SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Harti si Planuri Interactive Cibinium... Deschid Poze...

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.02.2008 14:46
1.

o prezenta foarte placuta, valoroasa si ramificata in NET..in mai multe limbi..apasati pe locul banuit din plan si vi se deschide poza cu explicatii...:

http://www.welcometoromania.ro/Sibiu/Sibiu_Harta_Obiective_r.htm

Bineinteles ca nu se rezuma la Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu...Cu toate ca este inca in lucru....deschideti sus ROMANIA, apoi JUDETE...si la Oradea (si Targu-Mures) si dati de niste surprize de vi se taie rasuflarea ...un JUGENDSTIL inca nu bine cunoscut...care la Viena ar face furori...dar..aici nu e pus in valoare...inghesuit intre blocuri si MALL-uri, prafuit si imbacsit...




voiam aici si Album Böbel.? asteptam...singurul Server pe care se gasea http://www.sibiu.hermannstadt.ro/ este in santier....poate se indura D.-l Sabin A. Luca, Director Brukenthalmuseum sa-l bage pe Serverul muzeului Brukenthal, deci la Brukenthalmuseum..





Dau link-ul acesta, macar sta pe net sigur de j'demii-de-ani, functioneaza ca mai sus si este istoric mai riguros si consecvent (dar si mai uscat, mai rigid, nu atat de placut)...cred ca de aici e luat cel de sus...faceti klick...nu musca...(in frame pe mana stanga aveti lista de cetati...multicele)...si lucrarea este extraordinara, dar voi vreti sa vedeti pozele in plan:
aici lucrati astfel...orice sageata rosie deschide poza prin klick pe ea.
dictionarul site-ului simplu:..

ALAPRAJZOK,RAJZOK: Pe o pagina multe desene, fotos, planuri,schite si macheta lui Radu Olteanu...alegeti una prin klick se deschide mare..(se poate sa trebuiasca sa mariti inca odata prin klick):.

TÖRTÉNELEM= Istoric
TÉRKÉPEK=harti si planuri ale orasului si imprejurimii

Aici aveti deschiderea centrala:

http://jupiter.elte.hu/nagyszeben/szeben.htm?rom=1678





si aici H.Fabini:..plan-de-reconstituire-tridimensionala (prin klick pe imagine mariti):

http://www.sibiul.ro/forum/download.php?id=2429




Si aici Planul BAEDECKER Hermannstadt 1914...care-l aveti si in poza...dar aici , la Poze Vechi, Nr.23: il aveti mare de tot zip si rar impachetat...va luati ce va convine... Atentie...nu neglijati anexa:... Villenviertel-Erlenpark...cartierul de vile Parcul Arinilor..


http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2217&postdays=0&postorder=asc&start=15

si aici mare despachetat din WinRar (2179px/3072px),
2xKLICK:







Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Hermannstadt-Plan-gross.color.SKV.1914.Baedecker.1918... .2179x3072.px. .rar
este mai mare..in WinRAR impachetat..

2179x3072px
(1.29 MiB) Downloaded 808 times
Last edited by Retras la cerere on 27.03.2011 18:57, edited 26 times in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.02.2008 14:53
Iaca un site atractiv, colorat, prin care se navigheaza usor, ursuletul ala umblator e haios... super .
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 29.02.2008 16:23
sa strecurat si o mica greseala de tipar cred aici spune Despre locomotivele cu aburi din secolu IX :) ma km indoiesc k ar fi existat asa ceva in secolul IX

http://www.welcometoromania.ro/Sibiu/Si ... tive_r.htm

Prima locomotiva cu aburi care se deplasa pe şine a fost construită de inginerul Richard Trevithick, din Cornwall. Locomotiva lui cu patru roţi a făcut o cursă demonstrativă pe 22 februarie 1804, atingând viteza de 20 km/h fără încărcătură şi 8 km/h cu încărcătură.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_locomotivei

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.03.2008 21:53
4.

Nu e meritul meu ...am pescuit-o pe undeva prin NET , parca SHOT nu stiu cum..am micsorat-o putin..sa intre..si...(da, azi 12.07.2008 am gasit-o si am sters aici textul meu mai vechi bla...bla...).

2xKLICK pe imagine:



Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 12.07.2008 19:19, edited 2 times in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 02.03.2008 22:47
Eu am folosit site-ul asta pt a cauta trasee montane in Fagaras.... din pacate si acolo sunt mici erori, in ceea ce priveste durata traseului. De exemplu: sunt inversate duratele pt traseele; Sebes Olt- Cabana Suru, si Cabana Suru - Saua Suru

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.03.2008 22:30
6.

iulian_m wrote:Eu am folosit site-ul asta pt a cauta trasee montane in Fagaras.... din pacate si acolo sunt mici erori, in ceea ce priveste durata traseului. De exemplu: sunt inversate duratele pt traseele; Sebes Olt- Cabana Suru, si Cabana Suru - Saua Suru


sau variantele:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2332


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 26.05.2008 20:31, edited 1 time in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 28.03.2008 23:03
si restul de harti:
http://harti.mielu.ro/cindrel.html

Mi se pare o idee buna sa apara hartile in format electronic... eu mai tai din ele si le iau pe telefon cand am nevoie, insa nu stiu ce parere are autorul despre asta.

De avut grija insa si aici, ca hartile sunt destul de vechi (cam anii 80), si e posibil ca unele trasee si poteci sa nu mai fie marcate
Recomand a se consulta si http://www.alpinet.org pt o mai buna informare

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.05.2008 20:58
8.

Pentru a ramane strict la Cibinium..oras...

Cu ajutorul lui @ovisopa caruia tin sa-i multumesc pentru prelucrare, avem aici un Plan Hermannstadt 1880 care este infernal de important...
este dupa daramarile de prin 1860, dar inainte de construirea toala a Zonei Soldisch...
Se vede ce era deja construit...pe Corso apar trei Restaurante-Hoteluri deja.. inca..pe locul vechi.... Römischer Kaiser.. si vis-a-vis de el Neurihrer....apoi undeva prin punctul c. aflat in careul b.5.. tot pe Corso, cam in zona dintreFloasiu si Cinema Pacea, Hotel Zur Ungarischen Krone/La Coroana Maghiara. (stiam ca acesta era jos..la Coroana, dar poate a fost mutat mai tarziu din Centru in Orasul de Jos....mai departe
Haus Habermann, devenita apoi Palais Habermann/ Hotel Europa/Hotel Bulevard..inca nu este complet construit... la fel..aproape nimic in Parcul Orasului pe Soldisch...nici Spitalul Luther, nici Astra..nici...deci avem sansa de a vedea cum era..in acesta etapa intermediara...Unde scrie Caserne... numa'una-i mama..ca bancul cu Bula de 8 Martie...Ma bucura sa vad sistemul de apa inca relativ intreg...
Pacat ca nu toate strazile sunt scrise..dar ne descurcam...

Il dau in doua variante...
1. simplu, necomprimat, dar rasturnat pe orizontala sa intre dupa blestemata de norma restrictiva 1600/1200 asa si nu altfel...
Il scoateti si-l puneti la loc in picioare..sa puteti vedea...

2. marimea scoasa de @ovisopa la capat..(era nykutz-al-naibii pe ebay..si nu-l dadea mare)... este suficient sa-l citeasca si aragaz-cu-patru-ochiuri (vorba unui prunc hipodromen pentru pretenu' Holger ochelaristu')...dar, bineinteles, comprimat prin WinRAR...
Poate trebuie sa-i mai dati putin contrast prin IRFAN..dar asa cum este mi se pare foarte odihnitor la ochi...

noa, amu' sa vedem cum arata Soldisch atunci..si cate turnuri mai sunt in picioare..Saltz-Turm mai trebuie sa existe la Ursuline...si oare si cele de pe Neustifft/alias Movilei? erau acolo vreo 5 bucati fara nume....si Fabini trece numai ca erau turnuri..Olteanu dupa el...poftim lamurire..dar ce Dumnezeu de bresle faceau dejurna acolo?

are o greseala de tipar..la Str. Turnului, numita Sag-Gasse e trecut din scaparea celor de la Leipzig? Tag-Gasse, deci Strada Zilnica, sau a Zilei...in loc de Strada Joagarului...(Sag-Gasse)....

2. Turnul Sarii, Salz-Turm nu apare, era la Biserica Ursuline...gatuia Strada Garii (Magheru) dinspre Biserica pana pe Felinarului (Laternen-Gasse) vis-a-vis, avand un tunel larg dedesupt..poate de aceea este simplificata imaginea, netrecand toate fleacurile..trecerea exista..dar si Turnul...

Nota adaugata azi, 27.05.:

potrivit raspunsului de mai jos @ovisopa a largit limitele imaginii acceptate la 2048x2048 px.
Ii multumesc...si am procedat imediat in consecinta...am schimbat imaginea aici cu una mai mare...


2xKLICK pe imagine:

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 10.06.2008 11:16, edited 10 times in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 27.05.2008 08:44
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Il dau in doua variante...
1. simplu, necomprimat, dar rasturnat pe orizontala sa intre dupa blestemata de norma restrictiva 1600/1200 asa si nu altfel...
Il scoateti si-l puneti la loc in picioare..sa puteti vedea...


Am marit limitele la 2048x2048 sa multumim pe toata lumea :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.05.2008 12:56
10.

ovisopa wrote:
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Il dau in doua variante...
1. simplu, necomprimat, dar rasturnat pe orizontala sa intre dupa blestemata de norma restrictiva 1600/1200 asa si nu altfel...
Il scoateti si-l puneti la loc in picioare..sa puteti vedea...


Am marit limitele la 2048x2048 sa multumim pe toata lumea :)


multumesc...am procedat in consecinta...

deci am marit la Nr.1.....Hermannstadt-Plan color SKV 1914.publicat Baedecker 1918 pana la limita acceptata...si se deschide frumos prin 2xKLICK pe imagine...

La Nr.8. am marit Planul Hermannstadt 1880 pana la limita acceptata si se vede totul perfect...
Se deschide simplu de tot prin 2xKLICK pe imagine.

@ovisopa...multumesc inca odata...
dau aici si link-ul la planul din 1880, si cel la planul 1914-1918 Baedecker color, sa le puteti deschide direct...


2xKLICK pe imagini:


1.Hermannstadt-Plan color SKV 1914...Baedecker 1918:

http://www.sibiul.ro/forum/download.php?id=3181

(cine il vrea mare de tot il descarca WinRAR direct aici mai sus la mesajul Nr.1.


2.Hermannstadt-Plan 1880:

http://sibiul.ro/forum/download.php?id=3184

definitiile sunt mari de tot acum, calitatea este buna..exista rezerve pentru marire de secvente...banuiesc ca in 2 etape puteti mari pana pe la x4..ceea ce este imens...

Deci de fapt puteti avea planul-circumferinta al unei case sau bastion sau biserica...curs de apa..orice...
Acest plan 1880 nu da asa cum m-am asteptat imens de multe detalii..dar important e ca se vede cum arata Zona Soldisch..si altele...si, mai ales..cursurile de apa , paraiele si canalele din Oras la vremea aceea...asa gasim si morile cu timpul...mi-ar fi placut sa pot marca evident in culoare cursurile de apa, paraie, canale.....dar ar trebui sa maresc imens si sa colorez pixel-cu-pixel...ceea ce m-ar duce la Nr.3...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.06.2008 18:04
11.

Povestea acestor Planuri Emil Sigerus...sunt din cartea lui, Chronik der Stadt Hermannstadt, 1930 editia germana...atat la mine cat si la @ovisopa...
Mi le-a scanat fiica mea si mi le-a trimis...dar mici ...am incercat cu programele mele gratuite de prelucrare imagine sa le maresc..deformau..nu erau clare.
Disperat l-am rugat pe @ovisopa sa le mareasca...el insa lucrase paralel...le avea deja scanate si puse pe temp-..server...intr-o jumate ora le-am avut...deci intentia este comuna, realizare de facto ...@ovisopa...EL ESTE REALIZATORUL..
Ii multumesc din inima...
Acum..planurile sunt destul de mari...le dau separat..cate unul cu nr.de topic...necomprimat, deci liber ca imagine la dimensiunea maxima 2048x2048 px...
Dar fiindca sunt mari si clare...e pacat sa nu putem lucra si cu ele intregi....
Si atunci...la fiecare plan necomprimat, liber, dau si varianta mare..care trebuie comprimata..incerc prin WinRAR..poate cere la decomprimare WinZIP...incercati sa-l deschideti prin WinRAR.exe..merge..am incercat..merge si prin WinZIP..cum credeti...

Planurile au si explicatii..in special cel 1845 are turnurile ramase atunci..numai 39 inca..listele si explicatiile le dau pe parcurs la fiecare plan in parte..deci inca in lucru.....

2xKLICK pe imagine..si rabdare..se deschide mai incet..e mare:
cealalta o deschideti prin WinRAR...

Nota: la C vedeti Bastionul Soldisch..pe un fir de apa sub el..deci in susul paginii si mai catre mana dreapta..cred ca este in anul 1699..Moara de sub Soldisch..pe care toti o dateaza 1775 dupa stema ei..dar cred ca atunci a ajuns in posesia orasului...deci e mai veche decat 1775....1699 exista...





Aici dau obligatoriu textul explicativ al lui Emil Sigerus referitor la acest Plan Hermannstadt 1699 facut de inginerul imperial Visconti ...deci scurt..Planul Visconti 1699..avem de fapt la Poze Vechi si o Veduta Visconti...deci o vedere panoramica..tot Hermannstaft 1699....
....


Sigerus...pg.114...Planurile Orasului:

1.Cel mai vechi plan al orasului a fost facut de catre locotenent-colonelul imperial Morando Visconti in anul 1699. Fortificarea Orasului era atunci deja complet perfectata si Orasul era inca pe toate laturile inconjurat cu iazuri care ingreunau apropierea dusmanilor.
Unele dintre aceste Iazuri, apartinand Breslelor, cuprindeau Insule cu gradini-de-legume.
Inca nu existau suburbii (cartiere marginase?...nn.G.S.v.G.), si numai putine constructii-auxiliare (Hütten: ~: colibe, soproane, adaposturi,magazii, casute..alegeti..G.S.v:G) stateau izolate intre Iazuri si prin Gradini.
Inscriptiile pe Plan sunt in italiana ..Citta Alta desemneaza Orasul de Sus, Citta Bassa Orasul de Jos.





si aici ..suplimentar, Hermannstadt.1699, Veduta..Morando Visconti (marita) 2xKLICK:

http://www.sibiul.ro/forum/download.php?id=3420

Poza Nr. 1..asa vine..ultima e prima..si inca odata suplimentar..DUPA Visconti, o varianta mai tarzie, dar cu descrierea mai corecta si amanuntita in text...insa Planul Visconti e pastrat riguros..restul e numai ornament...dar placut...







Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
plan 1699.rar
(2.88 MiB) Downloaded 706 times
Last edited by Retras la cerere on 23.04.2009 23:12, edited 8 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.06.2008 18:26
12.

1751...
aceeasi sursa...aceeasi prelucrare...@ovisopa...

2xKLICK pe imagine...si rabdare..merge mai incet...

Nota..sub Soldisch ..deci de fapt in imagine putin mai sus si pe mana dreapta..vedeti ca sub Soldisch MAI ESTE UN ZID..deci cam pe acolo unde a fost moara...mai precis la paraiasul care vine dinspre Strand si intra pe Filosofilor..si cred ca se vede acolo inauntru MOARA....deci 1751...inainte de 1775..cum sta scris pe stema ei (statea!)...





Aici continui cu explicatia Planurilor Sigerus..deci explicatia la acest plan, luata din Emil Sigerus: Chronik der Stadt Hermannstadt, Hermannstadt, Honterus, 1930, pp.114-116.(Die Stadtpläne):


2.Planul Orasului 1751.

Cele mai multe dintre Iazurile care inconjoara Orasul sunt deja transformate in Gradini. Dintre Iazurile mari mai sunt pe latura de Est a Orasului der Kürschnerteich (Iazul-Cojocarilor (=si Blanari...)

si pe latura de Sud, cel dintre Promenade (Promenada=Coposu) si Hallerwiese (Pasunea-Haller) - care in anii aceia mai apartinuse Domnului Abrahami von Ehrenburg si Primarului Glockner-mai este ramasul der Schneiderteich (Iazul-Croitorilor) .
Ultimul Iaz mentionat mai servea inca pana catre sfarsitul secolului (XVIII.n.n.G.S.v.G) la proba-prin-plutire a vrajitoarelor (Hexen-Schwemmen).

Din contra, toate Fortificatiile mai stau inca in picioare si anume Heltauertor-Bastei (Bastionul Portii Cisnadiei), Haller-Bastei (Bastionul Haller), Burgertor-Bastei (Bastionul Portii Consilierilor= Portii Ocnei), Sagtor-Bastei (Bastionul Portii Joagarului..la Piata Cibin..n.n.G.S.v:G), si Soldisch-Bastei (Bastionul Soldisch),

apoi urmatoarele 39 Turnuri:

1. Der Fleischhackerturm (Turnul Macelarilor) peste Poarta Cisnadiei (Heltauertor):

catre Cazarma:
2. der Tischlerturm (Turnul Tamplarilor);



in Strada Harteneck (Cetatii):
3. der Schlosserturm (Turnul Lacatusilor), care inainte era aparat de Breasla Selarilor (Sattlerzunft); (exista inca fundatia patrata marcata. REVIN 29.08.2013: ACESTA sa fie, sau ma insel eu? alte infos merg la Teatrul HOCHMEISTER/Teatrul ORASULUI, asa-zisul Turn al lui Herbert n.n. G.S.v.S.)


4. der Tuchmacherturm (Turnul Panzarilor) care apartinea inainte de Breslele Unite ale Tartschen-Schildmacher (Mesterii-Scutari, Facatorii-de-Scuturi), Zeinschneider (Pfeilschneider) (Mesterii Boltari, Facatorii-de-Varfuri de-Sageata si Bolturi-pentru-Arbalete) si Kammacher (Mesterii Pieptanari, Facatorii-de-Piaptane).

5. der Töpferturm (Turnul Olarilor);

6. der Zimmermannsturm (Turnul Dulgherilor);



dincolo de Teatru:

7. der Zinngießerturm (Turnul Turnatorilor-de-Cositor)

8. Seilerturm (Turnul Franghierilor), care inainte apartinea de Breasla Sabierilor, Facatorii-de-Sabii);



in Strada Cojocarilor (Kürschnerstraße)

11.

si
12. Turnuri ale Orasului



13.

si
14. amandoua Turnurile peste Kürschnertor (Poarta Cojocarilor/Blanari= Poarta Elisabetha) la
capatul Elisabethgasse (Strada Elisabetha,acum 9 Mai, , catre Piata Garii n.n.G.S.v.G.));




in Strada Carosierilor/ acum: Rotarilor (Wagnergasse..mai precis ar fi Strada Carosierilor...faceau carute, trasuri, calesti, sanii de lemn...Radmacher= Rotar, Breasla separata, a nu se confunda cu Wagner= Carosier... n.n. G.S.v.G.):

15. der Seifensiederturm (Turnul Sapunarilor), odinioara aparat de (Bresle:n.n.G.S.v.G.) Pescari si Strungari (strungari-in-lemn..clar n.n. G.S.v.G.));


16. Turn al Orasului

17. Ledererturm (Turnul Pielarilor);

18. (nu e marcat in text aici, poate numai pe plan, G.S.v:.G))

19. Turn al Orasului

20. der Schusterturm (Turnul Cizmarilor) peste Poarta Ocnei (Burgertor):




in Strada Zidului (corect...Maurergasse=Zidarilor, 1949 inca Zidarilor, vezi aici in Forum Noua nomenclatura a strazilor din Sibiu data de @ovisopa, n.n.G.S.v.G.))


21. Pulverturm (Turnul Pulberariei);

22. Maurerturm (Turnul Zidarilor)

23. Turn al Orasului, odinioara Ledererturm (Turnul Pielarilor);





in Strada Pulberariei (Pulvergasse)


24. Pulverturm (Turnul Pulberariei)


25. (lipseste la enumerarea in text..poate pe Plan totusi, G.S.v.G.)




26.

si
27. amandoua turnurile peste Poarta Joagarului (Sagtor, la Piata Cibin, unii spun incorect Poarta Turnului..aceasta este de fapt dincolo de Cibin, afara, extra muros, G.S.v.G.)







in Strada Croitorilor (Schneidergasse)

28. Turn al Orasului

29. Faßbinderturm (Turnul Dogarilor)





in Strada Tesatorilor (Webergasse)

30. Turnul Tesatorilor de Lana(Stofa) (Wollweberturm);


31.

si
32. Turnuri ale Orasului






in Dosul/Spatele Cazarmii Kempel (Kempelkaserne)


33. Turnul Fierarilor (Schmiedturm)

34. Turnul Smolitorilor (Pechturm);





Pe Soldisch (Strada Hecht, acum in Parcul Astra, fosta Strada Kornhauser in anii 60'. dar inca la 1914-1918 trecea peste Fleischergasse/1 Mai/Mitropoliei si batea pana in Bastionului la Soldisch n.n. G.S.v.G.))

35. Turnul Aurarilor (Goldschmiedeturm);



36. Turnul-Tesatorilor-de-In (Leinweberturm)

37. Turnul Palarierilor si Pâslarilor ((Hutter-und Filzmacherturm)


38.

si
39. Turnuri ale Orasului



Intre turnurile Nr. 6. si 7. se gasea Turnul Gros, actualul Teatru, iar intre turnurile Nr. 15. si 16. micul Bastion al Carosierilor (Wagnerbastei...Bastion al Facatorilor de-Carute...mai precis Bastionul Carosierilor, pentru ca faceau si trasuri si calesti si sanii de lemn, n.n. G.S.v.G.). In Nordul Orasului se vad lucrarile de terasament de pamant (Erdwerke) (Retranchement) care auf fost inaltate la inceputul sec.XVIII. in timpul tulburarilor rascoalei lui Rákoczi. In acelasi timp fusese inceputa si Citadela executata in fata Portii Cisnadiei in care lucrarile-de-pamant (terasare a valurilor-de-pamant si santuri n.n.G.S.v.G.) erau aproape terminate, apoi insa (1703) n-au mai fost continuate. Deasemenea din aceeasi perioada de timp provin acele valuri-de-pamant, care acum formeaza o parte a Promenadei (B.-dul Coposu, n.n.G.S.v.G.).

Incheiat citatul din Sigerus...referitor la 1751


Parerea mea este [b]sa va imprimati aceste chestii explicative...numai Sigerus...nu tot, si sa lucrati la Plan cu explicatiile alaturi...[/b]



Nota suplimentara importanta...

Cine considera ca Orasul avea atunci numai cele 39 Turnuri (si acolo sunt scapari..unele sunt sarite din numaratoare) se inseala amarnic...
Pentru ca Planul enumera TURNURILE ATUNCI EXTERIOARE, pe zidul exterior de aparare...
Dar turnurile din Prima si a Doua Centura de Aparare nu sunt deloc amintite.


Si atunci am avea inca:

40. Turnul Sfatului (Rathaus-Turm) existent si acum


41. Turnul Scarilor Joagarului (Sagstiegeturm) dadea din Piata Huet in jos pe Scarile de la Butoiul de Aur, catre Saggasse (Str.Joagarului,acum Str. Turnului catre Poarta Joagarului (Sagtor) Piata Cibin fosta Holzmarkt /Piata-de-Lemne) unde era o moara multipla printre altele si cu functia de Joagar-cu-Apa existent si acum


si langa el spre Weinkeller pe mana dreapta in jos

42. Turnul Coltului Pocaintei (Bußwinkelturm) existent si acum


43. Turnul Preotilor (langa fosta Biserica a Praepositurae St. Ladislaus, devenita Capela St. Ladislaus, langa Liceul Brukenthal la intrare ...demolat 1898


44. Turnul Poarta de langa Casa Altemberger/Lulay/Pempfflinger (Primaria Veche..de fapt a III.-a in ordine cronologica).....existent si acum


45. Turnul de la Scara Fingerling (Aurarilor) jos.. ..existent si acum


46. Turnul de Poarta catre Scarile Fingerling sus (fals numit al Aurarilor..acela era pe Soldisch..vezi lista sus) existent si acum


47. Turnul Sarii (Salzturm) taia strada, dar cu tunel dedesupt intre Biserica Ursuline si Str. Felinarului. demolat cca 1890


48. Turnul Barbierilor (Balbiererturm) in spatele Ursuline, pe Manejului catre Sophocle, langa Gradina Nonelor (Maicilor)unde este un tunel interesant.. . existent si acum


49. Turnul Hexagonal de pe Movilei cel putin unul dintre cele 5 turnuri care erau pe Movilei, mai precis in curti, la zidul Centurii a III.-a care desparte curtile de pe Movilei de cele de pe Avram Iancu...unul mai exista..cel hexagonal in curtea Movilei Nr. 22. parca...in curs de prabusire..l-am dat la poze...(si cele 5 trebuie sa mai fi fost..sau o parte din ele).... deci existent si acum


50. Turnul (fost Poarta?)de la Pasajul Scolii tot pe Movilei cu tunel catre Avram Iancu.....sper ca se vede clar ca a fost turn.....deci existent si acum

si se pare ca mai sunt ascunse prin case...oarece turnuri modificate...

Deci avem asa repede 50 de Turnuri de Aparare... si nu sunt toate..imi lipsesc inca 4 pe Movilei... si altele...pai sa te miri ca n-au intrat nici turci nici altii?...

si sunt 7 Bastioane...5 mari, doua mici ..[/].




Deci am vorbit numai de [b]Turnurile de Aparare
...nu de cele de biserici sau capele...







Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
plan 1751.rar
(2.78 MiB) Downloaded 656 times
Last edited by Retras la cerere on 29.08.2013 10:30, edited 26 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.06.2008 20:17
13.


Plan 1845... aceeasi sursa..aceeasi prelucrare...@ovisopa...

important ptr. ca este inainte de daramarea tuturor Portilor orasului...Böbel l-a folosit...

este mama tututror planurilor..download in WinRAR sa vedeti ce mare si amanuntit este..cu Numere de case!



explicatii si note:

Sigerus Plan al Orasului Interior 1845 (Grundriß der inneren Stadt 1845)

Orasul de Sus si Orasul de Jos sunt inca complet imprejmuite de Zidul Orasului, dar din el mai apar numai 27 de turnuri. Poarta Cisnadiei (Heltauer-Tor) cu impozantul Turn al Macelarilor (Fleischhacker-Turm) a fost nevoita in 1839 ca prima dintre Portile Orasului sa faca loc circulatiei crescande. Din Bastionul situat in fata acestei Porti, Bastionul-Portii-Cisnadiei (Heltauertor-Bastei) a devenit Cazarma cea Mare ( in fata la Hotel Bulevard, langa Teatrul Radu Stanca, Cazarma de Infanterie Chezaro-Craiasca, apoi dupa 1919 Cazarma 90', 1986 daramata..pe locul ei ...Cortul Culturii Nomade, n.n.n G.S.v.G.), iar din Turnul Gros a devenit Teatrul (Teatrul Orasului, numit dupa ctitor si Teatrul Hochmeister, numit si Teatrul Ars, fost Clubul Muncitoresc al Uzinelor Independenta, acum Sala Thalia n.n.G.S.v.G).
mai multe Turnuri au fost intr-o stare atat de ruinata incat au trebuit inlaturate.
Piata Mica (der Kleine Ring) mai este inca despartita in doua Piete prin cladirile care stau pe urcusul din Strada Ocnei (Burgergasse)

incheiat citatul Sigerus Plan 1845.

plan 1845_72DPI_Grayscale.rar
plan 1845_72DPI_Grayscale.rar
aici este imens de mare si amanuntit..si mult mai clar decat micsoratul de alaturi...incercati...
(3.88 MiB) Downloaded 859 times


27.08.2013 17:22 Uhr

Acest plan de mai sus original este colorat..M-am tot rugat de cei ce STIU CA-L AU si inca il au in definitie excelenta si mare de tot, (si, mai ales important:POTI CITI CORECT NUMERELE de CONSCRIPTIE ALE CASELOR de atunci) sa-l puna aici, pentru studiul TUTUROR, nimeni nu a vrut si nici nu vrea. daca dansii doresc COLABORARE, sa impartaseasca, nu sa tina pentru dansii bunuri publice, cum face si Muzeul Bruckenthal de altfel.
L-am scanat (prost) din Czekelius/Fabini: das Alte Hermannstadt. Vedute....editia noua..dar se vede textura tiparului..
Il dau aci fiindca TREBUIE TUTUROR, cine macaie, n-are decat sa macaie la cei ce le au si nu le dau public. mai mare nu permite nici serverul, si este prea neclar..


2xKLICK



mai incerc o varianta, la limita de marime acceptabila

2xKLICK

Stadtplan Hermannstadt 1845.Farbe(2).DPI neu.kleiner.jpg





Nota importanta:

Ca si la Planul 1751 se pare ca Sigerus numara numai Turnurile de Aparare de pe Centura Exterioara de Ziduri, nu tine cont de cele din interior, de la Centurile 1.si 2....
Deci si aici lipsesc cele 11 turnuri pe care le-am enumerat extra la Planul 1751.... Daca nu ma insel...avem deci 29 + 11=40 Turnuri de Aparare..deci in anul 1845 mai sunt cel putin 40 Turnuri de Aparare inca in picioare...




Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 27.08.2013 16:42, edited 6 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.06.2008 13:24
14.

Plan 1875..acceasi sursa, aceeasi prelucrare...@ovisopa


explicatii

Sigerus Plan von Hermannstadt 1875 (Plan al Orasului Hermannstadt 1845)

Prin inlaturarea aproape completa a Constructiilor de Fortificatie executata pe la mijlocul sec.XIX. Hermannstadt a devenit un oras deschis.
Zonele Suburbane (periferiile) s-au dezvoltat tot mai mult incepand cu mijlocul sec. XVIII. si au aparut Constructii mari (Cazarma de Artilerie, Spitalul Garnizoanei, Spitalul de Nebuni etc.).
Dimpotriva insa, din alte Zone Suburbane (periferii)precum Konradwiese (Piata Cluj) si Hallerwiese (cam zona Spitalului Franz Joseph I., Spitalul Orasenesc Vechi n.n. G.S.v.G.)) inca nu este nimic de vazut.

incheiat citatul Sigerus.



plan 1875.2.verkleinert..jpg


plan 1875.3..jpg


plan 1875.3.rar
plan 1875.3.rar
(3.35 MiB) Downloaded 694 times


_______

23.12.2016 01:53 Uhr

Si aici ORIGINAL, impartit in casete, lipit pe panza, pliabil:
Era de vanzare pe centrala Anticariate ZVAB.

Stadtplan von Hermannstadt ('Plan von Hermannstadt- 1875').
Beschreibung:
altkolorierte Lithographie v. F.A.R. Krabs n. F.J. Dimitrowits, dat. , 113 x 118 Sehr seltener Stadtplan von Hermannstadt. - Unten rechts Titel. - Oben links Sammlerstempel. - Faltkarte auf Leinen in 35 Segmenten. Buchnummer des Verkäufers


https://www.zvab.com/servlet/BookDetailsPL?bi=16009617449&clickid=TZJUA1TyA0FgS4ERhZ0zJ2ecUkkXR%3AUv43vy0g0&cm_mmc=aff-_-ir-_-59419-_-77797&ref=imprad59419&afn_sr=impact#&gid=1&pid=1

A ramas imaginea, pe care eu am marit-o.

Hermannstadt-Plan 1875 F.A.R. Krabs-F.J. Dimitrowits-a.jpg


Aici originalul:

Hermannstadt-Plan 1875 F.A.R. Krabs-F.J. Dimitrowits.jpg




Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 23.12.2016 02:08, edited 6 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.06.2008 14:23
15.

am mai dat-o..dar acum e marita si cu text oarecum explicativ...pe plansa direct..

Nu sunt complet de acord cu aceasta reconstituire..Scoala e prea mica si plasata aiurea...in CIMITIR apare o casa langa biserica...toata curtea erau mai multe cimitire de fapt...
Biserica St. Ladislaus e prezentata dupa reconstructia ei gotica,exact asa cum arata inainte de daramarea din 1898, dar de fapt in faza anterioara, romanica initiala, avea un turn pe partea nord-vestica..O vedeti in Ferula Bisericii Sta. Maria, acum Evanghelica, sus pe Cheia-de-Bolta..acesta era originalul..si o avem si aici la poze...
In Vedutele din 1600 Scoala este imens de mare inaltimea ca de 2 etaje.....de fapt cat Brukenthal acum...si situata consecvent pe axa est-vest in prelungirea Bisericii St.Ladislaus devenita Capela Scolii si Biblioteca (nu este nici-o contradicitie)deci exact in pozitia de acum a Liceului Brukenthal... si ...este o scoala crestina...dezvoltata din Scriptorium-ul Praepositurae St. Ladislaus...si apoi devenita o Schola Latina clasica...aceasta subliniere pentru a arata ca totdeauna a fost in pozitia de acum a Liceului Brukenthal..deci situata pe axa Est-Vest..lucru obligatoriu...
dar cititi pe plansa..am numerotat si marcat obiecte..le-am pus numele alaturi sa aveti totul de-o data...
Nu stiu care e situatia primei Porta Elisabetha..de fapt Podul Minciunilor..se pare ca este trecut..jos de tot ca un fel de turn..cum si era...dar inca nu sunt in clar cu peisajul si apropierea...

2xKLICK pe imagine:




Si nu uitati LINK-ul WOLFF cu poze de pe Facebook dat de @Ann mai sus, parca pana acum sunt peste 1300 poze:

Fotos von Alt-Hermannstadt in Ansichtskarten, Fotos, Gemälden und Grafiken
http://www.facebook.com/media/set/?set=o.312666005441702&type=3

Nu uitati sa dati un ochi pe aici:

Sibiu Patrimoniul Istoric.Cladire de cladire cu ISTORIC
http://patrimoniu.sibiu.ro/ro


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 10.08.2013 20:50, edited 5 times in total.
Next

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests