SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Pesti / Broaste testoase

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.05.2008 18:24
Avem vreaun iubitor de pesti sau broaste testoase prin "zona" ? :)

Am o broasca testoasa de cativa ani, a primito fratelo si pana la urma am luat-o unde stateam cu aida. De vreun an bun am mutat acvariul acasa si se ocupa papa de broasca, atat s-a ocupat de ea incat acum a mai cumparat inca 2 :D una la fel de mare, de aprox 13 cm si una mai micuta putin. Acvariul in care au stat s-a spart (cand il tot curatam) si au ajuns intr-un lighean mai mare, dar in ala nu le mai vedeai si oricum era mult prea mic pt 3 broaste.

Si uite asa am inceput sa caut informatii despre cresterea broscutelor, am gasit si cateva situri romanesti si unu specializat pe broscute ( http://www.testoase.com ) unde am inceput sa ii intreb chestii de incepatori (ca pana acum nu pot sa zic ca m-am ocupat de ea, atat ca i-am luat incalzitor sa nu stea in apa rece)

Am facut o schita pt viitorul acvariu, care e destul de incapator si le ofera broscutelor un mediu mai natural decat lighianul ala.

Image


Acvariul as fi vrut ca pe timpul verii sa il scoatem pe terasa iar iarna sa il bagam in interior, din cauza asta in schite apare acvariul de 2 ori.

Dupa multe discutii despre realizarea filtrului (pt cei care nu stiu broastele fac o mizerie MULT mai mare deca pestii, ai nevoie de un filtru serios) am dat comanda de sticla, am cumparat o pompa serioasa (cu un debit de 1200l/h) si alte chestii care se folosesc la filtrarea apei (bureti, inele ceramice, bio-balls, carbune activ)

Am lipit acvariul si dupa o saptamana , timp in care l-am lasat sa se usuce, am ajuns la momentul mult dorit : sa mut broscutele in "casa noua". Azi a fost ziua cea mare :)

Primele poze :
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Acum urmeaza sa mai decoram acvariu, cred ca o sa mai luam inca o radacina si probabil mai multe plante artificiale (astea parca sunt singurele care imi plac cum arata, dintre astea artificiale. Cele naturale le mananca broscutele :D )

Cand mai am ceva noutati o sa mai bag niste poze .. pana atunci astept si povestea voastra, daca mai e vreun iubitor de pestisori sau broscute pe forum ;)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 23.05.2008 18:47
eu am avut 2 broscute testoase una a murit din pacate dupa vreo 5 luni :( iar cealalata am dato la o cunostinta cand avea aproximativ 1 an jumtate , si a murit :(

frumoase broscutele tale :) ale mele le scoteam la amiaza p uscat si dormea pisica se baga in acvariu langa ele si dormeau impreuna le tinea cald :D Cea mai tare a fost cand am fost plecat intro zi d dimineata pana seara d acasa si cand mam uitat in acvariu lipsea o broscuta si am cautato prin toata casa si am gasito intrun tarziu dupa dulap in bucatarie :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.05.2008 19:38
pai nu aveai apa in acvariu ? cum statea piscia acolo ?

Noi avem una din broscute de vreo 6 ani sigur, sper sa nu avem probleme cu ele .

Apropo de pisica si broaste, noi am avut si un motanel care nu stiu ce avea dar nu vroia sa bea apa din tavita lui, tot timpul se suia pe acvariu si bea apa de acolo, era mortal, sa il vezi intins cu picioarele pe peretii acvariului si se chinuia sa ajunga pana la nivelul apei care era mai jos decat picioarele lui.
Last edited by ovisopa on 24.05.2008 07:58, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 23.05.2008 20:29
Pai le mai tineam si p uscat :) si dormea pisica cu ele :D si cand se trezeau sa vezi tu ce cascau broscutele... :D

Interesant siteul ... poate am sa ma documentez mai bine si am sami achizitionez alta broscuta :) mar retine doar teama de a nu se imbolnavi... :( pt k in cazul asta nu stiu dak gasesc vreun medic veterinar adecvat p teritoriul sibiului :(

Vai ce am facut ? :( acum vad , si eu am avut acvariu d ala d plastic micut cu palmier :(

Ai gasit insulita la noi in sibiu ovi?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.05.2008 06:39
GAS wrote:Vai ce am facut ? :( acum vad , si eu am avut acvariu d ala d plastic micut cu palmier :(


Dupa ce ai citit putin pe situ ala ti-ai dat seama cam care este minimul de apa pt o broscuta :)

GAS wrote:Ai gasit insulita la noi in sibiu ovi?

Pai mai demult cand aveam acvariul mic am cumparat o insulita de plastic dar era prea mica pt broscuta mea, mai bine lipesti niste sticla pe post de insulita, in caz ca nu ai loc de ceva mai natural.

La acvariul care l-am facut acum am incercat sa le fac insulita cat mai naturala, am pus o bucata de lemn .. si tre sa mai luam una pt mai mult spatiu la "bronzat"

O sa le mai cumpar si un tub de neon special, astia de pe forumu de testoase zic ca cel mai bun ar fi Repti Glo 5
Lampa cu spectru complet ce imita lumina soarelui, ideala pentru reptile si amfibieni cu cerinte scazute de raze UV. Stimuleaza sinteza vitaminei D si ajuta la dezvoltarea armonioasa a plantelor de acvariu.
http://www.pentruanimale.ro/lampa-repti ... -1695.html

Daca acvariul e prea mic o sa ai si problema cu murdarirea apei foarte repede ... o sa schimbi la ea de iti vine rau :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 24.05.2008 06:52
e misto ce vrei sa faci...si yo am avut o testoasa vreo 10-11 ani si mi-a murit acum kteva luni ...:( se mai gasesc testoase din astea de florida? k eu am vauzt la televizor k sunt pe cale de dispartie si acum e interzisa comercializarea lor
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.05.2008 07:08
kNv wrote:e misto ce vrei sa faci...si yo am avut o testoasa vreo 10-11 ani si mi-a murit acum kteva luni ...:( se mai gasesc testoase din astea de florida? k eu am vauzt la televizor k sunt pe cale de dispartie si acum e interzisa comercializarea lor


Imi pare rau pt testoasa ta :(
De gasit se gasesc si nu este interzisa comercializarea lor, poate te referi la testoasele de apa europeana, care sunt protejata de lege si este interzisa cresterea lor acasa. Nu stiu nici eu prea multe, vorbesc doar din ce am citit pe forumuri in ultima vreme.
Oricum, broscutele de florida se pot comercializa, pe la noi prin Piata Cibin nu gasesti ? sau la magazinul de langa piata, de pe strada turnului ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 24.05.2008 18:42
Stii ce-i misto la o broasca testoasa? Nenorocitii aia cu carapace pot vedea 3-4 generatii dintr-o familie :lol: adica... ii baga pe toti in pamant :P
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 24.05.2008 22:55
nu chiar :) o broscuta d florida poate ajunge pana p la 70 d ani maxim park :)

Posts: 1
Joined: 01.07.2008 09:35
PostPosted: 01.07.2008 09:38
buna. stie cineva de pe aici..am un acvariu de 300 d litri facut la comanda arata betoon..am 200 d pesti in el si m-ar tenta sa bag niste broscute 4-5 ..am si eu o intrebare se poate baga broscutele impreuna cu pestii.?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 01.07.2008 09:45
Cred ca ii papa...
Si eu am avut o broscuta, pe care am dat-o, ca era prea plicticoasa. A mea era originala, de pe Mures. Si-a facut numarul intr-o expozitie la maica-mea la muzeu, dupa care, nemaiavand nimeni nevoie de ea, au vrut sa ii dea din nou drumul pe Mures. Am luat-o eu asa in naivitatea mea, dar era cam plicti.... acum, cred ca sta la soare pe Trei Insule...
Last edited by dreamwind55 on 01.07.2008 10:20, edited 1 time in total.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.07.2008 09:58
Cum a spus si dreamwind. . in principiu o sa ii manance dar depinde si broscutele cum sunt, ca daca sunt foarte mici probabil nu va fi chiar asa o problema, dar daca sunt broscute .. de 10cm poate si mai mici .. mai mult ca sigur o sa inceapa sa manace din ei.

Ai zis 200 de pesti ? nu sunt cam multi ?

Baga si tu niste poze sa vedem cum arata acvariul :D

Broscutele mai sunt cunoscute si ca niste puternice distrugatoare de acvarii plantate :D deci daca ai plante naturale in apa mai mult ca sigur o sa ramai fara ele dupa ce bagi broscutele.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 4
Joined: 27.08.2008 07:24
PostPosted: 27.08.2008 07:30
Buna am si eu o problema cu broscutele . De vreo trei zile femela tot face oua ,nu prea gasesc info despre ce sa fac cu ouale am improvizat un incubator si astept sa iasa. Intrebarea mea este cate oua mai face? Am obs ca sufera destul de mult si nu stiu cum sa o ajut.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 27.08.2008 09:23
Incearca linkurile urmatoare poate te ajuta cu ceva... :)

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=863

si

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... hlight=oua

si

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... hlight=oua

Posts: 4
Joined: 27.08.2008 07:24
PostPosted: 27.08.2008 18:09
Multumesc frumos de ajutor.Dar tot nu am descoperit cat e oua mai depune dumnezeu cu mila, in fine ouale care le-am salvat le-am bagat la incubator vedem ce o iesi. :investigate:
Next

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron