SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet metropolitan WI-FI in Sibiu. Atlas Telecom Network.

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?

Posts: 3
Joined: 03.02.2007 12:55
PostPosted: 03.02.2007 13:29
Stau si eu in P-ta Cluj, am sunat deja la 0369.300803 inainte sa dau peste acest forum, si dupa ce ma intrebat in ce zona locuiesc, mi-a spus sa revin peste vreo trei saptamani, dar ca nu i-mi poate da nici o garantie ca se va rezolva intre timp. De cerut insa nu mi-a cerut nici un nr de telefon, sa ma contacteze pt. contract. As fi recunoscator daca mi-ar putea spune cineva, cel putin aproximativ cam in cat timp o sa ajunga si in aceasta zona. Pe cei de la RDS i-am intrebat la scurta vreme dupa ce au preluat CRD-ul si mi-au raspuns ca se va rezolva "pana la toamna" , dar nu mi-a dat prin cap sa intreb in care ... de atunci au trecut vreo cinci :? daca nu mai multe, si perspectiva sa ajunga si in aceasta zona parca e mai sumbra si mai indepartata decat atunci.

Si apropo de cei care s-au abonat si totusi nu au semnal, e normal sa contractezi si sa platesti un serviciu de care in final sa nu poti beneficia din indiferent ce motiv mai mult sau mai putin tehnic :?:
N-ar fi normal ca cineva de la Atlas sa verifice inaintea semnarii contractului disponibilitatea sistemului acasa la abonat :?:

Adelin :?:

Multumesc :!:

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2007 10:19
pustiuus2000 wrote:
luciano wrote:sa traiti sefu :)
sa speram ca de saptamana viitoare o sa va pot da si eu rezultatele de pe noua mea conexiune (ATLAS Telecom powered)


Asta in cazul in care indeplinesti toate coditiile cerute de conexiunea la Atlas.

:!: :!: :!: Cel mai important este sa ai USB 2.0.
Sa iti apara in device manager scris usb 2. Daca ai intel nu prea sunt probleme din cate stiu. In schimb daca ai chipset via si placa asrock ca mine atunci chiar daca scrie pe cutie usb 2.0 nu suporta hi speed si nu il recunoaste ca fiid adevaratul usb 2.0
:idea: Nu e obligatoriu instalarea service pack 2.
:arrow: Puteti folosi programelul wlan client utilities. El are incorporat si standardul wpa, tkip necesar conexiunii, autentificarii in reteaua Atlas Telecom.
:!: Service pack 2 de la xp ia din resurse.
:!: Daca nu aveti aplicatii serioase care sa ceara instalarea service pack 2 pentru xp eu va recomand sa nu il instalati.
:!: Daca nu stiti cum functioneaza sau se instaleaza wlan client utilities scrieti aici pe forum ce problema aveti si eu sau poate altcineva va va raspunde.
Conexiunea in reteaua Atlas Telecom se face cu ajutorul uni dispozitiv wifi care suporta pana la 108 mb/s.
Detalii legate de dispozitiv gasiti la adresa urmatoare
http://www.senao.com/english/product/product_wireless01_outdoor_1.asp?pgtl=Wireless&tp1id=02&tp2id=08&proid=000168

:) Si in curand sper cat mai curand sa apara si telefoanele mobile de la Atlas.
:arrow: Poate ne raspunde adelin la asta.....


Telefonul mobil de la Atlas Telecom exista si in viitorul apropiat va fi disponibil clientilor.Deocamdata este la mine pe birou :P si nu va putea fi lansat decat in momentul in care vom acoperi majoritatea zonelor din Sibiu.revin mai tarziu cu o poza sa il vedeti.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2007 10:29
gaby wrote:Stau si eu in P-ta Cluj, am sunat deja la 0369.300803 inainte sa dau peste acest forum, si dupa ce ma intrebat in ce zona locuiesc, mi-a spus sa revin peste vreo trei saptamani, dar ca nu i-mi poate da nici o garantie ca se va rezolva intre timp. De cerut insa nu mi-a cerut nici un nr de telefon, sa ma contacteze pt. contract. As fi recunoscator daca mi-ar putea spune cineva, cel putin aproximativ cam in cat timp o sa ajunga si in aceasta zona. Pe cei de la RDS i-am intrebat la scurta vreme dupa ce au preluat CRD-ul si mi-au raspuns ca se va rezolva "pana la toamna" , dar nu mi-a dat prin cap sa intreb in care ... de atunci au trecut vreo cinci :? daca nu mai multe, si perspectiva sa ajunga si in aceasta zona parca e mai sumbra si mai indepartata decat atunci.

Si apropo de cei care s-au abonat si totusi nu au semnal, e normal sa contractezi si sa platesti un serviciu de care in final sa nu poti beneficia din indiferent ce motiv mai mult sau mai putin tehnic :?:
N-ar fi normal ca cineva de la Atlas sa verifice inaintea semnarii contractului disponibilitatea sistemului acasa la abonat :?:

Adelin :?:

Multumesc :!:


Din pacate pentru tine zona respectiva va fi printre ultimele pe care le vom face.

In ceea ce priveste verificarea disponibilitatii gandeste-te ca este un produs pentru massmarket.Daca trimit pe cineva la fiecare in parte sa testeze in fiecare colt al casei atunci dureaza enorm de mult.Reteaua este proiectata in asa fel incat in conditii normale sa functioneze la parametrii din contract.Va dau exemplu de cateva conditii anormale sa va faceti o idee:
-ziduri de 1 metru grosime cu armatura deasa
-casa in curtea altei case la 200 m distanta de strada
-calculatorul in a 15-a camera sau in debaraua aflata in cel mai indepartat colt al casei de celula
-etc

Trebuie inteles ca, desi este o tehnologie super performanta(acum 2-3 ani nimeni nu visa ca se pot obtine rate de transfer asa mari) este totusi wireless si are limite.

exemplele pot continua......

Posts: 3
Joined: 03.02.2007 12:55
PostPosted: 05.02.2007 11:31
Cu toate ca Atlas Telecom-ul este in principal o firma de telefonie, dupa cate am inteles, internetul fiind o facilitate acordata abonatilor, as fi curios cati s-au abonat pentru a intra in reteaua dvs de telefonie si cati pentru internet ! In aceste conditii nu cred sa-i surada cuiva ideea sa semneze un contract pe doi ani ca sa plateasca lunar un serviciu de care practic nu poate beneficia. Sa vedem ce optiuni are :
- sa faca schimb cu vecinu' de la strada
- sa sparga din ziduri, sa le mai subtieze
- sa-si mute sistemul in debara sau
- sa se mute in pod
Misto
In alta ordine de idei, daca tot esti purtatorul de cuvant al " grupului de companii cu o prezenta de succes ... " cum i-ti permiti sa i-ti tratezi potentialii clienti cu sarcasm ? Intrebarile pe care le-am pus sunt cat se poate de firesti, si apropo de raspuns, ai dato-n zid si plimbato prin cinspe' camere, dar despre perioada cand veti ajunge in zona, nimic, nici macar cu aproximatie de fo doi ani ...
Sfat ... grabiti-va ca daca ajung altii inainte veniti degeaba
Hai pa
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2007 14:00
to gaby:
la ora actuala avem trei alternative in zona noastra toate prin fir:
1. CTR Executive (fostul CRD): http://www.ctrnet.ro care a redus substantial tarifele si este chiar pe stalpul din fata casei;
2. AscoNet: http://www.asconet.ro/acces_ded_online_main.shtml care e in apropiere;
3. Romtelecom (daca ai telefonie fixa de la ei): http://www.clicknet.ro/ care e si el pe stalpul din fata casei;

acum ca am primit si o confirmare "oficiala" ca nu va veni wi-fi-ul pe la noi in curand nu mai am de gand sa astept si va trebui sa ma decid asupra uneia din cele trei variante cu fir. nu-l mai cred :nono: pe Pompiliu Tripa actionarul roman al Atlas cand se lauda ca el acopera cu DECT si WI-FI o localitate cu 10.000 de locuitori in 24 de ore. a dovedit-o in Sibiu, Arad si Timisoara.
binenteles ca mai sunt si alte variante (gen Astral-UPC) prin radio dar acelea sunt destinate utilizatorilor persoane juridice si sunt scumpe pentru un home user.

Auguri. :wave:
User avatar
Posts: 22
Joined: 22.01.2007 15:57
PostPosted: 05.02.2007 16:29
gaby wrote:Cu toate ca Atlas Telecom-ul este in principal o firma de telefonie, dupa cate am inteles, internetul fiind o facilitate acordata abonatilor, as fi curios cati s-au abonat pentru a intra in reteaua dvs de telefonie si cati pentru internet ! In aceste conditii nu cred sa-i surada cuiva ideea sa semneze un contract pe doi ani ca sa plateasca lunar un serviciu de care practic nu poate beneficia. Sa vedem ce optiuni are :
- sa faca schimb cu vecinu' de la strada
- sa sparga din ziduri, sa le mai subtieze
- sa-si mute sistemul in debara sau
- sa se mute in pod
Misto
In alta ordine de idei, daca tot esti purtatorul de cuvant al " grupului de companii cu o prezenta de succes ... " cum i-ti permiti sa i-ti tratezi potentialii clienti cu sarcasm ? Intrebarile pe care le-am pus sunt cat se poate de firesti, si apropo de raspuns, ai dato-n zid si plimbato prin cinspe' camere, dar despre perioada cand veti ajunge in zona, nimic, nici macar cu aproximatie de fo doi ani ...
Sfat ... grabiti-va ca daca ajung altii inainte veniti degeaba
Hai pa


Mai e o varianta. Ai putea incerca daca ai bani sa iti montezi un Acces Point sau un Router

to gaby: Nu am nimic personal cu tine. Vreau doar sa vin cu solutii in sprijinul tau. Am si eu prieteni in Piata Cluj care vor internet prin Atlas...

Nu ti se pare ca te cam grabesti? Si eu am fost nerabdator sa imi pun internet si telefonie prin Atlas si am reusit. Stii cum ? Rabdare si vorbe frumoase. Cu certuri si reclamatii peste reclamatii nu rezolvi nimik. Daca te crezi in stare sa rezolvi mai repede si mai eficient ca ei problemele hai cu solutii aici pe forum.
Daca iti place oferta de la Atlas atunci astepti pana vor ajunge. Vorbesti frumos cu ei si astepti...
Daca nu ai rabdare ca sa mearga totul bine atunci ai o gramada de alte variante pe cablu optic sau pe fibra optica sau dial-up.
Alegerea iti apartine.
User avatar
Posts: 22
Joined: 22.01.2007 15:57
PostPosted: 05.02.2007 16:48
to adelin: Daca pui o poza cu telefonul mobil poate ne scrii si cateva detalii.
Ex. Autonomi bateriei. Daca are sau nu memorie. etc....

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2007 17:04
gaby wrote:Cu toate ca Atlas Telecom-ul este in principal o firma de telefonie, dupa cate am inteles, internetul fiind o facilitate acordata abonatilor, as fi curios cati s-au abonat pentru a intra in reteaua dvs de telefonie si cati pentru internet ! In aceste conditii nu cred sa-i surada cuiva ideea sa semneze un contract pe doi ani ca sa plateasca lunar un serviciu de care practic nu poate beneficia. Sa vedem ce optiuni are :
- sa faca schimb cu vecinu' de la strada
- sa sparga din ziduri, sa le mai subtieze
- sa-si mute sistemul in debara sau
- sa se mute in pod
Misto
In alta ordine de idei, daca tot esti purtatorul de cuvant al " grupului de companii cu o prezenta de succes ... " cum i-ti permiti sa i-ti tratezi potentialii clienti cu sarcasm ? Intrebarile pe care le-am pus sunt cat se poate de firesti, si apropo de raspuns, ai dato-n zid si plimbato prin cinspe' camere, dar despre perioada cand veti ajunge in zona, nimic, nici macar cu aproximatie de fo doi ani ...
Sfat ... grabiti-va ca daca ajung altii inainte veniti degeaba
Hai pa


Daca vrei sa fiu sarcastic, pot fi pe privat.Ti-am raspuns la intrebarile tale cat se poate de respectuos si serios.Alegerea e a ta daca astepti sau nu, nu ti-am dat un termen pentru ca sunt mai multe variabile de luat in calcul.Sarcasmul insa il detectez la tine cu "plimbatul prin 15 camere" iar de acum inainte, daca ai orice intrebare legata de Atlas Telecom, o sa te rog sa suni la 0369-300800.Multa bafta in continuare in alegerea providerului potrivit.

Purtatorul de cuvant.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2007 17:08
avaxboy wrote:to gaby:
la ora actuala avem trei alternative in zona noastra toate prin fir:
1. CTR Executive (fostul CRD): http://www.ctrnet.ro care a redus substantial tarifele si este chiar pe stalpul din fata casei;
2. AscoNet: http://www.asconet.ro/acces_ded_online_main.shtml care e in apropiere;
3. Romtelecom (daca ai telefonie fixa de la ei): http://www.clicknet.ro/ care e si el pe stalpul din fata casei;

acum ca am primit si o confirmare "oficiala" ca nu va veni wi-fi-ul pe la noi in curand nu mai am de gand sa astept si va trebui sa ma decid asupra uneia din cele trei variante cu fir. nu-l mai cred :nono: pe Pompiliu Tripa actionarul roman al Atlas cand se lauda ca el acopera cu DECT si WI-FI o localitate cu 10.000 de locuitori in 24 de ore. a dovedit-o in Sibiu, Arad si Timisoara.
binenteles ca mai sunt si alte variante (gen Astral-UPC) prin radio dar acelea sunt destinate utilizatorilor persoane juridice si sunt scumpe pentru un home user.

Auguri. :wave:


Pentru tine chiar imi pare rau ca nu vom ajunge curand in zona ta cu toate ca nu te incalzeste cu nimic, as fi avut nevoie de criticile, sugestiile tale constructive.Cat despre restul, no comment.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 07.02.2007 12:32
pustiuus2000 wrote:to adelin: Daca pui o poza cu telefonul mobil poate ne scrii si cateva detalii.
Ex. Autonomi bateriei. Daca are sau nu memorie. etc....


are memorie, mesagerie, agenda telefonica, calendar, practic functiile de baza de la un mobil obisnuit.In plus, tonuri de apel, profile, tine minte apelurile primite, efectuate, missed call, etc.Autonomie aprox 2 zile la o utilizare medie.
Attachments
Aladdin-Phone_blue-screen2.jpg
Aladdin-Phone_blue-screen2.jpg (71.53 KiB) Viewed 15307 times
Aladdin-Phone.jpg
Aladdin-Phone.jpg (72.75 KiB) Viewed 15307 times
User avatar
Posts: 22
Joined: 22.01.2007 15:57
PostPosted: 08.02.2007 17:50
adelin wrote:
pustiuus2000 wrote:to adelin: Daca pui o poza cu telefonul mobil poate ne scrii si cateva detalii.
Ex. Autonomi bateriei. Daca are sau nu memorie. etc....


are memorie, mesagerie, agenda telefonica, calendar, practic functiile de baza de la un mobil obisnuit.In plus, tonuri de apel, profile, tine minte apelurile primite, efectuate, missed call, etc.Autonomie aprox 2 zile la o utilizare medie.


K mersi de informatii.
As mai vrea sa stiu si ce pret va avea.
Sa stiu daca trebuie sa pun bani la ciorap au ba...

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 08.02.2007 19:05
pustiuus2000 wrote:
adelin wrote:
pustiuus2000 wrote:to adelin: Daca pui o poza cu telefonul mobil poate ne scrii si cateva detalii.
Ex. Autonomi bateriei. Daca are sau nu memorie. etc....


are memorie, mesagerie, agenda telefonica, calendar, practic functiile de baza de la un mobil obisnuit.In plus, tonuri de apel, profile, tine minte apelurile primite, efectuate, missed call, etc.Autonomie aprox 2 zile la o utilizare medie.


K mersi de informatii.
As mai vrea sa stiu si ce pret va avea.
Sa stiu daca trebuie sa pun bani la ciorap au ba...


intre 50 si 70 euro, depinde.Inca nu s-a stabilit exact, insa nu va fi un pret exagerat.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 08.02.2007 21:55
scump dom'le scump..... da' halatu’ cat e halatu’?
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1
Joined: 11.02.2007 19:39
PostPosted: 11.02.2007 19:47
eu astept de sase luni sa vina atlasu prin Vasile Aaron
de fiecare data cand am fost la ei mi s-a spus " in maxim o luna"
ultima oara cand am fost m-au lamurit
Se pare ca au alte zone mai importante decat o zona de blocuri cu o mica retea de 50 utilizatori care asteapta sa vada cum merge atlasu
majoritatea s-au saturat de asteptat si pana la sfarsitul lunii vom avea net de la asconet
traiasca atlas
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 11.02.2007 21:18
1. imi poate spune si mie cineva in ce zone din sibiu este activ internetul prin Atlas? Eu sun abonat, locuiesc in Turnisor dar, avand laptop, am incercat si prin alte zone din Sibiu sa ma conectez si nu am putut.
2. eu am stickul Siemens (Gigaset USB Stick 108) -asta l-am primit cand m-am abonat- se poate folosi si ptr. alte retele? de exemplu daca plec din oras si in zona in care vreau sa ma conectez exista acces wireless gratuit
3. serviciul de telefonie mobila ce presupune? deoarece din cate vad nu exista acoperire doar pe unele strazi principale din sibiu cum va functiona? dar daca ies din oras, ce fac?
PreviousNext

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron