SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Dusmanii Istoriei Orasului: Moara de sub Soldisch Daramata

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 03.04.2008 15:45
cred ca nu este nevoie de comentarii...o Moara care provine din sec.XVI..renovata in sec. XVIII sub egida Orasului cu Stema Orasului...plina de Istorie...ca pe aici au fost sigur si Báthory, si Bethlen...si altii...Era pe panta Alba Julia, cum cobori sub Bastionul Soldisch pe mana dreapta...(vide oarece discutie aici pe Forum, Sibiul Vechi,
Bastionul Soldisch si Zona Soldisch):...

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2540



urmeaza Turnul Pulberariei de la Petenta?

http://www.sibiustandard.ro/8973/ultima-moara-a-sibiului-sub-buldozere.html

Pacat...

PS...adaugat ora 22:18 (ora Ulm)

am citit cu atentie ce scrie @chisi mai jos..Ii multumesc pentru rectificare...adaug aici link-ul la articolul vechi din Tribuna care atragea atentia acum vre-un an? asupra intentiei daramatoare...si adaug si stema corecta de pe Moara, tot dupa chisi si Tribuna, insa putin marita...si revenit cat se poate la culoarea galben-chrom specifica morii si cladirilor din perioada Imperiala...

[url]http://www.tribuna.ro/?id=372&tx_ttnews[tt_news]=6297[/url]


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 30.04.2008 14:35, edited 8 times in total.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 03.04.2008 17:37
cu aceasta ocazie a demolarii a aparut o intrare la poalele lui Soldisch care se pare ca duce...duce...
Cine e amator de aventuri subterane sibiene?
Last edited by chisi on 06.04.2008 10:03, edited 1 time in total.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 03.04.2008 17:39
Revin

Fotografia de la articolul publicat in Tribuna acum un an. Stema si lipsa ei.
Attachments
stema.JPG
stema.JPG (15.09 KiB) Viewed 23891 times

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 03.04.2008 17:49
DE fapt este a 3 moara demolata in ultimii ani

1. Moara Schreier (1998 sau 1999)
2. Moara "galbena" de pe Dumbravii (2006 sau 2007)
2. si moara asta
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.04.2008 18:36
Acea moara de langa Sos. Alba Iulia a fost in conducerea Getesib-ului. Getesib-ul nu a renovat nimic la el, nu a schimbat nicio tigla nimic. Primaria nu a putut interveni, astfel sub nicio forma. Sau vreun alt institut care ar fi putut face ceva (Consiliul Judetean, Prefectura, Arhitecti etc)... asta e... casa asa de tare s-a uzat de era un pericol iminent pentru oricine... si nici de renovat nu s-a mai putut. Eventual daca s-ar relua de la temelii.
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 03.04.2008 18:53
Da oare a vrut cineva sa intervina?

Nu era CHIAR asa de uzata si nici nu se afla intr-o zona de trafic intens. Ba chiar dimpotriva... Casa de pe Vopsitoriloa arata in comparatie de multe ori mai Rau. Ca si Turnul cu Pulbere...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 04.04.2008 08:17
Mai, dedesubturile astea. Cladirea oricum era plina de sobolani.
Cat despre tunelul deschis,,,m-as baga eu...Poate dau de vreo comoara. am auzit legende, zvonuri cum ca sub Sibiu ar fi mai multe tunele. Herr G?
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.04.2008 08:52
:oops: spre rusinea mea nu stiu unde era aceasta moara, "sub" bastionul Soldisch ?, undeva in spatele spitalului? sau pe lanaga spitalul la care ajungi de pe strada morilor ?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 04.04.2008 09:23
Un pic mai sus de spitalul unde se fac radiografii... chiar sub zid, unde incepe curtea Casei Copilului. Inainte mereu vedeam tigani pe acolo, care isi tineau un porc si faceau gratare in fiecare duminica.
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 04.04.2008 10:34
.1.Cum cobori pe Alba Julia pe trotoarul de pe mana dreapta, imediat dupa Soldisch se face un fel de groapa, un platou jos unde e o Scoala parca Industrial Alimentar, textil...nu stiu...Dar chiar inainte de a cobora cu privirea in groapa, tot pe mana dreapta era o cladire cam fara ferestre, un fel de zid mare si galben-urinat Imperial cu stema asta...Deci cam de la nivelul trotoarului pe care stai se vede partea-de-sus-a-morii...Exact pe trotoarul celalalt vis-a-vis e singura casa de prin jur, Casa unde a stat familia Marthei Lindner...Tatal ei era un stab politruc de Partid...
2. Tuneluri se faceau curent pentru controalele auditive contra sapatorilor de tuneluri pentru minare...dar si pentru eventuale iesiri neobservate in spatele dusmanului.
Nu m-ar mira sa duca direct in Soldisch sus...e cel mai normal...
Umbla legenda ca ar exista un astfel de tunel care duce pana la Cristian...ceea ce nu prea cred...dar mai stii? In orice caz au fost in stare sa sape un canal de pe la Gura Raului? pana sus la Coltul Bulevard-Saguna...un canal (cu apa, deci deschis, nu subteran) de 6m latime pentru a aduce piatra si materiale pentru Fortul in forma de stea pe care voiau sa-l faca in fata Portii Cisnadiei(unde a fost apoi Cazarma de Infanterie, apoi Cazarma 90', acum Cortul Nomazilor.)..Rascoala Rakoczi a intrerupt constructia fortului, dar canalul a fost terminat si functiona...13-16 km lungime...ai dracului austrieci...
Legenda umbla ca orasul ar fi impanzit de tuneluri...nu m-ar mira...Pe Ocnei in jos, pe mana dreapta cum cobori in zid era o usita cu rama de piatra...nu stiu daca mai este...jos de tot...nivelul solului s-a ridicat...
La Ursuline in pivnita bisericii...cand eram in cl.a II.a era vorba ca bantuie prin pivnita care are un tunel nu stiu ce fel de criminal care a ucis o fata? sau persoana in genere?
De fapt tot ce este bastion trebuie sa aiba cazemate--tuneluri...La Haller, pe pajistea catre Poarta Lesurilor este o usa....cu un gang acum orb...Banuiesc ca era tunel catre cazemate...Nu stiu daca pe Harteneck zidul exterior nu are in parc, deci pe partea lui interioara, sub valul de pamant cazemate sau numai tuneluri de circulatie la adapost de focul inamic...

SOBOLANII SUNT BLESTEMUL CAZARMII tac si fac...SE INMULTESC....

Si sa nu uitam ca toate canalele, paraiele, inca deschise in anii 60' (Plopilor, Vopsitorilor, Valea Mare,Vartopu-Morga, Piata Teatrului, Piata Cibin, Valea Mare, Morilor)au fost numai acoperite cu beton, nu astupate...

Dedesupt este AUTOSTRADA EUROPA A SOBOLANIMII dornice de RAZBUNARE...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 06.04.2008 09:51
Oare asa arata o cladire darapanata si "pericol"? No comment despre "sora" ei din spate, care chiar arata (la timpul trecut) rau.

Poza este facuta in 2005. Vara, daca nu ma insel.

Tiganii lui Dreamwind erau, se pare "gazduiti" de Getesib (un fel de locuinte "de serviciu" - daca nu am dreptate spuneti).

Oricum, demonstreaza grija celor din Sibiu fata de monumentele din dotare.

Si apropo, fiind zona de protectie, legal ar fi fost si o cercetare arheologica...
Attachments
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 06.04.2008 10:36
nice pics :) mersi de poze. Pana la urma a inceput vreo ancheta ? S-a aflat cine a demolat moara .. sau ii doare pe toti in .. cot ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 06.04.2008 10:39
Stema mi se pare impresionanta daca o vad acum la marimea naturala. Pacat ca au demolat cladirea...
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 06.04.2008 11:46
Am facut cls. 1-4 la Peda, intr-adevar existau numeroase legende si mituri despre tuneluri, nise si criminali ascunsi prin ele, fantome si alte spectre care bantuiau manastirea. E un loc fascinant.
Am auzit ca buncarele Sibiului sunt sub valuriole de pamant din Parcul Cetatii. Spre sa nu fie niciodata neviue sa trecem pe acolo, decat asa..in cercetare...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.04.2008 22:54
Georg Schoenpflug von Gam wrote:.1.Cum cobori pe Alba Julia pe trotoarul de pe mana dreapta, imediat dupa Soldisch se face un fel de groapa, un platou jos unde e o Scoala parca Industrial Alimentar, textil...nu stiu...Dar chiar inainte de a cobora cu privirea in groapa, tot pe mana dreapta era o cladire cam fara ferestre, un fel de zid mare si galben-urinat Imperial cu stema asta...Deci cam de la nivelul trotoarului pe care stai se vede partea-de-sus-a-morii...Exact pe trotoarul celalalt vis-a-vis e singura casa de prin jur, Casa unde a stat familia Marthei Lindner...Tatal ei era un stab politruc de Partid...
2. Tuneluri se faceau curent pentru controalele auditive contra sapatorilor de tuneluri pentru minare...dar si pentru eventuale iesiri neobservate in spatele dusmanului.
Nu m-ar mira sa duca direct in Soldisch sus...e cel mai normal...
Umbla legenda ca ar exista un astfel de tunel care duce pana la Cristian...ceea ce nu prea cred...dar mai stii? In orice caz au fost in stare sa sape un canal de pe la Gura Raului? pana sus la Coltul Bulevard-Saguna...un canal (cu apa, deci deschis, nu subteran) de 6m latime pentru a aduce piatra si materiale pentru Fortul in forma de stea pe care voiau sa-l faca in fata Portii Cisnadiei(unde a fost apoi Cazarma de Infanterie, apoi Cazarma 90', acum Cortul Nomazilor.)..Rascoala Rakoczi a intrerupt constructia fortului, dar canalul a fost terminat si functiona...13-16 km lungime...ai dracului austrieci...
Legenda umbla ca orasul ar fi impanzit de tuneluri...nu m-ar mira...Pe Ocnei in jos, pe mana dreapta cum cobori in zid era o usita cu rama de piatra...nu stiu daca mai este...jos de tot...nivelul solului s-a ridicat...
La Ursuline in pivnita bisericii...cand eram in cl.a II.a era vorba ca bantuie prin pivnita care are un tunel nu stiu ce fel de criminal care a ucis o fata? sau persoana in genere?
De fapt tot ce este bastion trebuie sa aiba cazemate--tuneluri...La Haller, pe pajistea catre Poarta Lesurilor este o usa....cu un gang acum orb...Banuiesc ca era tunel catre cazemate...Nu stiu daca pe Harteneck zidul exterior nu are in parc, deci pe partea lui interioara, sub valul de pamant cazemate sau numai tuneluri de circulatie la adapost de focul inamic...

SOBOLANII SUNT BLESTEMUL CAZARMII tac si fac...SE INMULTESC....

Si sa nu uitam ca toate canalele, paraiele, inca deschise in anii 60' (Plopilor, Vopsitorilor, Valea Mare,Vartopu-Morga, Piata Teatrului, Piata Cibin, Valea Mare, Morilor)au fost numai acoperite cu beton, nu astupate...

Dedesupt este AUTOSTRADA EUROPA A SOBOLANIMII dornice de RAZBUNARE...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Next

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron