SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Dusmanii Istoriei Orasului: Moara de sub Soldisch Daramata

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 20.04.2008 18:43
Cu opinci care merg "ceas"...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 20.04.2008 20:37
Asta voia sa fie ironie? Ha ha... scuze, am uitat ca trebuie sa rad!
Enjoy the silence
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.04.2008 10:39
Cateva poze de pe langa Soldisch, si din tunelul din spatele morii, o sa mai dau o tura cand imi iau si lanterna ca acum era cam ciudat, bezna totala, faceam poza si pe urma ma uitam pe aparat sa vad ce e in fata mea si pe unde sa calc :D :ph34r: :investigate:

UPDATE: Alte poze cu tunelul de sub bastion gasiti aici : Bastionul Soldisch
Attachments
Last edited by ovisopa on 02.05.2008 07:46, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 30.04.2008 13:05
Ciudat de tot..ati cam numarat pasii de la gaura de intrare pana aici?

http://www.sibiul.ro/forum/download.php?id=2978

...pentru ca nu pare a fi tipic...Tunelurile incep la Bastion de obicei, deci sus si se termina jos...Acesta a fost sapat se pare de jos in sus.. ..sigur era mai practic asa de fapt...

1.Ori l-au inceput si nu l-au terminat...

2.Ori a fost odata terminat...apoi umplut partial cu moloz...de sus sa nu se intre in...sau sus simplu...totul daramat ...

3.Dar...umplutura pare a fi cu nisip, bolovani..pietris..nu stiu daca era tipica sau solul este lutos...se pare totusi ca solul viu aici este lutos, atunci avem umplutura...

4.Si atunci terminat, reumplut si iar sapat spre descoperire?

5.Nu prea pare, ca in partea nezidita nu se vede in asa-zisa umplutura pic de caramida...praf de...da...dar asta e altceva...

6.Cred ca au inceput de jos si nu l-au sapat mai departe...desi...ce rost avea toata povestea?

7.Daca ne putem da seama carui punct de SUS ii corespunde acest terminal? deci daca este deja sub zid sau in Bastion...atunci putem presupune ca l-au umplut artificial...Ma gandesc atunci cand Brukenthal a a facut TERASA acoperita...se spune ca a daramat ceva din Cazemata...
Vezi Bastionul si Zona Soldisch...

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2540


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 30.04.2008 13:45, edited 2 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 30.04.2008 13:22
Inscriptia...am prelucrat-o foarte putin...acum se poate citi mai bine...

1.Este clar...lemn de STEJAR...

2.Anul pare a fi mai curand 1820...sau totusi cum citeste @ovisopa 1890? putin probabil...

NEU VON GRUND AUS ERBAUET .WORDEN?..
(DURCH?) MICHAEL KREMPOLTZ(?)(..)..D?
ANNO 1820.



Trebuie verificat cu Topicul Bastionul si Zona Soldisch...

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2540


Traducerea ar cam fi ...:NOU-CONSTRUIT DIN FUNDAMENT (deci constructie total noua) PRIN MICHAEL KREMP(OLTZ...)..D?

ANUL 1820.




Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söfllingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 01.05.2008 15:23, edited 7 times in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.04.2008 16:02
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Ciudat de tot..ati cam numarat pasii de la gaura de intrare pana aici?
Image

Nu am numarat pasii, eram prea atent sa vad pe unde sa calc pt a inainta prin tot gunoiu ala, cand o sa merg cu lanterna o sa incerc sa aproximez si lungimea tunelului.

Georg Schoenpflug von Gam wrote:7.Daca ne putem da seama carui punct de SUS ii corespunde acest terminal? deci daca este deja sub zid sau in Bastion...atunci putem presupune ca l-au umplut artificial...Ma gandesc atunci cand Brukenthal a a facut TERASA acoperita...se spune ca a daramat ceva din Cazemata...
Vezi Bastionul si Zona Soldisch...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland


Nu am ajuns sub zid sigur.

----

Stie cineva ce este in spatele acestei usi ? chisi ? (ai vreo idee?)

Image

Georg Schoenpflug von Gam wrote:2.Anul pare a fi mai curand 1820...sau totusi cum citeste @ovisopa 1890? putin probabil...


Clar, 1820 :D .. de cand cu calculatoarele astea nu mai stiu nici sa citesc :(
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 30.04.2008 17:34
ovisopa wrote:...
Stie cineva ce este in spatele acestei usi ? chisi ? (ai vreo idee?)...

Image



Pai chiar aici este Rondelul original...asa cum era si inainte...este sus pe Bastion ..ma refer la intrare... deci era destul de ferita de dusmani...banuiesc ca este intrarea in cazemate...unde era si magazie de pulbere...si tunuri...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 30.04.2008 18:59
Daca mergeti..mergeti doi impreuna..nu unul singur...Luati o sfoara lunga, o fixati la intrare si nu trebuie sa va masurati pasii...si este mai precis... faceti nod clar si gros la capatul unde ajungeti..si masurati acasa...luati si o lopatica militara Linemann...poate trebuie sa omorati sobolani...2 lanterne sunt obligatorii... si..fiecare cu Handy la el in buzunar...desi de acolo dedesupt...nu stiu daca razbate semnalul...

Nu va aventurati chiar in nestire..unde nu este zid e pericol de prabusire...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 03.05.2008 09:30, edited 1 time in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.04.2008 20:39
OFFTOPIC: mi-am adus aminte de ultima mea "aventura" sub pamant : Avenul Gemenele atunci am fost condusi de un fost coleg care avea pregatirea necesara si echipamentul potrivit .. pentru o coborare de ~15 m pe coarda . a fost SUPER . pacat ca nu mi-am mai facut timp si pt alte ture :(

PS. O sa am grija cand ma duc, probabil maine.

Despre tunelul de sub bastion discutam in continuare aici : Bastionul Soldisch
Last edited by ovisopa on 01.05.2008 10:47, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 01.05.2008 00:39
si eu vreau sa intru acolo :) Nici nu am stiut de tunelul ala...
Enjoy the silence
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.03.2011 10:11
Traian DELEANU @ Turnul Sfatului wrote:Ultima moara a Sibiului `renaste`. Sub forma unui bloc de birouri
La trei ani de la demolarea morii de langa Bastionul Soldisch, Primariei Sibiu ii este solicitat un aviz de oportunitate pentru ridicarea unei noi cladiri pe locul fostului monument istoric, demolat ilegal. In zona care se afla in centrul istoric al Sibiului, investitorii vor ridicarea unei cladiri de birouri, cu spatii comerciale la parter. Plus alte doua niveluri la subsol.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 21.03.2011 20:11
ce ma bucur ca se face ceva se va schimba foarte in bine zona aia.Dar paca ca nu se face ceva de cultura.Dar orice este bine decat o groapa de gunoi infecta.La buna vedere! :P :lol:
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 01.04.2011 14:01
parizian, locul acela este extrem de deosebit, nu o groapa infecta cum o numesti tu.

@ ovisopa: Eu am plecat din tara in ianuarie dar inainte sa plec parca s-a facut curatenie acolo (parca am vazut si ceva utilaje grele). Stii cumva ce mai e pe acolo?
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.04.2011 18:27
Am facut azi cateva poze in zona, nu se vede nici un utilaj in zona, nici ca ar fi inceput sa lucreze la ceva.
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 01.04.2011 22:42
Nu stiu zau ce-am visat... Poate e o pemonitie :P
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
Previous

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron