SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet provideri in Sibiu...

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 03.11.2010 15:13
netul de la next gen merge binisor dar serviciile lor lasa de dorit mai precis sunt jalnice.eu n-am mai primit facturiile de la ei de vreo 4 luni.cand m-am dus si le-am spus nu le-a venit sa creada si mi-au spus ca luna viitoare sigur vine...de atunci n-am mai primit nicio factura si platesc de ma usuc(mai putin de 90 de lei nu am platit fiindca am si elefon)la ctr chiar daca era viteza mica totusi erau serviciile bune si oameni foarte draguti.ma lasau si 2-3 luni chiar daca nu puteam plati o factura
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.11.2010 15:46
Eu primesc facturile si pa email si pe posta, nu am avut niciodata probleme cu facturile, in ultimii 3 - 4 ani (de cand erau Asconet).

Eu am adoar net de la ei, nu stiu cum e cu telefonu, pt net platesc 40 lei pt abonamentu de 100mbit.

Apropo de neplata facturilor, cred ca au un sistem automat, nu ai platit in x zile, iti taie netu si il reactiveaza dupa ce platesti.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.11.2010 16:52
am uitat sa mentionez in primul reply ca daca sunt probleme care afecteaza destul de multa lume, o sa te plictisesti asteptand la telefon :(

Azi dimineata dupa 11 minute de asteptat in telefon sa se elibereze un operator mi s-a intrerupt "convorbirea" ... nu am mai sunat, am plecat in oras cu treaba.

Acum iar au probleme baietii .. dupa 7 minute a raspuns un tip, mo intrebat de cat timp nu merge, daca am firewall - sa ii dau disable. Asta ma dispera cel mai tare, cand ma pun ei sa fac eu te miri ce cacaturi dar defapt problema e clar de la ei. I-am zis din prima ca am firewallu din windows si ca nu ala e devina, el a insistat ca vrea sa verifice daca raspunde compu meu, i-am spus ca am router si nu are treaba firewallu meu ...

I-am mai dat cateva detalii, cum ca am ping 2ms cu gatewayu, si cu yahoo cand request time out, cand 146ms. A zis ca o sa-i anunte pe astia de la tehnic sa verifice. Pana una alta am trecut pe RDS.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 03.11.2010 22:12
stai sa vezi aici suport tehnic daca ai trecut pe rds... :D
viteza ii relativ ok la rds... bine nu si in cazul meu... pt ca niciodata nu am atins viteza la internet scrisa in contract, zilele astea cand m-am uitat la cum ii facuta legatura mea la net mi-am si dat seama de ce.

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 04.11.2010 11:05
probleme am avut si eu cand sunam la ei si nu raspundea nimeni stateam pana imi venea acru.cu routeru aveam probleme ca nu mai primeam net de la el la pc.intr-un sfarsit il prind pe un operator la telefon,imi zice sa fac nush ce setari prin pc,binenteles ca n-a mers.ziceau ca trimit o echipa sa vada conexiunea la mine acasa,n-au venit.pana la urma tot metoda simpla a functionat(am scos routerul din priza 5 minute)si asa si-a dat drumu la net.la viteza nu ma pot plange,dau jos cu 7 mega cu utorrent.legat de legaturiile lor ce sa mai zic...si mie mi-au innadit cablul de asconet cu ala de ct
r dar ce poti sa mai zici...doar traim in romania

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 04.11.2010 11:09
cu ala de ctr* am vrut sa scriu
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.11.2010 11:28
GAS wrote:stai sa vezi aici suport tehnic daca ai trecut pe rds... :D


deocamdata RDS e pe post de Backup, imi mai trebuie un router ca sa am treaba facuta calumea :)

GAS wrote:viteza ii relativ ok la rds... bine nu si in cazul meu... pt ca niciodata nu am atins viteza la internet scrisa in contract....


Acum vitezele din contract sunt astronomice la toti providerii, eu la asconet am abonament de 100mbit si la RDS nu stiu exact ori 50mbit ori 100mbit, luci a facut contractul si nu stiu exact ce abonament e.

aseara am luat de test un torrent de 1,35Gb, uite viteza de pe RDS (aseara) ~ 46mbit :
Image

si Nextgen (azi dimineata) ~ 33mbit

Image

Nici aseara nici azi dimineata nu erau leecheri, de aia uploadul e mic.

Daca ar merge ca in pozele de mai sus tot timpul eu as fi multumit, problema e ca mai sunt zile cand nici radio streaming nu mia merge calumea ...
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.11.2010 13:45
cica asconet/injoy/nextgen a fi mana in mana cu romtelecom...
Attachments
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.11.2010 13:58
Nextgen este o divizie a Romtelecomului din cate am inteles, dar deocamdata nu am problemele care le aveam cu romtelecomul, pt ca folosesc cu totul alta tehnologie. La Romtelecom pe DSL nu o sa ai niciodata viteza in metropolitan care o ai la Nextgen. Eu zic mai bine Nextgen decat romtelecom.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 10.11.2010 14:36
cam toate lasa de dorit... eu acum am si next gen si rds...aia de la rds o venit acum o luna de mi`o instalat cablu si mi-au lasat useru' si parola nici macar mi-or facut ei configuratia, am zis ca aia o fac singur...da de unde ca nu imi vede cablu de la net cand il conectez, am 2 placi de retea si niciuna nu recunoaste cablu de la RDS. de sunat la ei tot degeaba... o zis ca o sa trimita o echipa ... iar nextgen-ul nu mai e cum era injoy sau asconet..inainte era de 2 ori mai bine
addicted 2 snowboard
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.11.2010 15:06
@knv RDS'ul ti-au adus terminalul ala GPON ? un "modem" MARE, alb ? din care scoti net, telefon si cablu TV ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 10.11.2010 15:55
nu..au tras un cablu de la fix la calculator si mi-au dat un modem mic pt laptop
addicted 2 snowboard
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.11.2010 16:06
Cablu de la fix? de la telefonul fix? ai acolo vreun modem sau ceva care separa semnalul pt tel si pt net.

Oricum la RDS ei ar fi trebuit sa-ti faca o conexiune PPOE si sa ai un shortcut pe desktop sa te conectezi la ei.

Daca nu ti-au facuto intra in START > Control Panel > Network Connections > New Connection Wizard

Acum apasa pe NEXT -> NEXT , acum bifeaza Set up my connection Manualy , NEXT, Connect using a broadband connection that requires a username and password, NEXT, ISP Name: RDSnet , NEXT, bagi username si parola din contract, sau foaia care ti-au lasato la instalare, NEXT .. and you're done :)

Am presupus ca ai Windows XP, pt altceva pasii ar trebui sa fie similari...
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.11.2010 19:00
intra in casa cu un fir intr-o priza , de acolo unu merge la telefon si unu la net... niste inodituri de te doare capul :) asa ii la rds
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 10.11.2010 20:37
conexiunea stiu si eu sa o fac :))) doar ca bag cablu si nu il vede... imi arata tot "A network cable is unplugged" si mufa nu intra bine in placa.
addicted 2 snowboard
PreviousNext

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron