SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet metropolitan WI-FI in Sibiu. Atlas Telecom Network.

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?

Posts: 10
Joined: 04.12.2006 18:06
Location: Sibiu
PostPosted: 21.01.2007 13:25
in Lazaret ,zona Lic.C.F.R pe cand?
User avatar
Posts: 22
Joined: 22.01.2007 15:57
PostPosted: 22.01.2007 16:06
AtlasTelecom e k ca preturi dar e problema cu functionarea sistemului. Mie imi merge telefonul dar nu imi merge internetul. E mai pretentios. Celula a fost montata dar probabil ca inca nu au activat-o. Am sunat la ei de 3 ori cel putin si mi s-a raspuns la fel. Lasati un nr. de mobil si veti fi contactati de tehnicienii nostrii. Asta e.. mai dureaza cred. Pe mine unul m-au avertizat ca dureaza aprox 2 saptamani pana imi va merge netul. Locuiesc pe strada cu ei sau ma rog in continuarea la Emil Cioran. Ar mai fi multe de spus... Eu unul sper insa sa ma rezolve baietii cat mai repede ca am nevoie de net ca de apa. :)
User avatar
Posts: 22
Joined: 22.01.2007 15:57
PostPosted: 22.01.2007 16:30
Adelin eu am deja o celula montata pe stalpul din apropierea casei si nu am semnal... Locuiesc pe strada cu firma....
PostPosted: 23.01.2007 12:32
in sfarsit au venit baieti de la atlas si la mine sa vada care este problema si raspusul a fost urmatorul: "nu avem ce face tu nu ai semnal deloc aicea, ne pare rau asta este sunt prea multe ziduri in zona si nu primesti semnal deloc "asta desi am montate doua celule langa casa mea una in dreapta putin mai departe iar una in stanga foarte aproape" Mi-a zis ca pot merge daca vreau sa-mi reziliez contractu ca nu poate face nimic...foarte nasol raspuns, neseriosi omeni.
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 23.01.2007 13:51
to global_design
asta e o veste foarte proasta cea pe care ne-o dai. pe DECT ai semnal? sau doar internetu nu merge?
ce fel de ziduri ai tu acolo in Oradea de nu merge? fier beton sau ce? ca zici ca ai doua celule destul de aproape de tine...nu ai incercat cu ceva antene la exterior? baietii de la atlas nu ti-au sugerat nici o solutie? oricum, chestia cu "puteti sa reziliati contractul" mi se pare total neprofesionista. asteptam mai mult de la ei.

acum m-am cam dezumflat si eu :?
User avatar
Posts: 22
Joined: 22.01.2007 15:57
PostPosted: 23.01.2007 16:50
gloobal_design wrote:in sfarsit au venit baieti de la atlas si la mine sa vada care este problema si raspusul a fost urmatorul: "nu avem ce face tu nu ai semnal deloc aicea, ne pare rau asta este sunt prea multe ziduri in zona si nu primesti semnal deloc "asta desi am montate doua celule langa casa mea una in dreapta putin mai departe iar una in stanga foarte aproape" Mi-a zis ca pot merge daca vreau sa-mi reziliez contractu ca nu poate face nimic...foarte nasol raspuns, neseriosi omeni.


Da in ce cartier stai de chiar nu ai semnal...
Ma rog eu locuiesc pe aceeasi strada cu ei si signal strenght = no signal :(
Da m-au sunat azi pe mobil si au spus ca vor trece pe la mine sa vada care e buba... Cat am fost acasa nu au venit. Cine stie poate au fost dupa ce am plecat si voi avea parte de o surpriza placuta cand ajung acasa. Daca nu poate trec maine. Oricum is pe ei ca daca ii lasi poate te uita si ramai ... Dect merge bine... nu am de ce ma plange...
PostPosted: 23.01.2007 21:34
DECT-ul merge foarte bine numai la internet am probleme si am mai spus ca stau pe strada seleusului la casa, mi-a sugerat baiatu de la atlas ca ar trebui sa-mi iau un hub ceva ca sa pot muta adaptorul mai departe sa vad daca merge asa dar a zis ca daca nu merge nu merita sa fac investitia, a mai zis ca doar daca mi-ar instala o celula in curte dar asta nu prea este posibil fiinca... cred eu costa prea mult (daca ziceam ca platesc eu deja azi o aveam instalata) asta este se pare ca pana la urma am sa renunt la atlas fiinca am vazut ca astralu ofera internet prin fibra optica si in oradea si sper ca o sa fiu in zona de acoperire.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 23.01.2007 22:12
oricum nu cred ca pretul o sa fie la fel ca si wirelessul dar bafta
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
PostPosted: 24.01.2007 02:27
stiu ca nu o sa fie la fel dar cum sunt programator web nu imi permit sa pierd clienti din cauza netului nu? Ma gandesc ca imi pot permite sa dau pana in 35 - 40 de euro pe luna pentru internet, aveam de gand sa-mi schimb abonamentul oricum si la atlas cu ala de 35 euro dar am vrut sa testez cum merge si cum e semnalu.

Sper ca de astral sa fiu multumit desi imi pare rau ca tre sa renunt la atlas deoarece am telefonie de la ei de aproape 3 ani si nu m-au dezamagit deloc pana acum cu internetu.
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2007 06:28
apropo de astral-upc, din surse neoficiale, se pare ca vor oferi in curand si pentru sibieni (home useri) telefonie si internet prin FO. imi pare rau de atlas dar daca se va dovedi ca wi-fi-ul nu merge la fel de bine ca dect-ul atunci nu am ce face trebuie sa renunt la "mobilitatea limitata".

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2007 09:13
avaxboy wrote:adelin,
locuiesc in zona P-ta Cluj. Ce zici? Mai am mult de asteptat?


cu parere de rau trebuie sa iti spun ca va mai dura ceva ceva....prioritatea acum este zona de centru.Te tin la curent.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2007 09:26
kemper wrote:in Lazaret ,zona Lic.C.F.R pe cand?


acum se lucreaza si pe zona aceea.O sa te rog sa suni pe 0369-300803/4 pentru a-ti lasa datele, iar in momentul in care zona va fo activa vei fi sunat pentru contract.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2007 09:27
pustiuus2000 wrote:AtlasTelecom e k ca preturi dar e problema cu functionarea sistemului. Mie imi merge telefonul dar nu imi merge internetul. E mai pretentios. Celula a fost montata dar probabil ca inca nu au activat-o. Am sunat la ei de 3 ori cel putin si mi s-a raspuns la fel. Lasati un nr. de mobil si veti fi contactati de tehnicienii nostrii. Asta e.. mai dureaza cred. Pe mine unul m-au avertizat ca dureaza aprox 2 saptamani pana imi va merge netul. Locuiesc pe strada cu ei sau ma rog in continuarea la Emil Cioran. Ar mai fi multe de spus... Eu unul sper insa sa ma rezolve baietii cat mai repede ca am nevoie de net ca de apa. :)


Daca ti-au zis doua saptamani probabil ca se va rezolva mai repede.Pentru mai multe detalii 0369-300815

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2007 09:36
gloobal_design wrote:in sfarsit au venit baieti de la atlas si la mine sa vada care este problema si raspusul a fost urmatorul: "nu avem ce face tu nu ai semnal deloc aicea, ne pare rau asta este sunt prea multe ziduri in zona si nu primesti semnal deloc "asta desi am montate doua celule langa casa mea una in dreapta putin mai departe iar una in stanga foarte aproape" Mi-a zis ca pot merge daca vreau sa-mi reziliez contractu ca nu poate face nimic...foarte nasol raspuns, neseriosi omeni.


te rog pune si tu un nr de tel.Poate te ajuta cineva.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2007 09:57
avaxboy wrote:to global_design
asta e o veste foarte proasta cea pe care ne-o dai. pe DECT ai semnal? sau doar internetu nu merge?
ce fel de ziduri ai tu acolo in Oradea de nu merge? fier beton sau ce? ca zici ca ai doua celule destul de aproape de tine...nu ai incercat cu ceva antene la exterior? baietii de la atlas nu ti-au sugerat nici o solutie? oricum, chestia cu "puteti sa reziliati contractul" mi se pare total neprofesionista. asteptam mai mult de la ei.

acum m-am cam dezumflat si eu :?


eu sunt sigur ca ce e acolo e un caz particular pe care in mod sigur nu il putem generaliza.Pe de alta parte chestia cu "puteti rezilia contractul" vine din partea unor oameni de teren care nu sunt platiti sa discute chestiuni pur comerciale si nici macar chestiuni tehnice.Ei sunt platiti sa faca instalarile de celule, asa ca raspunsul care el l-a primit nu mi se pare relevant.Ar trebui sa sune la comercial, sa spuna ce s-a incercat de catre oamenii de teren, sa se vada daca se poate face ceva pe solutia wi-fi, daca nu sa se propuna o alta varianta cum ar fi VDSL
PreviousNext

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron