SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Inundatiile din Moldova

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 30.07.2008 10:06
Inundatiile ne-au luat, din nou prin surpindere. Ca si inceputul scolii si zapezile iarna.
Ce sa mai cred? Ca moldovenii nu au facut nimic? Ca Guvernul nu a facut nimic? Sa cred in ipoteza lansata azi dimineata pe Pro TV, din care reiesea ca Ucraina ne-a dat cotele apelor gresite sau ca a dat drumul la baraje intentionat? Oricum ar fi, suferinta oamenilor e de nedescris..sa iti pierzi toata agoniseala de o viata in cateva ore. Si Guvernul sa iti dea 300 lei. Ok, nici el nu are mai mult.
Inca o faza de kk. Un reportaj despre situatia din zona, unde s-au dat drumul la baraje, pentru a scapa de presiune. Practic s-au sacrificat cateva sate. Armata evacua populatia, un exod intreg. Cadru, o taranca in lacrimi, cu un copl in brate, se refugia inainte de inundare. Reporterita intreaba "VA E FRICA?" tanti aia e TAMPITA?
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 30.07.2008 20:00
In fiecare an, de fiecare data auzim de codul portocaliu si cel rosu. Dar ce inseamna asta? Nu, nu inseamna gradul de risc al unor zone datorita fenomenelor meteo periculoase, codul rosu arata doar impotenta si incompetenta bravilor nostri conducatori
Continuarea AICI
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 30.07.2008 20:40
Nu trebuie sa te miri dream.... In cautare se senzational si de stiri pentru ora 5 se pun tot felul de intrebari si se arata tot felul de imagini. Dar baniesc , ca tot noi suntem de vina pentru ca ne uitam la toate porcariile alea. Cat despre ce zici de ucraina nu am auzit nimic (se vede ca ajung dupa 5 acasa) :P
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 30.07.2008 22:20
Inundatiile a luat si Germania acuma 8 ani prin surprindere iar Elba si Rinul au crescut in toiul verii de zici ca nu se mai terminau. Astfel de fenomene se intampla din cand in cand, vorba aia "si la case mari".

Faza ii ca acuma nu vinovatii ar trebui sa ne preocupe, ci sa ne gandim cum i-am putea ajuta pe acei oameni, care chiar nu au nicio vina ca apele le-au luat tot ce au strans o viata. De vinovati si erori este timp destul dupa ce se retrag apele.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 30.07.2008 22:27
Cat despre solutia Guvernului cu cei 300 de lei. HILAR!!!! De rasul curcilor! Hai sa ne gandim un pic... o familie rurala, stas, compusa din Mama, Tata, doi copii si un batran.... 300x5= 1500 de lei. No, sa-mi spuna mie cineva ce o sa faca familia aia cu 1500 de lei, pe cand casa lor, animalele si toate bunurile au fost luate de ape?!!??! Ok... sunt ceva bani, dar mai bine ar veni Guvernul cu un plan ca lumea. Si ar spune ceva in genul: In functie de gradul dezastrului in gospodarie, Guvernul Primaria si Consiliul Judetean suporta atat si atat din costurile de reparare, reconstructie.

In fine... si ei se numesc liberali.
Enjoy the silence

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 31.07.2008 07:48
Fara suparare pt nimeni: in fiecare an, cum ploua mai mult avem coduri multicolore..... daca nu ploua o saptamana, iar avem coduri multicolore. Daca ii zici omului sa nu taie padurea ca nu e bine..... rade de tine (dc il mai si pui sa planteze altceva in loc, te ia la bataie)...... daca ii zici omului sa nu-si puna casa langa balta, dinnou, rade de tine. V-ati pus vreodata intrebarea, de ce sasii aia fraieri din Turnisor au construit doar pe o parte a Cibinului?
Dinnou, daca trebuie construit vreun dig..... nu sunt bani si nici nu or sa fie.

Ce face guvernul? Ia masuri pt stoparea defrisarilor, impotriva celor ce dau autorizatii de constructie aiurea, aloca bani pentru constuirea de dig-uri ? Bineinteles ca nu. In schimb, incerca sa se scape de responsabilitati prin introducerea asigurarii obligatorii la locuinte (dar nu sunt in stare sa dea nici macar legea aia pt ca sunt tot in concediu). Mai pe romaneste, o sa platim noi toti pt ca unora o sa le ia apa casa in fiecare an. In caz de vreo calamitate majora in care sa fie afectate si orase mari, sunt sigur ca, societatea de asigurari intra in faliment, si tot singuri ne refacem casa.

Bine ca nu sunt si olandezii asa, ca in cativa ani ar fi pierdut jumate din teritoriu si populatie..........
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 31.07.2008 08:09
din astea se intampla in fiecare an.si mereu aud ca cei care supravegheaza barajele au dat drumu la apa ca sa nu crape barajele.da daca exista avertismente de prcipitatii multe de ce nu dau drumu la apa din baraje din timp?ca atunci cand vine apa aia multa sa nu`i dea drumu asa dintr`o data sa ii inunde pe bietii oameni.muna ca pe la noi se foarte aplica vorba aia din biblie:"sa nu stie stanga ce face dreapta", de parca nu ale unui singur om ar fi amandoua.se vede ca nu am invatat nimic din experientele anterioare
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 31.07.2008 13:54
of of...cat de nenorociti sunt ei din cauza inundatiilor si cat de nenorociti suntem noi cu ei!

hmm.....iarasi suntem noi copiii cuminti, frumosi si isteti, manca-ne-ar mama! ca pe toate le vedem si le stim si le dregem intr-un chip atat de iscusit incat am toata increderea ca este imperativ sa punem de-o asociatiune.

asociatiune, in regula, in care sa chiar dregem fapte nu doar vorbe! ca doara nu fuseram acolo dar nu-i departe! si sa nu-i lasam pe altii, incompetenti sa le explice inca de la cei cu tata-n gura pan la cei cu barba sura care e treaba cu defrisarile, constructiile ilegale si nepasarea autoritatilor. caci daca le explicam noi...nu au sa rada si nici chip de galceava nu or cata ci ne-or asculta si ne-or da crezare cu luare aminte. caci noi vom fi cei care, pe cont propriu, neindemnati de vreun privilegiu socio-economico-politic am batut atata cale pana-n sufletul lor sa ii indemnam sa ne ia-n seama. si actiunea noastra nu ar ramane fara ecou.

dar pentru asta ar trebui sa ne miscam hoiturile frustrate de rata inflatiei din fata confortabilului internet, sa ne sacrificam timpul de vacanta si banii aruncati de altfel pe efemeritati costisitoare pentru a fi intr-adevar solidari cu cei pe care ii compatinim in cel mai denaturat, machiavelistic end snobistic chip.

astfel, in cel mai sincer fel, eu sunt dispus sa fac asta: sa imi sacrific concediul, farama de economie domestica si energia pentru a elabora si sustine un proiect de constientizare a efectelor naturale din cauze produse de numeroase mai sus expuse metehne omenesti fireste

mai mult sau mai putin retoric...cine mai e dispus?
oricum, pana la anul eu o sa mai vad multe filme psiho, tzontzonel va urmari evolutia Stelei in campionat, gogutza isi va lua colac pentru excursia in groelanda, asfaltina se va epila de n ori si se va rupe-n figuri prin licuid si peste un an pe vremea asta ne vom aduna iar, tot in acest topic ori poate in altu, geografic.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 31.07.2008 14:17
Pai sniper, probabil ca aia de la baraje gandesc cam asa:
1. Imi vine sa fac caca. Dar inca nu fac, asa ca de ce sa ma duc la WC ?
2. Incep sa fac caca. Hm... nimic ingrijorator. Sa termin de citit ziarul si mai vedem.
3. Aoleu, sunt plin de caca si pute rau ! Fuga la WC !

Pana la urma am vazut si eu cu Ucraina, cica ar fi trimis dovezile ca ar fi anuntat din timp, rasfoiau aia la TV niste hartii, printre care si un raspuns de multumire din partea Guvernului roman, parca, pentru informatii.

Codurile astea colorate sunt penibile maimutareli dupa americani. Va dati seama ca prin Guvern sau alte institutii platite din bani publici (cu salarii deloc mici), de exemplu CNA, CNSAS, etc, o gramada de pilosi se fac ca muncesc la asa ceva ? Astia din Guvern cica au dat cod portocaliu sau rosu si gata, si-au facut treaba. Aia din CNA au hotarat ca filmul A trebuie sa aiba cerculet cu 18, iar filmul B cu 16 si atentionare ca trebuie ca copiii sa aiba acordul parintilor, iar la CNSAS stau si citesc dosare in sedii luxoase si apoi dau verdicte, parca n-ar putea sa le scaneze si sa la puna pe Internet. Samd.

Da, dreamwind, se mai intampla si astfel de lucruri neplacute in tarisoara noastra, dar nu trebuie sa ne facem griji sau nervi. Trebuie sa ramanem in continuare pe un loc fruntas in sondajele gen "cel mai optimist popor din UE".
:mallet: Asa ca nu ne mai supara cu chestii din astea, ok ? In tara noastra se intampla si lucruri frumoase ! De pilda am aflat de la emisiunea lui Mircea Badea ca Andrei Videanu, micutul lui AdriEan Videanu, a primit cadou un Touareg de la taticu'. Si tristetea pricinuita de acest subiect deschis de tine a disparut ca prin farmec. Nu uita ca se apropie alegerile si "acum nu e momentul" sa fim pesimisti !

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron