SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet metropolitan WI-FI in Sibiu. Atlas Telecom Network.

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?
User avatar
Posts: 3
Joined: 14.12.2006 07:51
PostPosted: 14.12.2006 07:54
tudor_X wrote:de ieri mi-am pus si eu atlas. dupa muuulte ore in care m-am chinuit pur si simplu sa-mi instalez internetul (pentru ca tot ce am primit de la firma, pasii care trebuiau urmati nu se potriveau deloc cu ce era practic de facut). Merge binisor, nu pot sa-mi spun inca o parere pentru ca pur si simplu nu am "umblat" chiar asa mult pe net. mai sunt cateva probleme (se deconecteaza din cand in cand) dar in rest deocamdata e ok. va tin la curent...
p.s. tarifele la telefonie mi-au atras atentia... din cate am vazut e mai ieftin sa vb. din atlas in romtelecon decat din romtelecom in romtelecom. sper sa nu ma insel...

si ce era de facut ,ce pasi ? se deconecteaza din cand in cand :(

Posts: 10
Joined: 04.12.2006 18:06
Location: Sibiu
PostPosted: 16.12.2006 11:16
avaxboy wrote:to adelin:

practic cel mai ieftin acces la internet prin wi-fi la atlas este de 4 euro, fara TVA.
SURSA: http://www.atlastelecom.ro

E valabil si pentru sibiu ? :?:
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 18.12.2006 06:48
In prezent e valabil pentru Sibiu, Arad si Timisoara.
Vezi :
http://www.atlastelecom.ro/servicii-telefonie-restultarii-abonamente.php
http://www.atlastelecom.ro/servicii-telefonie-restultarii-reprezentante.php
User avatar
Posts: 3
Joined: 14.12.2006 07:51
PostPosted: 18.12.2006 10:01

e valabil si in oradea deja

Posts: 10
Joined: 04.12.2006 18:06
Location: Sibiu
PostPosted: 19.12.2006 20:52
Acest serviciu este disponibil doar prin achizitionarea de la ATLAS TELECOM a unui adaptor (in valoare de 29,99 Euro) :banghead: Dupa depasirea limitei de trafic contractat latimea de banda se limiteaza automat la 64 kbps pentru abonamentul Standard. Perioada minima contractuala este de 24 luni. :banghead: .Prea multe stelute*** :curses:
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 19.12.2006 23:09
24 luni......
hmmmm
acum chiar asteptam niste lamuriri de la sursa...
Allmighty atlas team please ....
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 3
Joined: 14.12.2006 07:51
PostPosted: 20.12.2006 11:46
luciano wrote:24 luni......
hmmmm
acum chiar asteptam niste lamuriri de la sursa...
Allmighty atlas team please ....

da e 24 de luni nu e de mirare pt ca 24 de luni e pt abonamentul telefonie iar daca nu vrei numai internet de la ei ,adica abonament de 24.99 si 39.99 abonamentul se face pe un an de zile http://www.atlastelecom.ro/servicii-int ... amente.php[url][/url]
User avatar
Posts: 1
Joined: 14.09.2006 19:18
Location: Sibiu
PostPosted: 20.12.2006 17:53
Scump, inca nu se merita sa trecem de la RDS la astia.

Posts: 33
Joined: 20.01.2004 09:59
Location: Sibiu
PostPosted: 29.12.2006 08:44
Scuze pentru raspunsurile intarziate....
Sa le luam pe rand:
1.Contractul se face pe 2 ani pentru ca asta e politica firmei.Se fac calcule privind rentabilitatea, etc si din cauza asta s-a ajuns la 2 ani.
2.Nu stiu de ce faceti referire aproape numai la ab de 29.99.....Nu are nimeni deocamdata abonamentul asta!Cel mai uzual este cel de 8 Euro care are 1.5 mb internet shared plus o linie de telefon cu 150 de min in Romtelecom
3.Nu am aparut pe piata cu scopul de a migra clientii de la RDS la Atlas.Ne adresam altui gen de utilizatori, la cei care stiu ce inseamna si apreciaza mobilitatea si la cei care vor putea intelege serviciile oferite de catre Atlas Telecom, servicii care vor face diferenta pe piata.

Sarbatori fericite la toata lumea si Un An Nou mai bun ca 2006!!!
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 29.12.2006 09:49
Un an nou cu fericire si multa sanatate pentru toti. Un an nou mai dinamic si mai alert pentru Atlas Telecom. nu cred ca suntem prea multi care asteptam cu sufletul la gura sa avem acces la serviciile Atlas Telecom dar asta nu pentru ca acestea nu sunt atractive. Motivul ar fi, dupa parerea mea, ca lumea inca nu realizeaza "diferenta". Timpul va demonstra ca Atlas va "face diferenta". Speram ca anul 2007 sa ne aduca si serviciile inovative si revolutionare pe care le-am asteptat de mult timp.

to adelin:
as fi recunoscator daca ai da cateva detalii tehnice legate de placa wi-fi pe care trebuie sa o posede utilizatorul pentru a avea acces in reteaua wi-fi a Atlas-ului.
asta in cazul in care nu gaseste adaptorul wi-fi la atlas, nu vrea sa-l foloseasca sau are deja un sistem dotat cu o anumita placa.

La multi ani 2007 !
PostPosted: 14.01.2007 00:06
Am si eu internet wi-fi de la atlas telecom in oradea si pot sa va spun ca este de cea mai proasta calitate, am abonament de 8 euro si viteza la internet este de 1,5Mb dar numai in contract. Se conecteaza foarte prost (numai cand are chef asta o data la 2 zile) si chiar si cand reusesc sa-l conectez merge foarte prost si nu are semnal deloc, in plus de asta am sunat la ei sa vina sa-mi rezolve cumva problema si sa mearga mai bine dar nu a venit nimeni de 3 saptamani SUNT FOARTE NESERIOSI si am folosit un termen cat mai bland, asa ca in curand am de gand sa renunt la serviciile atlas telecom dar astept sa vina baieti de la echipa tehnica sa vad daca rezolva ei problema (asta daca o sa vina) iar daca nu reusesc sa faca nimic sigur voi rezilia contractul, daca au tupeu sa-mi ceara cei 100 de euro la rezilierea contractului am de gand sa-i dau in judecata deoarece viteza cu care merge internetul este cu muuuult mai mica decat cea scrisa in contract.

INFORMATII:
Pana am scris acest mesaj deja s-a deconectat de 2 ori, intr-un cuvant "servicii de rahat" !
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 14.01.2007 23:06
ai putea sa ne dai mai multe informatii gloobal?
ca de exemplu in ce zona stai, si de cat timp ai net de la atlas?
Sunt curios din ce motive se deconecteaza, oricum la partea cu viteza nu cred ca ai in totalitae dreptate tinand cont ca nu ai un abonament cu banda garantata. Un exemplu ar fi urmatorul: noi avem la birou adsl de la romtelecom 4mb/s dar nu merge la 4 mega, se deconecteza de foarte multe ori pe zi. Dar in zona noastra in momentul in care am facut abonamentul nu prea aveam alta alternativa si romtelecomul a fost binevenit. Acum sincer astept ca Atlasu sa puna o celula si pe stalpul din fata casei mele pentru ca vreau sa vad cum merge.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
PostPosted: 14.01.2007 23:46
Stau in carierul velenta strada seleusului in oradea si am netu de la atlas de 1 luna si nu sunt multumit de el deloc. Sa zicem ca viteza este buna cand merge netu bine dar problema este ca nu am semnal si probabil de aceea nu merge asa cum ar trebui, de exemplu acuma merge foarte bine dar stii cum este eu nu am nevoie de internet care sa mearga doar cand vrea el deoarece eu sunt programator web si pot pierde proiecte din cauza ca mie nu imi merge netu 2 sau 3 zile nu mai pot lua legatura cu clienti, etc. Din acest motiv am zis ca eu cred ca voi renunta la atlas daca nu vine si remediaza ei problema cumva, macar sa mearga tot timpu si sa faca ceva sa am semnal cat de putin, am montata o antena in curte dar nu are prea mare efect. M-am gandit sa-mi cumpar eu un adaptor wi-fi de la altex ceva mai bun decat ce am primit de la atlas si poate asa o sa-mi mearga mai bine.
Dar totusi parerea mea este ca sunt neseriosi deoarece am sunat la ei de 3 ori deja si mi-au spus ca o sa vina, au trecut 3 saptamani si nu a venit nimeni si nici nu m-au sunat.
Astept unele sugestii.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 15.01.2007 08:53
La Romtelecom a functionat cu stresatul in fiecare zi. Daca nu bati cu pumnul in masa nu te asculta nimeni. Dupa 2 saptamani de sunat zilnic si mieunat, in sfarsit a venit cineva. Mi-a fost groaznic de penibil sa fac scandal in fiecare zi, pentru ca eu nu sunt genul care face asta, si de altfel, operatorii nu prea erau de vina pentru echipa din Sibiu. dar altfel se pare ca nu merge. Insista. Plicitiseste-i si exaspereaza-i. E urat dar alta solutie nu prea vad.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 15.01.2007 09:03
Da, pana la urma poate nu ar strica sa faci si in scris ceva , asta ca sa ai ceva la mana in cazul in care vei avea nevoie. Sigur nu se va ajunge asa departe incat sa-i dai in judecata . Din cate am inteles au cam schimbat foarte multe la reteaua din oradea si e posibil ca din acea cauza sa fie si anumite probleme. E drept ca asta nu este o scuza pentru ei atata timp cat ai facut un contract cu ei. Sper totusi sa se rezolve problema.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
PreviousNext

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron