SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Scoala:Religie Obligatorie, Darwin Interzis...

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 21.03.2008 13:40
Am citit pe aicea in FORUM
(20.03.2008, ora20:34..:http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2045&start=30)

ca Ministerul invatamantului ar fi scos Darwinismul din Programa Scolara...Cu subintelesul diminuator ca este TEORIA DARWINISTA...
Aceasta in contextul in care Religia Unica de Stat este Materie Obligatorie...
N-am crezut stirii din Forum..la care punandu-se de altcineva intrebare...s-a raspuns ca podoaba de veste-buna se afla in ziarul Curentul de ieri, 20.03.2008.

Mai tineti minte filmul Procesul Maimutelor de pe vremuri? Era exact aceeasi problema...dar in timp prin anii 50 plasat...Cu Spencer Tracy...

dau link-ul sa judecati singuri:

http://www.curentul.ro/index.php/Actualitate/Teoria-lui-Darwin-ne-baga-in-gura-Europei.html

reincepe Procesul Maimutelor in sec. XXI?


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 21.03.2008 14:46
Da, mare film. Si mare problema. dar in USA exista pe cartile de bio atentionarea "Warning! contine teoria lui Darwin si poate ofensa" de parca ar fi ultimul album Parazitii...
Incet dar sigur...Trecem la Evul Mediu, regresam si tocmai asta si vrea Cineva/Undeva...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 21.03.2008 21:26
dreamwind55 wrote:Da, mare film. Si mare problema. dar in USA exista pe cartile de bio atentionarea "Warning! contine teoria lui Darwin si poate ofensa" de parca ar fi ultimul album Parazitii...
Incet dar sigur...Trecem la Evul Mediu, regresam si tocmai asta si vrea Cineva/Undeva...
.... Johannis :))))
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.03.2008 21:52
Ce sa mai spun... cica Guvernare Liberala. Halal Liberalism!!!!! Unde-i liberalismul din PNL? Cica-s laici! Is ei altceva: O Laie-Bucalaie! In fine... nu cred eu ca vor ramane lucrurile asa. Sper cel putin...
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 22.03.2008 00:26
ai zis`o gas :))
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 113
Joined: 14.03.2008 15:12
Location: sibiu
PostPosted: 22.03.2008 06:53
cu ce se incepe topicul si unde se ajunge....no comment!
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 22.03.2008 11:24
Ohoho. Or fi liberalii laici, dar asta nu insemana ca daca esti liberal, nu poti fi crestin, ba chiar si fanatic, la o adica. In cazul lui Admonitei, nu ma mai mir. L-am vauyt in direct, putin aburit, povestind drespre sala Thalia ca "templu al celor 3 GRATII" . Punct. si aici s-a dus deja respectul meu. Alta propbelma a mea personala cu el sunt manualele astea alternative de kk, scrise pt bani. Da ce i-o fic vasunat pe Darwin, ma depaseste. Intelg ca materia e prea stufoasa, dar nu te pune nimeni sa le predai copiilor toate detaliie cu Cro magnon si alte schelete....
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 22.03.2008 13:50
Mei, cand eram eu in liceu parca religia nu mai era chiar obligatorie. Adica stiu ca ne-au pus sa aducem declaratie de la parinti, cum ca sunt de acord sa facem religie. Acum nu stiu in cate scoli s-a procedat la fel, ca sigur nu era de acord profu de religie sa ramana fara ore...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 22.03.2008 17:59
La Bruk se face asa. Poti alege intre Ortodoxa si Evanghelica sau refuzi religie si alegi un optional.
Enjoy the silence
PostPosted: 23.03.2008 01:18
Am postat si un topic la rubrica filme, dar cred ca ar fi interesant si pentru cei de aici un link catre filmul lui Dawkins:

Partea 1: http://video.google.com/videoplay?docid ... 1446868316
Partea 2: http://video.google.com/videoplay?docid ... 3232438954
PostPosted: 23.03.2008 01:20
Foarte activi pe problema aceasta sunt cei de la Solidaritatea pentru Libertate de Constiinta:

http://www.humanism.ro/

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 23.03.2008 03:42
Am incercat ma inainte intr-un fel sa impac varza, capra si gradina in asa fel incat varza sa nu manance toata gradina din capra proprie...

vezi topicul din data de:
22.03.2008, ora:03:42
http://www.sibiul.ro/forum//viewtopic.php?t=2045&start=30

dar dincolo de toata gluma care este lumea privita de orbul homerid cautandu-si Ithaka...
in link-ul dat de Mingus exista un document EUROPEAN...ori legislatia si recomandarile UE au prioritate absoluta asupra legislatiilor si deciziilor interne ale statelor integrate fie si numai de forma in UE...

Alta forma de aduce direct DOCU nu am gasit decat sa-l impachetez ZIP si RAR...Link direct nu da serverul, sau nu ma pricep eu sa-l gasesc...
Acest Doc este de prima insemnatate...

Il dau in anexa ...Il despachetati fie cu WinZIP, fie cu WinRar...depinde ce va este mai la indemana...

MERITA sa-l cititi si sa-l cunoasteti...
Nu uitati...ca vrem sau nu, suntem cu totii supusi in primul rand principiilor si legilor UNIUNII EUROPENE si abia apoi celor regionale...Noi am vrut-o si ne-am facut-o singuri...., nu stiu precis...parca se numeste principiul subsidiaritatii....

Parca nici nu l-as numi Document...este foarte simplu de citit si inteles, tradus in Limba Romana, si mai curand pare a fi un pamflet, sau ceva satiric la adresa celor CARE FAC EXACT INVERS, CONTRAR acestei scrieri din partea UE...Daca n-ar fi de plans ar fi de ras...exact pe dos se face....intrebarea este cat tine coarda sa fie intinsa...

merita sa descoperiti ce absurda e lumea...Cititi-l e scurt si clar...

A, da, mai dau numai doua cuvinte-cheie in jurul carora se invarte documentul si de fapt tema noastra:

Evolutionism= (Darwin=Stiinta=Biologia)= ca viata a evoluat de la organisme simple catre fiinte superioare de-a lungul istoriei printr-un proces de dezvoltare si diferentiere numit evolutiv...(deci simplu...oamenii se trag din maimuta).

Creationism= (Biserica=Religie)= ca toate fiintele asa cum sunt acum diferentiate, deci cele mai simple pana la cele mai evoluate (chipul si asemanarea) au fost simultan, deodata, la inceputul lumii create si gata...deci atat viermele la prima treapta spre lumina cat si persoana mea modesta sus pe ultima treapta dand cu nasu'n soare...


Atat...alte explicatii nu mai trebuie...puteti sa cititi si sa radeti de lumea intoarsa pe dos..

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Decizia%20Consiliului%20Europei%20privind%20pericolele%20creationismului%20in%20scoli.zip
(7.48 KiB) Downloaded 495 times
Decizia%20Consiliului%20Europei%20privind%20pericolele%20creationismului%20in%20scoli.rar
(8.01 KiB) Downloaded 496 times
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 23.03.2008 12:54
...avea dreptate Darwin... :wave:
PostPosted: 23.03.2008 16:29
Problema celor care neaga stiinta e o nevroza. Ei nu pot sa accepte ca nu sunt in centrul universului, ca nu au fost facuti sa stapaneasca lumea, ca nu se trag dintr-un zeu, si ca sunt muritori. Teoria evolutiei ii pune fata in fata cu realitatea, iar realitatea ii doare. Si ca nu mai fie nevoiti sa o infrunte, ei incearca sa ne interzica sa vorbim despre ea.

Daca ar face un singur pas, simplu, si ar accepta si ar imbratisa realitatea si pe ei insisi asa cum sunt, toate suferintele lor ar inceta.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 23.03.2008 19:41
Fara suparare pt evolutionisti (sunt si eu unu din ei):
Intamplator, unu din colegii mei de servici e "creationist", si a avut grija sa ne tina la curent cu subiectul :)
Am si eu o nelamurire..... vedeti, tot copilul de clasa a 5-a invata ca toate animalele se trag din euglena verde, si ca stramosul vacii este balena.... simple ipoteze, nedemonstrate. Asta ce e oare?......... stiinta? ....... sau mai degraba religie ?
Trebuie sa recunoastem ca si in teoria asta mai sunt f multe de descoperit, si sincer nu vad cu ochi buni nici obligativitatea studierii evolutionismului, in acelasi mod cum nu vad cu ochi buni obligativitatea studierii religiei (care se pare totusi ca nu mai e atat de obligatorie cum spun uniii)
Next

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron