SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Poze vechi cu Sibiu

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.05.2008 19:07
313.

Fiindca Album Böbel a disparut impreuna cu toata pagina de pe server..ma simt obligat sa salvez pe NET pentru Forum tot ce se poate inca...
Aici avem Burger-Tor, Poarta Cisnadiei... vazuta se pare dinspre interior...canalul era inauntrul zidurilor si alimenta aici o moara...Calitatea nu era prea grozava nici in originalul de 2 ori mai mic pescuit de pe NET.
Problema..nu stiu daca acest turn este chiar Turnul Pulberariei...pentru ca..seamana, dar daca Poarta era chiar unde este acum Independenta Scoala cu Cantina...Turnul Pulberariei cum iesi din Oras pe mana stanga...atunci Poarta ar bate de fapt mult la stanga fata de linia directa catre pod...drumul clasic si direct la iesirea din oras...Deci Poarta ar fi atunci cam pe Strada Zidului parca, cam in linie cu Fabrica de Pielarie 13 Decembrie...
Presupun ca este vorba de un turn identic cu cel al Pulberariei..dar nu stiu sigur...
ezit pentru ca atunci ar trebui sa-mi apara pe mana stanga axctualul si inca existentul Turn al Pulberariei, dar nu e cazul...sa fie totusi acela care se vede si poarta atat de deplasata catre stanga?

Pentru ca...in copilaria mea curtea inca nu era inchisa..si exact de la actuala poarta a fabricii drumul ducea direct pana la pod..deci acesta era drumul obisnuit de iesire..si aici trebuie sa se fi aflat totusi poarta orasului si nu atat de mult catre mana stanga...

Da..acum am adaugat Turnul la poze..este Turnul Pulberariei...deci Poarta era mult deplasata catre stanga la iesire...

2xKLICK pe poza:
Attachments
183844.Hermannstadt.Burgertor.2..jpg
Suplimentar dupa daramarea Portii, dar o parte din zid se mai pastreaza...Aici vazut DINSPRE EXTERIOR...deci perspectiva este inversa...
183844.Hermannstadt.Burgertor.2..jpg (19.83 KiB) Viewed 11429 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.05.2008 20:41
314.
Pentru necunoscatori...e cam in fata Hotelului Bulevard (are acum alte nume.precum Continental/Forum, Balkan/Continental/Forum..dar sibienii il accepta numai asa, BULEVARD..si se pare ca asa ramane pentru ei...).
Aici se afla Poarta Cisnadiei (Heltauer-Tor)..Pe aici curgea Canalul din Schewis, venind dinspre Parcul Arinilor pe Schewis-Gasse (Bulevardul Victoriei) si alimenta iazurile-de-decantare a apei de baut in interiorul Zwinger-ului Zonei Soldisch..actuaslmente Parcul Astra, fost Parcul Soldisch, Parcul Orasenesc (Stadt-Park)...

Das Brett=scandura...Pe vremuri era podita cu scanduri, ca un fel de podium...de aici denumirea Bretter-Promenade...


Sigerus, Emil: Chronik der Stadt Hermannstadt, Hermannstadt, Honterus Verlag 1930:

1891.06.04:Canalul acoperit cu scanduri de sub Bretter-Promenade (Promenada-de-Scanduri, poate mai bine Promenada Foastanelor?) este betonat. (1891 beton...devreme au inceput! acum continua)...
despre mobilarea cu personaje...fetele in uniforma si cu sort se pare ca vin tocmai de la scoala si anume de la

citat Sigerus:

1894.18.06:Deschiderea Scolii de Personal-de-Serviciu (Servitoare) a Asociatiei Generale a Femeilor Evanghelice...

si in privinta apei-de- baut ceva suplimentar, tot Sigerus:

1894.11.11:Deschiderea Festiva a Conductei-de-Apa-Potabila (adusa) din Valea Sevisului (Schewis-Tal)







am incercat si marire..dar nu ajuta prea mult...
Attachments
f90d_1.Hermannstadt.1915.Bretterpromenade mit Restaurant.Stadtpark.JPG
original cam micuta...
f90d_1.Hermannstadt.1915.Bretterpromenade mit Restaurant.Stadtpark.JPG (27.11 KiB) Viewed 11420 times
Last edited by Retras la cerere on 26.05.2008 09:06, edited 3 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.05.2008 20:52
315.
Hauptwache (Garda-Principala, Straja Centrala) in Piata Mare (Großer Ring), in fata General-Loch (Gaoaza Generalului..sensul acesta este dat de sibienii vechi Tunelului catre Str.Arhivelor)...care trecea pe sub Casa Generalului Comandant peste Transilvania habsburgica...
Aici erau pe vremuri plasate si parca doua(?) tunuri..Sigerus scrie in Cronica lui anul in care au fost retrase tunurile...Rotile care se vad nu sunt de la afetul tunului, ci de la alte obiecte istorice si glorioase ale Orasului...Tomberoanele de Gunoi pe roti inalte ale Orasului purtate incontinuu de maturatori...obiecte care se pare ca rezista de aproape 200 de ani...cel putin FORMA este IDENTICA...

Sigerus:

1895.15.04.: In scopul Curatirii Orasului acesta este impartit in Sectoare (Reviere), fiecare Sector (Revier) primeste cate un Maturator-de-Strada.

Locurile de stationare ale tomberoanelor cu roti, mari, in forma de paralelipiped din tabla cu fundul rotunjit in forma de U, la inceput cu roti ca de caruta din lemn, apoi mai usoare si cu cauciucuri pline ca de trasura..sunt fie aici, fie sub Turnul Bisericii Catolice, fie in Tunelul de la General-Loch, fie in Tunelul de sub Turnul Sfatului.
Aceste tomberoane sunt stravechi...am vazut imagini de pe la 1800 cu ele...si au o chestie foarte practica...axa rotilor este putin peste centrul-de-greutate, astfel ca la golire pot fi rasturnate prin rotire direct pe axa portanta, fara prea mult efort...au rezistat pana acum tocmai datorita ingeniozitatii constructive si materialului solid folosit..si sunt foarte usor de transportat , indiferent cat de greu este continutul...

Despre vechimea pozei:

Nu vedem aici linia dubla de la bucla-de-petrecere a liniei de tramway specifica statiei, deci este odata hotarat inainte de introducerea liniei de tramway din 1905...
Daca ne uitam mai departe, observam dincolo de Palatul-Fileck (Sediul Episcopiei si Consistoriului Evanghelic, un timp si Facultatea de Teologie Evanghelica) deci dincolo de drum, observam ca nu exista inca cladirea inalta a fostului Gimnaziu-Maghiar-de-Stat (Actualul Liceu G. Lazar) care a fost oficial dat in folosinta la 23.03.1899. (Sigerus)

Deci poza este mai veche decat 1899...

Chiar aici va fi mai tarziu Statia de Tramway...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 26.05.2008 10:21, edited 4 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.05.2008 21:09
316.

1. inainte ceva suplimentar, fiindca suntem tot la tema...
Uitati-va atenti, pe langa cai ce mai calareau soldatii austro-ungari in Primul Razboi...Biciclete Pliante...nimic nou sub soare...mai ramane sa descopar ca practicau si surfing pe Cibin...

2.Stahlgewitter (Furtuna de Otel) este o monografie germana despre razboi..cu comunicate etc..mai da si poze...1916 da la frontul de Sud-Est poza de mai jos cu Hermannstadt, Saggasse...Strada Turnului..Am marit-o ..aveti original si marita...

Inafara de tipul beat se pare din drum si jandaru' calare care vine sa-l intrebe de sanatate..totul e linistit...pana si cei doi din margine care-l admira, nu se prea alarmeaza ca vine jandaru' (parca, sau militar?)...o adormeala tipica de vesnicie in provincie...

Insa..1916...observati cat de masiv este totul electrificat aici in Orasul-de-Jos...deci oarecum la margine...Deci locuinte particulare si Iluminatia-pe-Strazi...Orasul este de fapt in intregime electrificat...Daca nu stiti la ce ma refer, uitati-va pe acoperisurile caselor ramele acelea izolatoare de lemn cate linii electrice si de telefon (da..Sigerus: 1895.07.11.:In oras este dat in folosinta telefonul) poarta..si inafara lor sunt altele pe strada.
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.05.2008 16:05
317.
Peisaj sub clar-de-luna. 1899
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.05.2008 16:10
318.

Astazi, 30.05.2008 adaug ceva, deci poza 1. spre lamurire suplimentara si comparatie...

1.Römischer Kaiser -Imparatul Romanilor proaspat construit...pe loc nou...vechiul era acolo unde vedeti actuala Agentie de Voiaj? cladirea aceea galbena de pe colt cu turnulet rotunjit....se pare ca este cam chiar prin 1900-1904...

2.Si tramway si Caruta..(si pietoni)...ceva mai tarziu facuta poza...deci hotarat dupa 1905... se pare 1907..si apoi reprodusa in toate felurile..
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 31.05.2008 08:33, edited 2 times in total.

Posts: 6
Joined: 15.05.2008 06:56
PostPosted: 28.05.2008 16:30
Georg Schoenpflug von Gam wrote: 318.

Si tramway si Caruta..(si pietoni)..


Am impresia in plan departat pe dreapta, in alb, este hotelul Imparatul Romanilor

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.05.2008 18:58
320.

dornaimobiliare wrote:
Georg Schoenpflug von Gam wrote: 318.

Si tramway si Caruta..(si pietoni)..


Am impresia in plan departat pe dreapta, in alb, este hotelul Imparatul Romanilor


pai eu as zice sa fiti sigur...
interesante sunt de fapt usile si ramele vitrinelor..aveti ceva pe mana stanga...
design-ul imi convine..erau niste obloane peste usa.si peste vitrina.rulouri de fapt, din tabla solida gofrata (ondulata)...se trageau jos la inchidere...era o manivela cu care le actionai...manivela se scotea..nu o lasau acolo...si odata rulat in jos se inchidea printr-un lacat..uneori solid si sofisticat, alteori de tot rasul...dar nu se prea fura...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.05.2008 19:12
321.

Poza este mai mult decat impresionanta..sobra si cenusie..este dupa razboi..seceta fusese...foamete era...toate se rastoarna...1947...si se poarta mult negru in acest sezon...
Attachments
f3f3_1.Johanniskirche.gelaufen 1947..JPG
original..de prin ebay..nykutz'al'naibii...poate o scoate cineva mai curata mare decat mi-a reusit mie...
f3f3_1.Johanniskirche.gelaufen 1947..JPG (21.34 KiB) Viewed 11232 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.05.2008 19:18
322.
Aici iarasi o Biserica Evanghelica parca inainte de razboiu mare prim..
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 28.05.2008 19:19, edited 1 time in total.

Posts: 6
Joined: 15.05.2008 06:56
PostPosted: 28.05.2008 19:19
Georg Schoenpflug von Gam wrote:320.

dornaimobiliare wrote:
Georg Schoenpflug von Gam wrote: 318.

Si tramway si Caruta..(si pietoni)..


Am impresia in plan departat pe dreapta, in alb, este hotelul Imparatul Romanilor


pai eu as zice sa fiti sigur...
interesante sunt de fapt usile si ramele vitrinelor..aveti ceva pe mana stanga...
design-ul imi convine..erau niste obloane peste usa.si peste vitrina.rulouri de fapt, din tabla solida gofrata (ondulata)...se trageau jos la inchidere...era o manivela cu care le actionai...manivela se scotea..nu o lasau acolo...si odata rulat in jos se inchidea printr-un lacat..uneori solid si sofisticat, alteori de tot rasul...dar nu se prea fura...



Interesanta e si prima cladire din dreapta, cu oblonul din acoperis. Am vazut foarte multe cladiri din astea mai vechi din Sibiu si mereu am avut impresia ca aceste case parca au ochi si se uita la tine. Atasez o poza cu o asemenea casa, poza facuta in iulie 2007, din Pensiunea Hermanstadt, unde am fost cazat.
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.05.2008 10:17
324.

Aici este Piata Mica, atunci numita Piata Printul Carol.
Interesanta poza..pacat ca mica al naibii... Pe mana stanga vedeti acele chioscuri (bude) de beton pentru vanzare..acpoerite si aliniate de-alungul balustradei...
Pe ele am putut sa apreciez grosimea stratului de zapada neatins..deci masurabil, si cred ca sunt 40-50 cm...
Se pare ca este facuta de cineva amator..daca nu este o copie format mic din rezerva lui Emil Fischer...el impartea frecvent astfel de instantanee pe bani..clar, celor care voiau sa aiba o fotografie..aparent de amator dar cu calitati profesioniste...omul trebuia sa traiasca...
Ce-am facut totusi la poza...era cu intentie stramb plasata, sa nu poata fi usor prelucrata...
Am indreptat-o prin Picassa (indreptarea prin IRFAN strica!)..i-am dat alt numar..apoi prin IRFAN am taiat un fel de coala neagra pe care era lipita..Daca ai suplimentar astefel de chestii..la prelucrarea automata chenarul sau fundalul strica ajustarea automata...
Am incercat s-o maresc..MIE nu mi-a reusit..dar eu sunt slab in asta..deci AM RENUNTAT...
Deci aici aveti de fapt originalul fara interventie in...

Hartia fotografica era de doua feluri...
1.cea lucioasa, normala acum, atunci considerata de lux...nu imi placea...pe ea curgea emulsia inegal...
2.cea panzata parca, cu structura ca de tesatura..dadea o definitie alb-negru fantastica...si pastreaza emulsia nefalsificata si neoxidata mai bine decat cea lucioasa..de lux..cica.
De aceea nu va lasati derutati la poze vechi sa considerati textura drept defect...poate totusi la marire deranjeaza...

Am incercat s-o maresc..fiindca e importanta ca document cu toate amanuntele..eu le mai ghicesc..dar altii?
Din pacate nu mi-a iesit...e adevarat ca aici n-as fi vrut nici-un fel de falsificare.Poate reuseste @ovisopa cu minunea lui mai nou aplicata..sa scoata ceva din...
Attachments
9bef_1.Hermannstadt.Pta.Printul Carol.JPG
originalul original..cu calitati si cu defecte...cu intentie strambat sa nu poata fi prelucrat..
9bef_1.Hermannstadt.Pta.Printul Carol.JPG (21.09 KiB) Viewed 11141 times
9bef_1.Hermannstadt.Pta.Printul Carol.3..jpg
9bef_1.Hermannstadt.Pta.Printul Carol.3..jpg (12.28 KiB) Viewed 11144 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.05.2008 11:05
325.
Sag-Stiege...Treapta Joagarului de la Sag-Gasse..Strada Joagarului (Strada Turnului)...dadea catre Holz-Markt ..Piata-de-Lemne (Piata-de-Bucate, Piata Cibin) unde se afla chiar la intrare pe coltul de pe mana dreapta...Moara cu mai multe roti-de-apa (cam 3-4) si cu functie multipla in timp...una din functii era cea de Joagar.. deci era si un fel de Sag-Mühle...Säge-Mühle, Joagar-cu-Apa..
Aceste Scari s-au numit si Treptele Popilor ..Pfaffen-Stiege, Pfarrer-Stiege...duceau spre Biserica Evanghelica, dar si faceau legatura (pe primul palier de sus la dreapta cum cobori, prin Buss-Winkel (Coltul Pocaintei)intre aceasta Biserica si cea a Azilului..unde elevii si preotii de sus mergeau la slujbe curent si la Spovedanie...deci INAINTE de REFORMA LUTHERANA...
Acum au nume care nu se prea lipesc de nimic..Scarile Turnului se refera la Strada Turnului pe care sunt, iar Strada Turnului se refera la Turnisor si Poarta Turnului ....care de fapt se afla dincolo de Cibin...deci cam inafara Orasului vechi..si Poarta se pare ca despartea Orasul de Neppendorf/Turnisor...(TURN-isor!)
Treptele Preotilor ar fi mai adecvat..iar Pasajul Scarilor..fiindca duce spre Casa Altemberger/Lulay/Pemfflinger..deci asa-zisa Primarie Veche (a 3.-a in ordine cronologica) ar putea sa se numeasca iarasi Pasajul Pempfflinger, sau Pasajul Prmariei Vechi...
Attachments
b6495.Hermannstadt.Sagstiege.jpg
de ce nu deschide thumbnail?
(23.26 KiB) Downloaded 127 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.05.2008 11:24
326.

De ce este importanta...e singura pana acum din aceasta zona..pe care am gasit-o..Dragoner avem..dar nu strada aceasta si unghiul acesta si tramway...
Pacat ca este MICA..n-am reusit s-o maresc ..deformeaza..As fi vrut sa citesc firmele, sa vad uniforma militarulor (sau jandarmi?)
E un document de prim ordin..si e mic...

Poate se indura cineva s-o mareasca la maxim si cu buna definitie...
Attachments
742e_1.Hermannstadt.Elisabethgasse.13.11.1916..JPG
Elisabeth- Gasse..Strada Elisabetha..Acum Str. 9 Mai..vazuta dinspre Dragoner..chiar aici este bucla-dublura-de-linie...a tramway-ului..deci Statie...aici o vedeti..
742e_1.Hermannstadt.Elisabethgasse.13.11.1916..JPG (23.09 KiB) Viewed 11119 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.05.2008 11:31
327.

Curtea Primariei Vechi (a3.-a de fapt in ordine cronologica) numita si Casa Altemberger/Lulay/Pempfflinger...atunci inca era Casa Consiliului Orasenesc (Rathaus)...functiona de cateva sute de ani (desi a treia in cronologie!)...Acum Muzeu de Istorie..
Attachments
b6496.Hermannstadt.Rathaushof..jpg
Curtea Primariei Vechi (de fapt a 3.-a in ordine cronologica!)...d

de ce naiba nu functioneaza thumbnail? inaltimea?
(26.83 KiB) Downloaded 131 times
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron