SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

nesibiana indragostita de sibiu

Se zice ca gusturile nu se discuta.
Ei bine, noi le discutam, pentru ca vrem sa stim parerea ta despre localurile sibiene.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 03.09.2010 12:38
ovisopa wrote:na ca ai pierdut si prezentarea de moda Feeric Fashion Show 2010 :)


niste poze de ansamblu nu ai ovi? am vazut ca au amenajat foarte interesant podiumul ;))
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 03.09.2010 12:51
cata energie ai mai miluca :D parca radiaza topicul asta :P . daca nu va fi foarte frig seara (apropo de asta, acum 2 zile a nins pe crestele fagarasului deci se resimte bine iarna prin sibiu) poti urca pe dealul gusteritei cu masina (drum de pamant dar amenajat) de unde vei avea o panorma superba asupra orasului si a imprejurimilor.

Image

Image

Image
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 03.09.2010 13:01
miluca nu mai fii neagra de suparare..asta este ,nu poti fii mereu peste tot,si oricum la ce frig a fost nu stiu daca era bine sa stai la prezentarea de moda,nu cred ca au fost 10 grade(s-a tinut din cate tin eu minte in piata mica)oricum o sa ai ce vedea,vine targul olariilor in acest weekend.parca ziceai de tramvaiul sibiu-rasinari..inca mai este da circula cred ca o data pe ora sau nu stiu.cineva a zis de dealul gusteritei.este superb acolo si vezi tot orasul de la inaltime.daca ai masina si te poti repezi pana acolo(maales seara)nu e de ratat.am fost si eu de vreo 2-3 ori si e absolut superb.oricum sper sa ai noroc sa prinzi si vreem buna,am auzit ca se mai incalzeste de saptamana viitoare
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 03.09.2010 14:10
ca radiaza topicul asta e f bine, oricum cei cu care am vorbit is niste oameni de toata isprava :) fara sa vreau sa perii pe nimenea si fara sa fim modesti... iar de radiat, ar trebui sa radiati si voi ca aveti un oras de milioane.
masina din pacate nu avem, asa ca o sa ma limitez la deplasarea per pedes si cu mijloacele de transport in comun... oricum nu cred ca e un impediment :)
si eu am vazut ca se mai incalzeste de saptamana viitoare, numai bine cand vin eu. va recomand un site meteo bun:
http://www.meteoblue.com

oricum o sa fac poze si o sa vi le trimit, ca sa vedeti cum vi se vede minunatul oras si prin ochii uneia care nu locuieste zi de zi in Sibiu...

va multumesc tuturor pt informatii si pt ajutor si cand veniti pe la capitala, va astept cu drag. ne mai auzim pana maine cel mult, caci de duminica SIBIU HERE I COME !!!

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 03.09.2010 14:35
si eu sper sa se mai incalzeasca un pic vremea.cm prea dintr-o data a venit frigul,si cand ma gandesc ca acum o saptamana am fost la strand..ufff ce vremuri.cat despre sibiu s-a schimbat mult in ultimii ani,s-a dezvoltat mult,s-a construit si renovat mult mai ales in zona centrala.inainte chir arata urat cu fatadele alea vechi in centru chiar nu-mi placeau deloc..acum parca e altceva totusi si asa ar trebui sa fie intr-un oras fosta capitala culturala europeana.sigur mai sunt foarte multe de facut ca sibiul sa in continuare o atractie turistica.oricum ma bucur ca iti place asa mult sibiul si te asteptam cu poze
User avatar
Posts: 44
Joined: 24.07.2006 20:18
Location: Toronto - Canada
PostPosted: 03.09.2010 16:05
WOW !!! super fain thread !!!
De abia astept anul viitor (sper) sa revenim acasa pentru cateva luni. Acuma o sa stiu exact unde sa merg.
Multumesc celei care a initiat thread-ul si celor care l-au intretinut. :action:
Fiind satui de mancare cinezeasca si greceasca si italiana ... de abia am asteptat sa mancam ceva romanesc (cand am fost in sibiu in aprilie) si am fost la Crama Sibiana in Piata Mica la nr. 3 (sub magazinul Billa). Delicioasa mancarea si recomand mai ales sarmalele. Ce este fain este ca au si o zona pentru nefumaturi (un avantaj imens pentru mine).
Un alt loc unde mai mergeam era Apfel Haus in Cisnadioara. Atat de liniste poate fi acolo si vezi muntii si dealurile din curte. Asa de fain ma linisteam dupa o zi de munca dificila.
Mie mi s-a parut taxi-ul foarte ieftin in Sibiu (mai ales comparativ cu cel de aici) si de multe ori preferam sa il luam decat sa mai conducem noi (mai laes ca astuia mic ii placea la nebunie cu taxi-ul).
De abia astept sa revin pe acasa !!! Mi s-a facut dor iarasi de Sibiu.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 03.09.2010 20:58
daca prinzi vizita in zilele mele libere poate fac putin pe ghidul daca nu va descurcati :) si daca nu va deranjeaza.

intradevar h82lose mancarea si servirea la aceea crama ii de vis, eu de cand merg prin localuri nu am vazut un ospatar mai bine pregatit si mai placut la vorba (un nene slabut , inalt si cu mustata), iar atmosfera : minunata ...

cat despre taxiuri... ce sa zic ii ok pe vremea cand il frecventam plateam cam 7-8 lei din centru pana acasa (la periferie) nici nu mai stiu cat ii tariful acuma... am masina si nu am mai prea folosit taxiul , ultima data era parca 1.79 ron / km

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 04.09.2010 23:03
miluca iti mai recomand un restaurant bun..simba.este pe calea dumbravii la intersectie cu b-dul v.milea si cu piata unirii.se mananca fff bine.si poti comanda si un kebab(7lei) care este ff bun.si din cate stiu parca e non-stop programul(asta daca cumva te prinde foamea la ore mai inaintate din noapte)gas taxiul acum e 1,49 lei pe km iar de la 10 seara e tariful de noapte (1,69) si in afara orasului parca vreo 2lei jumate cred.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.09.2010 02:38
aoleo... am mancat la simba o pizza ... m-am umplut de faina din cap pana in picioare, iar la gust nu era deloc grozava...

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 05.09.2010 23:57
mai sunt aai exceptii.nu totul e perfect.si oricum simba este destul de frecventat si ziua si noaptea.cred ca daca ar fii poasta mancarea nu ar avea asa clienti multi

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 05.09.2010 23:58
*si excptii scuze
User avatar
Posts: 44
Joined: 24.07.2006 20:18
Location: Toronto - Canada
PostPosted: 06.09.2010 13:39
Daca cumva va place sharwma cea mai buna am mancat-o la turcii de la blocul plomba (este in lateral-ul magazinul universal Dumbrava). Ce imi lipseste sunt covrigii de pe centru care ii gasesti la tot pasul.
Asta este, ce sa ii faci, nu poti sa le ai pe toate !

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 07.09.2010 00:52
@ h82lose dap este incadrata de o gogoserie si o covrigaie...covrigaria este in locul fostei librarii luceafarul si gogoseria este langa farmacia donna tot langa dumbrava.pe centru e iar o covrigarie si au niste covrigi suuuuper buni la 1 leu,am luat eu ieri de acolo si de la cea de langa turcii de care ziceai tu
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 16.09.2010 12:11
servus tuturor :) m-am intors :D splendid :)
dupa ultimul meu mesaj nu am mai avut timp sa intru sa citesc mesajele, de aceea nu v-am mai raspuns... de descurcat ne-am descurcat. eu am avut la mine harta sibiului si am scos de pe net harta tursib-ului.
o sa revin cu impresii si poze (chiar, poate imi spuneti si mie unde postez poze) cat de curand...
de stat am stat in rasinari la o pensiune, unde nota generala a fost 10 :D
dar ne-am plimbat prin sibiu si prin cisnadie :)
revin...
PS: splendid, fratilor, splendid. inca o data: sa fiti mandri de Sibiu si de tot ce are el !!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.09.2010 12:43
Miluca wrote:...chiar, poate imi spuneti si mie unde postez poze


ai deja user pe site, dar probabil nu ai creat nici un album foto pana acum

1. intra pe pagina http://www.sibiul.ro/poze-sibiu-adauga.php si apasa pe primul buton ADAUGA UN ALBUM NOU, la pagina care se deschide primul camp este obligatoriu, acela este titlul albumului, restu le completezi doar daca vrei.

2. Dupa ce ai adaugat albumul apesi pe butonul ADAUGA POZE IN ACEST ALBUM, se deschide inca o pagina cu un formular, si aici primul camp este obligatoriu, titlul pozei, dupa ce alegi mai multe poze si apesi butonul ADAUGA POZELE pozele se vor salva in album, optional poti modifca titlul pozelor individual in pagina urmatoare, doar daca vrei :) Daca vrei sa adaugi mai multe poze trebuie sa repeti doar pasul 2.

Ma bucur ca ti-a placut Sibiul :) si te asteptam cu pozele si intreaga poveste (inclusiv ce nu ti-a placut sau ce te-a deranjat)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
PreviousNext

Return to Localuri sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron