SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

SIBIUL ARE NEVOIE DE COMUNICATII DIRECTE PRIN SATELIT

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.10.2006 16:02
1.

:idea: SIBIUL ARE NEVOIE DE O RETEA DE COMUNICATII INDEPENDENTA PRIN SATELIT
Si este realizabil si costä mai putin decit prin toate concernele via Bukur-esti...
1.Orasul (impreunä cu judetul?) sä inchirieze un canal de comunicatii prin satelit.
2.Orasul este managerul acestei retele, care vine la Pältinis, de aici direct repartizatä la cite un nod comunicational de cartier.(proprietatea Orasului!)
3.Reteaua pe cablu este räscumpäratä de la soc. private.
4.Dar baza este Wireless Lan individual.!!!!!!!!!!
5.Deci Retea, Canal...Apoi: TV vine pe aici inäuntru si NET...Telefon digital eventual deasemenea.
6.Telefon clasic prin fir reteaua sibianä (uplink) rscumpäratä de la ROMTELECOM.
6.Toate taxele de comunicare plätite prin ÜBERWEISUNG (cum se numeste asta romaneste?...da..Transfer Bancar!) direct orasului.
Providerii din NET la alegere (Taxe...) Dar si Orasul poate sä stabileascä pausal contracte scurte! cu mai multi Provider deodatä...Aici se poate tirgui la singe..Si dacä nu convine, se schimbä.
Orasul trebuie sä poatä oferi retele si preturi pentru DSL 2, 4, 6,16 pina la 200MB ( ultima pentru firme), FLATRATE!!!...
Orasul cistigä imens, (poate nu cu judetul, aia depind de Bucuresti!)
Cetätenii cistigä ...S-ar putea cu 15-20 EUR naviga FLATRATE cu DSL 4-6 MB.
Firmele interesate din Sibiu pot sponsoriza asta...
Siemens sä nu mai facä drumuri, ci comunicatii...[/b]
Last edited by Retras la cerere on 02.11.2008 15:18, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.10.2006 16:20
2.

Post Scriptum...
La pret cred cä se poate cobori pina la 9 EUR 2-3 MB individual FlatRate Internet, FlatRate Telefon (in reteaua pe fir) toatä tara...totul deja inclus.
De ce insist pe WIRELESS LAN
1. (in bloc) Unul pläteste 6 MB FlatRate si asociatii lui (2-3) il sprijinä la cheltuieli si beneficiazä concomitent de Internet. Altii nu pot sä intre, pentru cä nu au codul...
2.Dacä pe cartier e cite un nod de distributie, prin Wireless LAN extern, antenä in fereasträ (eventual cu amplificator) se ia semnalul (codificat) direct de afarä..Spre sigurantä suplimentarä nici-o info sau tranzactie bäneascä pe computer.
Wireless Lan asigurä independenta oricärui LAPTOP inäuntrul retelei oräsenesti...
Last edited by Retras la cerere on 02.11.2008 15:20, edited 1 time in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 25.10.2006 19:24
problema este ca firmele mari (RDS , ASTRAL, ATLAS TELECOM) sigur nu o sa accepte deoarece ei au propriile lor surse de internet. Si apoi cine sa realizeze acea retea si sa inchirieze acel canal????
E nevoie de o firma care are un "spate" foarte bine asigurat si aici am vrut sa zic ca e nevoie de o investitie foarte mare. ....
Parerea mea e ca nu o sa se faca asa ceva. Chiar daca am auzit ca , Cazan (cel care a avut verena, apoi directnet-ul ) vrea sa aduca tehnologia HDTV si in sibiu. M-as bucura ca la anu vreau sa-mi iau un LCD sau o plasma mai mare :)
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.10.2006 20:21
4.

Nu e vorba de o firmä particularä. Orasul are puterea... Banii eventual si printr-o sponsorizare bine ginditä...Sau sub forma unei Asociatii... Firmele mari sunt direct interesate si pot ajuta... (In Sibiu, Siemens, Continental,etc)Mä gindesc cä si initiativa particularä cu putini bani poate realiza cite ceva. In sensul de Internet prin satelit individual up si down. Sistemele sunt prin parabolä simplä, in banda de TV amatori... Dar asta era destul de scumpä acum vreo 4 ani. N-am voie aici in Ulm, clädirea e in chirie si monument istoric, dar as fi fäcut-o numai sä nu depind de telefon si Telekom. Pinä la urmä am päräsit Telekom si am intrat pe Arcor, care au linie proprie...Deci telefon (ISDN, dar merg pe analog) FlatRate telefon in fir ,DSL 6MB Flate Rate Internet, totul 49 EURO...Folosesc pachetul, e bine, dar nu mä inregistrez la ei, cä fiecare serviciu in plus e eventual cu platä. Nu merg pe Internet Explorer, ästa cautä mereu sä se actualizeze singur si mä incarcä cu prostii, Mozilla Firefox e prima. Quick Time isi face mereu de cap, si l-am desfiintat... Important e cä pot in sfirsit sä fiu in NET pinä mi se uscä destele.
Problema voasträ bänuiesc e cä treceti prin prea multe noduri... Si cu ungurii lucrez mai usor decit cu filiera romaneascä...

Salutäri acasä

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 02.11.2008 15:23, edited 1 time in total.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 06.11.2006 09:30
E complicat pentru Primarie sa faca asemenea chestie, nu din cauza banilor care ar putea fi gasiti ci din cauza ca nu au oameni pregatiti pentru o astfel de actiune de amploare.In plus reglementarile ANRC nu cred ca ar permite asa ceva.....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2007 21:26
Peste tot mi-au scäpat greseli grosolane si inadmisibile..In loc de Mii de KB=MB am scris Mii de MB...Vä rog impärtiti simplu cu o Mie....Deci concret, exemplul meu: am legätura Internet Flat Rate 6 MB (6.000KB)/Secundä si nu 6000 MB! Dar existä pentru Firme si Legäturi de TB (TeraBytes)= 1000 MB x.../Secundä...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
89077 Ulm/Söflingen, D.-

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron