SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Trasee de mountainbike in jurul Sibiu, anyone ?

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 05.05.2008 10:49
Baieti! kome2u e id-ul meu de mess.As vrea sa facem schimb de poze.Ca eu unul nu stiu cum sa micsorez pozele ca sa le pun pe forum.
Astept request-uri ! :)
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.05.2008 11:49
kome2u incearca asta http://picresize.com/legacy/
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 05.05.2008 12:24
Oh..si eu care credeam sa ma pot fatai si eu cu bita mea de fetita...daca va spun ca e roz...nah. Poate data viitoare, cand veti alege un traseu mai lejer.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.05.2008 12:31
In legatura cu frecventa turelor eu pot cam odata la 2 saptamani, sau daca sunt ture scurte si plecarea mai devreme pot fi si mai dese, in principiu nu vreau sa o las pe aida in fiecare duminica singurica :)

TURE SCURTE: plecare cu autobuzu spre paltinis si coborare pe bicicleta pe una din cararile de acolo .. ori spre gura raului ori spre rasinari ... tura pe sadu e una lunga ;)

PS. sa facem un cate un topic nou pt fiecare tura ca daca se aduna toate aici o sa fie nebunie.

----------

kome2u wrote:Baieti! kome2u e id-ul meu de mess.As vrea sa facem schimb de poze.Ca eu unul nu stiu cum sa micsorez pozele ca sa le pun pe forum.
Astept request-uri ! :)


Daca poza e facuta cu mobilul poti sa o pui linistit asa cum e ca nu e bai ( 2 - 3 Mpx e ok )

Daca totusi nu vrei sa astepti mult cand o urci pe forum, instaleaza programu asta : ImageResizerPowertoy Mai simplu de atat nici ca se poate :D. Dupa ce instalezi programu dai click dreapta pe poza(e) si alegi din meniul ala Resize Pictures, dupacare alegi una din marimile alea Small , Medium .. etc, programul va crea automat un alt fisier la dimensiunea aleasa.

-------------

kome2u wrote:...M-am pus pe la 22 in pat si m-am trezit azi la 12.Si la 12 parca tot mai eram obosit,m-am dus cu bitza la spalatorie :)


... ce inseamna viata de student :))

PS. ma mir, dar nici eu nu am febra deloc la picioare ..
Last edited by ovisopa on 05.05.2008 13:36, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 05.05.2008 19:50
cum arata bicicleta.Ca sa vedeti ca nici bicicleta k-lumea n-am avut.Cu tot cu aripi tot era plina de noroi
Attachments
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 05.05.2008 20:51
Ciudat..... nici eu nu am febra :D . Ieri cand am ajuns acasa am spalato putin..... azi am vazut ca tot plina de pamant e..... deci mai am de lucru
Legat de frecventa turelor.... sunt cam in aceeasi situatie cu ovi....
Pt vizualizat si micsorat poze , eu folosesc picasa, care are o optiune "export picture to folder" in care poti sa-i dai si marimea pozei exportate

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 05.05.2008 21:14
kome2u wrote:cum arata bicicleta.Ca sa vedeti ca nici bicicleta k-lumea n-am avut.Cu tot cu aripi tot era plina de noroi


Inafara de oarecum mai fragil si nesigur cadrul...lucru important..are toate sculele unei mountainbike in mic..pana si foaia de angrenaj cu trei ganguri...Bicziklul e in ordine..desi stabilitatea si soliditatea cadrului sunt dubioase.....Dar are un avantaj imens fata de Bike barbateasca obisnuita..Lipseste schtanga din fata..poti sa pui piciorul jos in orice situatie..de fapt e mult mai comoda..Chestia cu noroiul...noa...papara fara oua sparte?
Si ..toti scrieti unde apucati ca spalati bicicleta..sper ca nu cu furtunul si nu sub dusul de apa...
Tot praful adunat se strange cu apa sub forma de noroi in toate lagarele si lant..Si lucreaza temeinic pe post de glaspapier... Bilele, conusurile, lagerele sunt toate de tot rahatul si asa..sunt numai cimentate superficial..numai smirgelul asta le mai lipseste..
Asa ca..mai bine rabdare si tutun..lasata sa se usuce...apoi cu pensula..sau perie moale..apoi cu carpa unda si mereu clatita si bine stoarsa, altfel slefuiti culoarea--apoi cu motorina curatat si rulat lantul prin toate foile si rosetele dintate..sters uscat si uns usor...
Nici-un pic de apa n-are voie sa intre in lagare..daca s-a intamplat..desfacuta..spalat totul cu motorina (NU cu BENZINA!), sters uns din nou asamblat si reglat din nou...drum de proba cu fortari...sa n-aveti surprize cand va aflati in varful muntelui..Controlati cauciucul..o piatra ascutita ascunsa poate sa dea de veste abia la calatoria urmatoare...
Pipaiti cu mana asa ca pe coarde de ghitara trecerea...tensiunea spitelor..si opturile...rotii..dupa o cursa pe munte si o coborare voioasa sistem ovisopa..capata dureri de sele si devin moi intr-o parte, in alta tari de mori..semn ca se va rupe...
Dupa toata povestea stergeti insistent cu o carpa curata si uscata gentile rotilor..alfel unsoarea de pe deste si motorina va ajuta sa nu mai aveti frana...

Daca nu ma credeti..treceti cu degetul peste lantul jegos..cu ulei..si frecati-va degetele..simtiti smirgelul fin intre buricele degetelor..la fel..de fapt..si mai rau..in lagare si bile si conusuri...

Ptr. prelucrat poze..IRFAN View e minunat ..la cam orice..numai la marit nu ma ajuta nimic serios...si e mic si are de toate..si nu se baga ca porcu'n cucuruz in toate locurile ascunse ale computerului..sta pe locul lui si face numai ce vrei tu..nu ce ar vrea el...Picassa e mare si te trimite la tot felul de ...are fineturi..dar numai pe LANGA Irfan..de una singura..nu prea te lasa ce vrei tu...Si cel mai inutil desi reclama-i mare..KODAK Easyshare..nu prelucreaza nimic.. scoate ochii rosii..asta o facea si bunica...dar te tot trimite la server sa-ti faca aia poza pe bani...merci..si ia vreo 56 MB num'asa... si tot timpul sta la poarta NET-ului sa se incarce cu o bazaconie si blocheaza Wireless-ul...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 06.05.2008 04:43
Kodak Easyshare am si eu si nu-i de nicio culoare...
@Georg:
echipamentul ala special, cere bani destui in plus si multi poate nu isi permit sa-si cumpere incaltaminte ptr fiecare activitate pe care o intreprind. sa nu uitam ca baietii au plecat la o plimbare, si nu la un concurs de specialitate. in plus, nu cred ca au prea avut de ce sa se planga in privinta tinutei. din partea mea se puteau duce si pe tocuri daca se simteau bine!
ma abtin....sau nu....

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 06.05.2008 08:18
N-am spus ca e ok s-o duc la spalatorie.Pur si simplu n-am mai avut timp si chef sa stau de purecat.Trebuia sa returnez bicicleta domnisoarei.
Apropos de usurinta cu care te dai jos de pe ea.Am dat intr-o groapa la coborare si m-am dus in cap.De fapt doar bicicleta s-a rasturant printre picioarele mele.Daca aveam bara dreapta nu stiu ce ma faceam.

Cat despre poze.Am tot incercat sa le pun exact asha cum le face telefonul si spune ca sunt prea mari.Am un K750 si le fac la rezolutie maxima.(2mp)
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 06.05.2008 08:21
rasturnat am vrut sa spun :)
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.05.2008 14:49
hihi wrote:Kodak Easyshare am si eu si nu-i de nicio culoare...
@Georg:
echipamentul ala special, cere bani destui in plus si multi poate nu isi permit sa-si cumpere incaltaminte ptr fiecare activitate pe care o intreprind. sa nu uitam ca baietii au plecat la o plimbare, si nu la un concurs de specialitate. in plus, nu cred ca au prea avut de ce sa se planga in privinta tinutei. din partea mea se puteau duce si pe tocuri daca se simteau bine!


cred ca nu m-am facut bine inteles...echipamentul special(?!...)...nu-s decat pantaloni scurti, bluza de bumbac, respectiv pullover lana pe piele direct +niste papuci..nu neaparat bocanci..dar piele si sa tina incheietura..sosete lana, lenjerie bumbac.. is mai ieftine decat toate trening-urile lucioase din plastic ...si sigur toata lumea le are acasa...dar nu le foloseste ca nu par destul de cool...cand ai lana pe tine nici ploaia nu mai e atat de periculoasa..lana uda tine tot temperatura corpului..dar pute a oaie ca naiba..poa'sa fie Shetlandu'lu'peste..oaia e oaie.. ce echipament SPECIAL?
Astea-s haine normale..tot omul le are acasa... problema este sa evite plasticul..la efort indelungat aduce alergii de groaza pe sezut..si intre picioare...si obosesti...si cu plasticul transpiri rece...tuberculoza-n oase...
User avatar
Posts: 32
Joined: 20.09.2007 15:51
PostPosted: 06.05.2008 18:10
Faina tura ati tras, baieti ! Si mult mai "suparata" decit ne-ati lasat sa intelegem: "o plimbare la Cisnadioara" ?!
M-ati umplut de mindrie... si de invidie ;-)

Pentru data viitoare, daca vreti relaxare si... fete, va propun:
1. Sibiu-Rasinari-Gura Riului-lac de acumulare-Gura Riului-Orlat-Poplaca-Sibiu
2. Sibiu-Sura Mare-Slimnic-Mindra-Ocna Sibiului-Sura Mica-Sibiu


P.S. O poteca cum se poate vedea in cele doua imagini denumite "traseu-mountainbike-cisnadioara-magura-rasinari-coborare-spre-praslop(-2).jpg" exista in visul fiecarui drumetz !

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 06.05.2008 19:28
Da. si mie imi place la nebunie zona aia.Si...mersi de propuneri !
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 07.05.2008 09:25
Multumim pt aprecieri nea gigule ;)
Confirm si eu..... cu putintica rabdare la putinele urcari, cele 2 trasee propuse de neagicu, pot fi parcurse de oricine, fara mari dificultati ;)

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 07.05.2008 11:32
Deci cine vine Duminica pe traseul numarul 1 ? Se anunta cineva ?Plecam mai repede putin .Pe la 9 e bine ?
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
PreviousNext

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron