SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Arta, Curiozitati & Raritati de Tot Felul..Imagini..

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 23.07.2008 16:37
1.

De la Spade de Toledo pana la Vaze Gallé..picturi, pistoale ciudate englezesti, ceasuri ultrarare...portelan rusesc ultravechi...piese de mobila lucrate de cazi jos...papusi ultrarare...Jugendstil...tot ce vrei...numai treci si lasi imaginile sa curga...sunt statui imense de 2 m bronz...dar si miniaturi de portelan ..argint..covoare ...muzica-mecanica...

merita sa dati o ochire-repede asupra si pe langa...

LINK:

http://www.kunst-und-kuriosa.de/main/katalog/ergebnisse.html

vizionare placuta...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 24.07.2008 05:06
eu nu pot sa-i inteleg pe cei care platesc mii de euro doar ca sa cumpere lucruri vechi care ''au valoare'', in timp ce milioane de oameni de pe intreaga planeta mor de foame sau pentru ca nu au bani sa-si cumpere medicamente pentru a se trata
ma abtin....sau nu....

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 24.07.2008 06:55
.... sau pietre frumos colorate si lanturi stralucitoare doar pt ca stralucesc si au valoare, sau masini de sute de mii de euro pe care le conduce un sofer angajat, doar pt ca au valoare, sau chiar blugi de sute de euro (cand pot sa cumpere unii de zeci de euro) doar pt ca au valoare, sau isi fac case cu zeci de camere si ei stau doar in doua...... cand pot sa doneze banii la saraci ;)
Destul de filosofica problema, hihi.
Nu iti vinzi lantisoarele si inelele si donezi banii la saraci ? :D

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 24.07.2008 08:11
sau vertu
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 24.07.2008 08:35
eu cred ca e normal ca cei pasionati de antichitati, masini sau orice altceva sa si le cumpere daca ii tine buzunarul. Nu cred ca pentru ca sunt atatia oameni care nu au de mancare ei ar trebui sa se limiteze la toate astea. Dar trebuie totusi sa ne gandim ca daca noi,eu mi-am luat laptop, la banii pe care ii avem/am , probabil acelasi lucru inseamna pentru cineva cu bani sa isi ia elicopter sau o colectie de tablouri sau cine mai stie ce masina. Ar fi foarte frumos ca cei care au foarte multi bani sa doneze celor saraci dar nu putem avea pretentia ca ei sa nu profite de acesti bani pentru a-si satisface anumite dorinte/necesitati. La fel cum pentru mine laptopul acum e o necesitate, la un moment dat pentru cineva cu foarte multi bani, un elicopter sau avion ar putea deveni necesitate. Iar pentru cineva care "moare de foame" daca ma priveste pe mine sau pe acel bagatas care-si ia avion separat..... cred ca si laptopul meu si avionul ala o sa i se para mofturi. Bineinteles avionu o sa fie un moft mai mare.... dar...
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 24.07.2008 08:53
6.

1. Eu nu cumpar si nu colectionez..nu-mi pot permite-..si chiar daca..poate mi-as cumpara ceva folositor...
2.Foarte multi din cei ce cumpara sunt snobi..habar nu au.

3.Dar sunt necesari..fiindca altfel multe obiecte de valoare certa istorica sau artistica s-ar duce naibii.
daca te duci la un bijutier sa vinzi un inel sau brosa..cumpara numai aurul brut..asa zice el...cu pietrele scumpe..cica..n-are ce face..dar iti face un pustiu de bine si iti ofera 10 EUR pe un inel care poate a costa 300...
4.O mare parte din obiecte sunt interesante ca istoria tehnicii..pistoalele englezesti cu teava care se desurubeaza...
Sau vazele Gallé autentice (cate inselatorii sunt aici) adevarata tehnica a lui Gallé nu o mai stie nimeni..dar inceaca baietii...

5. Sau istoria artei in genere...aici aveai ceva din slovac-ungurul acela modern din America Andy Warhol...dar si obiecte mult mai vechi si de certa valoare...Preturile sunt exagerat de umflate..pentru colectionari..sunt unii care au adunat numai capace de sticle de bere colorate si cu marca pe ele..

5.Dar un astfel de tur...deci acesta a fost scopul meu ..ma uit..si INVAT...de aceea v-am trimis la site..sa vedeti..sa nu fie plictisitor..si sa invatati...

6.Cand auziti de o spada de TOLEDO autentica..ar trebui sa sariti sus...fire de fier ...cu fire de plumb batute numai la rece, nu cum fac germanii cei destepti, impaturite de cateva zeci de ori si batute. numai la rece..asta munca....elastica..dura...taisul tine o vesnicie si e ca briciul....si nu se rupe: proba lovesti tare o stanca cu ea..daca se rupe..n-a fost buna..mai tragi odata lozul...! numai ca..?autentica..nada...facute dupa... incinse pana la alb si repede...vedeti proba la stanca...

Incercati cu cutitele de bucatarie frumoase de inox asa ceva...inoxul e o tampenie la cutite..nu tine ascutit...

In paranteza..cea mai buna calire a taisului spadei de Toledo se face prin racirea intr-un corp organic..fie urina animal..fie.altceva..dar cea mai buna este introducerea completa a lamei in prealabil inrosite in foc intr-un corp viu..fie de animal..dar e(ra) scump..bunatate de animal..sau mult mai ieftin...om viu inca la inceputul operatiei...corpul trebuie sa fie cald si taisul pentru calit se introduce cu un anume dichis de timp ...si parca se spune o rugaciune speciala pentru iertarea pacatelor celui care isi ofera voluntar si voios corpul...inca n-am practicat..dar o sa va tin la curent...Si este important de stiut..lama inrosita..sau incinsa pana la alb?..trebuie sa aflu...Incingerea lamei se face numai in flacara de carbune ....aici nu incape discutie...

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron