vrut sa ma "SATISFACA" Mihaitza. Zicea Johannis: nu le dau stadionul pentru ca nu cred ca sunt in stare sa plateasca chiria sau sa aiba grija de ea. Si are dreptate.

Aici dati dovada ca habar nu aveti voi doi mari savanti in fotbal (da da, de voi doi vorbesc, miki si ralu)!!!! Steaua, Dinamo, Rapid, Poli... toate sunt privatizate (nu stiu daca 100% sau numai actiuni) si nu sunt finantate de Primarii. Vezi Steaua lu Becali. E la decizia Primariei pe cine lasa in stadion. Nu au bani, nu au ce cauta! E ca si cand ai o garsoniera si vine cineva si iti spune: "Vreau sa intru in chirie acolo, insa iti dau numai 40 de euro pe luna ca atata am."

Na... poate ca acuma sunteti voi "SATISFACUTI". ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2008 10:38
Asta ramanea de vazut daca erau in stare sa plateasca chiria si sa intretina stadionul, spre exemplu stadionul putea fi dat in folosinta pana la sfarsitul acestui retur si atunci sa traga Johannis concluzile daca au putut plati chiria si intretine stadionul, ti se pare corect ca acolo sa aiba sediul unei firme bunul prieten al primarului W.C. ( werner keul) sau mai bine sa se tina un concert o data pe an si iarba sa fie calcata in picioare de spectatori......
Image
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2008 13:34
In afaceri si economie nu se merge pe incredere. Ori ai banii si facem contract, ori nu ai si o lasam balta.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2008 15:39
Fly_away wrote:In afaceri si economie nu se merge pe incredere. Ori ai banii si facem contract, ori nu ai si o lasam balta.


Oky, si atunci de ce a mai inceput primaria sa sustina echipa FC Sibiu cand a fost an electoral ca apoi cand s-au vazut promovati sa vanda meciurile zicand ca nu sunt bani pt. sustinerea unei echipe in Liga1?!? Oare nu era mai simplu daca nu se mai creea FC Sibiu si acum nu mai aveam aceasta discutie inutila?!?
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2008 15:55
Nu a fost Primaria care a sustinut exclusiv FC Sibiu. Si daca tu vezi din treaba asta o chestie electorala, inseamna ca ai o minte perversa.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2008 01:06
Pai chiar a fost o treaba electorala...daca nu e asa astept sa imi zici un alt meci la care s-a oferit hot-dog si suc pe moca.....in afara de cel al lui FC Sibiu din ultima etapa de pe teren propriu cu Dacia Mioveni.
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2008 01:37
Ah... si tare jignit te-ai simtit, asa-i? Saracu de tine. Parca te si vedeam cum te uitai cu dezgust la putza-n corn. Of of... mai mai! Rectific: Si fu bun, nu? (Fie vorba intre noi: eu i-am aranjat lu Johannis hot dog-urile, si data viitoare chemam fetele de la The Palyboy Mansion... sper sa vii, o sa fie INCENDIAR... si pe urma mergem cu totii la sectiile de votare)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 64
Joined: 01.12.2006 13:30
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2008 11:45
Nu stiu cum le stii tu pe toate Fly_away, ai posturi bune, dar aici, cred ca postezi doar de dragul de a posta, unde e de Johannes hop sti tu, sincer tot pe el o sa-l votez ca nu vad altul mai bun, dar asta nu inseamna ca le face pe toate bune, si aici cu fotbalul greseste, ii dau dreptate lui Mihaitza, ca FC Sibiu a fost infiintata doar ca sa atraga voturi.
Mie mi se pare suspect ca pe stadionul ala nu se desfasoara niciun fel de activitate. NIMIC, daca ne tot iei cu economia ti se pare mai profitabil sa fie intretinut de primarie, sau sa fie un acord (chiar daca athleticul nu poate plati totata chiria) in care x% sa fie intretinut de echipa de fotbal si y% de primarie sau de cine intretine stadionul. Ca e folosit sau nu stadionul tot se degradeaza daca nu este intretinut. Nu mi se pare normal ca stadionul municipal sa fie folosit doar pentru concerte! a si inca ceva, erau investitori seriosi pentru a sustine o echipa de fotbal in Sibiu (macar la nivelul divizei B, sau serie cum ii zice acum).
semnatura !
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2008 17:39
Daca era de dragul campaniei electorale, atunci de ce nu da iar drumul la fotbal pe stadion? ca doar e an electoral? de ce nu mai imparte acei hot dogs? de ce? pentru simplul fapt ca in momentul de fata stadionul municipal aduce pierderi mai multe daca e folosit, decat daca ar sta inchis. Situatia stadionului e inca precara. in afara de faptul ca s-a renova inauntru, ca s-au pus termopane si ca a fost vopsit nu e mare branza. de ce nu s-a facut? lipsa de bani! Primaria prefera sa faca strazile, sa reabiliteze centrul, pentru ca acolo merg turistii, pe strazi umbla toti 175.000 de sibieni, nu pe stadion. daca vor exista bani si investitori buni atunci poate ca se va reface stadionul.

Tineti minte, sau poate ca nici nu stiati: Deputatul FDGR de Sibiu Ovi Gant, a propus ca jocul Romania-Luxemburg sa nu se joace la Bucuresti , ci la Sibiu pe stadion, avand in vedere ca anul trecut Sibiu si Lux erau Capitale Culturale. Si s-a respins proiectul pentru ca stadionul nu a fost compatibil.

Ok, poate ca Johannis se cam prea incapataneaza cu fotbalul si ca greseste intr-un fel ca nu permite. Dar eu cred ca el stie mai bine decat un AdyR sau un Mitza care sunt posibilitatile, realizarile si sansele stadionului nostru de a functiona ca si loc de jucat meciuri sau loc pentru concerte.

Eu cred ca vor veni vremuri bune si pentru stadion si pentru gara si pentru Paltinis si pentru multe altele.

P.S: Nu postez doar de dragul de a posta! Postez pentru am ceva de zis, pentru ca ma enerveaza naivitatea si superficialitatea unora sau altora. ;)
Enjoy the silence

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 22.02.2008 18:09
Pe Johannis il doare in 14 de fotbal. Asa l-a durut si in 2004 si asa il doare si acum. Dar oamenii nu au nimic de zis, pentru ca marele om Johannis nici macar nu asculta ce vor oamenii, ci doar ce vrea el si interesele lui.
Acum, e convins ca v-a castiga primaria din nou, pentru imagine ce-a facut-o in 2007, dar nu toata lumea stie ce jafuri s-au facut in 2007.

Am descoperit pe site-ul Tribuna un link interesant. http://primarsibiu.blogspot.com
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2008 19:04
acuma stiu si eu de unde iti vin tie toate ideile astea cretze! macar daca erau de la tine constatarile... oricum... un blog la fel de superficial ca si tine. ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2008 19:27
Fly_away wrote:Ah... si tare jignit te-ai simtit, asa-i? Saracu de tine. Parca te si vedeam cum te uitai cu dezgust la putza-n corn. Of of... mai mai! Rectific: Si fu bun, nu? (Fie vorba intre noi: eu i-am aranjat lu Johannis hot dog-urile, si data viitoare chemam fetele de la The Palyboy Mansion... sper sa vii, o sa fie INCENDIAR... si pe urma mergem cu totii la sectiile de votare)

Spre marea ta dezamagire nici macar nu am putut fi prezent la meci din cauza ca lucram...oricum eu unul daca o sa candideze Mitea, pe el o sa il votez primar sau pe oricare altul care are tupeu sa tina o echipa de fotbal in Sibiu...
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 22.02.2008 19:53
Fly_away wrote:acuma stiu si eu de unde iti vin tie toate ideile astea cretze! macar daca erau de la tine constatarile... oricum... un blog la fel de superficial ca si tine. ;)


spre dezamagirea ta flay_away, nu eu am facut site-ul.

Il felicit pe sibianul care a facut site-ul respectiv. Are curaj si sange-n coaie. Merita tot respectul.
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron