SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Traseu mountainbike Sibiu-Paltinis-Gatul berbecului-Sadu

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 10.06.2008 11:01
A trecut cam mult de la ultima noastra iesire, si dupa atatea saptamani in care s-a pus praful pe bitze, parca ar fi timpul pt o noua plimbare. Ce ziceti de duminica viitoare? :D

Din cate am vorbit mai devreme cu ovi si cu kome2u tinta ar fi Paltinis-ul, insa orice alta propunere e binevenita ;)

Daca mergem catre Paltinis, avem doua variante:
1. Urcam pe bitza: in cazul asta traseul o sa fie greu de tot pt pregatirea noastra fizica, si coborarea o sa se faca pe asfalt
2. Urcam cu autobuzul: in cazul asta o sa fie mai usor, si o sa putem sa complicam coborarea :D. Am putea sa coboram pe la Sadu sau pe Cheile cibinului pana la Gura Raului. Daca stie careva alte rute, suntem deschisi la propuneri :D

In caz ca mergem la Palti si urcam cu autobuzul, avem autobuz la 7 sau la 11 (conform site tursib)

In concluzie: cine vrea sa vina, si/sau are propuneri referitoare la traseu, ora, sau alte detalii, este rugat sa posteze aici :D
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2008 07:52
intrebare: tursibul te lasa sa-ti urci bitza in busurile lor?

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 11.06.2008 07:59
Sa speram, dc nu, trecem la planul B :D . Am urcat vara trecuta cu bitza cu tursib-ul, insa era in timpul saptamanii si nu era prea plin autobuzul.... de aia una dintre propuneri era ora 7 :)

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 13.06.2008 10:06
Nu se mai ofera nimeni sa vina cu noi ??
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 13.06.2008 10:26
Am stabilit !!! Plecam la plimbare Duminica 15 Iunie 2008 spre Paltinis.La 6.45 ne intalnim, toti cei care doriti sa veniti, in fata garii(acolo de unde se iau bilete pt tren).O sa plecam cu autobuzul daca o sa vrea soferul sa ne ia si din Paltinis am vrea sa mai urcam putin pentru ca apoi sa coboram pe la Gatul Berbecului si sa ne intoarcem prin Sadu.Daca nenea sofer nu ne ia o sa pedalam usurel pana in Palti sau pana unde putem (in cazul asta discutam coborarea pe parcurs).

Va asteptam !!
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.06.2008 11:39
Am facut un sumar al turei propuse de voi. Sper sa va placa :)

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 13.06.2008 13:14
Abia astept sa cobor 30 de km.Sper sa nu-mi rup gatu.Data trecuta n-am mai ajuns cu bicicleta intreaga acasa.
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 13.06.2008 13:53
suna foarte tentant
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.06.2008 13:55
avaxboy wrote:intrebare: tursibul te lasa sa-ti urci bitza in busurile lor?


Eu sper sa nu fie multa lume dimineata la 7, daca avem noroc nu ar trebui sa comenteze foarte mult ca le bagam la bagaje, eventual platim si o taxa de EXTRA BAGAJ :D

Doamne ajuta, ca nu creca mai pot urca paltinisu pe bita :D
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 15.06.2008 08:56
din cauza vremii a trebuit sa anulam tura de azi, .. poate pana sapt viitoare se mai hotaraste vreunu sa vina cu noi :) snip3r ? :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 32
Joined: 20.09.2007 15:51
PostPosted: 19.06.2008 05:50
Si eu care, observind lipsa mesajelor voastre din ultima vreme, credeam ca praful se asternuse pe tastaturi, nu pe bitze.

Tura propusa este una frumoasa; permiteti-mi, insa, sa fac citeva sugestii care sa o faca si mai frumoasa. Dar, pentru a reusi asta, va trebui sa investiti mai mult... timp. Da, stiu, cunosc factorii destabilizatori... mindrele si serviciile... dar poate gasiti niste compromisuri (fie de genul "spal eu vasele toata saptamina", fie de genul "voi veniti cu masinile si ne intilnim pe vale la un gratar"). Hei, era sa uit... factori la care se mai adauga si meciurile, chiar daca echipa Romaniei ne-a scutit de alte emotii.


Varianta ideala (cu corturile si exclusiv pe biciclete !) dupa parerea mea este:

Ziua 1: Plecarea spre Paltinis - vineri dupamasa. Innoptat in preajma Virfului Blidarei ( km 8 ). Durata - 3 ore. Zona este frumoasa iar Blidarei este locul ideal de admirat Sibiul in noapte, parol - cine n-a facut-o inca, trebuie neaparat sa o faca !

Ziua 2: Cu cuvenitele popasuri in Paltinis, Cantonul Muncel (?!), Rozdesti, Gitul Berbecului (Lacul Negovanu) si oriunde altundeva unde s-ar itzi pe marginea drumului niste fragutze ademenitoare... se ajunge inca pe soare la un loc frumushel de campat pe Valea Sadului (in apropiere de hidrocentrala Sadu V) si cu timp suficient pentru o balaceala. Un foc, o supica, o poveste...

Ziua 3: Dupa o picoteala in soarele diminetii si o noua balaceala, fie o intilnire mai jos pe vale cu mindrele, la un gratar, fie incetishor-incetishor, inapoi spre casa prin Riu Sadului, Sadu, Cisnadie.


O alternativa mai scurta ar fi cea in care se elimina a doua noapte:
Ziua 1: Plecarea simbata dupamasa si innoptat la Blidarei.
Ziua 2: Tura completa inapoi spre casa prin Paltinis-Rozdesti-Riu Sadului-Sadu...


Daca va suride oricare din cele de mai sus, voi fi bucuros sa va dau detalii (unde, cum...).
Si mai bucuros as fi sa va insotesc dar...


In fine, o ultima observatie: in masura posibilitatilor, incercati ture de 2-3 zile (sau chiar mai lungi, in concediu). Sint mult mai frumoase, cred eu, decit cele de o zi:
- iti maresti astfel aria accesibila si ai sansa sa ajungi in locuri noi si poate mai frumoase
- implica campat, foc de seara si altele
- ai flexibilitate si mai multe optiuni in a-ti stabili traseul, nemaifiind limitat la o singura zi, si poti gasi variante de intoarcere diferite de cele de dus (care e o chestie faina, zic eu).
Voi mai reveni cu idei, propuneri si povesti...


Vreme buna !

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 23.06.2008 19:10
ma indoiesc ca are cineva de pe forumul asta timp sa mearga 2 sau 3 zile intr-o tura.Plus ca iti trebuiesc ceva banutzi in plus.Eu am facut traseul asta intr-o singura zi (fara Blidarei) si a fost super misto
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.06.2008 20:40
neagicu, din cate vezi am incercat sa programam plecarea cat mai de dimineata, pt un singur motiv: sa mai putem face si altceva in ziua aia, altfel toata ziua va fi "pierduta" pe bicicleta.

duminica urmatoare (29 iunie 2008) ne facem planuri baieti ? :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 24.06.2008 08:47
mi-ar placea dar sunt in Brasov in sesiune
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 24.06.2008 09:17
Pe caldurile astea? Lasa ca va asteapta nevestele/iubitele/mamicile cu bere rece acasa si comprese pentru insolatii.,..
We will always be so much more human than we wish to be...
Next

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron