SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Poze vechi cu Sibiu

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.12.2007 19:39
181.

Putin mai sus, la Parcul Sub-Arini cu Fantana Veche am adaugat si Fantana Noua spre comparatie directa...Sper ca nu mi-o luati in nume de rau ca nu accept sterilitatea de laborator care inlocuieste farmecul initial care se integra perfect in natura....si era ata de simplu si mai ieftin...sa fi restaurat asa cum era originalul....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:48, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.12.2007 00:44
182.

alte poze, tot de pe http://www.vatera.hu:


Manastire Sta. Ursula, Ursuline, cu Gradina Nonnelor (deci dinainte de Ursuline, Gradina devenita apoi Kraut-Markt= Piata Verzelor, apoi nu mai stiu ce fel de Piata comunista, apoi Parcul Tineretului cu Cinema in aer liber, acum Parcul Tineretului fara cinema.......
Attachments
5b2_1_big.Hermannstadt.Kloster Sta Ursula.jpg
5b2_1_big.Hermannstadt.Kloster Sta Ursula.jpg (156.11 KiB) Viewed 16501 times
aa2_1_big.Hermamnstadt-Sibiu. Militär-Infanterie-Schule Prinz Karl.1924.jpg
Scoala Militara de Infanterie Principele Carol 1924.
(303.57 KiB) Downloaded 299 times
Last edited by Retras la cerere on 25.02.2012 19:02, edited 3 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.12.2007 01:07
183.

tot Manastirea Ursuline, dar pe vederi din 1901! cu definitie mai slaba...original si prelucrare...original este in efect de sepia...nu este sepia autentica......
Attachments
aa2_1_big.Hermannstadt.Ursulinenkloster.5.jpg
aa2_1_big.Hermannstadt.Ursulinenkloster.5.jpg (141.13 KiB) Viewed 16560 times
aa2_1_big.Hermannstadt.Ursulinenkloster.jpg
original...nu e grozava...dar e veche...
(261.65 KiB) Downloaded 300 times
aa2_1_big.Hermannstadt.Ursulinenkloster.2.jpg
imaginea prelucrata....n-am putut scoate mare lucru din...dar e veche...
(318.87 KiB) Downloaded 289 times
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:50, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.12.2007 01:20
184.

Piata Mare=Piata Regele Ferdinand...1930...
Cea mica este prelucrata in singura varianta mai acceptabila...mare o vedeti la download 2.
download 1.este luata original, dar culoare in care a prelucrat-o actualul posesor care o vinde la http://www.vatera.hu prin cautare (Keres/Uj Kereses:) Nagyszeben este o culoare imposibila...albastruie...(vanata, cum ar zice Marjinea)

Este o reluare a uneia mai vechi, inca dinainte de Primul Razboi Mondial, de fapt o avem tot aici la topic, vreo 2-3 pagini mai inainte, color, frumoasa definitie extraordinara, dar mica si cu mazgaleala soldatului bohemian(care-si facea veacul pe acilea ca sa piarda Primul Razboi Mondial) peste imagine...l-am boscorodit la locul respectiv...Dumnezeu sa-l ierte ca a mazgalit bunatate de imagine a Hermannstadt in culori...poate de aia a pierdut razbelul...

Cel mai bine se vede in Firefox cu FoxSaver...apare automat Play by FoxSaver... o mareste cu toate detaliile si foarte curat...pacat ca nu se poate copia imaginea marita curat de pe varianta aceasta free de FoxSaver....


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
aa2_1_big.Hermannstadt-Sibiu.König-Ferdinand-Ring.4.jpg
Miniatura...dupa Varianta de mine prelucrata, vezi download 2....mai bine n-am reusit s-o salvez...
aa2_1_big.Hermannstadt-Sibiu.König-Ferdinand-Ring.4.jpg (171.84 KiB) Viewed 16558 times
aa2_1_big.Hermannstadt-Sibiu.König-Ferdinand-Ring.1930.jpg
Originalul... prelucrarea celui ce vinde este evident intentionata...sa nu se fure ce de fapt nici lui nu-i apartine...ci Orasului Hermannstadt-Sibiu...
(306.59 KiB) Downloaded 316 times
aa2_1_big.Hermannstadt-Sibiu.König-Ferdinand-Ring.3.jpg
prelucrata...ca si miniatura...e o culoare mai digerabila
(353.03 KiB) Downloaded 305 times
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:52, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 19.12.2007 12:37
185.

Ceva cu Groapa Leilor (Löwengrube)....
Cand mergi dinspre Liceul de Muzica si Arta in jos catre Pasajul Scarilor(Pempfflinger-Stiege), dar nu pe scari, ci prin lateral, ulita aceea ingusta dintre ziduri, peste zid, pa mana stanga, se vede jos un fel de groapa...Aici era asa-zisa Groapa a Leilor, (Löwengrube) deoarece casa in panta avea pe fatada din curte jos doi lei mari pictati ca decor...Minunea s-a daramat prin anii 30' ai sec. XX...

Pe de alta parte, dincolo la scari, trecerea catre scari se facea dinspre Orasul de Sus intai urcand un palier de vreo 5-6 trepte, apoi coborand...se vede in pozele din pagina anterioara parca....

Aici, de pe Hunds-Rücken (Spinarea Cainelui) se vede cam cum era chestia pe vremuri acolo, langa actualul Liceu de Muzica si Arta...E clar ca pe culmea povarnisului cladirea are poate numai parter, dar in partea dispre curtea din groapa, 1-2 etaje...tipic pentru zona de pe hang in tot orasul....
In legatura cu cercetarile arheologice si istoria locurilor:

http://www.cimec.ro/scripts/arh/cronica/detaliu.asp?k=2348

Si: (aici aveti pe coltul sus mana dreapta cu albastru scris Imagini):

http://www.cimec.ro/Arheologie/cronicaCA2004/text/174.htm

Poza o dau aici si micsorata si original...desi original nu-i cu mult mai mare...vreau sa nu se piarda nimic...

Nici nu se pierde, nu mai accepta nici-o poza, oricat de mica ar fi....Sorry..poate-i mai bine asa...gata?!.....

Chiar am primit de la dragutul de Server mesajul de rigoare:

Sorry, but the maximum filesize for all Attachements is reached. Please contact the Board Administrator if you have questions...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:55, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 16.01.2008 21:19
186.

N-am ce face...fiindca Serverul de pe sibiul.ro/Forum nu mai accepta poze spre incarcare, dau Dragoner-Wache(Straja Dragonilor)- link:

http://www.dan-danila.de/Dragonerwache.html

Nici eu nu le cunosteam...este o surpriza totala...(numai 4 poze, dar ho-ho...)..

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:56, edited 1 time in total.

Posts: 35
Joined: 14.07.2004 09:41
PostPosted: 17.01.2008 09:38
Am impresia ca poza nr.2 din linkul de mai sus nu e Dragonerwache ci e strada Tribunei colt cu Balcescu privita dinspre Prima Ardeleana. Se vede pe dreapta cladirea fost cinema Arta, Bancorex ....acuma nu mai stiu ce e acolo

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 17.01.2008 10:41
Corecta constatarea. Casa se sfla pe locul unde acum e blocul cu PSD-ul (sediul 1, ca mai au unul mai mare)
Nici prima imagine nu prezinta cladirea Strajii, ci ceea ce este dincolo de ea, spre str Ocnei. Unde era magazinul "Sportul", actualmente Raiffaisen Bank "Filiala Hermannstadt".

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.01.2008 12:17
189.

...
bunycuta wrote:Am impresia ca poza nr.2 din linkul de mai sus nu e Dragonerwache ci e strada Tribunei colt cu Balcescu privita dinspre Prima Ardeleana. Se vede pe dreapta cladirea fost cinema Arta, Bancorex ....acuma nu mai stiu ce e acolo


Si eu m-am tot intrebat....se pare ca aveti dreptate...Dar ma deranjeaza unghiul, pozitia piezisa de la Magazinul Stoiber colt Quergasse/Tribunei -Heltauergasse/Balcescu, cea care da spre Parcul Astra...Acum casa de colt este in aliniamentul strazii, face colt de 90°....Poate inlocuita...Si cladirea cea mare este unde era Cinema Tineretului, resp. Arta, dar imi lipseste parca UNICUM....

@chisi Domnul Danila foloseste o terminologie falsa cu Casa Dragonilor...De fapt Straja Dragonilor este corect= Dragoner-Wache , aceasta traducere corecta era denumirea oficiala si in romana intre cele doua razboaie...in nomenclatorul de strazi...
Si atunci ne referim nu numai la cladire...ci si la toata Piata...Ce se vede acolo este de fapt Piata Dragonilor privirea in fata urcand pe Burger-Gasse (Str.Ocnei) catre Podul Minciunilor...Turnul Bisericii Evanghelice si Turnul Bisericii St. Spiritus Azilului ne dau orientarea...
Pe mana stanga colt casa a fost in ultima perioada un fel de magazin jerpelit SPORT cam ca New-Yorker aici in Ulm, iar pe mana dreapta era o croitorie intai particulara, apoi Cooperativa de Mestesuguri, faceau costume clasice la comanda si paltoane de calitate la preturi moderate...Putin mai incolo pe dreapta, prima usa cu Glaswand si vreo trei trepte era atelierul de Reparatii Radio al batranului Bodor, tatal lui Mari Bodor, artista textila...carpe si zorzoane...mai incolo pe Faurului o ceasornicarie in vitrina cu un ceas in glob de sticla, apoi o curte cu o poarta sub bolta rotunda, atelierul tamplarului Pollack, mobila si la comanda, nuc massiv si furnir, la el am invatat prima data imbinari de lemn si lustruire cu Schellack (ca Hobby), apoi pe aici undeva o tapiterie de mobila, apoi macelaria de pe colt...ufff...destul...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Off Topic:

Dragonii erau regimente de cavalerie grea...Cladirea de aici (sigur nu in forma aceasta, ultima data Libraria Noastra Nr.2), era Cladirea Garzii Dragonilor...

Deci pentru bipezi, oameni...
Dar patrupedele (patrupezii..ha..ha)? respectiv caii mari si frumosi?
respectiv tot harnasamentul trebuia dat jos, aveau nevoie de adapost, apa fan...paie....Nu puteau fi lasati in strada...si trebuiau tinuti in imediata apropiere....Unde?
Eu cred ca in curtea (grajdurile) Hanului Zum Weißen Lamm(La Mielul Alb), acolo unde D. Chiselita descrie in Tribuna Bar de Zi de pe Ocnei)...si cred ca aici isi faceau veacul ofiterii si nu in Cladirea-de-Garda-a Dragonilor...Sigur ordonantele si soldatii dormeau in grajd langa cai...in timp ce ofiterii se luptau cu pahare, carti de joc si muieri sus in han...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:58, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.02.2008 02:50
190.

...
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Imi permit sa numesc aceasta minune plastica Madonna Cibiniensis...Este o Pietá, cca pe la 1400 lucrata.
Ti se taie rasuflarea cand vezi cat este de simpla si frumoasa...Banuiesc ca a fost colorata pe vremuri...dar asa simpla mi se pare si mai impresionanta...
Gusturile...sunt poate altfel...dar cu mana pe inima consider ca Mona Lisa Gioconda este o figura comuna si vulgara in comparatie cu aceasta Madonna Cibiniensis....(O puteti vedea zi-de-zi in Muzeul Brukenthal)...Dar o aduc aici, s-o vada si altii...
As fi avut o rezolutie mult mai buna, mai mare, dar nu intra aici...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland


A.S.: pagina cu imens de multe Pietá (numai imagini) spre comparatie...absolut...cea mai frumoasa este una din cele doua ale lui Michelangelo...1499... dar a noastra este facuta cca 1400...si din toate inainte de Michelangelo este absolut cea mai frumoasa...cca 100 de ani inainte...
intai pagini cu poze Pietá, Vesperbild...aici gasiti si minunea lui Michelangelo...care insa...este lucrata in marmora fina si alba, nu in piatra zgrunturoasa...Si mie imi place...dar mi se pare mult prea eleganta, prea distinsa...mai umana si calda e Madonna Cibiniensis.Clar ca nu neg absolutul Michelangelo...dar...inainte de...a fost Cibinium...

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Piet%C3%A0?uselang=de



aceasta pagina veche la care am facut referire aici in forum fusese redactata cu 3x poze ale respectivei statui in data de 31.08.2007,deci tot aici,Sibiul Vechi, Poze Vechi, fila 3:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2217p0stdays=08postorder=asc&start=30


Acum citesc prin Rondul de Sibiu ca s-au trezit si cei de la Muzeul Brukenthal...de zeci de ani n-au stiut ce au pe acolo si acum afla[b] dupa ce citesc in acest FORUM ce minunata este aceasta Madonna Cibiniensis, cum am denumit-o eu[/b]...vide:Rondul de Sibiu.0802.2008: Cea mai frumoasa sculptura a muzeului (de fapt este cea mai frumoasa Pietá in sens restrans si Madonna-sculptura din toata Europa Centrala:...

http://www.ronduldesibiu.ro/cultura-religie/frumoasa-sculptura-muzeului

Doamna de pe acolo cu cercetarea cea foarte savanta da niste trimiteri la ceva oarecum asemanator...dar numai oarecum...
eu am ceva mai bun...deci sculpturi aproape identice....ma refer la fizionomia de neconfundat a modelului Mariei....este o linie flamanda...nu sud-germana...ca sa v-o amintiti...
daca intrati...klick apoi in stanga sus pe 100%...sparge ecranul...

http://www.sigismundus.hu/guide/show.php?l=en&p=7_6


si este ciudat ca apare identic inca in doua locuri....Cracovia, asa-numitul Vesperbild, Pietá, Sta Barbara Krakau cca 1390 e vorba de poza din pozitia BA513 de pe serverul educational al Universitatii Humboldt Berlin la inca un klick, mare de sparge ecranul:

http://edoc.hu-berlin.de/dissertationen/kunstgeschichte/reichel-andrea/HTML/images/BA513.jpg

si ca sa fie si mai frumoasa povestea, acelasi model...concret, inconfundabil, apare in in Vadul-Francilor, jermanicale Frankfurt/Main, in Domul-Imperial, Kaiserdom si anume in asa-numita Marien-Kapelle...
N-am gasit nici-un server german sa-mi dea imaginea din Germania...trebuie sa trec in America si apoi inapoi pentru a o vedea pe Mary..:

http://campus.udayton.edu/mary/images/pieta.jpg

Comparati fizionomia acestora cu Madonna Cibiniensis
as putea spune ca este aceeasi fata la diferite varste...
mai exista insa o varianta pe http://www.sigismundus.hu si anume p pictura, numita Maria Gravida...pe vremuri m-am tot chinuit sa-i prelucrez imaginea, schimband unghiul capului...sa fie identic cu cel cibiniensis...si imaginea este identica...tinand cont de faptul ca este fara pastura, apare parul si prin aceasta pare fruntea mai inalta...in rest identica...bine..apare si culoarea...
faceti klick stanga sus pe 100%..mareste tare...si comparati...

http://www.sigismundus.hu/guide/show.php?l=en&p=7_39


Dar cea mai frumoasa dupa parerea mea este aceasta Madonna Cibiniensis...aproape sigur ca a fost colorata la vremea ei...dar asa cum este acum e mult mai placuta parca...e si cea mai tanara din serie...

http://www.sigismundus.hu/guide/show.php?l=en&p=7_6


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 02:59, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 14.02.2008 22:38
..191.

Nu e veche, dar ar merge ca plan 3D cu deschidere pe obiect...Ar merge...inca nu ...merge...culorile mi se par un pic reci-dure...vreau s-o salvez cat mai exista...marire prin 2x klick:

.....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 21.03.2008 20:40, edited 9 times in total.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 15.02.2008 01:22
"Sa te stergi" "sa se mute".... fara suparare... dar suna un pic cam... sa nu zic cum. Ok, ma rog, inteleg ca nu au ce cauta anumite discutii la "Sibiul Vechi"... dar na... rugamintea ta suna ceva de genu: "Eu ma joc aaaiiiiiici. Pleacaaaaaaa!"

Parerea mea...
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 11.03.2008 09:46
Image

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 12.03.2008 22:13
Misto peisaj GAS.

De ce comunisti au distrus tot?
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 13.03.2008 06:10
Pai parerea mea, in primul rand pentru ca din 1808 de cand e poza aia , orasul s-a mai dezvoltat , cine poate spune la un moment dat .... "gata in orasul asta nu se mai construieste" si atata timp cat terenul nu e al statului si e proprietate privata iara nu are nimeni ce sa faca sau sa zica. Problema la noi este aceea ca se contruiesc cladiri care nu se incadreaza cu arhitectura orasului vechi si cel mai rau este ca in anumite zone au si inaltimi care nu ar fi normale gen P+ cat da Domnu'....
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests