SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Studentii...

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 3
Joined: 07.02.2004 19:49
Location: Sibiu
PostPosted: 07.02.2004 20:14
Ce nu-mi place mie la Sibiu...mai multe lucruri dar in momentul de fata ma deranjeaza atitudinea studentilor. Ar trebui sa fim uniti, sa luptam pentru drepturile noastre si sa incercam sa facem astfel incat Sibiul sa ajunga unul dintre cele mai mari centre universitare din tara. Acest lucru nu e insa posibil atat timp cat nu ne pasa de ceea ce se intampla...Un exemplu elocvent e greva care s-a incercat luna trecuta in legatura cu plata modului pedagogic pentru studentii cu plata si la care din totalul studentilor din Universitate au fost cca 70-80 de studenti dintre care o parte erau la fara taxa...Cei cu care am vb despre aceasta actiune au zis ca nu are rost sa se agite pentru ca oricum nu se va rezolva nimic sau ca nu vor sa-si piarda timpul cu astfel de lucruri...Trebuie schimbata mentalitatea asta si sper sa citeasca studentii din Sibiu acest mesaj si sa isi dea seama ca facultatea e facuta pentru studenti si nu pentru profesori sau alte persoane...
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 08.02.2004 12:16
Ma bucur ca ai atata optimism si avant in legatura cu studentimea sibiana dar sunt cateva aspecte care nu le-ai luat in calcul:
1.sunt o gramada de studenti care sunt "amorfi" , care vor numai sa se scape si sa primeasca o diploma. Nu-i intereseaza sa participe la activitati extra si abia vin pe la cursuri.
2.CHIAR DACA facultatea zici ca e facuta pentru studenti, sunt profesori care nu-i intereseaza nimik, sau mai rau, nu sunt deloc pregatitzi si atunci...chiar daca vrei sa faci ceva, sa invetzi mai mult, te lovesti de "lasa-ma sa te las"
3.Organizatile studentesti (cum este AIESEC) nu prea razbesc.

Am trecut si eu prin 6 ani de facultare si mentalitatea este si va ramane pentru un procent foarte mare din studenti :
"Sa scap cat mai usor din asta"
:idea2:

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron