SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Impresii

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
PostPosted: 02.09.2006 19:19
Intrucat se apropie 01.07, m-am gandit ca ar fi bune cateva impresii ale turistilor care au trecut prin Sibiu.

Incep eu.

Am fost zilele trecute.
Mai e mult de facut.
...
Dar problema e oamenii. Si nu ma refer la cei de pe strada, ci la cei care servesc in restaurante, terase, cofetarii, magazine, muzee, ii vezi pe strada etc.
Asta va cauta turistul strain in 007, nu sa se plimbe ca la muzeu. Sa nu dea Domnu' sa ploua.
Va fi greu.
Oamenii sunt slab calificati. Nu au nici o norma de referinta privind serviciul prestat.
Fetele habar nu au de moda. ... Apropo, ciocatele nu se mai poarta de 15 ani. In magazine gasesti zorzoane si la pantofi. Hainele sunt o pitoresca combinatie a portului taranesc cu moda de la Stambul.
"Papucii", seamana izbitor cu cei purtati pe centura Bucurestiului.
Prin restaurante inca mai gasesti farfurii si cani albe cu dungi albastre pe margini ... cu sigla ICCooP.
Fete de masa murdare, si tavi stivuite langa galeata cu mop.
Prin magazine, vanzatoare plictisite, povestind ultima telenuvela, souveniruri pe care le gasesti si pe Valea Prahovei, si la vama Nadlac, slabe urme de folclor autohton sau arta mestesugareasca. Probabil, arma secreta a primariei. O va scoate atunci de la naftalina.
Degeaba ii povestesti turistului de breslele de altadata, daca el va vrea sa puna mana pe o toala, un cojoc sau un lemn.
Sau poate ca va fi fericit sa achizitioneze ceva mai exotic, pentru ca de la 01.07 adio China sau Turcia.
De cand cauta bunica un cristal, ca cel vazut zilele trecute.
...
Sa-mi fie cu iertare, dar parca prea seamana cu ambianta unei carciume de gara provinciala, nu cu terasa unei capitale.

Cred ca idilii viitoarei capitale, nu prea au mai intrebat prin stanga sau dreapta, si considera ca totul ... e aproape gata.
Domnilor ... sunt oameni care se pricep. Intrebati-i. Gratis.
...
P.S.
Daca vreti "tenesi" chinezesti la reducere, va spun eu unde gasiti. E in centru, pe bulevard.
Iar in Piata Huet, mobilier sud-american.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 02.09.2006 20:04
In mare parte sunt de acord cu tine in ceea ce priveste calitatea serviciilor in magazine , restaurante si nu numai (cred totusi ca aici ne lovim de o alta problema care nu o are SIBIUL dar o are romanul, fie el oltean moldovean ardelean sau ce-o mai vrea el sa fie). In ceea ce priveste magazinele si mai ales turcismele care se gasesc in ele.... nu cred totusi ca primaria e de judecat pentru ca alea sunt SRL-uri care ..... daca nenea sau tanti patroana de acolo atata stie .... sau asa crede el ca face mai bine bani aia cumpara. Nu cred ca sugestia primarului ar face vreo diferenta si oricum s-au schimbat multe magazine mai ales pe centru in bine. E drept ca mai sunt multe de facut in Sibiu dar cred eu ca suntem pe drumul cel bun. Nici mie nu-mi place ca e multa marfa de "container" in magazinele noastre ... ca magazinul Dumbrava s-a renovat cica , dar gasesti aceeasi marfa de targ... dar spun inca odata ca sunt multumit cand vad cat se lucreaza in sibiu, la multe capitole. Eu zic sa o mai tinem tot asa inca vreo cativa ani si o sa fie bine.
Cred totusi ca inainte de toate ar trebui putin "lucrat" la mentalitate. Parerea mea e ca e mai important decat orice altceva.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
PostPosted: 03.09.2006 06:13
Totul, pana la urma, are un sens economic.
Cine pierde, daca Ion a facut pipi dupa pomul din Subarini: Primaria.
De ce ? Simplu ! Trece turistul X, il vede, si a doua oara nu mai vine. Incasari la buget: -1.
Primaria are in mana doua mecanisme.
1. Amenda.
2. Stimularea ... scutirea de taxe. Adica, castiga mai incolo.

Si amandoua, controlate la sange. Ai calcat-o ... cartonas galben. La doua ... pa.
Ti-am dat scutire, te-am prins, iti iau inapoi de trei ori. Nu-ti convine ... pa.

Iar la firme: contracte beton, cu garantii imobiliare. Termen si calitate. N-a facut, neam de neamul lui nu mai calca in Sibiu.

Auzi ... se roaga de proprietar sa-si vopseasca casa.
Nu stii, te-nvat. Nu poti, te ajut. Nu vrei, te silesc.
Vorba asta am invatat-o in armata.

Si apropo de factorul uman.
Ar trebui organizate cursuri intensive si obligatorii de ... ospatari, vanzatori, muzeografi etc.

Iar fonduri la bugetul local. N-a auzit nimeni inca de Primaria S.R.L. ?
Si nu cu actionariat firmele consilierilor.

Ehei, sa stau eu de vorba cu Klaus ...
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 04.10.2006 22:25
Chiar nu am ce sa comentez la ce zici phidias decat un singur lucru:
un oras e un mecanism foarte complex si teoria este foarte greu de pus in practica. Tot ce zici tu poate ca o sa se realizeze...dar nu se poate face peste noapte ci poate dura ani sau zeci de ani. Capitala europeana a "grabit" unele lucruri ..si sunt convins ca aceasta accelerare va alimenta si anii viitori.

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests