SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Trasee de mountainbike in jurul Sibiu, anyone ?

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 29.08.2009 16:14
Baieti, daca nu ploua de dimineata, ne vedem acolo :D ... 90% sigur
User avatar
Posts: 9
Joined: 18.02.2010 08:44
PostPosted: 18.02.2010 11:20
Fratilor dati si mie add pe mess si poate iesim mai mult sa facem ceva ture prin zona, ca sunt nou in Sibiu si din ce in ce mai mult vreau sa ies cu MTB-ul la fugareala, dar nu am cu cine...

YM: canaplea20

Astept sa aruntati o vorba ceva :) Va salut.
User avatar
Posts: 9
Joined: 18.02.2010 08:44
PostPosted: 18.02.2010 11:44
iulian_m wrote:Duminica asta am planificat o plimbare usoara cu mandra, si duminica urmatoare sunt la un botez. Dar daca mai aveti rabdare 2-3 saptamani, eu sunt prezent :D ca oricum vreau sa ajung si anul asta pe magura, cat de curand .
Traseul scurt de la geiger e asemanator cu traseul facut de noi anul trecut: s-a mers prin padurea dumbrava pana aproape pana la intersectia cu drumul catre cisnadioara. De acolo au facut stanga, au trecut campul si Sevisul si au continuat pe poteci prin padurea de la cisnadioara. Din Cisnadioara au mers pe acelasi traseu cu noi pana la cantonul silvic (acolo unde noi am inceput sa urcam brusc). De acolo ei au continuat pe alte poteci, mai putin abrupte pana pe Magura. De pe Magura au coborat pe acelasi drum forestier ca si noi pana aproape de Prislop. Inainte de Prislop au facut dreapta si au coborat catre Valea Argintului - Cisnadioara

Sunt enervanti astia de la google earth. Au facut update la fotografiile de deasupra sibiului..... si au pus poze facute vara, si totul e mult prea verde. Inainte mai puteai vedea ceva poteci de prin padure..... acum abia daca mai vezi soselele ce trec prin paduri

P.S. Pe bitza mea nu s-a pus praful ca o scot la plimbare de prin ianuarie :P


iulian_m da-misi mie un add pe mess la YM: canaplea20 mi-ar placea sa iesim la o cursa pe undeva prin padure, cum povestesti pare a fi fantastic. Mersi mult din timp ;)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.02.2010 12:27
Salut canaplea, creca totusi tre sa mai astepti un pic pana sa mergi cu MTB prin padure, noi am fost acum cativa ani, vara, am avut ghinionu ca plouase cu cateva zile inainte si era moale pamantul, dar acum sigur e noroi, februarie - martie creca nu se prea poate discuta de mers prin padure, poate doar prin padurea care merge spre Poplaca, nu stiu exact cum e prima portiune de poteca din Padurea Dumbrava, sau poate iulian merge pe asfalt pana la Statia de Apa, dar de acolo este un drum cu pietris prin padure, de vreo 2km, dupa care se continua cu o poteca pe care sigur sunt balti.

In perioada asta DPMDV singurele locuri "prin padure" care pot fi practicate cu Mountainbiku cred ca ar fi drumurile forestiere, de ex urcare pe asfalt pana in Paltinis si coborare pe Santa, sau in Cisnadioara pe drumul de merge spre Piatra Broastei (cred ca aia e Valea Argintului)

Poteca din spatele Cetatii Cisnadioara nu este cu noroi decat la inceput, cateva sute de metri chiar in spatele cetatii iar urmatorii kilometrii sunt cu petris, dar tot nu stiu cat de usor e sa urci daca e ud terenul.

In padurea din Gusterita nu prea ai ce cauta daca e ud pamantul, e nasol si cu motoru (incepator fiind) cu bicicleta este aproape imposibil, daca ar fi uscat, e frumos si pe-acolo, este un drum/poteca care merge spre Daia.. unele locuri sunt foarte frumoase, acolo am fost in prima mea plimbare cu motoru .. a fost excelent.

Asteptam si parerea lui Iulian ca el are sute sau mii de kilometrii facuti cu bicicleta :D este experimentat :D . Kome2u parca nu a mai scris demult pe forum, si el era fan MTB si cu experienta de mers pe munte.
Last edited by ovisopa on 18.06.2010 19:21, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 19.02.2010 08:41
Salut! Sunt o gramada de poteci bune de mers cu bicicleta aproape de oras, dar nu acum, ca e noroi :). Eventual sa prinzi pamantul inghetat intr-o dimineata, altfel mai ai de asteptat pana prin mai. Si ce ziceam mai sus..... Magura Cisnadiei e la peste 1300 m altitudine, deci pe acolo probabil ca e inca zapada mare.
Pana atunci, dupa ce va da putin caldura o sa mai ies pe asfalt ca sunt destule trasee de sosea + eventual drum de tara sau forestier
User avatar
Posts: 9
Joined: 18.02.2010 08:44
PostPosted: 19.02.2010 09:24
Baieti ce parere aveti de asta? Este buna de ceva cat de cat macar?


Asta are pe ea:

Cadru Aluminiu cu Suspensie 26
Furca RST Suspensie
Ghidon PROMAX Aluminiu
Schimbator Fata Shimano FD-C051
Schimbator Spate Shimano RD-M340
Manete Schimbator si frane Shimano ST-EF50
Secventiale
Pinion Shimano MF-TZ37
Foaie pedaliera Prowheel Aluminiu Taiwan
Frane Promax DSK320 F/S Taiwan
Cauciuc DURO 26*2,10 A/V Thailanda
Lant KMC Taiwan
Subansamblu Ax Chinhaur Taiwan
Sa Selle San Marco Italia
Attachments
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 12.07.2011 17:11
Gata, ati pus toti bitele in cui?
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 19.07.2011 07:27
neee....... nici vorba. Insa e plictisitor sa vorbesti de unul singur ;)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.07.2011 12:00
Eu stiu vreo doi care au bite dar nu sunt deloc vorbareti pe forum :) nici sebynho nici ovi_utah nu se prea agita, desi amandoi (sebynho sigur) vor sa mearga la plimbare prin paduri
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 21.07.2011 11:03
@ iulian: e si mai plictisitor sa mergi de unul singur cu bita :)

@ ovi: eu il stiu pe al 3-lea :P
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
Previous

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron