SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet cablu Sibiu: Astral sau RDS, nu stiu ce sa aleg

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 27.08.2005 11:02
O sa ma mut la Sibiu in urmatoarele doua saptamani si imi trebuie neaparat internet pe cablu (sau fibra optica). Avand in vedere ca sunt sanse foarte mici sa gasesc de inchiriat un apartament cu internet pe cablu o sa trebuiasca sa imi bag eu. Problema e ca nu stiu care dintre cei doi furnizori de internet pe cablu(Astral sau RDS)o sa-mi bage internet mai repede.

Ma cam sperie RDS-ul pentru ca in Slatina (unde locuiesc in prezent) cunosc o gramada de persoane care au facut cerere acum 5 (cinci !!!) luni si nici pana in ziua de azi nu au internet. Ei spun ca nu au modemuri :curses:. Cei care au reusit sa-si bage mai repede au avut relatii. (la mine a durat doua luni )

Deci ce vreau sa stiu:
La Sibiu trebuie sa ma astept la acelasi comportament din partea RDS?
Si atunci sa merg pe Astral? Sau si la Astral te tin cateva luni?
Si ar mai fi varianta retelelor de cartier. Dar nu stiu in ce zone sunt.
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 29.08.2005 07:31
Din pacate nici in Sibiu, cei de la RDS nu se misca mai repede. Depinde de zonã si daca e tras netu in blocul respectiv(sau aproape). Daca te vei muta la casa, e alta problema si o sa le lege mult mai greu.
In legatura cu neturile de cartier, spune-ne in ce zona te vei muta ca sa stim daca sunt neturi locale.
Nu am utilizat Astral asa ca nu stiu cum merg.Poate o sa te sfatuasca alt utilizator al forumului.

Bafta si te asteptam in Sibiu!
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 29.08.2005 17:18
In Strand este (se zice) cea mai tare retea de cartier, am auzit ca mai sunt in vreo 2, 3 cartiere dar nu stiu sa-ti spun sigur.
O alta solutie mai poate fi Asconet, CRT si mai nou (depinde cati bani vrei sa aloci conexiunii de NET) ar fi ADSL de la Romtelecom.... la 35euro din cate am inteles merge super bine.
Acum ... cum spuneam , depinde la ce vrei sa-l folosesti si dupa aia mai trebuie sa vezi ceva, cauti gazda in functie de locul unde gasesti o conexiune de net convenabil sau ai deja ceva si tre sa-ti gasesti in zona aia.
See ya
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 29.08.2005 18:55
Multumesc pentru raspunsuri.

Intre timp m-am interesat si de alte oferte printre care si a celor de la Asconet.
Le-am trimis un mail sa imi zica si mie cam in ce zone au acoperire si mi-au zis ca au o acoperire buna in Strand si Vasile Aaron si urmeaza sa-i contactez in momentul in care gasesc ceva de inchiriat sa-mi zica exact daca se poate sau nu.
Deci probabil ca o sa aleg Strand daca ziceti ca sunt si retele de cartier acolo.
Oricum am terminat definitiv cu RDS-ul.

Si sper sa ajung cat mai repede in Sibiu si mai ales sa am net cat mai repede. :)
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 30.08.2005 04:27
una dintre ofertele avantajoase se pare ca o mai da Astral`ul .. intreaba si la ei si vezi ce preturi si ce linie itzi dau si ei...
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 23
Joined: 20.01.2004 20:39
Location: Sibiu / Romania
PostPosted: 01.09.2005 14:56
Mergi cu Incredere la Astral.

Netu e la fel la toata lumea daca e garantat.

Singurul lucru care difera e suportul shi modul in care sunt tratatzi clientzii.

Am net de la RDS de 1 an ( fibra optica in 2 locatzii) . Shi merge boboc. Acum cateva zile am luat o linie de 1Mb de la ASTRAL, ptr ca RDS e prea lent in orice.

In plus - ASTRAL e mai ieftin.
Cu un X-800-PRO ... hmmm ... joci Half Life cel mai mishto.
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 01.09.2005 15:35
DiabloInc wrote:Acum cateva zile am luat o linie de 1Mb de la ASTRAL, ptr ca RDS e prea lent in orice.


Si cat a timp a trecut de la depunerea cererii pana cand ai avut net?
I have not failed. I've just found 10000 ways that won't work.
Thomas Alva Edison

Image
User avatar
Posts: 23
Joined: 20.01.2004 20:39
Location: Sibiu / Romania
PostPosted: 01.09.2005 16:03
vreo saptamana
Cu un X-800-PRO ... hmmm ... joci Half Life cel mai mishto.
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 01.09.2005 18:48
DiabloInc wrote:vreo saptamana


A, perfect. :cool:

Ai idee cumva ce zone acopera prin Sibiu?
Oricum o sa le dau si eu un mail dar nu stiu daca o sa-mi raspunda in timp util (ma duc luni la Sibiu sa inchiriez).
I have not failed. I've just found 10000 ways that won't work.
Thomas Alva Edison

Image
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 02.09.2005 09:39
Da. M-am lamurit cu Astral-ul:

Le-am trimis mail in care am spus clar ce vreau:
-ce zone acopera din Sibiu ca sa stiu unde sa inchiriez
-cat dureaza instalarea daca nu am cablu TV

Ce am primit:
-va multumim pentru interesul acordat bla bla bla
-oferim urmatoarele servicii bla bla bla (nu i-am intrebat, si oricum gaseam pe site-ul lor)
-pentru informatii suplimentare va rugam sa veniti la sediul nostru din Calea Cisnadiei nr. 48 :curses:

Probabil ce am intrebat eu era secret de serviciu, nu se putea trimite pe mail cum au facut cei de la Asconet, sau poate chiar habar nu au.

Deci cu siguranta o sa ajunga la fel ca RDS-ul.
I have not failed. I've just found 10000 ways that won't work.
Thomas Alva Edison

Image
User avatar
Posts: 2
Joined: 02.09.2005 14:46
PostPosted: 02.09.2005 16:32
Sibiu inca nu are o infrastructura prea puternica in ceea ce priveste internetul, avem patru firme care ficecare dintre ele se adreseaza cate unui segment sau zone.

RDS

RDS-ul are infrastructura cea mai mare in Sibiu in comparatie cu celelalte firme, in general ei au abonatii de la blocuri unde au schimbat cu fibra optica infrastructura. Abonamentul ca pret este convenabil insa lasa de dorit atunci cand vrei sa te abonezi la ei si constati ca au trecut trei luni de zile, ai dat cel putin trei telefoane si ai fost de doua ori la sediul lor si inca nu au instalat internetul. Serviciul telefonic RDS nu este nici pe departe pus la punct si pica de multe ori. Asta si din cauza ca sunt depasiti de nr de abonati la care pot ei sa faca fata. un alt punct minus ar fi viteza pe hub foarte mica.

Asco Net

Abonametul este la fel de avantajos ca si la RDS insa este mai stabila reteaua pentru ca nu este asa de incarcata. Insa zona lor de acoperire este destul de mica Strand si V. Aurie si inca cateva zone mai micutze. Habul merge la o biteza bunicica. Daca nu e in zona Asco Net si vrei sa iti pui abonament trebuie sa mai gasesti inca 5-6 vecini care sa vrea acest lucru si atunci ei te conectezea.

CTR

Abonamentul este putin mai mare fata de celelalte doua firme ofer o viteza mai mica dar o garanteaza, au retea stabila iar habul merge foarte bine, cu o viteza medie de 1-2 MB/s. Reteau este stabila, au un serviciu tehnic prompt. Acelasi lucru ca si la AscoNet daca vrei sa te abonaezi si nu sunt in zona atunci trebuie sa mai gasti pretendenti la un abonament internet. Au in general zonele care sunt ocupate in majoritate de case si V. Aaron. Conectarea o fac in cel mult 10 zile pentru noii abonati.

Astral

Ei au contracte in general cu firmele, foarte putine persoane fizice au abonament la ei, asta si pentru ca este mai costisitor dar in schimb este si mai rapid si f f stabil. Asa ca pt. persoanele fizice nu s-ar preta in schimb pt firme este o solutie buna.

Cam asta e opinea mea despre firmele care ofera serviciul internet in Sibiu, prin cablu. Trebuie sa mentionez ca eu am netul acasa prin CTR si pot sa zic ca sunt multumit, mai ales de hub :D.... Iar la munca prin Astral.

Va mai trece timp pana cand se va maturiza acest serviciu in Sibiu...

BAFTA! :noshare:
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 02.09.2005 17:31
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
O sa incerc cu cei de la Asconet ca m-am lamurit si cu Astralul (RDS junior).
I have not failed. I've just found 10000 ways that won't work.
Thomas Alva Edison

Image
User avatar
Posts: 23
Joined: 20.01.2004 20:39
Location: Sibiu / Romania
PostPosted: 03.09.2005 09:26
ada80ro wrote:Da. M-am lamurit cu Astral-ul:

Le-am trimis mail in care am spus clar ce vreau:
-ce zone acopera din Sibiu ca sa stiu unde sa inchiriez
-cat dureaza instalarea daca nu am cablu TV
........................................

Probabil ce am intrebat eu era secret de serviciu, nu se putea trimite pe mail cum au facut cei de la Asconet, sau poate chiar habar nu au.

Deci cu siguranta o sa ajunga la fel ca RDS-ul.


Sunt tare curios care-i firma care itzi va da informatzii shi pretzuri prin telefon sau email. Asha ceva nu prea se face.

Poate e adevarat ca Astral are mai multzi clientzi in firme, dar asta mi se pare un lucru bun.

In fine, ca sa reducem tot: rapiditatea instalarii, calitatea suportului, calitatea serviciilor vor fi intotdeauna pe masura banilor pe care ai sa-i plateshti.

NU TE POTZI ASHTEPTA LA UN CABLE LINK SA RUPA GURA. Ca e aproape gratis. In schimb, daca bagi vreo 500 USD / luna in internet, te asigur ca netu itzi va merge mai bine decat in contract, doar pentru ca banul spune un cuvant greu, shi eshti clientul care NU trebuie pierdut.

In legatura cu informatziile pe care tu le-ai cerut, explicatzia la ceea ce ai primit e simpla. Ei vand ceva ce nu prea are un cost fix. TOTUL se negociaza. Shi aia nu se face prin telefon sau email.

Shi apropo de Astral = RDS. Hai in Sibiu shi mergi la sediul celor doua firme.
Ai sa vezi abia acolo care shi cum da un ban pe imagine.
Cu un X-800-PRO ... hmmm ... joci Half Life cel mai mishto.
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 03.09.2005 10:22
DiabloInc wrote:
Sunt tare curios care-i firma care itzi va da informatzii shi pretzuri prin telefon sau email. Asha ceva nu prea se face.


In legatura cu informatziile pe care tu le-ai cerut, explicatzia la ceea ce ai primit e simpla. Ei vand ceva ce nu prea are un cost fix. TOTUL se negociaza. Shi aia nu se face prin telefon sau email.



Eu nu i-am intrebat de nici un pret, i-am intrebat in ce zone au acoperire si cat dureaza instalarea.
Preturile le au afisate pe site oricum.
http://www.astral.ro/index.php?id=22

Si ce vrei sa spui? Ca exista posibilitatea ca eu sa ma mut intr-o zona unde ei nu au acoperire si dupa aceea sa negociez cu ei abonamentul lunar? Asta in conditiile in care mai exista (excluzand RDS) Asconet, CRDNET si Romtelecom(ClickNet Express). Pai ce-am?
In cel mai rau caz fac abonament la zap si ma mut in alta parte dupa doua luni(oricum am de gand sa-mi fac abonament saptamana viitoare). Si in doua luni am timp sa cunosc orasul si sa stiu exact ce zone au net.
I have not failed. I've just found 10000 ways that won't work.
Thomas Alva Edison

Image
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 25.10.2005 15:35
smoken wrote:Asco Net

Abonametul este la fel de avantajos ca si la RDS insa este mai stabila reteaua pentru ca nu este asa de incarcata.


Image

Mai corect ar fi sa inlocuiesti "avantajos" cu "naspa"
Cat despre nivelul de incarcare al retelei, ti-se pare, Asconet nu are infrastructura de fibra optica proprie, decat anumite segmente, in rest foloseste reteaua metropolitana a RDS pentru transit.
Image
Next

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests