SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Gradina Zoologica din Sibiu...

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.04.2008 21:12
Vaca prostie? Mie mereu mi s-a parut ca vaca, de fapt, orice bovina din lume, e pur si simplu nepasatoare, o "mi-se-rupista". Dar prostie, nu neaparat.

Apropo, il stii pe Taurul Ferdinand? :)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 09.04.2008 16:21
snip3r wrote:mie vaca imi inspira prostie....cand se uita la tine cu ochii aia asa mari,fara niciun scop se uita asa.....lung....cu mirare...se mira cum se mira prostii

Eu stiu daca-i poti spune asa ? Animale care ar putea fi profesori universitari de fizica sau matematica nu cred sa existe. Animalul e animal. Asa si calul e prost, are chiar o fata mai prosteasca decat vaca, plus ca rabda sa fie calarit sau sa traga caruta.
Vaca e cum am spus mai sus. Eu o prefer, chiar "proasta" fiind, "prostiei" agresivo-enervante, intalnita de exemplu la majoritatea cainilor. Nu pricep ce au animalele astea de alearga bezmetic, latra, se ling la carnacior (dupa care vin si te ling pe tine pe fata), put in draci, le curg balele.
Vaca are botul doar un pic umed si limba aspra. E cuminte si da si lapte, din care se fac branza, cascaval, etc. Se compara cu cainii ?
Vaca aia ajunsese sa ma cunoasca cand ma duceam la ea, la fel si purcelul dupa ce m-am jucat cu el de cateva ori. Cu motanul n-a fost la fel, fiindca nu statea. Il chema Parnasel.

Am vazut azi pe Animal Planet un montaj video din alea care se dau in pauze. La un moment dat a fost ceva haios, un tigru care statea tolanit pe burta cu fata la camera si tinea "in brate" vreo 3 purcelusi imbracati fiecare cu o vesta si palarioare rosii, si tot tigrul la un moment dat a inceput sa-i linga parinteste pe purcei, ca si cum ar fi fost puii lui. Nu e desen animat, haha. Astept sa vad faza din nou.


Eu am citit ca cica Gradina voastra Zoologica s-ar fi refacut, si ca se are in vedere chiar extinderea ei in viitor.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.05.2008 10:48
Cand am fost saptamana asta prin padurea dumbrava cu biku' am vazut si lacul asta, incet incet se apropie de final ...

Prin zoo nu am mai fost demult, nu stiu ce so mai facut si ce nu , dar de lucrat cu siguranta se lucreaza.
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 02.05.2008 18:15
am fost si eu in w-eend... au facut cat de cat la toate animalele (inafara de serpi, crocodil si pasari :)) ceva spatiu mai mare. au electrificat gardurile si au facut wcuri publice normale. adevaru-i ca arata mai bine dar puteau totusi sa faca spatiu mult mai mare ptr animale daca tot s-au apucat...
zoo aici> http://etichetamea.blogspot.com/

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 03.05.2008 17:09
aici baga crocodilii. fugiti !!! :))
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 03.05.2008 17:20
Deocamdata am vazut doar vreo 2 ratzuste care s-au instalat pe lac, da tree sa apara si pradatorii :))

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 03.05.2008 19:30
Un inceput bun si pentru zoo. Putine animale intr-adevar, dar probabil se vor mai aduce.

Conditiile in care sunt "cazate" animalele s-au imbunatatit cu mult fata de ce era inainte.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.05.2008 22:42
Apropooooo ratzushte... in martie cand am fost prin Sibiu, am vazut in Parcul Sub Arini pe paraul Trinkbach doua! De cand ma stiu n-am vazut... :P
Enjoy the silence

Posts: 1
Joined: 13.03.2011 12:47
PostPosted: 13.03.2011 12:51
Sincer am fost dar este foarte slaba in comparatie cu zoo baneasa unde ai fff multe animale de vazut si este de 5 ori mai mare...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.03.2011 13:57
Acum am venit si noi din ZOO, intr-adevar nu e nimic special, dar macar avem sansa sa le aratam copiilor animale care nu le pot vedea decat in carti si la TV :) sau in alte orase / tari. M-am mirat de pretul biletului, doar 3 lei pt adulti, mi se poare foarte putin .

@teyls nu stiu cum e aia din Baneasa, dar fata de anul 2006 au marit spatiile animalelor foarte mult, inainte erau foarte inghesuite, acum cat de cat au conditii mai bune (in special ursii, tigrii si leii). Imi spui putin cat e biletul de intrare la ZOO Baneasa ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 13.03.2011 17:18
ai dreptate ovy este cam ieftin poate daca ar mai scumpi biletul poate s-ar strange multi bani si s-ar putea face mult mai multe de exemplu sa aduca mai multe animale.Nu am fost niciodata la zoo la baneasa dar am auzit ca la targu mures este frumoasa gradina zoo dar si la sb este destul de dragut.Mie imi place ce pot sa zic. :D
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 14.03.2011 00:16
ovisopa wrote:M-am mirat de pretul biletului, doar 3 lei pt adulti, mi se poare foarte putin .


Intr-adevar e foarte mic pretul dar in alte orase din tara intrarea e chiar gratuita (Craiova, Rm. Valcea...).
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 14.03.2011 00:54
au in valcea gradina zoologica ?:O

cea din targu mures e superba...am fost acum 10 ani si atunci era mult peste ce avem noi acum, banuiesc ca de atunci au mai evoluat si ei :) maimutele aveau o retea pe deasupra gradinii prin care se puteau plimba..si animalele aveau spatii mari.
addicted 2 snowboard

Posts: 5
Joined: 09.07.2012 08:28
PostPosted: 09.07.2012 08:35
o sa ma duc in curand si eu la gradina zoologica. sper sa nu-mi fie mile de animalele alea pe acolo..

Posts: 3
Joined: 27.08.2012 14:04
PostPosted: 27.08.2012 14:08
da.. cam peste tot nu doar in Sibiu :) sunt din ce in ce mai putine animale si in conditii tot mai proaste...
Previous

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron