SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Trasee de mountainbike in jurul Sibiu, anyone ?

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 03.05.2008 13:04
Cred ca n-am sa pot sa dorm la noapte,sunt foarte entuziasmat!Doamne ajuta sa nu ploua deloc dimineatza!
Presimt ca vara asta le incerc pe toate (drumuri si poteci)...
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 04.05.2008 15:33
Supeeeer tareee! A fost misto.Mai ales coborarea.Abia astept sa vad pozele
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.05.2008 18:26
Baieti , sper ca nu ati avut probleme cu prietenele voastre si ca nu s-au suparat prea tare ca ati cam intarziat la intalniri .. s-au ca ati ajuns in ultimul hal :D (mai ales io) Eu am fost norocos, ca de obicei :D Aida m-a asteptat cu mancarea calda si cu cada plina :D

Si acum in legatura cu traseul parcurs, a fost cam criminal .. si nici o treaba cu o tura usoara cum ziceam cu cateva posturi inainte, urcarea a fost foarte epuizanta, avand in vedere ca am urcat din cisnadioara pana pe la 1300m altitudine ( putin mai jos decat paltinisul ) impingand la biciclete pe o carare care se parcurge greu si fara biciclete.

Pana la urma am ajuns sus si a inceput coborarea mult asteptata, pt incepat cam nasoala, dar pe urma a fost super duper .. mai ales ca ne-am oprit la izvor si am baut niste apa (de la jumatea traseului de urcare noi nu mai aveam provizii)

Peste cateva sapt sper sa mai bagam o tura .. mai usoara ca asta :D
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 04.05.2008 18:51
Ca sunteti 4 eroi am vazut. Dar numai pe Ovi l-am recunoscut. Ne spuneti si noua cine a mai fost? Va rugaaam flumooossss...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 04.05.2008 20:51
kome2u in bluza alb cu negru...in rest...habar nu am ;))
ma abtin....sau nu....
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 04.05.2008 22:16
felicitari baietii :)
Daca data viitoare promiteti ca e o tura mai usoara (pentru de astia fara pregatire) vin si eu
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 04.05.2008 22:30
Mei baieti vad ca a-ti mai rezistat sa aprindeti calculatorul.... eu am fost cam rupt cand am ajuns acasa, si dupa realimentare si o curatenie generala (eu si bitza) m-am intins putin in pat.
Faina plimbarea dar cam criminala, faine peisajele si drumurile, vremea a tinut cu noi, f faina coborarea :D, fain ca avem toate astea la cativa km de sibiu . Tre sa mai iesim, dar de data asta sa ne rezumam la un traseu mai "normal".... si mai uscat!!!!! ... ca am fost plini de noroi ..... ca niste copii care vin de la groapa cu nisip :)) . Ca de obicei, mami nu s-a suparat(era mai mult ingrijorata ca nu am mancat nimic toata ziua), insa mandra a strambat putin din nas :)

Referitor la intrebari..... ala cu bluza albastra sunt eu, iar celalalt e un prieten.

Pun si cu cateva poze(restul pe mail dc vor colegii de tura):
Attachments
Last edited by iulian_m on 04.05.2008 22:40, edited 3 times in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 04.05.2008 22:35
Continuare poze
@luciano: promitem solemn...... ;)
Attachments
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 04.05.2008 22:50
ce ciuda mie k nu mai am bitza :( va invidiez :)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 05.05.2008 00:37
De eram in Romania veneam si eu... Oricum, faina actiune ;)

Asta fiind ceva de genu: O actiune pur masculina... voi fetelor, ce planuiti?

O excursie pe culmile shoppingului si ture de la masaj la coafor si pe urma la manichiura? :) Glumeam! nu ma certati, fac doar glume! ;)
Enjoy the silence

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 05.05.2008 08:27
Felicitari..si la mai mare...Nu va plangeti..a fost prima miscare dupa astenia de primavara..Daca repetati asta dupa un interval nu prea mare..1 saptamana..vi se va parea floare la ureche...toata iarna ati lasat bicziklele la prafuit si oasele la ruginit..nu va plangeti..e normal..Si a fost primul Schwung de sezon..Provizia terminata? Pita slana..hrean si mzulta apa+ un termos de espresso..Io imi luam si tobak..pentru sus..

1.Nu stiu cum sa se imparta si capra si varza...E vorba de incaltamintea total neadecvata...E drept biczikel + mers pe jos..La triatlon se folosesc anumiti umblatori..dar la munte astia cad...
Dar sa urci pe poteci cu pietris care aluneca sub picior...+frunzis si impingand la instrument...in ADIDASI...e crima...e completa pierdere inutila de energie si consum imens de efort...=-Ergonomie....
+ criminal..piciorul nU RESPIRA in ADIDAS..aici trebue NUMAI PIELE..daca se poate si TALPA...
Incheietura piciorului este fortata...nu are un bocanc fest care s-o tina...cum sunt bocancii vechi de alpinism...cu cuie-crampoane in talpa...Jumatate din pasul urcat a fost pas inapoi alunecat...
Eu pot sa pedalez relativ usor si cu bocanci de munte...numai la voi pedalele sunt minimale ca suprafata...si bochincii nu au priza pe pedale...puteti schimba pedalele..
Tare mi se pare ca unii ati folosit T-Shirt frumoase, in culori vii...din chestii sintetice...Si atunci cum sa respire pielea?
Bumbac...baieti...
Toata imbracamintea+cea care vine in contact direct cu corpul si cu saua bicziklului numai din bumbac...excluse orice faramite de fibre sintetice...

Eu folosesc altceva..iarna, vara..(nici chiar +40°C!) sosete de lana curata (fara pic de sintetic!) si un Pullover din lana (100% lambwool) SHETHLAND mai LARG cu vreo DOUA NUMERE direct pe piele ...atat..fara maiou, tricot..camasa..nimic..

Radeti...vara lana...da..dar lana nu tine cald...nu tine rece...ea lasa corpul sa RESPIRE cel mai bine...si TINE TEMPERATURA CORPULUI... (Intr-o camasa subtire de bumbac chiar, cu maneci subtiri..transpir de numa'... soarele mi-o incalzeste de numa..si io fierb in...dar in pully de lana..nu...TERMOIZOLANT. si are porii mai maricei decat cei ai camasii...deci respira pielea mai bine)..Pulloverul trebuie sa fie 2 numere mai mare si neaparat SHETLAND, nu zgarie...,.....
Faceti cum stiti..aceste sunt niste sugestii pe baza altora care le-au comunicat si le-am preluat si functioneaza...verificati...De ce sa nu va faceti viata mai usoara?...
In orice caz..felicitari..si nu alegeti acum trasee mai usoare..a fost prima iesire de sezon...

PS...sunteti mult prea infofoliti pentru..aici merg pantaloni scurti..ca la munte.. ca nu se moare de frig la picioare(exemplu TIROL..iarna-vara)...partea de sus cu pullover de lana direct pe piele scuteste de tot felul de carpe suplimentare...training...cu acoperitoare de cap... J'demii de cingatoare si aparatoare de ploi...Nu stiu cum nu ati fiert inabusit in toate scutecele...+ caratura suplimentara 20 kg...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 05.05.2008 09:30, edited 1 time in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.05.2008 09:23
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Felicitari..si la mai mare...Nu va plangeti..a fost prima miscare dupa astenia de primavara..Daca repetati asta dupa un interval nu prea mare..1 saptamana..vi se va parea floare la ureche...toata iarna ati lasat bicziklele la prafuit si oasele la ruginit..nu va plangeti..e normal..Si a fost primul Schwung de sezon..Provizia terminata? Pita slana..hrean si mzulta apa+ un termos de espresso..Io imi luam si tobak..pentru sus..


prima miscare dupa astenia de primavara ??? din pacate eu nu am mai mers cu bitza de prea mult timp .. in 2007 nu mai tin minte daca am facut vreo tura nici pana in cisnadioara macar :(

Proviziile au fost terminate pt ca nu ne gandeam ca o sa mergem asa departe, cel putin eu am fost codas la capitolul provizii .. NU MI_AM LUAT NIMIC :( pt ca daca faceam o tura usoara de ~3-4 ore nu aveam nici o problema. Situatia s-a schimbat pt ca efortul a fost foarte mare, eu am mai fost pe carari de munte dar asta parca e chiar prea abrupta. noroc ca au avut baietii mai multa mancare cu ei si mi-au dat si mie :D

Toata tura a durat de la 10 pana pe la 19:00 (baieti, sa ma corectati ca nu mai stiu exact cand am ajuns)

Cararea asta pe care am mers pana la urma parca era a 3 urcare facuta in ziua aia (e drept celelalte 2 erau mai usoare si mai scurte), am inceput sa mergem si pe alte poteci/drumuri forestiere care ori se terminau cu un raulet ori era prea mult noroi si nu puteam merge inainte, pana la urma am ales drumul cel mai scurt dar si cel mai greu.

Imbracaminte / incaltaminte : eu nu pot sa ma plang, a fost ok si fara bocanci din punctul meu de vedere, nu am avut probleme cu alunecatul. Apropo de bocanci nu am coborat niciodata cu bita pe carare si cu bocanci, mi se pare ca cu incaltaminte mai usoara am control mai bun la bicicleta .. mai ales in ritmul in care cobor eu prin padure :D baietii au vazut :D Cu bocanci parca nu simti bicicleta cum ar trebui .. poate totusi vorbesc prostii, in alta tura o sa incerc si cu bocanci sa vedem cum e ;)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 05.05.2008 09:37
sigur ca cu bocanci nu simti DELOC bicicleta..o alternativa ar fi incalta-descalta--si asa se fac popasuri..dar este enervant..nu recomand sa experimentati faza cu bocancii direct in TURA...poate aveti surprize neplacute..incercati inainte..sau daca nu ..mai bine mergeti cum ati stiut...pentru ca...mai bine incorect..dar asa cum sunt invatat, decat corect si surprinsa total si depasita capacitatea mea de adaptare IN SITUATIE GREA...

@ovisopa...eu nu am mai mers cu bit de mult..2007.....?

Asta e foarte grav...ptr.ca bicziklul este un modus vivendi... un mod de a trai..consecvent si fara compromisuri...cum la mongoli copiii se nasc pe cai...
Tot cotidianul merge prin si pe bicziklu..cu rucksak-ul in spate..La serviciu, cumparaturi..umblet prin oras si pe langa...e pretenu'aproape...nu conteaza ce spun si fac altii...Mercedes are tot bulibasa...eu am czoakla mea...Si ajung mai repede decat cu masina sau TURSIBUL si e mult mai flexibil..opresc unde-mi place..pe scari o iau in spate...DOMNII merg cu BICICLETA...ceilalti... treaba lor...

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 05.05.2008 10:11
Multumim de sugestii Dl Georg ;)
Intradevar, la munte se folosesc bocancii!!!! .... pt a proteja incheietura si pt aderenta. Asta iarna, pe zapada inghetata am vazut ca sunt diferente f mari si intre diferite tipuri de bocanci. Daca pe acolo era covor de frunze, sigur nu puteam urca in adidasi. Din fericire, pe carare am avut parte mai mult de pamant afanat si chiar nu au fost pb de aderenta. Daca a-ti vazut urme de aratura pe acolo nu sunt de la noi, sunt de la motociclisti care ne-au arat cam toata cararea ;) . Cu adidasii aia am urcat si pana la Suru(aprox 2200 m), vara si nu am avut pb... deci stiu ce le poate pielea ;) . In plus, nu stiu cat e de confortabil si sigur sa mergi in bocanci pe bitza.... unde incheieturile nu prea trebuie sa stea fixe.

Asta m-a surprins si pe mine cand am fost prin germania.... lumea circula f mult pe bicicleta, exista piste de biclete peste tot. Din pacate, f putini din romanasii nostrii care merg pe dincolo observa lucrul asta..... toti vad masinile de pe autostrada.... si uita de pista de biciclete de langa.
Cine stie.... poate cand unu din parlamentarii nostrii o sa-si faca fabrica de bicielete si nu reprezentanta auto, o sa se promoveze si la noi mersul pe bicicleta

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 05.05.2008 10:45
Foarte adevarat ca nu am fost echipati!Eu cel putin am venit imbracat de mers la plimbare.Sincer niciunul dintre noi nu a venit de acasa cu ideea de a urca pe poteca impingand la bicicleta.Asa cum a spus si Ovi,am crezut ca in 3-4 ore o sa ne intoarcem.
Si..Ovi,peste cateva saptamani ????Eu as vrea cel mult o data la 2 saptamani.Din moment ce suntem la categoria "Hobby",dupa capul meu m-as duce in fiecare week-end.Si facem ture mai usoare (si cand spun usoare ma refer la mersul pe bicicleta nu pe langa ea,eu pe unde am fost nu prea m-am dat jos de pe bitza).Cine mai vrea sa vina e FOARTE binevenit!Poate facem o tura si Duminica asta care vine.Trebuie sa ma gandesc bine daca pot sau nu.
Sper sa nu se intample sa nu pot si sa plecati fara mine (ca ma oftic de mor)

Cat despre oboseala, n-am mai avut chef nici sa-mi curat bicicleta! M-am pus pe la 22 in pat si m-am trezit azi la 12.Si la 12 parca tot mai eram obosit,m-am dus cu bitza la spalatorie :)

Si.....nici bicileta k-lumea n-am avut (am imprumutat una de dama :)) )
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
PreviousNext

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron