SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Trasee de mountainbike in jurul Sibiu, anyone ?

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.07.2006 10:50
Stie careva niste trasee misto de mountainbike prin jurul Sibiului ???

Cel mai rau traseu pe care l-am facut cred ca e Santa, pe drumul forestier pana in curmatura, iar cel mai lung a fost Sibiu - Rasinari - de la jumatea serpentinelor am mers cu o dacie papuc :D - Paltinis - de aici cu bicicleta in sus pana la Cabana Padurarului si de acolo in jos pe la Lacul Negovanu - Sadu - Tocile - Cisnadie - Sibiu

Alte ture mai usoare :

De la Paltinis spre Rasinari, ba pe drum ba prin padure :D , e nasol daca nu stii pe unde sunt cararile .
Prima data am intrat in padure cam pe unde este prima partie de sanius, inainte sa intri in paltinis cred ca pe la vreo 8 km de palti, cand urci, este o partie de sanius, prin zona aia am gasit o carare misto, pe partea stanga cand cobori din Paltinis ( nu am pus poza cu portiunea asta ) .. dupa care am ajuns rapid iar la asfalt :( pt cateva minute, pana am intrat pe alta carare, putin mai lunga, dar tot prea scurta :(

Image

Saptamana trecuta am fost pe la Cisnadioara, am vrut sa vad ce carari sunt prin spatele cetatii pentru ca am auzit ca pe acolo se poate urca pe munte. Tura a fost foarte scurta pt ca trebuia sa fiu in Sibiu dupamasa, am plecat din Sub Arini pe la 11 iar pe la 3 deja ne-am intors.

Drumul ala care este si in poza de mai jos incepe destul de rau, dar dupa vreo 500 de m de urcare ajungi la o carare mai misto, foarte neteda, fara bolovani si destul de lata cat sa incapa o dacie :)
Pe harta am desenat cu verde traseul misto, cu portocaliu partea de carare mai ingusta si putin mai rea .. si cu rosu cararea foarte abrupta, partea aia e destul de criminala :twisted:

Poate duminica asta ma trezesc mai devreme sa mai bag o tura pe undeva :)

Image
Attachments
traseu-mountainbike-paltinis-sibiu.jpg
Cineva care a mai fost spre palti sigur isi da seama pe unde se intra in cararea asta .. este mortal traseul .. dar din pacate prea scurt.
(191.56 KiB) Downloaded 421 times
traseu-mountainbike-cisnadioara-sibiu.jpg
Prin spatele Cetatii Cisnadioara, drumul care la inceput este foarte rau dar cand incepi sa urci este superb, fara bolovani , destul de lat sa poti cobora foarte tare :D
(188.83 KiB) Downloaded 408 times
User avatar
Posts: 15
Joined: 29.06.2006 10:33
PostPosted: 26.07.2006 18:23
Eu nu am facut trasee prea hardocre, nu stiu daca ma tine.... corpul nu bicicleta :D
Am facut plimbari ge:
Sibiu --> Curmatura Stezii si retur
Sibiu --> Cisnadioara --> Cisnadie --> Sibiu
coborare Paltinis --> Rasinari --> Sibiu
coborare Paltinis --> Muncel --> Rozdesti --> Sadu --> Sibiu

Mi-ar placea sa mai incerc si altceva doar ca nu pea am cu cine si cu timpul stau destul de rau. Nu ma laud nici cu conditia fizica si nici cu experienta in ale biciclitului :D

Dar daca primesc o propunere poate o onorez ;)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.07.2006 20:39
nici eu nu stau prea bine cu timpul .. anu asta abea de 2 ori am fost plecat cu bitza :(

Paltinis --> Muncel --> Rozdesti --> Sadu --> Sibiu
Auzi, habar nu am pe unde e muncelu asta .. cum e drumu? se coboara.. se urca ?

Ai o harta ?

daca o sa merg duminica iti dau un buzz :)
User avatar
Posts: 15
Joined: 29.06.2006 10:33
PostPosted: 26.07.2006 21:41
Pentru Muncel pleci din Paltinis catre Roznesti (pe drumul de sub partia de ski) si cand ajungi in varf (unde se face bifurcatia catre Vf. Batrana sau Vf. Cindrel) acolo e Muncelul. E si o cabanutza acolo. Apoi incepi sa cobori spre Rozdesti.
Probabil ca ai fost dar nu stiai cum se cheama.
Atasez o harta ca sa-ti faci o idee.
Attachments
bicla.jpg
(129.02 KiB) Downloaded 447 times
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.07.2006 22:13
Pai ala cred ca e traseul de care am zis eu ca a fost cel mai lung, cabana de care zici tu eu stiu ca e Cabana padurarului (am atasat o poza).

De la muncel tot drumul este doar de coborat, nu ? treci pe langa lacul Negovanu .. pe langa cabanele alea arse, sigur ala e traseul :) a fost misto .. dar destul de obositoare intoarcerea de prin sadu pana in sibiu, la iesire din sadu e o panta de urcat , pe urma la Tocile iar si in cisnadie iar ai de urcat , trebuie sa recunosc ca am fost rupt dupa tura aia :) DAR A MERITAT.
Attachments
pic2005-06-17.jpg
Cabana Padurarului
(133.94 KiB) Downloaded 359 times
User avatar
Posts: 15
Joined: 29.06.2006 10:33
PostPosted: 27.07.2006 06:46
Da, asta e ;)

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 28.07.2006 13:20
Poiana Muncel e pe drumul ce urca de la Vila 1 spre releu, faci dreapta intr-o curba de 180 spre cabana Gatu Berbecului (e o poiana cu cateva cabane, dupa care incepe coborarea spre Gatu Berbecului) .O poti lua si pe-o carare prin padure si pe un drum forestier care ajung la Cabana. Dupa cabana dai de lacul de acumulare de la Sadu.
Alte trasee:
Rasinari- Gura Raului- Orlat-Cristian- Sibiu
Sibiu - Daia - Rosia- retur
Paltinis (urcat cu autobuz), coborare pe la Santa
Cisnadioara - pe rau in sus pe toate drumurile forestiere.
Sunt mai multe, doar timp sa ai....
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.08.2006 08:11
Paltinis (urcat cu autobuz), coborare pe la Santa


este pe undeva vreo carare de munte din santa ? .. ca drumul e rau de tot, cand am coborat ultima data a si plouat un pik si mi s-au gatat sabotii de la nisip .. am venit fara frane pe spate :twisted:

Posts: 2
Joined: 05.02.2007 18:41
PostPosted: 05.02.2007 18:55
ar fi mai interesant sa mergeti prin cheile cibinului pe zapada e tare pe bune am incercat si e tare fain

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 28.08.2007 00:17
mix2_cbu wrote: Alte trasee:
Rasinari- Gura Raului- Orlat-Cristian- Sibiu


La traseul asta as alege varianta prin Poplaca in loc de Cristian (traficul e criminal intre Cristian si Sibiu, si destul de periculos pt biciclisti, in special din cauza tir-urilor)

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 05.03.2008 12:42
Intrebare: Cabana Padurarului e dupa releu?

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 30.03.2008 21:16
ovisopa wrote:Cel mai rau traseu pe care l-am facut cred ca e Santa, pe drumul forestier pana in curmatura, iar cel mai lung a fost Sibiu - Rasinari - de la jumatea serpentinelor am mers cu o dacie papuc :D - Paltinis - de aici cu bicicleta in sus pana la Cabana Padurarului si de acolo in jos pe la Lacul Negovanu - Sadu - Tocile - Cisnadie - Sibiu



Am facut si eu traseul asta lung al tau dar fara dacie :).Asta a fost acum 4-5 ani cand eram in forma.A fost super beton!Mi-a placut la nebunie.

In schimb am incercat sa urc cu snip3r in Paltinis vara trecuta si ne-am dat duhul amandoi.Noroc ca a trecut un tractor cu remorca si ne-a dus o buna bucata de drum. Dar cand am coborat i-a placut la porc :)

Cel mai lung traseu al meu a fost : Arpasu de jos , Cracii doamnei, Cartisoara,Balea Cascada , Balea Lac, Lacul Vidraru, cateva sate ce nu le mai tin minte numele si in final Curtea de Arges.Am sa va arat poze.Sunt mortale.Pot spune ca de la 5 dimineatza pana la 6 seara cand am ajuns in Curtea de Arges am trait toate 4 anotimpurile :)

Acum din pacate nu mai am cu cine ca m-as duce oriunde cu bitza
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 23.04.2008 13:57
Cand am facut Transfagarasanul
Attachments
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 23.04.2008 13:58
tot atunci.... cu o mica precizare, la mine pe calculator nu se vad pozele asa de naspa
Attachments
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 23.04.2008 14:00
putin mai tarziu
Attachments
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
Next

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron