SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Enduro

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.
User avatar
Posts: 9
Joined: 23.02.2005 12:19
PostPosted: 23.10.2008 12:54
Cine se mai baga?
Attachments
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.10.2008 16:12
sper ca in primavara sa pot raspunde afirmativ intrebarii tale :D Deocamdata sunt in cautarea unui motor, nu foarte scump .. dar sa-mi placa cum arata :D
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 10.11.2008 12:10
Pe ce traseu a-ti urcat catre Iezere?
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 10.11.2008 18:36
cand o sa am un loc de munca asa cum trebe primu lucru pe care o sa il fac o sa imi iau un motor din asta
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 9
Joined: 23.02.2005 12:19
PostPosted: 13.11.2008 07:31
iulian_m wrote:Pe ce traseu a-ti urcat catre Iezere?


sibiu prin turnisor
poplaca pe la releu apoi padurea de pini
am coborat pe marajdie in gura raului
vis a vis de marajdie e poteca spre paltinis
pe batrana
si sus pe cindrel
User avatar
Posts: 9
Joined: 23.02.2005 12:19
PostPosted: 13.11.2008 07:32
snip3r wrote:cand o sa am un loc de munca asa cum trebe primu lucru pe care o sa il fac o sa imi iau un motor din asta


te asteptam ;-)

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 14.11.2008 06:34
Mersi. Da a-ti mers ceva in ziua aia...... :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 14.11.2008 08:40
iulian_m wrote:Mersi. Da a-ti mers ceva in ziua aia...... :D


Pai vezi de ce vreau eu sa-mi iau motor :D daca tot plec pe munti 4 -5 ore macar stiu ca am vazut ceva :D .. cu bicicleta in 4 ore .. daca mai avem si de urcat, cat am urcat la tura din Cisnadioara .. nu faci prea multi km.

Eu am mai vb cu inca un prieten si in primavara isi cumpara sigur motor, suntem 2 incepatori ? Iuliane, tu nimic nimic ? nu te-ai razgandit :D
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 14.11.2008 20:59
Ovi, tentatia exista :D. Dupa calculele mele, o tura cu bicicleta pana pe Cindrel ar dura cam o zi intreaga, daca se urca cu autobuzul pana la Paltinis.......
Deocamdata inca cred ca ar fi prea multi bani cheltuiti pentru un hobby pe care il pot practica cel mult odata pe saptamana

Inca ceva: nu stiu cum esti tu, dar eu nu cred ca pe motor as face plimbari care sa dureze mai putin ca alea pe bicicleta............ probabil ca as merge mult mai departe :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.11.2008 08:30
Si mie mi se par multi bani, exact pt acelasi motiv, ca nu sunt o persoana care sa am timp in fiecare weekend sa bag o tura cu motoru (sau doua), dar cred ca satisfactia e MULT mai mare decat cu bicicleta.

Cu motoru mai e un avantaj, de ex daca stiu ca intr-o duminica nu am timp de o tura prin cindrel sau lotru, pot face o tura scurta .. pe dealurile din gusterita sau pe undeva prin imprejurimi, fara sa pierd prea mult timp. Poate sunt eu mai ciudat ca vreau sa merg doar prin paduri .. nu pe alei speciale de biciclete :D

Cosmin, legat de motorul care il lauda multa lume ca fiind foarte rezistent, Suzuki DR 350, la ala se gasesc piese in caz ca se strica ceva ? Ca foarte multi zic, in caz ca nu ai bani mai multi (pt un KTM bunicel ... 3000 euro +) ala ar fi cel mai bun compromis pt ca este foarte rezistent. Ala parca il gasesti cam la 1000 Euro.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 16.11.2008 21:42
In ultimele weekend-uri am facut tot plimbari scurte de maxim 3-4 ore prin paduri, sau mixte .... deci daca te preseaza timpul( sau jumatatea) se pot face plimbari scurte si pe bicicleta ;) ..... dar probabil ca ar mai fain pe motor :D
User avatar
Posts: 9
Joined: 23.02.2005 12:19
PostPosted: 18.11.2008 08:35
piese de DR se gasesc, nu iti vin asa de repede ca la KTM dar gasesti.


Acum legat de timp ... poti merge lejer pana in Paltinis direct pe offroad, vara dupa ce iesi de la serviciu (in cazul meu ora 17.) te echipezi si daca la 17.40 iesi din Sibiu ai timp sa te dai de te plictisesti
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.05.2009 14:04
Deocamdata sunt in perioada in care invat, este abia a doua plimbare cu motorul, pana acum am mers doar pe camp, azi am intrat si prin padure, me likey :D

Am plecat ca de obicei, din Tiglari pe camp pana la drumul pe care circula masinile celor care lucra la Autostrada, pe drumul ala am mers pana in gusterita dupa care imediat am intrat in padurile de-acolo .. urmand cararile si cu intentia de a ajunge in Daia, am gasit un drum imediat dupa ce am iesit din padure care ducea in directia aia .

La intoarcere am intrat prin padure .. pana nu mai stiam in ce directie ma indreptam :)) intr-un final am ajuns pe traseul de la Enduro Crossul de anul trecut :)

Daca mai sunt ceva enduristi incepatori prin zona , da-ti un semn poate ne vedem duminica la o tura pe undeva :)

PS. pozele sunt facute cu telefonul, iar pt cei curiosi sa vada traseul intreg, am pus la linkul de mai jos un fisier care se poate deschide cu Google Earth

Descarca traseul in format KML
Attachments
Last edited by ovisopa on 05.05.2009 04:09, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 03.05.2009 16:11
Pare faina padurea. Multumim pentru traseu ;) . Poate venim si noi cu bitza pe acolo.... :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.05.2009 17:37
iulian_m wrote:Pare faina padurea. Multumim pentru traseu ;) . Poate venim si noi cu bitza pe acolo.... :D


prin padure inca mai sunt locuri cu noroi (din cauza ca a plouat aseara) si de bicicleta creca e putin cam dificil ca sunt mai multe urcari si coborari, nu mari .. dar mi se par cam multe .. in schimb, dupa ce am iesit din padure cand mergeam spre daia , asa dealuri faine si drum bun ... numa bun de bicicleta ( dar si acolo ai ceva de urcat/coborat dealuri )
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest