SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Defrisari masive in Gusterita

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
Credeti ca padurea din Gusterita va fi taiata ?

Nu
5
38%
Da
8
62%
 
Total votes : 13

User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 27.08.2008 04:42
ce verdeata ii in bucuresti bre? numai prin parcuri. si 2-3 strazi cu ceva copaci ... ca in rest ... o adevarata padure de betoane si sticla
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 27.08.2008 17:04
Pai cam la ceva in genul a ce se vede in pozele cu Stefan cel Mare - Balea ma asteptam sa gasesc, insa mult mai des. Posibil si sa fie, ca eu n-am prea avut timp sa hoinaresc. Insa pe unde am zis ca am trecut, parerea mea e ca mai trebuie pus. O fi fost si arsita care a accentuat senzatia, nu zic.
Intr-una din zonele astea am gasit o oferta care mi se potriveste si, desi in curtile oamenilor pare a fi verdeata, pe strazi lipseste mult, doar niste plopi pitici si piperniciti. Daca reusesc sa ma stabiesc acolo, pai o sa plantez eu vreo 2 pomi pe strada din fata casei, sper sa se poata (din pomii aia defrisati din Gusterita o sa iau eu 2, decat sa le dea foc sau mai stiu eu).

Prin str Alba-Iulia n-am ajuns, insa pare ok.

Da, Bucurestiul e un oras foarte mare comparativ cu Sibiul. Are "di tăti", si bune si rele. Daca e sa iei pe bucatele mai mici sau mai mari, gasesti zone care va depasesc cu (fff) mult, dar si zone aglomerate si cu mult praf, cum ar fi unele bulevarde. Daca tot vreti sa ne falim fiecare cu pozele orasului sau, iata unele gasite pe net (cei 20 de palmieri nu cred sa influenteze prea mult):
http://www.miculparis.ro/foto/foto_prezent.html
http://poze.acasa.ro/poze_Bucuresti_--a2740_offset=25&categ=4&order=0.html

Alea sunt zonele care intotdeauna au fost de lux, cine a fost pe acolo stie cum e, cine nu, nu. Insa chiar si in cartierele de blocuri, pomi (nu pomisori) sunt cam de-a lungul fiecarui trotuar, aproximativ din 10 in 10 metri.

:P Ce ziceti, o iau pe ioana_scorpie in subordine ? Imi place cum sare la gat. I-as spune Mojika.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 27.08.2008 17:44
hai sati spun ceva mojo... la bucuresti vin bani din toata tara... la sibiu insa vin doar d la bucuresti din paste in craciun... ex.: centura sibiului , deci nu ma astept k sa arate sibiul mai bine la anumite capitole... eu zic k pt un orasel care sa chinuit sa arate k are niste valori si sa chinuit din bugetu propriu ii ceva... :)
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 27.08.2008 18:46
Mojo ... sunt foarte avantajat in Bucuresti. de la mine de pe balcon ma uit in parcul Titanii, stau la 5 min de parcul Titan, si kred ka la 15 de IOR??? sau macar sunt aproape. am legaturi de autobuz cu herastrau, muzeul satului alea alea. dar noah ... una peste alta ... sectorul 3 are farmecul lui... dar sunt si f multe zone lipsite de verdeata unde te umpli de praf instantaneu etc... asta e
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 28.08.2008 17:42
Nici nu mi-a trecut prin cap sa ne batem in orase, doar ca Mojika a zis "cred ca mai bine ai face sa te uiti la locul in care locuiesti tu(bucuresti) si dupa aceea sa comentezi!", si i-am indeplinit dorinta. Bucurestiul nu e peste tot ca in zonele alea, e clar, dar pomii de pe marginea trotuarelor de obicei nu lipsesc, si in zile din alea cu arsita sunt buni. Chit ca o mai fi si praf pe bulevardele mai de cartier, unele din ele. Si chiar si astea, odata cu refacerea lor nu mai scot asa mult praf. Cel mai mult polueaza acum masinile.

grumy, tot in Titan stai si tu ? In ultima vreme nu exista sa nu intru pe vreun forum si sa nu fie plin de 'titanici'. Nu stiu cand v-ati inmultit. Mai folositi si voi mijloace de contraceptie... :mrgreen:

GAS, teoria cu 'la bucuresti vin bani din toata tara' mi se pare ca e falsa, din ce-mi amintesc eu ca am vazut pe la TV. Ba chiar mi se pare ca e un pic invers. Or veni bani, dar nu pe partea de locale, ci de nationale, care se redistribuie apoi pe proiectele tot nationale (posibil nu tot in aceleasi procente cum au venit). Asa imi amintesc ca ziceau aia la TV, ma rog. Nu m-ar deranja absolut deloc sa spui ca nu-i asa, daca esti mai informat.
Eu nici nu ma asteptam sa fie Sibiul la fel ca-n zonele alea din Bucuresti din linkuri, ca n-are cum, ce-i acolo s-a facut in multe zeci de ani, cu multi bani la vremea aia, sunt si lacuri, etc. Pe de alta parte, si aglomeratia e mai mica in Sibiu, si asta e ceea ce caut. Treaba e ca ma asteptam sa existe si niste damburi cu brazi, chiar in oras, ca pe harta sunteti aproape de munte.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.09.2008 09:21
O poza cu Dealul Gusteritei vazut de pe drumul spre Agnita

Image

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
Previous

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron