SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

nesibiana indragostita de sibiu

Se zice ca gusturile nu se discuta.
Ei bine, noi le discutam, pentru ca vrem sa stim parerea ta despre localurile sibiene.
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 30.08.2010 09:35
servus a todos,
ma numesc Mihaela (Miluca) si sunt bucuresteanca :) si da, ador Sibiul.
am sa vin in vacanta in mai putin de o saptamana si as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi, ca voi daca sunteti de-ai casei, cum se spune, stiti cel mai bine...
nu e prima data cand vin la sibiu, prima data am fost doar o zi, dar de atunci tot visez la orasul vostru...
in primul rand, ce restaurante si pizzerii imi recomandati? nu vreau specific chinezesc sau tailandez sau mai stiu eu ce... vreau specific romanesc si italian. mie una imi plac f mult pastele si pizza quattro fromaggi...
apoi, daca stiti vreun eveniment in perioada 05-13 septembrie, unde si ce putem sa vedem (expozitii, concerte, etc)?
nu cred ca am spus ca vreau sa vin cu parintii mei, le ofer un binemeritat concediu...
nu in ultimul rand vreau sa va spun ca aveti un oras minunat sa nu incetati nici o clipa sa fiti mandri de el. este intr-adevar o comoara :)
multumesc anticipat de recomandari si sfaturi si poate cine stie, ne-om si cunoaste unii dintre noi...
numai bine !!!
ceau,
Miluca.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.08.2010 13:23
Bine ai venit pe forum, si iti doresc de-acum un concediu placut :)

Legat de evenimente, salveaza undeva linkul asta, se actualizeaza odata la cateva zile in functie de cum primesc comunicatele de presa de la organizatori

Evenimente in Sibiu - Septembrie 2010

Legat de restaurante nu prea pot sa-ti dau sfaturi, ca nu prea merg, dar parca in Parcul Sub Arini la Bolta Rece au bucatar italian, si probabil pastele sunt gustoase acolo.. ii las pe altii sa-ti dea sfaturi legat de pizzerii, restaurante si fast-food-uri.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2010 13:43
:cook: pentru cea mai buna pizza din sibiu eu votez
Pizzeria Izi d,oro cu pizza casei (Pizza Izi d,oro). Adresa: Str.Balea, nr.8
http://www.videoguide.ro/sibiu/restaurante/restaurant-izi-doro-sibiu.htm
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 30.08.2010 14:14
Va multumesc mult si pt detalii si pt urari, pt orice alte recomandari si sugestii, alte localuri (ca n-o sa merg la acelasi local in fiecare zi) si locuri de vazut neaparat, va rog mult sa-mi spuneti :)
Cred ca intre noi (intre mine si Sibiu) a fost dragoste la prima vedere, cel putin din partea mea... Din a lui nu stiu, o sa aflu acum (sper)...
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2010 17:44
sa nu uiti Duminica 5 septembrie de Targul Olarilor.
Locatia: Piata Mare si Piata Mica.
Iti uram de pe acum "Bine ai venit in capitala bunelor maniere!" :wave:
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2010 21:27
bine te-am gasit Miluca... ca o recomandare ti-as putea recomanda :

- o pizza buna: Izi D'oro cum a zis si maestru avaxboy (au o pizza infernala si uriasa)
- pt o bere/cafea buna savurata in inima orasului : Haller Cafe (o cafenea in piata mare vis-a-vis de catedrala sau Union in Piata Mica (tot vis-a-vis de catedrala) sau pt putina cafea buna asortata cu ceva muzica buna si eventual cultura la pachet incearca Atrium Cafe (de preferat pe inserat)(se afla la 3-4 m de podul Mincinosilor )
- ca si evenimente cum a zis si avaxboy ai la dispozitie Targul Olarilor,un prilej bun sa-ti cumperi o oala de sarmale lucrata din lut :D (nu de alta dar din pacate tocmai ai ratat Festivalul Medieval Cetati Transilvane de la Sibiu [un festival ce se vrea a fi intr-un fel de zilele Sibiului])
- pt relaxare : un drum la muzeul satului din Dumbrava Sibiului si eventual Gradina Zoologica aflata langa si desigur o plimbare cu barca pe lacul Dumbrava :D , iar daca tot nu ii deajuns iti recomand o plimbare pana sus la curmatura :D
- pt distractie: Kapital(http://www.kapitalclub.ro/) sau Zebrano (http://www.25h.ro/sibiu/zebrano-club/location.1966) , sunt 2 cluburi arhicunoscute in Sibiu. Sau ... poate ai chef de un paintball (http://www.nexus-paintball.ro/) maestrul das te poate ciurui la orice ora :))

Sper ca nu am ratat nimic :D

aaaaa era sa uit... daca esti amatoare de mancare romaneasca si nu ai pretentii la un local foarte luxos iti recomand un ciolan cu fasole cum cu siguranta nu ai mai mancat nicaieri , la iesirea din Boita catre Fagaras pe partea stanga ii un restaurant si o parcare de tiruri, fac acolo un ciolan URIAS si gustos, ii aproape imposibil sa il mananci tot :D

P.S. Ai de grija de bunurile personale din pacate nici "capitala bunelor maniere" nu duce lipsa de mici borfasi , de regula minori. :)
-
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 31.08.2010 08:34
servus si va multumesc pt sfaturi si recomandari, am sa tin cont de ele, am sa fac poze si o sa vi le trimit... cand va mai vine vreo idee sau mai auziti ceva, sa-mi spuneti.
chiar imi pare rau ca am ratat festivalul medieval, dar nu aveam cum sa plec de la birou... data viitoare cu prisosinta.
cat despre borfasii care te deposedeaza de bunurile personala, de cele mai multe ori fara sa-ti dai seama, asta e, padure fara uscaturi nu se poate... totusi, sa privim intotdeauna partea plina a paharului.
apropo de asta, am auzit o replica tare: paharul nu e nici pe jumatate plin, nici pe jumatate gol, ci doar de 2 ori mai mare decat e necesar :)
sa aveti o zi dementiala :)
Miluca.

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 31.08.2010 14:34
buna miluca.ma bucur mult ca iti place asa de mult sibiul si sper sa te simti foarte bine aici in vacanta.ti-as face si eu o recomandare buna restaurantul la dobrun este situat in apropierea centrului istoric in spatele salii de sport de langa teatrul radu stanca.este o locatie frumoasa.de mancat eu n-am mancat acolo dar mereu este lume acolo.sau restaurantul la turn din piata mare desi cred ca acolo e un pic cam scump cred.cineva mai sus zicea de un club zebrano din cate stiu eu acela e deschis doar cateva zile pe saptamana mai ales in weekend.mai stiam eu un club suporter (initial un club pentru microbisti)dar acolo la fel se poate si manca si bea o cafea sau alte bauturi destul de bine.este situat pe b.dul victoriei aproape de tribunalul sibiu.obiective turistice sunt multe mai ales in centru:muzeul brukenthal care e in piata mare,turnul sfatului care e situat intre piata mica si piata mare,catedrala mitropolitana de pe strada tribunei(e foarte frumoasa mai ales ca pictura interioara a fot restaurata recent),biserica evanghelica la fel de frumoasa dar din pacate aflata intro stare de degradare avansata:(.alte obiective turistice ar mai fi magrinimea sibiului un loc deosebit de frumos.din pacate vremea nu este prea prietenoasa acum.oricum sper sa te simti bine la noi in oras si sper sa mai revii cat de curand posibil poate chiar de sarbatoriile de iarna.distractie placuta

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 31.08.2010 14:36
*catedrala mitropolitana de pe strada mitropoliei* imi cer scuze de greseala.
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2010 19:46
Da, la Restaurantul "La Dobrun" se mananca bine. Am fost la un Revelion acolo. Rustic.
Si tot rustic de notat si "Carciuma din batrani" din incinta Muzeului Satului, "Crama Ileana" din zona centrala si "Camara Boierului" de la Hotel Hilton tot in Padurea Dumbrava.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2010 21:29
si nu in ultimul rand muzeul de istorie naturala... nu vei regreta vizita si daca iti place pestele si pescuitul da o fuga pana la pastravarie la Albota :)
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 01.09.2010 08:34
gata, le-am notat, multumesc mult...
stiu ca v-am mai spus, dar nu ma pot abtine sa nu va spun inca o data: aveti un oras minunat, sa fiti mandri de el :)
acum vad ca am pierdut festivalul tuicii si a branzei de la rasinari. daca ma miscam mai repede din timp il prindeam...
apropo, ca vream sa va intrem, cum ii vremea la voi? ca aici la bucuresti de la 37 grade sambata a trecut azi la 9 grade dimineata. si totusi cele 9 grade de acum nu se compara cu 9 grade de iarna... :) si totusi este frig...
o zi buna sa aveti !!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.09.2010 09:29
e frig si la noi, de ieri am simtit toamna .. brrrrr

Si la muzee, merita sa treci pe la toate ca sunt frumoase si nu sunt f multe, cateva din ele chiar au fost renovate anii trecuti, arata ca cele din restul europei :D (..Naturale, Istorie, Vanatoare, Farmacie) Franz Binder din Piata Mica nu a fost renovat inca dar merita vizitat.

Muzee din Sibiu
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 01.09.2010 11:22
bun, le-am notat si pe astea. brukenthal-ul l-am vazut data trecuta, restul insa nu... de tramvaiul rasinari-sibiu ce-mi ziceti ?
de cisnadie? sunt celebrele covoarele de cisnadie...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.09.2010 12:40
este si in cisnadie o biserica fortificata care merita vizitata, si in Cisnadioara, cetatea construita prin anii 1200.

Tur Virtual in Cisnadioara

UPDATE: am pus linkuri spre articolele despre localitatile respective si spre turul virtual din Cisnadioara.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
Next

Return to Localuri sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron