SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Nu se mai poate asa! Pana cand???

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 15.10.2005 08:09
Desi este al treilea subiect pe aceasta tema, nepasarea si ignoranta guvernantilor fata de Sibiu si de proiectul Sibiu 2007 capitala culturala europeana, nu are limite.
"Deşi termenul de finalizare a construcţiei este abia în 2015 ministrul transporturilor a ţinut să dea asigurări privind finalizarea lucrărilor la primul segment înainte de 2010 şi a centurii ocolitoare a Sibiului până la 1 ianuarie 2008" a declarat ieri în cadrul unei conferinţe de presă liderul PD Sibiu, senatorul Nicolae Neagu.
Adica, centura o sa fie gata la timp, la o zi dupa ce nu mai suntem capitala cul;turala europeana. PERFECT!
Multumim guvernantilor pentru sprijinul acordat: centura, aeroport etc.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 16.10.2005 10:33
Ai dreptate (in mare).
Cred ca toti ne-am dori ca toate proiectele incepute in Sibiu sa se finalizeze pana in 2007 cant noi (sibienii) am vrea sa aratam tuturor celor care vor venii la acest eveniment cat de frumos si cat de bine stam noi aici. In teorie totul e frumos, in practica trebuie totusi sa ne gandim ca este vorba foarte multi bani care ... cum se stie , pe la noi cam lipsesc. Nu putem spune totusi ca nu se lucreaza in Sibiu: vezi piata mare, centru, stradutele care vin dinspre centru spre piata cibin . Parerea mea e ca s-a facut mai mult in acesti ultimi ani decat s-a facut vreodata in si pentru Sibiu. Sa speram ca se vor gasi resursele necesare pentru a finaliza si podul garii si sincer sa iti spun eu as fi multumit ca centura de ocolire sa fie gata pana in 2008 .
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 16.10.2005 13:02
si nu doar strazile din centru s-au reparat, ci si cele din cartiere...de exemplu str semaforului.oricum traim mult mai bine si ar trebui sa fim mandri!
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 16.10.2005 17:24
@luciano In Sibiu se lucreaza si cred ca se lucreaza bine, dar asta e datorita lui :worship: Johannis :worship: Daca mai sta Johannis inca un mandat (cel putin), atunci Sibiul o sa fie cel mai frumos oras din tara. (pentru mine este deja). Nemultumirea mea este indreptata catre miticii din S (ma refer la politicieni), care promit multe dar fac putine. Pe rand, au fost in Sibiu si au declarat marea cu sarea: Mitrea :sarc: , Razvan Teodorescu, Mona Musca etc. In fine, problema e de multi ani, asa dupa cum a declarat si Johannis la Turcescu, Sibiul a fost ignorat pentru ca nu avem primar de la putere. Legat de subiectul de fata, centura, noi nu avem desi suntem in centrul tarii (nod, legatura), dar Alba-Iulia, oras mai mic are centura (nu am nimic cu orasul, e fain, am si prieteni acolo).
Legat de podul garii, din cate stiu eu, Ministerul transporturilor nu a dat toti banii.
Cu aeroportul, acelasi Mitrea a dat asigurari prin 2003 sau 2004 ca vor fi inclusi bani in buget, dar acum surpriza, banii nu au fost inclusi.
E foarte adevarat ca Sibiul a fost desemnat Capitala culturala europeana datorita evenimentelor culturale si a centrului istoric (patrimoniu mondial), dar conteaza si infrastuctura.
In 2007, sunt absolut sigur ca multi politicieni vor veni la Sibiu pentru ca da bine si pentru imagine. Probabil ca isi vor revendica si ceva drepturi din reusita acestui proiect. Adrian Nastase a facut-o atunci cand Sibiul a fost desemnat CCE.
Sunt curios ce sume s-ar fi alocat daca alt oras ar fi fost desemnat CCE. :scratchchin:
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 16.10.2005 17:29
rebelutza wrote:.oricum traim mult mai bine si ar trebui sa fim mandri!

Sunt mandru ca traiesc in Sibiu.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 16.10.2005 18:05
me too
sibian 100%
chiar daca mai sunt multe de facut recunosc ca imi place orasul in care traiesc.
Nu stiu daca e cel mai frumos oras din tara (e frumos si brasovul, clujul....) dar in sibiu in ultimul an se vad foarte multe schimbari si daca o tine tot asa in 5 ani o sa avem un oras frumos de tot.
E drept ca toate aceste schimbari se vad de cand a venit Johannis la conducere si pentru asta vreau sa-l felicit pentru ce a reusit sa faca in si pentru sibiu (bineinteles impreuna cu toata echipa).
Poate inca ceva ar mai trebui sa fac sau sa insiste mai tare:
"Odata demult aveam echipa de fotbal in Divizia A".......
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 16.10.2005 19:05
Spre binele nostru, sper ca Johannis sa mai castige un mandat, daca vrea si daca o sa-l votam.
Legat de echipa de fotbal, asa e, stam jalnic. Din pacate s-a ajuns ca Johannis sa ne salveze peste tot si sa faca de toate. Cand e o groapa in astfalt, Johannis e de vina etc. Nu e corect.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 17.10.2005 17:11
luciano carcotas ca intotdeauna..sau scuza-ma nu carcotas...perfectionist mai bine spus:))
discutia asta o avem la alta ,,sectiune" baieti, cam de un an incoace...:)credeti ca e necesara inca o ,,sectiune"?(nu stiu cum sa-i spun altfel)
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 17.10.2005 19:49
Poti sa-i spui topic! :wink: Nemultumirea acestui topic este indreptata catre guvernanti. E oarecum frustrant sa vezi ca nu este nici cel mai mic feedback pentru acest proiect, Sibiu CAPITALA CULTURALA EUROPEANA. Cel putin in ceea ce priveste infrastructura orasului.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 20.10.2005 17:58
sa nu uitam in ce tara suntem ok?:| atat am avut de spus...
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron