SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Festivalul International de Teatru

Concerte, expozitii, evenimente sportive sau orice alta manifestare de care tu ai aflat spune-o si celor de langa tine.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.05.2004 15:40
Ioana CAPATÎNA @ Ziarul Obiectiv wrote:Festivalul International de Teatru va avea un program foarte încarcat de evenimente pe parcursul celor zece zile de desfasurare .

Festivalului International de Teatru va fi o agresiune de spectacole în acest an, dupa cum afirma directorul sau, Constantin Chiriac. În perioada 28 mai - 6 iunie, vor fi zile când se vor desfasura si câte 30 de evenimente, încât fiecare coltisor din Sibiu va fi invadat de reprezentatii. În acest sens, vor fi amenajate peste 40 de spatii si vor fi implicate aproximativ 800 de persoane.

Cea de-a XI-a editie a acestui festival va fi deschisa de spectacolul "Odiseea" , produs de o trupa din Cehia cu foarte multi actori, eveniment urmat de un spectacol de dans, oferit în curtea Muzeului de Istorie, de o companie de dans foarte bine cotata din Franta. Organizatorii spun ca pentru a dansa la Sibiu, compania franceza a solicitat cel mai mare onorariu, de 15.000 de euro. O alta prezenta importanta este cea a teatrului Cameri din Tel Aviv, Israel, care e cel mai scump teatru din lume. Paradoxal, israelienii vor juca în seara urmatoare celei în care o trupa din Palestina va da o reprezentatie, actul cultural fiind un factor reconciliant între divergentele politice.

În cadrul festivalului va exista si o sectiune africana iar printre actanti se vor numara actori niponi, care îl vor juca pe Cehov.

Teatrul "Radu Stanca" a pregatit câteva premiere, printre care "Moi, Rodin" , cu premiera în 3 iunie, "Rusalka" , un spectacol de opera ce se va monta în muzeul din Dumbrava, în 4 si 5 iunie, "Satirycon" , de Petronius, în regia lui Mihai Constantin Ranin, la care îsi vor da concursul si elevii sectiei de Teatru ai Liceului "Onisisfor Ghibu" .

Locatiile tintite de organizatorii festivalului sunt si pivnitele Sibiului. "Încercam sa exploram undergroundul, aceasta specificitate a Sibiului, care este realmente o bogatie. Vom avea 2-3 spectacole în pub-uri, în discoteci, astfel încât tinerii sa primeasca si un alt fel de produs cultural" , a spus Constantin Chiriac, directorul Teatrului "Radu Stanca" si al festivalului.


Dupa cum spune Constantin Chiriac, Festivalul International de Teatru din acest an va avea multe spectacole/zi in multe locuri din Sibiu ... asta e bine pt ca mai demult pe forum in sectiunea Localuri va plangeati ca nu aveti unde sa mergeti ... acum timp de 10 zile aveti ceva in plus :P - spectacole peste spectacole , nici in cluburi nu o sa scapati de spectacolele organizate in aceasta editie :P .

Cu siguranta la sfarsitul festivalului voi face si un Album Foto cu poze de la diferite spectacole .

Articolul il gasiti si in sectiunea de stiri : Festivalul International de Tatru

see ya all
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 19.05.2004 17:31
Pot cu mandrie sa va anunt ca Clubul VENETIA este unul din localurile care o sa gazduiasca timp de 10 zile spectacole de teatru. Asadar va asteptam!
:action: :dance02: :action:
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 20.05.2004 12:31
Am facut rost de programul festivalului ;)

Vineri - 28 MAI
EVENIMENTE
16:30 M. Brukenthal Deschiderea oficiala a FITS
17.00 M. Bruckental Vernisaj expozitie, artist Moni Bodor
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Despre efectul daunator al tutunului (60 min), Akira Emoto (JP)
19:00 T. Radu Stanca Odiseea (60 min), I Cannot Hear Theatre (CZ)
21:00 Muzeu Istorie Cadenza si Anthère (35 min), Kelemenis (FR)
CONCERTE
22:15 Piata Mare Black Roots (90 min), Black Roots (CM)
23:30 Piata Mare Concert (1h30 min), CLASS (RO)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club - Zi ca-i bine (55 min) / Preludiu prelungit (50 min) - spectacol coupe -Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
22.00 Cotton Club Congoba (1h22 min)
00:00 Piata Unirii Focuri de artificii
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Sambata - 29 MAI
EVENIMENTE
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
11.30 M. Brukenthal Intilnirea retelei culturale EUNETSTAR
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
16:00 DJCCPJN Vernisaj expozitie "Anamorfoze ale figurii" - Adina&Mircea Mocanu (RO)
SPECTACOLE DE STRADA
16:00 Corso Spectacol de strada, Art&Shock Theatre (KZ)
20:00 Piata Mare Sciana (1h 30 min), Concert (BY)
22:00 Piata Mare Satiricon (1h15 min), Teatrul Radu Stanca, Festivalul International de Teatru Sibiu, Universitatea Lucian Blaga Sibiu, Colegiul National Onisifor Ghibu (RO)
SPECTACOLE
17:00 B. Evanghelica Mexico a capella. Vocile Americii, (1h15 min), Voz en Punto (MX)
17:00 T. Gong Nijinski (60 min), Fundatia "Sound of Progress"&Casa de Cultura "Nicolae Balcescu" (RO)
19:00 T. Radu Stanca Unchiul Vanea (2h40 min), Brest Drama and Music Theatre (BY)
21:00 CCS Zeii pamantului (55 min), Ashtar for Theatre Training and Productions (PL)
21:00 Muzeu Istorie Corpuri de expozitie (28 min), Dans.Kias&Saskia Hölbling (AT)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club Totul despre Al (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Duminica - 30 MAI
EVENIMENTE
11:00 Thalia Copilul din spatele ochilor de Nava Semel (IL) - Spectacol-lectura
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
11.30 M. Brukenthal Intilnirea retelei culturale EUNETSTAR
12:00 M. Brukenthal Lansarea antologiilor festivalului si a cartii "Asteptand-o pe Godette" de Alexandru Uiuiu (RO)
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Inapoi in URSS (2h), Art&Shock Theatre (KZ)
19:00 T. Radu Stanca Recviem (1h30 min), The Cameri Theatre of Tel-Aviv (IL)
21:00 Cisnadioara Vis de nebun (60 min), Green Theatre (CM)
21:00 CCS Electra (1h40 min), Teatrul de Stat Oradea (RO)
22:30 Ocna Sibiului Banchetul, (1h15 min), Teatrul Radu Stanca, Festivalul International de Teatru Sibiu, Universitatea Lucian Blaga Sibiu, Colegiul National Onisifor Ghibu (RO)
CONCERTE
21:00 Muzeu Istorie Vocile naturii (90 min), Colin Offord,(AU)
22:00 Piata Mare Concert (60 min), Geoff Berner&Associates (CA)
23:00 Piata Mare Concert (65 min), Blackbeers (RO)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club Aici nu se simte (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Luni - 31 MAI
EVENIMENTE
11:00 Thalia Viata fara lectii de Sally Clark (CA) - Spectacol-lectura
11:00 MIV Teatralitatea si performativitatea in discursul contemporan american - Prelegere sustinuta de Prof. Janelle Reinelt (USA)
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
11.30 M. Brukenthal Intilnirea retelei culturale EUNETSTAR
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
16:00 Vernisajul expozitiei de fotografie "10 ani de festival" - Doru Tolciu (RO)
17:00 Fac. De Litere De la text la imagine ? Atelier sustinut de Prof. Nic Ularu (USA)
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Rom si stafide (1h30 min), Noggin Theatre (IE)
18.00 Casa Armatei Opt femei, UNATC Bucuresti (RO)
18:30 M. Istorie Oktavijo si Nikoleta (60 min), Istrian National Theatre (HR)
19:00 T. Gong Rom si stafide (1h30 min), Noggin Theatre (IE)
19:00 T. Radu Stanca Am angajat un ucigas profesionist (1h15 min), Teatrul Radu Stanca (RO)
21:00 CCS Mascarada (2h), Teatrul Republican Luceafarul (MO)
CONCERTE
17:00 Cazarma 90 Daca nu va place, nu ascultati! (60 min), Arkhangelsk Youth Theatre (RU)
20:00 Piata Mare Afro-Equato Sahelienne de la Cemac (1h30 min), Emanuelle Kombau (CM)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club Oase pentru Otto (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
23:00 Stage Club Eu sunt Ofelia (65 min), Club Prometeus Bucuresti (RO)
23:00 Cotton Club Concert Delia (RO)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Marti - 1 IUNIE
EVENIMENTE
10:00 Parc Sub Arini Duhuri bune, duhuri rele, Teatrul National pentru Copii (RO)
11:00 Thalia Ultimul bufon de Samvel Khalatyan (AM) - Spectacol-lectura
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
11.30 M. Brukenthal Intilnirea retelei culturale EUNETSTAR
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
15:30 MIV War Stories - Atelier sustinut de Jonathan Chadwick (UK)
17:00 Fac. De Litere De la text la imagine - Atelier sustinut de Prof. Nic Ularu (USA)
22:00 Stage Club Lansare de carte, "Sarbatori fericite..." si "Din culise totul se vede altfel" - Emil Catalin Neghina (RO)
23:00 Stage Club Monologues, Deborah Brunt (USA) - Sectiunea "Fringe"
SPECTACOLE DE STRADA
22:30 Cazarma 90 Julieta si Romeo (70 min), Oplas Teatro (IT)
CONCERTE
17:00 B. Evanghelica Mexico a capella. Vocile Americii, (1h15 min), Voz en Punto (MX)
22:00 Piata Mare Concert (60 min), Geoff Berner&Associates (CA)
23:00 Piata Mare Concert Ricochee (RO)
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Odiseea 2001 (65 min), Workshop Theatre Gustl (HR)
19:00 T. Radu Stanca Jacques sau supunerea (1h30 min), Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca (RO)
21:00 CCS Makhaz (1h30 min), Abkhasian State Drama Theatre (GE)
21:00 Cisnadioara Oberosterreich (70 min), Akademie für Darstellende Kunst ADK-Ulm (DE)
21:00 Hala industriala Anna Fierling si copiii ei (3h), Teatrul German de Stat Timisoara (RO)
21:00 Muzeu Istorie Bolero (40 min), Arkhangelsk Youth Theatre (RU)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club Stop the tempo (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
22:00 Cotton Club PamElla (35 min), Noggin Theatre (IE)
23:30 Cotton Club PamElla (35 min), Noggin Theatre (IE)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Miercuri - 2 IUNIE
EVENIMENTE
10:00 Parc Sub Arini Duhuri bune, duhuri rele, Teatrul National pentru Copii (RO)
11:00 MIV Puterea transversala: despre modul in care teatrul schimba lumi - Prelegere sustinuta de Prof. Bryan Reynolds (USA)
11:00 Thalia Meduza de Gavin Kostick (IE) - Spectacol-lectura
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
12:00 M. Brukenthal Varstele actorului - Atelier lectura sustinut de George Banu (FR)
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
15:30 MIV War Stories - Atelier sustinut de Jonathan Chadwick (UK)
SPECTACOLE
19:00 T. Radu Stanca Noul locatar (1h30 min), Northernstage Theatre Company (UK)
21:00 T. Gong Ionesco - pot pourri (1h50 min), Université de Moncton (CA)
21:00 CCS Intrusa (80 min), Teatrul Masca Bucuresti&Teatrul Giurgiu (RO)
21:00 Cisnadioara Victor Brauner, mare maestru al exilului permanent (1h10 min), Atelier de l minAteneu (RO)
21:30 Muzeu Istorie Santa Liberata (15 min), Adela mins Lifus Box. Central Saint Martins (UK)
22:30 Sala Sport Anatomie. Titus.Caderea Romei (2h40 min min), Teatrul Bulandra Bucuresti (RO)
SPECTACOLE DE STRADA
21:00 Cazarma 90 Strain - Dansul pamantean al ingerilor nazdravani, Das Alarm Theatre (DE)
CONCERTE
22:30 Piata Mare Concert, SIMPLU (RO)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club - Kinky Zoone (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
22:00 Cotton Club Eden (75 min), ARCUB si Teatrul Nottara Bucuresti (RO)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Joi - 3 IUNIE
EVENIMENTE
11:00 Thalia Irealitati din estul salbatic imediat de Gianina Carbunariu (RO) - Spectacol-lectura
11:00 MIV Shakespeare dincolo de bariera limbii - Atelier sustinut de Prof. Robert Cohen (USA)
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
11:00 DJCCPJN Deschiderea Bursei de Spectacole, editia a 7-a
12:00 M. Brukenthal Lansare de carte " Regele scamator - Stefan Iordache" de Ludmila Patlanjoglu, prezinta criticul George Banu (RO)
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
14.00 Primarie, sala 100 Intalnirea atasatilor cult etc
15:30 MIV War Stories - Atelier sustinut de Jonathan Chadwick (UK)
SPECTACOLE DE STRADA
16:00 Corso Spectacole de strada (KZ)
22:00 Cazarma 90 Strain - Dansul pamantean al ingerilor nazdravani, Das Alarm Theatre (DE)
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Povesti (80 min), Henrik Malyan Theatre (AM)
19:00 T. Radu Stanca Eu, Rodin (1h10 min), Teatrul Radu Stanca Sibiu (RO)
21:00 CCS Omul cel bun din Saciuan (3h), Teatrul Tamasi Aron Sf. Gheorghe (RO)
21:00 Cisnadioara Padurea nebuna (1h20 min), Virginia Commonwealth University (USA)
22:00 Sala Sport Blasted (1h45 min), GATO 05 (RO)
CONCERTE
22:00 Piata Mare Concert (60 min), Geoff Berner&Associates (CA)
23:00 Piata Mare Concert, K1 (RO)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club - No Mom's Land, Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
20:00 Cotton Club No Mom mins Land (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
22:00 Stage Club Concert, Indian Fall (RO)
23:00 Stage Club Concert, Volodok (RO)
24:00 Venezia Club - Descheiat la catarama (90 min), University of California, Irvine (USA)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Vineri - 4 IUNIE
EVENIMENTE
11:00 Thalia Descheiat la catarama de Bryan Reynolds (USA) - Spectacol-lectura
11:00 MIV Shakespeare dincolo de granite - Atelier sustinut de Prof. Robert Cohen (USA)
11:00 Allianz Tiriac Transformari - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale sustinut de Prof. Claire Hind (UK)
12:00 M. Brukenthal Lansare de carte "Attention aux vieilles dames rongées par la solitude" - Matei Visniec (FR)
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
SPECTACOLE DE STRADA
16:00 Corso Spectacole de strada (KZ)
22:00 Cazarma 90 Proiectul Gotham (60 min), Cogitatur Theatre&Polish Dance Theatre (PL)
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Teatru descompus, Papierthea Tre (FR)
19:00 T. Radu Stanca Persii (1h10 min), Teatrul Radu Stanca Sibiu (RO)
20:00 Casa Luxemburg Teatrul Metropolitan Munchen (DE)
21:00 Muzeul Astra Rusalka (3h), FITS, Filarmonica de Stat Sibiu, Teatrul "Radu Stanca" (RO - CH - CZ )
22:00 Sala Sport Cum doriti (1h50 min), Teatrul National Craiova (RO)
CONCERTE
21:00 Muzeu Istorie Vocile naturii (90 min), Colin Offord (AU)
22:00 Piata Mare Darna (60 min), Ballet National de Tchad (TD)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club - Nascut vinovat (60 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
22:00 Venezia Club - Concert, LA (RO)
22:30 Stage Club Eu sunt Ofelia , Coca Bloos RO)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Sambata - 5 IUNIE
EVENIMENTE
11:00 MIV Shakespeare dincolo de granite - Atelier sustinut de Prof. Robert Cohen (USA)
12:00 M. Brukenthal Lansare de carte, "Ludic, lubric si liturgic" de Grid Modorcea (RO). Prezentare realizata de Dan Cristea
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
SPECTACOLE DE STRADA
23:00 Cazarma 90 Time Out (75 min), Antagon Theatr (DE)
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Un sarpe vopsit pe un scaun vopsit (90 min), The Talking Band (USA)
19:00 T. Radu Stanca Scaunele (1h30 min), Teatrul Bulandra Bucuresti (RO)
21:00 CCS Zholdak (UA)
21:00 Cisnadioara Trei inele (1h20 min), Proto-type Theatre, Inc. (USA)
21:00 Muzeul Astra Rusalka (3h), FITS, Filarmonica de Stat Sibiu, Teatrul "Radu Stanca" (RO - CH - CZ)
22:00 Sala Sport 4.48 Psychosis (1h12 min), GATO 05 (RO)
23:00 Catacombe Hamlet. Intolerabil, Spleen d minOr (RO-HU)
CONCERTE
20:00 Piata Mare Darna (60 min), Tekad System (TD)
22:30 Piata Mare Concert, CANDY(RO)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club - Alcool... Amar... Amar (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
20:00 Stage Club Cuvantul femeilor (1h15 min), Théatre Le Café (FR)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

Duminica - 6 IUNIE
EVENIMENTE
13:30 DJCCPJN Conferinta de presa
SPECTACOLE DE STRADA
23:00 Cazarma 90 Time Out (75 min), Antagon Theatr (DE)
SPECTACOLE
17:00 T. Gong Mici tragedii (2h15), Puppet Theatre (RU)
19:00 T. Radu Stanca Trei surori (2h40 min), Teatrul Radu Stanca Sibiu (RO)
21:00 CCS Hotel Aztec, Cogitatur Theatre (PL)
23:00 Catacombe Hamlet. Intolerabil, Spleen d'Or (RO-HU)
CONCERTE
22:00 Piata Mare Concert, VERSO
23:00 Piata Mare Concert, IRIS (RO)
UNDERGROUND
19:30 Venezia Club - Arat bine azi (50 min), Teatrul Luni de la Green Hours (RO)
00:00 Curtea TRS CLUBUL FESTIVALULUI

have fun :banana: :dance02: :banana:
Attachments
festivalul-international-de-teatru.jpg
Afisul Festivalului International de Teatru 2004
festivalul-international-de-teatru.jpg (26.09 KiB) Viewed 19549 times
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 26.05.2004 09:31
Iata afisul cu care Clubul VENETIA va invita la luati parte la evenimentele pe care le organizeaza in colaborare cu Festivalul International de Teatru
Attachments
afis_teatru2004_FORUM.jpg
AFIS
afis_teatru2004_FORUM.jpg (45.4 KiB) Viewed 19523 times
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 28.05.2004 09:41
Ioana CAPATINA @ Ziarul Obiectiv wrote:"Odiseea" cu focuri de articifii în Piata Unirii

În acestã searã, pe scena Teatrului "Radu Stanca" publicul va urmãri, timp de o orã, spectacolul "Odiseea" , adus de Tesatrul Divadlo Neslysim din Brno, singurul teatru profesionist pentru persoanele cu deficiente de auz din Cehia. Folosind limbajul semnelor, tinerii actori vor "povesti" cãlãtoria lui Ulise, în fond o luptã a sufletului în cãutare de întelesuri.

Totodatã, în underground-urile sibiene,respectiv în cluburile Venetia si Stage, se vor juca trei piese, si anume: "Zi cã-i bine" , "Preludiu prelungit" , produse de Teatrul Luni de la Green Hours din Bucuresti, si "Safari" , apartinând Teatrului Congoba din Camerun.

În acelasi timp, pe scena amenajatã în Piata Mare vor evolua formatiile Black Roots din Camerun si Class din România.

Prima searã se va încheia la miezul noptii, în Piata Unirii, cu focuri de artificii, care vor putea fi auzite si vãzute din toate colturile Sibiului.


:!: NU ratati artificiile :cool: :bomb:
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 31.05.2004 07:30
... artificiile despre care vorbeam in postul anterior, pacat ca pozele nu au iesit asa de bine cum s-au vazut ele in realitate :(
Attachments
artificii-festivalul-de-teatru.jpg
Artificiile din prima seara :)
artificii-festivalul-de-teatru.jpg (43.27 KiB) Viewed 19490 times
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 07.06.2004 21:38
S-a tras cortina! (ca sa fiu in termeni dedicati)
A fost frumos, chiar daca nu am vazut prea multe din spectacolele oferite de festival.
A adus spiritul de buna dispozitie si de forfota sibiului, specifice unui festival
Pot sa spun ca a avut succes.Cel putin sectiunea de Underground, la care am participat ca organizator, a avuit un succes neasteptat.
Sa tot avem astfel de "enternaining" in sibiu.
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 10.06.2004 21:15
de la DAS citire: "S-a tras cortina!" sincer ... imi pare rau ca nu am apucat sa vad decat un spectacol ... care mi`a placut la nebunie .. atata tot ca am vrut si eu ciocolata dar nu am avut curaj sa ma duc sa imi iau:)))) sunt timid si rusinos :) a mancat Otto toata ciocolata :((
TOT IO!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.06.2004 09:27
grumy78 wrote: imi pare rau ca nu am apucat sa vad decat un spectacol ... care mi`a placut la nebunie


Image

pai cum sa nu-i placa lu' grumy spectacolul Oase pt Otto ... :twisted:

Just kidding, a fost super misto spectacolul. Eu am mai vazut un spectacol si in Cisnadioara, la cetate, si ultimul show din Cazarma 90 oferit de Antagon Theatr .. a fost superb .. dupa care au urmat artificiile :yo-yo:

Sper sa-mi fac timp pentru toate pozele care le-am facut in timpul FITS .
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.06.2004 10:49
Din pacate doar acum am avut ceva timp pentru poze, le gasiti in Galeria Foto - Festivalul International de Teatru 2004 .

Sper sa va placa :) ...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 16.04.2009 13:20
Image
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 27.05.2009 15:08



Image



FITS 28 mai


FACULTATEA DE MEDICINĂ - Sala 42

Ora 10:00 Atelier: TRAINING THE DRAMATIC INSTINCT (4h) - Niky Wolcz (USA)

PRIMĂRIE - Centrul pentru informarea turiştilor şi curtea interioară

Ora 17:00 Vernisaj expoziţie de fotografie: FITS

TEATRUL GONG

Ora 17:00 SCAUNELE (1h) - Regia: Chris Simion - Compania D'Aya (ROU)

CERCUL MILITAR

Ora 18:00 Vernisaj expoziţie: OSRODEK DOKUMENTAKJI SZTUKI TADEUSZA KANTORA CRICOTEKA (POL)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 18:30 Spectacol itinerant: COLECŢIA DE FLUTURI (30') - Neighbourhood Watch Stilts International (GBR)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 RICHARD III (2h40') - Regia: Tompa Gabor - Teatrul Maghiar de Stat Cluj (ROU) & Gyula Castle Theatre (HUN)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 20:30 Spectacol itinerant: COLECŢIA DE FLUTURI (30') - Neighbourhood Watch Stilts International (GBR)

PIAŢA TEATRULUI - Parcare

Ora 21:30 METAMORFOZE (1h30') - Regia: Silviu Purcărete - coproducţie a Teatrului Naţional „ Radu Stanca" Sibiu (ROU), Centre Culturel Abbaye de Neümunster (LUX), Théâtre d'Esch (LUX), Luxembourg et Grande Région, Capitală Culturală Europeană 2007, Sibiu Capitală Culturală Europeană 2007


PIAŢA MARE - Scenă

Ora 23:00 Ceremonia de deschidere a FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - Ediţia a XVI-a

Ora 23:10 Concert: AMADEUS (50') (ROU)


FITS 29 mai


FACULTATEA DE MEDICINĂ - Sala 42

Ora 10:00 Atelier: TRAINING THE DRAMATIC INSTINCT (4h) - Niky Wolcz (USA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansări de carte Editura „Fundaţia Culturală Camil Petrescu - Teatrul Azi": Dan Jitianu sau bucuria comunicării de Jean Cazaban, Carte cu Gina Patrichi de Mircea Morariu, Teatru spaniol contemporan II., antologie de Ioana Anghel, Dramaturgie contemporană din Balcani, antologie de Andreea Dumitru, William Shakespeare - Furtuna, traducere de Ioana Ieronim - prezintă Florica Ichim, Andreea Dumitru, Mircea Morariu şi Jean Cazaban

Ora 11:30 VERNISAJ- Expoziţie de caricaturi Ştefan Popa Popa's: ANTROPOSATIRE (ROU)

Ora 13:30 Conferinţă: POVEŞTI DESPRE DORINŞĂ - Mike Phillips (GBR)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 16:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

CASA ARTELOR

Ora 17:00 Vernisaj expoziţie: OISTAT - The International Symposium and Costume Design Exhibition:

THE INFLUENCE OF THE FOLK COSTUME IN THEATRE DESIGN (USA)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 CENUŞA ALBĂ (50') - Regia: Dag Thelander - Dramalabbet (SWE)

CASA DE CULTURA A SINDICATELOR

Ora 18:00 LIVADA DE VIŞINI (4h 40') A. Cehov - Regia: Eimuntas Nekrosius, un spectacol produs de: Zeinab Seid-Zade - International Stanislavski Foundation (RUS) & Theatre „MENO FORTAS" (LTU)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00 Paradă costume - OISTAT (USA / FITS)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 19:00 CONCERT (1h) - Fanfara de la Cozmeşti (ROU)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 20:00 CRON - FLOATING ACTORS (1h40') - Regia: Robert Raponja - Internaţional Theatre „Tosa Jovanovic" (SRB)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 20:30 Spectacol itinerant: ORCHESTRA FURNICILOR (55') - Neighbourhood Watch Stilts International (GBR)

PIAŢA TEATRULUI - Parcare

Ora 21:30 METAMORFOZE (1h30') - Regia: Silviu Purcărete - coproducţie a Teatrului Naţional „ Radu Stanca" Sibiu (ROU), Centre Culturel Abbaye de Neümunster (LUX), Théâtre d'Esch (LUX) şi Luxembourg et Grande Région, Capitală Culturală Europeană 2007

PIAŢA MARE - Scenă

Ora 23:00 HURLEVENT (1h) - Hurlevent Group (CAN


FITS 30 mai
FACULTATEA DE MEDICINĂ - Sala 42

Ora 10:00 ATELIER: TRAINING THE DRAMATIC INSTINCT (4h) - Niky Wolcz (USA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansare de carte: Pe Repede înapoi. Călătoria şi teatrul de Ion Parhon (ROU), Editura Scrisul Românesc - prezintă Florea Firan

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 12:00 Spectacol itinerant: LES OISEAUX DE LUX (25') - Neighbourhood Watch Stilts International (GBR)

TRAMVAI RĂŞINARI

Ora 14:00 UN TRAMVAI NUMIT POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 16:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 ŞAPTE SIMŢURI (1h) - Regia: Vahan Badalyan - National Centre of Aesthetics (ARM) & Cultural Association Versiliadanza (ITA)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 17:00 CONCERT (1h) - Fanfara de la Cozmeşti (ROU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 18:00 Spectacol itinerant: LES OISEAUX DE LUX (25') - Neighbourhood Watch Stilts International (GBR)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 MOTHER EARTH! FATHER SKY (1h30') - Huun Huur Tu (RUS)

TEATRUL DE VARĂ - Parcul Tineretului

Ora 19:30 PORTUGALIA (1h20') - Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză - Teatrul Municipal Baia Mare (ROU)

LICEUL DE ARTĂ - SALA DE SPORT

Ora 20:00 POVESTE DIN BEIJING (8') - Regia: Hu Lei and Zhang Disha - Beijing Modern Dance Company (CHN)

CISNĂDIE

Ora 20:00 HURLEVENT (1h) - Hurlevent Group (CAN)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 20:30 Spectacol itinerant: LES OISEAUX DE LUX (25') - Neighbourhood Watch Stilts International (GBR)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 HAMLETMACHINE (1h30') - Un spectacol de Dragoş Galgoţiu - Teatrul Odeon (ROU)

PIAŢA MARE - Scenă

Ora 21:30 CONCERT: FIESTA CALIENTE (1h) - Mandinga (ROU)

HALA LIBRA - BALANŢA

Ora 22:00 FAUST (2h30') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 PARADE ELEPHANTESQUE (1h30') - Korbo (FRA)




FITS 31 mai
CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansare şi prezentare: Revista Euphorion - număr dedicat teatrului, prezintă Dumitru Chioaru şi Mircea Stănescu (ROU)


LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:30 Spectacol lectură: Incendii de Wajdi Mouawad (CAN), traducerea Zeno Fodor

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 13.00 Lansare revista de artele spectacolului Scena.ro - prezintă Cristina Modreanu (ROU)

Ora 13:30 Conferinţă: Play Developement - From Page to Stage to TV/Film - Saviana Stănescu (ROU), Amy Handelsman (USA), Caroline McGee (USA)

TRAMVAI RĂŞINARI

Ora 14:00 UN TRAMVAI NUMIT POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 JULIETA: UN DIALOG DESPRE IUBIRE (1h30') - Regia: Christopher Markle - Theatre Y (SUA)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00 VISE LA TEJGHEA (40') - Treteaux du Coeur Volant (FRA)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 18:00 Paradă costume - Nic Ularu (USA / FITS)

Ora 19:00 PARADE ELEPHANTESQUE (1h30') - Korbo (FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 SFÂRŞIT DE PARTIDĂ (1h35') - Regia: Charles Muller - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU) & Teatrul din Esch (LUX)

BISERICA EVANGHELICĂ - Ferulă

Ora 19:00 Spectacol de muzică şi poezie: SONATA CLARULUI DE LUNĂ (1h) - Geraldina Basarb (actrita), Monica Teodorescu (soprana), Florin Cosulet (actor) si Sandra Ursan (pian)

LICEUL DE ARTĂ - Sală Sport

Ora 20:00 OO!!, creatie colectiva dupa Ion Creanga (1h) - Regia: Alexandru Dabija - Teatrul Tineretului Piatra Neamţ (ROU)

CISNĂDIE

Ora 20:00 AKLANEHE (1h30') - Mably (CIV)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 20:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

CETATEA CISNĂDIOARA

Ora 21.00 HURLEVENT (1h) - Hurlevent Group (CAN)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 LEONCE ŞI LENA () - Regia: Horaţiu Mălăele - Teatrul de Comedie (ROU)

PIAŢA MARE - Scenă

Ora 21:30 PARIS - KINSHASA (1h15') - SAO (FRA)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 COCONI (1h) - Treteaux du Coeur Volant (FRA)



FITS 31 mai
CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansare şi prezentare: Revista Euphorion - număr dedicat teatrului, prezintă Dumitru Chioaru şi Mircea Stănescu (ROU)


LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:30 Spectacol lectură: Incendii de Wajdi Mouawad (CAN), traducerea Zeno Fodor

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 13.00 Lansare revista de artele spectacolului Scena.ro - prezintă Cristina Modreanu (ROU)

Ora 13:30 Conferinţă: Play Developement - From Page to Stage to TV/Film - Saviana Stănescu (ROU), Amy Handelsman (USA), Caroline McGee (USA)

TRAMVAI RĂŞINARI

Ora 14:00 UN TRAMVAI NUMIT POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 JULIETA: UN DIALOG DESPRE IUBIRE (1h30') - Regia: Christopher Markle - Theatre Y (SUA)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00 VISE LA TEJGHEA (40') - Treteaux du Coeur Volant (FRA)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 18:00 Paradă costume - Nic Ularu (USA / FITS)

Ora 19:00 PARADE ELEPHANTESQUE (1h30') - Korbo (FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 SFÂRŞIT DE PARTIDĂ (1h35') - Regia: Charles Muller - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU) & Teatrul din Esch (LUX)

BISERICA EVANGHELICĂ - Ferulă

Ora 19:00 Spectacol de muzică şi poezie: SONATA CLARULUI DE LUNĂ (1h) - Geraldina Basarb (actrita), Monica Teodorescu (soprana), Florin Cosulet (actor) si Sandra Ursan (pian)

LICEUL DE ARTĂ - Sală Sport

Ora 20:00 OO!!, creatie colectiva dupa Ion Creanga (1h) - Regia: Alexandru Dabija - Teatrul Tineretului Piatra Neamţ (ROU)

CISNĂDIE

Ora 20:00 AKLANEHE (1h30') - Mably (CIV)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 20:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

CETATEA CISNĂDIOARA

Ora 21.00 HURLEVENT (1h) - Hurlevent Group (CAN)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 LEONCE ŞI LENA () - Regia: Horaţiu Mălăele - Teatrul de Comedie (ROU)

PIAŢA MARE - Scenă

Ora 21:30 PARIS - KINSHASA (1h15') - SAO (FRA)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 COCONI (1h) - Treteaux du Coeur Volant (FRA)




FITS 2 iunie
PARCUL SUBARINI

Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVEŞTILE LUMILOR APUSE - Fundaţia Abracadabra (ROU)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansare de carte: Repetiţiile şi teatrul reînnoit - secolul regiei - Volum conceput şi realizat de George Banu la editura Nemira cu sprijinul Festivalului international de la Sibiu, traducerea Mirella Nedelcu-Patureau - prezintă George Banu

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:30 Spectacol lectură: Scorpionul de Eşber Yagmurdereli (TUR), traducerea Azel Mavi Anton

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 13:30 Conferinţă: Repetiţiile: între laborator, atelier şi uzină - cu ocazia apariţiei volumului colectiv consacrat Repetiţiilor la editura Nemira cu sprijinul Festivalului Internaţional de la Sibiu; prezintă George Banu

TEATRUL GONG

Ora 17:00 VIOLET - THE LIFE AND LOVES OF VIOLET GORDON WOODHOUSE (1h15') - Regia: Jessica Douglas-Home - Woodhouse Productions - in association with The Mihai Eminescu Trust (GBR)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 18:00 EL DIABLO (40') - Djuggledy (DEU)

Ora 19:00 FURNICI DE PĂDURE ÎN ORAŞ (30') - Theatre Pikante (DEU)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 AUTO-DA-FE (1h20') - Regia: Theodor Cristian Popescu - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

SALA THALIA

Ora 19:00 FADO, POLSKA AND BEYOND (1h5') - Stockholm Lisboa Project (PRT/SWE)

LICEUL DE ARTĂ - SALA DE SPORT

Ora 20:00 THE WALL (50') - Regia: Beso Kupreishvili - Fingers Theatret (GEO)

CISNĂDIE

Ora 20:00 LA MASĂ! (60') - Taraf Goulamas (FRA)

CISNĂDIOARA

Ora 21:00 CONCERT: PARIS - KINSHASA (1h15') - SAO (FRA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 MANIMATION (1h) - Coreografia: Nadine Bommer - Nadine Bommer - Dance Company, (ISR)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 22:00 MS. FLAMES (30') - Fire Fingers (ISR/ESP)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 A-TA-KA! (50') - Cal y Canto (ESP)



FITS 3 iunie
LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:00 Teatru radiofonic: Teatrul Naţional Radiofonic în parteneriat cu Institutul Polonez Bucureşti: Made in Poland de Przemystaw Wojcieszek, traducerea Cristina Godun, adaptarea radiofonică Ilinca Stihi, redactor şi coordonator Crenguţa Manea

Ora 11:30 Spectacol lectură: Pumpgirl de Abbie Spallen - Stewart Parker Awards for new playwrights 2009 (IRL), traducerea Dan Sociu, supervizarea traducerii Ionuţ Sociu

UNIVERSITATEA „Lucian Blaga"

Ora 14:00 Atelier: Talkback Seminar (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR), ULBS şi FITS

CENTRALA TERMICĂ NR. 3

Ora 16:00 Performance / Installation: TRIPTYCH: IT IS TIME THAT PRINTS ON WAX (1h) - International Platform for Innovation in the Arts (IRL)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 16:00 LA MASĂ! (60') - Taraf Goulamas (FRA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR - Sală Studio

Ora 17:00 The Dead Class de Tadeusz Kantor (1h30') - o proiecţie prezentată de Noel Witts (GBR), autor al unei cărţi despre Kantor

TEATRUL GONG

Ora 17:00 NOAH ŞI FLOAREA DE TURN (1h20') - Regia: Jim Culleton- Fishamble: The New Play Company (IRL)

MAGAZIN DUMBRAVA

Ora 18:00 FURNICI DE PĂDURE ÎN ORAŞ (30') - Theatre Pikante (DEU)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:30 WE COME ÎN PEACE (30') - The Slampampers (NLD)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 LOVE FACTORY (1h50') - Regia: Robert Raponja - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 19:00 AKLANEHE (1h30') - Mably (CIV)

LICEUL DE ARTĂ - SALA DE SPORT

Ora 20:00 DOAMNA CU CĂŢELUL (1h25') de A. Cehov - Regia: Levan Tsuladze - Kote Marjanishvili State Drama Theatre (GEO)

CISNĂDIE

Ora 20:00 EL DIABLO (40') - Djuggledy (DEU)

PIAŢA MICĂ

Ora 20:30 PARIS - KINSHASA (1h15') - SAO (FRA)

CISNĂDIOARA

Ora 21:00 FADO, POLSKA AND BEYOND (1h5') - Stockholm Lisboa Project (PRT/SWE)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 STUDIU ASUPRA MEDEEI (2h45') - Regia: Antonio Latella - Teatro Stabile dell'Umbria (ITA)

PIAŢA MICĂ

Ora 21:30 A-TA-KA! (50') - Cal y Canto (ESP)

CISNĂDIE

Ora 22:00 MS. FLAMES (30') - Fire Fingers (ISR/ESP)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 DAIMONION (50') - Teatro do Mar (PRT)



FITS 4 iunie


CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansare de carte: Poezia ca spectacol, editura Palimpsest - prezintă George Banu, Ion Cocora şi Mircea Tomuş


LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:30 Spectacol lectură: Atelier de Vlad Zografi (ROU), traducerea în engleză Dan Sociu şi Ionuţ Sociu

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 13:30 Conferinţă: „Alternatives théâtrales, o istorie concentrată a modernităţii: repere, eroi, teme" - Alternatives Théâtrales - 30 de ani de la înfiinţare; prezintă Bernard Debroux şi George Banu

UNIVERSITATEA „Lucian Blaga"

Ora 14:00 Atelier: Talkback Seminar (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR), ULBS şi FITS

CENTRALA TERMICĂ NR. 3

Ora 14:00 Performance / Instalation: TRIPTYCH: IT IS TIME THAT PRINTS ON WAX (3h) - International Platform for Innovation in the Arts (IRL)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 15:00 ANGELIC (50') - Kinetic Theatre (AUS)

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00 EL DIABLO (40') - Djuggledy (DEU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 17:00 THE GOLDEN MARQUISE (50') - Kinetic Theatre (AUS)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 HAND-ME-DOWN (1h10') - Regia: Steve Gilroy - The Empty Space (GBR)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR - Sala de sport

Ora 17:30 VOI VINDE CASA ÎN CARE NU MAI POT LOCUI (60') - Regia: Jerzy Zon - Teatr Kto (POL)

MAGAZIN DUMBRAVA

Ora 18.00 THE MR. SPIN SHOW (50') - Bamboozled Productions (GBR/AUS)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 18:00 LA CALLE ES NUESTRA (1h30') - Always Drinking Marching Band (ESP)

Ora 19:00 FURNICI DE PĂDURE ÎN ORAŞ (30') - Theatre Pikante (DEU)

DAIA

Ora 19:00 MBAYAANE(45') - Kondiof Inter Village (SEN)

MOBEXPERT

Ora 19:00 PARIS - KINSHASA (1h15') - SAO (FRA)

PIAŢA MICĂ

Ora 19.30 CUTIILE PANDOREI (45') - Bamboozled Productions (GBR/AUS)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 18:30 Lansare de carte - "În căutarea spaţiului pierdut", de Octavian Saiu, Editura Nemira, prezintă Ludmila Patlanjoglu, Ion Bogdan Lefter, Radu Afrim şi Constantin Chiriac (ROU)

Ora 19:00 OMUL PERNĂ (2h10') - Un spectacol de Radu Afrim - Teatrul „Maria Filotti" Brăila (ROU)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 20:00 OSCAR ŞI BUNI ROZ (1h5') - one woman show cu Diana Fufezan (ROU)

PIAŢA MICĂ

Ora 20:00 ISSEO (40') - Compagnie du Mirador (BEL)

CISNĂDIE

Ora 20:00 WE COME ÎN PEACE (30') - The Slampampers (NLD)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 15:00 Ceremonia de deschidere a BURSEI DE SPECTACOLE

Ora 21:30 CARPE DIEM (1h15') - Coregrafia: Ewa Wycichowska- Polish Dance Theatre (POL)

HALA SIMEROM

Ora 22:00 WOYZECK (2h)- Regia: Andryi Zholdak - Agency Culture - Europe (UKR)

PIAŢA MICĂ

Ora 22:00 MS. FLAMES (30') - Fire Fingers (ISR/ESP)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 A-TA-KA! (50') - Cal y Canto (ESP)




FITS 5 iunie


B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 11:00 THE GOLDEN MARQUISE (50') - Kinetic Theatre (AUS)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:00 Lansare Antologia de texte 2009 -INOVAŢII şi Antologia pieselor prezentate în secţiunea spectacole-lectură

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:30 Spectacol lectură: Un om ca oricare de Goran Stefanovski (MKD), traducerea Ioana Ieronim

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 13:30 Conferinţă: Andryi Zholdak (UKR) şi Dragoş Buhagiar (ROU)


UNIVERSITATEA „Lucian Blaga"

Ora 14:00 Atelier: Talkback Seminar (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR), ULBS şi FITS

CENTRALA TERMICĂ NR. 3

Ora 14:00 Performance / Installation: TRIPTYCH: IT IS TIME THAT PRINTS ON WAX (3h) - International Platform for Innovation in the Arts (IRL)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 15:00 ANGELIC (50') - Kinetic Theatre (AUS)

PIAŢA MICĂ

Ora 16.00 THE MR. SPIN SHOW (50') - Bamboozled Productions (GBR/AUS)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 17:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 ÎMPĂRATUL ŞI CERŞETORUL (1h10') - Regia: Yoshinari Asano - Tokyo acting Troupe KAZE (JPN) & Olivier Comte (FRA) & Ioana Crăciunescu (ROU)

MAGAZIN DUMBRAVA

Ora 18.00 CUTIILE PANDOREI (45') - Bamboozled Productions (GBR/AUS)

OCNA SIBIULUI

Ora 18:00 CONCERT: MBAYAANE(45') - Kondiof Inter Village (SEN)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 18:00 WE COME ÎN PEACE (30') - The Slampampers (NLD)

Ora 19:00 LA FANFARE DU COMMANDO FETE (1h30') - La Fanfare du Commando Fete (BEL)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 FEMEIA ŢINTĂ ŞI CEI ZECE AMANŢI () - Regia: Claire Dancoisne - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

PIAŢA MICĂ

Ora 20:00 ISSEO (40') - Compagnie du Mirador (BEL)

LICEUL DE ARTĂ - SALA DE SPORT

Ora 20:00 SUNT UN ORB, recital extraordinar Horaţiu Mălăele (1h) - Teatrul de Comedie (ROU)

CISNĂDIE

Ora 20:00 CONCERT: STRADA ESTE A NOASTRĂ (1h30') - Always Drinking MarchinG Band (ESP)

PIAŢA MICĂ

Ora 20:30 PE ACOPERIŞ (1h) - Gadji-Gadjo (CAN)

CETATEA CISNĂDIOARA

Ora 21:00 CAII LA FEREASTRĂ (1h15') - Regia: Radu Alexandru Nica - Trap Door Theatre (USA/ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 TARACEA (1h30') - Regia: Adrian Sanchez - Compañia Flamenca Adrian Sanchez (ESP)

HALA SIMEROM

Ora 22:00 WOYZECK (2h) - Regia: Andryi Zholdak - Agency Culture - Europe (UKR)

PIAŢA MARE

Ora 23:00 QUIXOTAGE (1h) - Teatr Kto (POL)




FITS 6 iunie
PIAŢA MICĂ

Ora 10:00 CAPOCOMICO (30') - Marco Carolei (ITA)

PARCUL SUBARINI

Ora 10.00 DEPANNAGE DE JOUR (30') - Tobrogoi (FRA)

Ora 10.30 THE MR. SPIN SHOW (50') - Bamboozled Productions (GBR/AUS)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 10:30 CUTIILE PANDOREI (45') - Bamboozled Productions (GBR/AUS)

MAGAZIN DUMBRAVA

Ora 11:00 CONCCERT LA FANFARE DU COMMANDO FETE (1h30') - La Fanfare du Commando Fete (BEL)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 11:00 Conferinţă: Mari scriitori străini în colecţia Raftul Denisei, Editura Humanitas Fiction - prezintă Denisa Comănescu, director general al Editurii Humanitas Fiction

Ora 11:30 Spectacol lectură: Nevinovăţie de Dea Loher (DEU), traducerea Victor Scoradeţ

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11.00 Conferinţă: Jonathan Mills (Director Edinburgh International Festival), Horia Roman Patapievici (Preşedinte ICR), Theodor Paleologu (Ministrul Culturii)

UNIVERSITATEA „Lucian Blaga"

Ora 14:00 Atelier: Talkback Seminar (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR), ULBS şi FITS

CENTRALA TERMICĂ NR. 3

Ora 14:00 Performance / Installation: TRIPTYCH: IT IS TIME THAT PRINTS ON WAX (3h) - International Platform for Innovation in the Arts (IRL)

TRAMVAI RĂŞINARI

Ora 14:00 UN TRAMVAI NUMIT POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 16:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

TEATRUL GONG

Ora 17:00 CINA DE CRĂCIUN (1h) - Regia: Oliver Bray, Until Thursday Theatre Company (GBR)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR - Sala de sport

Ora 17:30 LOLITA DOLLY (50') - Regia: Mikołaj Wiepriew, Michail Milmieister - Teatr NikoIi (POL)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 18:00 MBAYAANE (45') - Kondiof Inter VIllage (SEN)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00 LA CALLE ES NUESTRA (1h30') - Always Drinking MarchinG Band (ESP)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 URIAŞII MUNŢILOR () - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri" Iaşi (ROU)

SALA THALIA

Ora 19:00 CONCERT FADOS E GUITARRA DAS DE PORTUGAL (1h) - Regia: Mário Anacleto - Fado Portugues (PRT)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 19:30 3-STYLE (40') - Chipolatas (GBR)

PARCUL SUBARINI

Ora 19:30 DEPANNAGE DE JOUR (30') - Tobrogoi (FRA)

PIAŢA MICĂ

Ora 20:00 CAPOCOMICO (30') - Marco Carolei (ITA)

CISNĂDIE

Ora 20:00 PE ACOPERIŞ (1h) - Gadji-Gadjo (CAN)

CETATEA CISNĂDIOARA

Ora 21:00 ZAHAK (1h) - Regia: Izumi Ashizawa - Izumi Ashizawa Performance (JPN/USA/IRN/ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 MONGER (60') de Barak Marshall - o producţie Suzane Dellal Centre (ISR)

PIAŢA MARE - Scenă

Ora 21:30 TITO & TARANTULA LIVE CONCERT (1h) - Tito and Tarantula (MEX/USA)

HALA LIBRA - BALANŢA

Ora 22:00 FAUST (2h30') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 ODYSEE DES SALTIMBANQUES (1h20') - Malabar (FRA)




FITS 7 iunie
B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 10:00 CAPOCOMICO (30') - Marco Carolei (ITA)

PIAŢA MARE

Ora 11:00 3-STYLE (40') - Chipolatas (GBR)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 11:30 Prezentare Editura LANSMAN (BEL)

PIAŢA MICĂ

Ora 12:00 DEPANNAGE DE JOUR (30') - Tobrogoi (FRA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 12:30 Conferinţă: Metamorfozele comicului - cu şi fără mască: Kyôgen, Commedia Dell'Arte şi arta clovnului - prezintă: Stanca Scholz - Cionca (DEU)

CENTRUL CULTURAL HABITUS

Ora 13:30 Conferinţă: '89 Al NOSTRU-2009 AL LOR - prezintă Mircea Dinescu

UNIVERSITATEA „Lucian Blaga"

Ora 14:00 Workshop: Talkback Seminar (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR), ULBS şi FITS

CENTRALA TERMICĂ NR. 3

Ora 14:00 Performance / Installation: TRIPTYCH: IT IS TIME THAT PRINTS ON WAX (3h) - International Platform for Innovation in the Arts (IRL)

TRAMVAI RĂŞINARI

Ora 14:00 UN TRAMVAI NUMIT POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca" (ROU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 15:00 SUFLET DE STATUIE (1h) un spectacol de Marian Râlea cu participarea studenţilor anului I Master - Arta interpretării caracterelor dramatice din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte, Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, (ROU)

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00 DEPANNAGE DE JOUR (30') - Tobrogoi (FRA)

BISERICA EVANGHELICĂ

Ora 16:30 Concert: VOCI DIN CIMITIRUKL VESEL DIN SĂPÂNŢA(2h30') - Shaun Davey (IRL) & Corul Mixt Al Catedralei Mitropolitane (Rou) & Corul Facultatii De Teologie „Andrei Saguna" (ROU) - Eveniment prezentat de Ion Caramitru

TEATRUL GONG

Ora 17:00 LE 20 NOVEMBRE (1h) - Regia: Lars Norén - Theatre National de la Communaute Française de Belgique (BEL)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR - Sala de sport

Ora 17:30 GOLFO 2.3 beta (1h15') - Regia: Simos Kakalas - Horos Theatre Company (GRC)

PIAŢA MICĂ

Ora 19:30 LA FANFARE DU COMMANDO FETE (1h30') - La Fanfare du Commando Fete (BEL)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU

Ora 19:00 CAPOCOMICO (30') - Marco Carolei (ITA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca"

Ora 19:00 EXECUTIVE OF 3G (3 GREATS) PROJECT (PART OF MIHO PROJECT) (1h 50') - Regia: Alessandro Marchetti, Akira Shigeyama - 3 G Project (JPN)

OCNA SIBIULUI

Ora 20:00 PE ACOPERIŞ (1h) - Gadji-Gadjo (CAN)

CETATEA CISNĂDIOARA

Ora 21:00 FADOS E GUITARRA DAS DE PORTUGAL (1h) - Regia: Mário Anacleto - Fado Portugues (PRT)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR

Ora 21:30 CHARLOT (1h) - Regia şi coregrafie Alice Sfaiter - Opera Naţională Română Iaşi (ROU)

B-dul NICOLAE BĂLCESCU - PIAŢA MARE

Ora 23:10 Spectacol itinerant: VOYAGES DES AQUAREVES (1h20') - Malabar (FRA)

Ora 23:50 Spectacol de artificii şi ceremonia de închidere: FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU - ediţia a XVI-a


sursa: http://www.sibfest.ro/FITS-Program.aspx
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 28.05.2009 17:35
28 mai

Ploaie torentiala, spectacol pauza :) Focurile de artificii si deschiderea sau amanat pt maine la ora 23, iar concertul celor de la Amadeus inca nu se stie exact cand va fi reprogramat.
Attachments
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 29.05.2009 08:01
poze Colectia de fluturi http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=30194
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 29.05.2009 18:10
ieri vam aratat ploaia astazi va arat oamenii plecand daca vreti :)) nam stiut ca spectacolul ii la 22 si nu la 23. :))
Next

Return to Evenimente Sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron