SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Rebus-Labirint-Istoric Pentru Oricine(Important: Imagini!)

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2008 16:40
16.

pai vreo 200 au citit sau numai rasfoit...

n-aveti curaj? va este rusine? Prostii zic si fac toti academicienii...voi n-aveti voie? Eu ca nu-s de ala acad. fac si spun prostii in public si particoler...cazul de fata este elocvent...

deschideti gura ca vine mura:

http://925-1000.com/Fgerman_marks_b1884.html

si aici in engleza, italiana, franceza, pe toate gusturile, faceti klick pe steguletul care va place:

http://www.silvercollection.it/hallmarks.html


numa'par'egzamplu nu ca doara videti ce nu-i p-acilea...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:48, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2008 18:10
17.

...la intrare si iesire sunt doua reprezentari IDENTICE, nu este vorba de simpla asemanare..
La intrare patrundeti in centrul problemei dupa ce la iesire ati cascat ochii mari si v-ati uitat sa nu va loviti cu capul de pragul cel de sus....
Legatura intre ele ar fi datarea cam aproape una de alta...si ...rasul lumii... ochirile sunt identice...
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 28.01.2008 18:25
E vorba despre leii de pe Turnul Sfatului si cei de pe inelul cu hilfgoth?

Datarea.. este vorba despre stema din 1372 si paftaua din 1377 ? Sa fie facuta la sibiu? daca e asa, atunci toata cautare a asta nu a avea decat scop pur educativ si distractiv, pentru ca nah... ta da dam, sa fie facuta aci nu ne-ar suprinde, de vreme ce topicul insusi anunta ca este vorba despre Sibiu.

Hilfe -Hilfe. Cetatea din pafta e clar nu nu e Sibiul. Mi-ar place sa aflam ca principele din mormant, cel cu inelele nu e ceea cepare a fi, dar deja dau in SF.
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2008 19:28
19.

...
dreamwind55 wrote:1.E vorba despre leii de pe Turnul Sfatului si cei de pe inelul cu hilfgoth?

2.Datarea.. este vorba despre stema din 1372 si paftaua din 1377 ? Sa fie facuta la sibiu? daca e asa, atunci toata cautare a asta nu a avea decat scop pur educativ si distractiv, pentru ca nah... ta da dam, sa fie facuta aci nu ne-ar suprinde, de vreme ce topicul insusi anunta ca este vorba despre Sibiu.

3.Hilfe -Hilfe. Cetatea din pafta e clar nu nu e Sibiul.

4.Mi-ar place sa aflam ca principele din mormant, cel cu inelele nu e ceea cepare a fi, dar deja dau in SF.


1.leii au o oarecare legatura, clar...si eu m-am intrebat...Problema este de fapt pifteaua (pardon...paftaua)...Poate de fapt totusi leii ne ajuta la sustinerea punctului celuilalt....si leii sunt tratati neglijent in bibliografia heralzilor de duminica....vorbesc de cei de pe turn, pe care-i vede toata lumea...aproape sigur ca se leaga inelul cu cei doi lei si hilfgoth...de altfel inele cu inscriptii in limba germana atunci si acolo...cam rar...latina era muma Cibinium....si porcul se numea sus scrofa la taiat...

2.aici e punctul nevralgic...la stema 1372 centrul-problemei, centrul-centrului, la pafta (iesirea din labirint, deci punctul 8) ochii larg deschisi sa vezi si pragul cel de sus...nu este numa' bah ca si asa stiam, inca nu crede nimeni din afara...

3.cetatea nu e, dar pe ea se mai afla ceva...si totul are insemnatate, vezi raspunsul 2. aici....
4.e problematic, dar nici nu-mi prea bat capul cu el...am aruncat intrebari pe acolo...de 60 si mai bine de ani au avut timp sa afle cu cine a fost insurat....si blazonul din pafta ar fi dat o solutie pentru sotie eventual...nimeni nu s-a interesat... domnii de la Bucuresti nici acum nu stiu daca o piatra de inel este rubin...poate rubin....sa mori de ras....
Aurul nu este evaluat in ce procentaj...e aur si gata...eu presupun ca 14 kt...dar e o presupunere personala....Schlamperei ca si la unguri cu Nicolaus-Miklós= Michael in traducerea engleza....

Deci aveti pita slana si cutitul in mana...taiati si ospatati-va...Comunicati imediat ce va sare in ochi...Ar fi o solutie sa va imprimati cu contrast stema 1372 si cu ea sub ochi sa examinati la sange paftatua detaliu...Imposibil sa nu va sara in ochi...Pe urma va spun de ce este senzationala chestia....
Astept si altii...@chisi? eventual? si ceilalti? copiii de 12 ani? geniile computerului si imaginii?
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:50, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2008 20:13
20.

Cand descoperiti sa nu caraitzi...hua...pai asta era? ..rahatu'asta? Nu este fleac...are importanta...si este intr-adevar senzational...
Comparati intai ce datari au obiectele vechi de aur din cartea PDF Brukenthal (aici in topic)...si vedeti ca...
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:51, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2008 20:25
21.

cititi si item-ul 2. de aici din topic...citatele din cartea PDF Brukenthal...
dupa memorie...

1346 mesterul aurar Kunz...
?mesterii din Sibiu...executau lucrari la comanda...
(parca asa...cititi item-ul 2...datarea cade cam in epoca...

deci avem...(nu am textul in fata...dar merge si asa)
1346, treaba cu Kunz din Hermannstadt vezi mai sus
1364? (verificati moartea Nic. Alexandru)
1370? (verificati ceva cu Vladislav I.Vlaicu)
1372. stema ad retinendam coronam...
...ce vreti mai mult...toate bat in aceeasi treaba...

si..suplimentar, din Sigerus, Chronik der Stadt Hermannstadt, Hermannstadt, 1930, pag.2:

1375: Reorganizarea Breslelor (Neuordnung der Zünfte)

sigur ca se leaga toate....

Georg schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:52, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 28.01.2008 20:25
Sa nu disperam. Compar si compar stema din 1372 cu paftaua si ajung la urmatoarea concluzie, neinaltatoare, dupa cum ne "ameninta" Herr Georg. In centrul stemei se gaseste acelasi element decorativ, si anume o floare sau ceva cu 3 petale pe care o regasim in pafta sus pe turnuletul central. Asta sa fie..ca eu nu mai stiu. Si daca ar fi tot nu pricep, pentu ca nu simbolizeaza nimic, e doar un element des intalnit...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.01.2008 20:50
23.

1.corect dedus...felicitari
2. este forma simplificata de sigla a orasului...de fapt cele trei-frunze-de-nufar, in alta ordine...
3.aici functioneaza ca semn de breasla,deci marca orasului....la aur...[b]senzationala este aceasta veste marca la 1364-70?, nu pe lada breslei, nu pe scandurica purtata la inmormantari si chefuri...ci pe obiectul fabricat...Este trade -mark a mesterilor aurari din Cibinium...Nu am prea intalnit asa ceva atat de timpuriu...trebuie sa mai caut...si sa verific...dar fie si numai local...tot ar fi o senzatie...datam un inel si o pafta si nu stim cum il cheama pe cel care le poarta si cu cine a fost insurat...



dar sa vedem imaginile comparativ:

Sigiliul Cibinium/Hermannstadt (1370)...chiar in centru cele tre frunze-de-nufar altfel stilizate:

http://www.sibiul.ro/forum/files/e002.jpg_201.2.jpg

Paftaua, chiar sus de doua ori aceeasi combinatie trei-frunze-de-nufar, in aceeasi ordine particulara, nu este dispunerea obisnuita in triunghi, ci in stea-Mercedes...:

http://www.sigismundus.hu/guide/pictures/1_16-d2.jpg

sa mai verificam cu sigiliul Cibinium/Hermannstadt 1370:

http://www.sibiul.ro/forum/files/e002.jpg_201.2.jpg

sunt identice...deci Paftaua din Mormantul de la Curtea-de-Arges este facuta in Cibinium/Hermannstadt (acum Sibiu)...

4.cititi prin link-urile cu aur si argint cand apar dupa parerea lor astea, cica pe la imparatul Joseph II....bine, ei nu stiu ca in Cibinium/Hermannstadt mesterii semnau treaba cu cateva secole mai devreme...dar si in lume...ei se refera la marcarea procentajului de metal pretios, in lot ,carate sau mai tarziu in procente.... 833...925....dar de fapt nu sunt clari...

5.Paftaua si cel putin inelul cu doi lei si hilfgoth sunt facute in Cibinium/Hermannstadt pe la...poate inainte de 16.11.1364, moartea lui Nic. Alexandru, sigur inainte de moartea lui Vladislav-Vlaicu deci inainte de 1370? nu am in fata datele.......daca mortul este el si nu unul mai tarziu ceva....La inel este importanta inscriptia in germana atat de veche...nu in latina!
Dar sunteti convinsi ca semnul ala micut si prapadit din stema este identic cu cel de pe pafta?
Daca da...e un bun castigat...
Acum putem discuta liber...cu totii orice...
ramane sa descopere cei de la Muzeul de Istorie National Bucuresti daca inelul cu pricina are piatra de rubin (va amintiti?...poate rubin) si eventual daca Vladislav sau taica-sau sau un stranepot este aici ingropat...Proba DNA nu se cunoaste?
Si acum...
Deci Regele din dinastia franceza de Anjou, Rege al Ungariei, comanda in Cibinium/Hermannstadt trusoul sau cadoul, sau Ornatul acestui print aici ingropat...Dar n-as merge prea departe sa ma intreb unde a fost facuta coroana de pe crestetul printului in poze ata de bine lucrata?
Si mai exista o piesa asemanatoare paftalei, dar mult mai ingrijit lucrat...din aceeasi periioada..se afla la Capela Ungara din Domul Imperial din Aachen, poza o aveti acolo la:

http://www.sigismundus.hu/guide/show.php?l=en&p=1_19

si de fapt puteti vedea imaginile in context inteligibil in:

http://www.sigismundus.hu/guide/extindex.php?l=en

sau toata schema paginii cu toate trimiterile interne:

http://www.Sigismundus.hu/guide/index.php?l=en...

daca si minunea aceea e lucrata in Cibinium? deschideti..si treceti pe engleza..lateral aveti frame cu ce se gaseste pe acolo..

sa auzim ce aveti de discutat...dati-i drumul...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 09.03.2008 17:09, edited 3 times in total.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 28.01.2008 21:20
Ioi! adica chiar vroiam sa spun ca de floarea aia e vba

felicitari her G dar felicitari dreamwind
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.01.2008 08:35
Ne mai faceti ghicitori de -astea? Bitte-bitte!
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.01.2008 09:33
26.

Am vrut numai sa va intreb pe cei care ati jucat relativ cinstit si ati cam citit link-urile...nu este o metoda de studiat mult mai buna? Si nu v-a intrat mai multa istorie in cap decat in toate scolirile fara sa simtiti aproape?
Si nu miroase a creier ars..sper ca este si acum dupa ce se stie cam despre ce este vorba...deci sper ca si acum sau poate abia acum interesant sa tot citesti link-uri, sa vezi poze sa compari si sa te certi cu tine insuti....
Ma refer la o stare de fierbere intelectuala, in care esti fixat pe problema, variante...si devii creator...productiv...
Nu este toceala...si pare interesant si acum sa tot citesti prin....Si stii mult mai multe decat puteai sa visezi...
Si principalul...nu te lasa sa te plictisesti...Plictiseala si saturatia este moartea secolului nostru, nu cancerul (hai sa fiu indulgent si sa-i las totusi un loc onorabil la Masa Tacerii si Zidul Plangerii)...
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:54, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.01.2008 11:03
27.

comparati paftaua mult vazuta inca cu piesa aceasta din Capela Ungara din Domul Imperial din Aachen (ce vedeti in adancitura, deci benzi alternate rosu-alb/argintiu, este Stema Regatului Ungariei) piesele seamana,(si aici apare perechea ficior si fatuca, cum i-am numit eu la pafta...dar aici stau la adapost, nu afara pe turn...sunt de fapt pereche de Stifter (Capete Incoronate pe post de Edili, Epitropi, Patroni) de ceva... aici ai respectivei Capele Ungare din Domul Imperial Aachen, la paftaua gasita la Curtea de Arges nu stim) dar aceasta piesa de aici este mult mai ingrijit lucrata:

http://www.sigismundus.hu/guide/show.php?l=en&p=1_19

aici aveti sinteza de imagini in contextul lor:

http://www.sigismundus.hu/guide/extindex.php?l=en

si aici intreaga prezenta NET cu toate compartimentarile:

http://www.sigismundus.hu/guide/index.php?l=en

Peste tot numai imagini...vedeti de exemplu si cum arata o diploma originala cu j-demii de sigilii, picturi, sculpturi, aur pana peste cap..monede statui, pana si Madonna Cibiniensis (eu am numit-o asa) de fapt Pietá de la 1400...mai gasiti multe lucruri din Cibinium/Hermannstadt (in pagina poate este numit Szeben sau Nagyszeben, asa gasiti)....Este clar...vorba de actualul Sibiu...

Daca sare pagina din engleza in maghiara, vedeti ca sus pe mana dreapta sus sta engl. scris klick pe...poate insa @gigel vrea neaparat sa citeasca in limbi exotice...are libertatea...

Regele asta al Ungariei si Bohemiei, mai tarziu Imparat al Sfantului Imperiu Roman si-a petrecut toata viata in munca de organizare si administrare a unei eficiente aparari impotriva turcilor...era mai mult prin Vltrasiluana decat prin Germania...exceptie facand Conciliul de la Konstanz...S-a batut moneda de aur in Cibinium/Hermannstadt cu efigia si stema lui, moneda ce circula in toata lumea...A readus pentru scurta vreme cativa Cavaleri Teutoni prin Severin...astia n-au stat decat putin, dar au si trantit la repezeala, num-asa in ciuda, cateva cetati pe acolo..mai exista...apoi i-au napadit turcili tiptile...
Craiu' Jigmond a fost si in Prima Marienburg a Cavalerilor Teutoni, respective Feldioara, hungaricale Földvár....A dat de acolo cateva diplome...Dar a poposit 6 luni de zile in Corona Mariae/Kronstadt/Brassó/Brasov...sa organizeze apararea granitelor contra turcilor...I-a iubit pe cei din Cibinium/Hermannstadt si le-a dat privilegii largite...

Nu l-au sprijinit nici Papa, nici Principii Germani, nici Venetia cea faloasa..Franta era mereu impotriva si baga strambe...mai bine cu paganii decat cu Sfantul Imperiu Roman...(si Bysantion era incoltit fara scapare...mai exista Constantinopolis in oarece libertate...nu mult...pana la 1453...

Sic transit Gloria Mundi...Asa l'oTraznit pe Grigore'n Munti...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:55, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.01.2008 11:15
PS... gigel a copiat...te-am parat...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.01.2008 14:15
29.

...@dreamwind, in timp ce copiam link-uri....l-ati parat pe @gigel...

deschideti link-urile chiar inainte de ridicatul mainii proprii ce-a facut vecinul de banca ...
Sunt intr-adevar interesante pozele...
nu sunt numai sigismundus ca epoca...sunt si mai de dinente...
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.01.2008 15:32
Glumeam cu copiatul... de fapt m-a ajutat chiar f mult.
We will always be so much more human than we wish to be...
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests