SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Dusmanii Istoriei Orasului: Moara de sub Soldisch Daramata

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.04.2008 08:28
chisi wrote:Misterioasa intrare de la Soldisch

damn, creca tunelul asta il cautam eu cu un coleg , demult, cand eram in generala sau in primii ani de liceu. Ai intrat mai adanc ? este astupat imediat sau continua pana in Soldisch ?
Super pozele.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.04.2008 20:47
Nu se indura cineva sa faca aici o poza clara cu usa? Zau ca este interesanta treaba...Si daca e tot asa in apropiere, paote sa traga 6-7 cadre in fata si in curte la Hanul La Mielul Alb de la Dragoner, unde este oarece cofetarie...acolo-i traznet de interesant... Cladirea este cel putin din sec. XV, se pare ca proprietar era Johannes Lemmel (Lamm=Miel), (deci Mielusel )care avea ca blazon (familie nobila de mult...) un miel alb cu un steag cu cruce in bot, sau cu o cruce...aurarul Lemmel, mai, ala care o batut moneda de aur in Cibinium...in sec. XV....ca a fost han de la inceput? sau curie nobila?...cred totusi ca han...

Revenind la usa...aici era...am bajbait prin NET, am uitat...E cu cadre de piatra si cu usori solizi de fier....

Parc-ati tot intrebat de tuneluri...aveti sub nas SEMNELE si nu le luati in considerare....
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 12.04.2008 12:34, edited 3 times in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.04.2008 07:45
In coltul din dreapta jos, se vede putin ceea ce cautati. Poza e din 2003

PS. In panorama asta se poate vedea putin din usa respectiva.

Piata Mica - Sub Podul Minciunilor
Image
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.04.2008 09:17
mda s-ar putea...desi mi se pare mult prea ingusta...si au disparut cadrele laterale din piatra...era o usa (mica, da USA) cu inca 3 ramase cadre de piatra aici nu cred ca ar cuprinde umerii unui caine sanatos... deci fiecare renovare distruge toate semnele....+ ca reparatura mesterului nu are caramizile intre ele tesute...sunt toate in prelungire pe un singur cant... stiu ca sunt trepte...dar trebuie legata structura caramizilor de-a lungul si de-a latul in incrucisare...2x capat/1xlatura/2xcapat...si exact asa vazut in plan vertical 2xcapat/1xlatura/2xcapat...Aici se vad numai CAPETE la Pasajul Primariei (asa e corect) deci cum il stiti voi Pasajul Scarilor la zid-de-rezistenta...sunt toate caramizile numai pe latura...de-a lungul...

Si unul din cadrele laterale avea inca usori de fier solizi....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 13.04.2008 09:44
Si iarasi despre Moara si Mori criminal daramate si pierdute irecuperabil:

[url=http://www.tribuna.ro/index.php?id=368&no_cache=1&tx_ttnews[year]=2008&tx_ttnews[month]=04&tx_ttnews[day]=12&tx_ttnews[ttnews]=1950&tx_ttnews[backPid]=368&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=19506]Trista poveste a unor mori sibiene[/url]

cu poze...

incerc inca odata sa dau un link spre directa deschidere, poate functioneaza:

[url]http://www.tribuna.ro/index.php?id=368&no_cache=1&tx_ttnews[year]=2008&tx_ttnews[month]=04&tx_ttnews[day]=12&tx_ttnews[tt_news]=19506&tx_ttnews[backPid]=368[/url]

se pare ca functioneaza....

(ca intermediar:)

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 13.04.2008 12:44, edited 2 times in total.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 13.04.2008 11:20
@ovisopa

Nu am intrat ca "nu prea" se poate decat taras. Intrarea e la nivelul burtii. Dar, daca bine imi amintesc, anul trecut cei de la Antena 1 au reusit sa patrunda. Videoul se gasea pe http://www.antena3.ro. Poate si acum mai e... Ziceau ca au intrat cateva zeci (sau site?) de metri pana intr-un loc unde era prabusita galeria..

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 13.04.2008 16:18
@chisi...nu cumva fara sa ne dam seama, ca erau ascunse, au aparut Stemele vechi cautate de noi pe Soldisch? Eu vad parca 3x Steme acolo unde am pus minimala sageata rosie sa nu stric poza...Cautam Hermannstadt vechi, Bethlen si parca mai este ceva pe acolo...pietre de mormant nu-s, reflexii nu-s, ce naiba este...nu aveti o poza mare sa dati sequenta clar? Nu m-ar mira sa apara si Bathory...ala bun, nu ala rau...

sau poate simple rame-uscatoare-de rufe? sau hucine? si atunci de ce bate-n alb si catre mjloc? Cearceafuri la uscat n-ar avea profilul acesta de piatra sculptata..si ar fi mai consecvent albe...nu stiu...dar ce ar fi sa...

2xKLICK pe poza:

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 13.04.2008 17:16
este doar un gard care inconjoara o mica gradina de zarzavaturi.
Aici imaginea (nu chiar aceeasi, dar din acelasi unghi) cu zoom pe gard
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 13.04.2008 17:19
Cat despre ancadramentele mici de pe Ocnei, pot spune ca sunt 3 bucati

Cum cobori din Piata Mare, chiar inainte de a intra sub Podul Minciunilor
sunt doua, fata in fata, stanga-dreapta. Acestea
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 13.04.2008 17:21
Mai incolo, pe dreapta tot cum cobori, este acesta
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 13.04.2008 17:25
Numai ca...

Numai ca zidurile au fosat restaurate (maramitre). Iar "usa" cu ancadrament din piatra NU MAI ESTE ASA CUM ERA. Ci cum arata in ultima imagine. Habar nu am dupa ce documentatia lu Peste a fost facute zidaria asta sarata, dar sa nu uitam ca aici a fost o poarta de intrare a centurii a IIa / a III-a.

Atentie! Arcele din caramida de deasupra au fost facute in 2005-2006! Sau, im fine, anul in care s-a lucrat

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 13.04.2008 18:34
e clar...stiam ca arcurile alea n-au fost...m-am gandit ca eventual au descoperit nisele acelea pentru pus felinarul? Cu ulei...daca... Mai sus au reconstruit arce mari in zid...pe partea exterioara, deci catre strada...nu stiu ce rol puteau sa joace pe partea exterioara...... Marcarile le-or fi facut ca sa nu se uite oarece... (nisele?)....Dar usa a disparut clar...repet avea doi usori solizi de fier incastrati in piatra, ca niste pinioane cam 1,5-2 cm diametru...Constat ca la punctul de sprijin al podului dispare tot mai mult arcuirea aceea veche a podului dinainte, pe care de fapt se sprijina podul si acum...nu inteleg de ce o mascheaza tot mai tare...Unde au fost budele s-a rupt asa de tare pe vremuri? am vazut poze si nu mi-a venit sa cred...DAR ACUM SE vA RUPE MAI SANATOS LA SCARA...Vedeti pozele lui Ovi si dati-va seama...caramida nu este tesuta perpendicular sau parchet..e aliniata..n-are halt...si cade de acuma (vezi poza)...Patul de caramida se surpa precum piramidele 1.2. ale lui Snofru (a 3-a, mai mica si mai aplatizata, cu franagere de linie a rezistat), iar placa betonata a scarii va pluti in aer...si va ceda...pentru ca fierul beton rugineste..simplu..si imbinarile de la capete se rup...
Am nmai descoperit acum ca aranjare caramizii din Cibinium urma nu modul gotic (Ost-Preussen, Prusia Teutonilor) ci Modul Flamand...o sa vin cu prelegerea si cu exemple...Binenteles ca in timp s-au mai amestecat, dar asa vezi din ce sate au fost mesterii si cand s-a facut reparatia...

Concluzia mea examinand la rece tot ...este inspaimantatoare INAFARA DE VEGETATIA DESTRUCTIVA...NUMAI UNDE S-A REPARAT IN ANII de DUPA 1945 s-a daramat...Nu-i de vina nimeni de fapt, ca nu aveau de unde sa stie...CIMENTUL a facut figuri, VARUL amestecat cu ciment si nestins destul de mult timp afara...CARAMIDA de FABRICA groasa si presata....si mesterii de acum(astia sunt TOTAL CATASTROFE)......Si in anii 60 au aliniat caramizile cap la cap fara sa le teasa sau parcheteze...acolo a cazut...Scarile au cedat numai unde au fost construite cu ciment in anii 60...Uitati-va acum cade tencuiala de pe Tribunal...dupa 10 ani...e normal? aia veche a tinut de la sfarsitul sec. XIX pana prin anii 70 sec XX...

Si o imens de mare problema, care pana acum n-a prea existat, sunt SARURILE in ZIDARIE fie datorate materialului in sine...mortar cu cine stie ce lianti-vraji de Sus din Jermania , sau datorita mediului...in special foste grajduri, Bude, etc... Sarurile sunt Nitrati, Chlorizi, Fosfati...daca judecati bine va dati seama ce rol joaca gazele de esapament...dar...aici la albeata zidurilor...a aparut imediat...deci materialul...Trebuie facuta o desalinizare profunda a zidurilor cu electrozi...altfel se mananca zidul, sper sa intelegeti dupa poze procedura:

http://www.kerasan.at/entsalzung.htm

nu este mai simplu sa ramai la varul stins afara vreo trei ani bunisori?

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 13.04.2008 22:58
Nu ca m-ar interesa circul aruncarii matzei moarte in curtea vecinului sau barfele locale si aranjamentele economice personale pe seama Istoriei Orasului...
Dar vreau aici sa adunam un CAZ EXEMPLAR pentru ticalosia si fariseismul LUMII....DISTRUGEREA CONSTIENTA A ORICAREI URME ISTORICE...
si tampenia celor ce nu realizeaza ca de fapt mai mult pierd...ei personal chiar...
Degeaba faci 20 hoteluri daca distrugi atractivitatea istorica...ramai cu hotelurile goale...
Degeaba repari daca prin reparatie se distruge mai mult...
Orasul nu este nici al celor de acum, nici al celor de ieri, nici al unei stapaniri...Este un ORAS ISTORIC EUROPEAN ...inca...
Esti proprietar, dar ai obligatia sa intretii substanta istorica...este patrimoniu EUROPEAN, nu proprietatea lu' ala sau celalalt.
Orase industriale exista pana peste cap...daca va trebuie asa ceva mutati-va, dragilor, la Copsa Mica....

SibiuStandard continua cu incalzirea cenusii de sub vatra stinsa...nu face rau...atrage atentia...problema este nu cine...ce... si asa nu vor primi pedepse...si ce pedeapsa mai ridica Moara la loc, sau Cazarma 90'...sau Moara si Strandul Schreyer? sau toata Movilei care acum sta sa se huruie?

Este strigator la cer cata nesimtire fata de istoria asta a locului...nici turcii cand au cucerit Constantinopolis nu au daramat Sfanta Sophia...au sfintit-o pe limba lor, au facut-o moschee...
Acum se vrea stricarea TOTALA a DUMBRAVII...transformarea intr-o ZONA DE RECREATIE...Ma intreb ce-a fost pana acum? GULAG? Stim ce inseamna zona de recreatie in termenii afaceristilor...

Treziti-va, oameni buni...va veti scula pe o gramada de moloz si nisipul pustiei scrasneste in dinti...Ramaneti cu cortul in pustie...

http://www.sibiustandard.ro/9600/johannis:-directia-de-cultura-vinovata-pentru-moara-demolata.html

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 15.04.2008 20:21
revin la usa din zid disparuta...e mai interesant decat...sa scoti mortii din groapa...
Cert este faptul ca era usa...Cred ca am facut gresit sa maresc poza...deformeaza...o dau asa cum era pe NET din anul 2002...asta e facuta de cineva de aici din Germania...poate primesc o poza mare...
Ciudat e faptul ca pe un server din Ungaria am gasit acelasi lucru...si putin putin mai clar...Hai sa le vedem...Pe cea din Ungaria sclipeste? usorul din fier...are o reflexie...nu cred ca sclipeste...cum te uiti la ea, usorii sunt pe mana stanga...numai unul mai vad clar..sa fi fost deja ingropat celalat?
Observati Rama de Piatra clar in trei Laturi...

Nu stiu ce rol sa fi avut...Toata copilaria m-a fascinat...Unde sa fi dus? Banuiesc intr-o curte pe sub scara...Dar inainte era scara parca de lemn? sau acoperita numai cu lemn? Stiu ca erau doua simetrice...deci si pe partea cealalta a zidului...

dati-va cu parerea pe langa si peste...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 16.04.2008 18:49
na...am primit poza de la vecinul meu de patrie jermânä...nu este mult prea concludenta, dar are definitie mult mai buna si se poate prelucra spre descoperirea ultimelor taine..eu o dau asa....E vorba tot de usa din zidul de pe Str.Ocnei = Burgergasse... cu rama clara de piatra...acum disparuta sub renovarea facuta cu opincile...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron