SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

viata la sibiu astazi

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 31.05.2008 05:53
aia tot de la mine o stii, fly. :lol:
intr-adevar, mai ales vara in weekend rasuna strazile de la muzica lor, insa, de remarcat: uneori se aude si kiss fm!!!
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 31.05.2008 07:40
pai "altruisi" din astia sunt peste tot.mai ales printre blocuri.aici in zona mea is vreo cativa cu manelele si mai e unu care asculta numa house.da asta se intampla doar in timpul zilei noaptea nu s`o intamplat niciodata
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 31.05.2008 09:41
Am si eu o vecina care nu numai ca asculta tare, dar mai si pune o boxa pe terasa si da la maxim pe Guta, Salam, Telemea si mai stiu eu care-i pe acolo...

Si n-ai ce-i face! Sa suni politia pentru una ca aia, rad militienii de tine.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 31.05.2008 10:53
Eu ce sa mai zic k am lautaru deasupra si imi canta la orga in fiecare dimineata si isi testeaza statiile :D
PostPosted: 01.06.2008 16:29
MojoJojo wrote:
snip3r wrote:daps.....da de broscarie ce sa mai zici....sau lazaret si gusterita....

Ce vrei sa spui de Lazaret ? E chiar asa rau ?


Lazaretul nu e prea rau, atata tot ca exista o zona de camine care e mai rau famata. Nu stiu daca reputatia e justificata.
Şi tu, şi eu suntem atei. Singura diferenţă e că eu merg până la capăt, iar tu te poticneşti la ultimul zeu.
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 01.06.2008 21:57
nici macar camine nu sunt.sunt adaposturi
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 06.06.2008 17:10
viata in sibiu este frumoasa, misto, faina rau, trendi si cul, grozava si foarte excelenta.......daca vii in vizita; sau, daca esti superficial; sau daca ai un echilibru(interior) de invidiat datorita caruia reusesti sa vezi soarele printre cumulusii densi!

realitatea, in sibiu, dpmdv, este aceiasi ca in toata tara! tara arde, babele se piaptana! totul are valoare pentru care trebuie sa platesti! viata e scumpa, uneori atat de scumpa, incat, daca s-ar da ceva franco...ne-am calca in picioare, nou meter uat!
succint, traiul anevoios este stare generala de spirit, dar, nu este asa peste tot?
totusi, daca muncesti....e ok, pt ca ai ce si unde sa muncesti! depinde insa de fiecare cu cat se multumeste, sau, ma rog, cu cat poate!
infrastructura e ok, in ascensiune lenta, as spune ca e satisfacatoare spre...pisicii masii!
oamenii sunt.....jumatate nascuti in sibiu, jumatate de prin imprejurimi, jumatate veniti din toata tara si jumatate ma intreb ce naiba cauta in orasul asta! insa, marea majoritate a oamenilor, adica a robotilor organici, sunt.....frustrati, iar cei care nu sunt frustrati sunt....frustranti!
sa nu uit de transportul in comun cu care nu circul eu, ci rudele mele mai in varsta care beneficiza de reducere ori gratuitati: se fura in autobuze ca in codru, si stim din povestile de odinioara ca in codru se fura mult! mi-e lehamite sa va spun cum a fost deposedata o matusa de portofel! poate ca daca avea jumi de miliard in portofel va povesteam, dar asa....
taxele si impozitele as spune ca sunt nesimtite....dar in sens peiorativ! ca te cocoseaza achitarea unei facturi de gaz in timpul iernii, si asta e doar un exemplu.
cartierele, ca veni vba mai sus, sunt.......hai sa iti spun altceva: eu am crescut si copilarit in centru si nu ma simt in largul meu altundeva; cu toate astea acum locuiesc intr-o zona limitrofa, dar atentie.....temporar! lol
poate revin mai incolo(sau poate nu) ca amu mi-e foame.....de ....hmm...detasare cu garnitura de cultura
hai pa
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 07.06.2008 19:24
Sincer cred ca toti excursionistii astia pensionari din toate tarile si grupurile de copii din Giurgiu ori Arges adusi de doamna/domnisoara diriginta ar spune numai lucruri ca lumea de fantana din Piata Mare, de ce meserias e Turnul sfatului si de sepcile cu sibiu 2007 care se vor vinde si in 2017, la "Souvenier"-ul de la Parcul ASTRA.
Viata in Sibiu? Pensionarii merg cu autobuzul moca, elevii se imbata si fac fitze in cluburi, motocicletele paraie, Audi-urile sunt parcate unde vor, terasele din centru servesc bere si pizza, ATV-urile se plimba prin Sub Arini. Parcurile devin blocuri si malluri si parcari, sibianu se da mare nemtzofil dar nu invata nimic de la Doiciland, el ambitionandu-se sa demonstreze ca e si cioban si balcanic...
A, si mai apar cativa robotzei si robotzici in costume "executive" care la bere vorbesc despre serviciu, si despre ce cool a fost la team-building.
Orasul e frumos pe alocuri, pe unde nu s-a renovat cultural-european. Dar ii va trece.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 07.06.2008 20:17
mi-e tot mai scarba de comentarii ca cel precedent. nu pot sa inteleg decat ca unii oameni de pe acest forum sunt ori limitati (adica nu-i duce mintea), ori, vezi cazul de fata, rau intentionati. nu le mai iau pe toate, ma rezum doar la cateva: daca pensionarii plateau bilete tursib era rau, daca circula moca e si mai rau; daca sibiul nu stia sa-si vanda imaginea era o problema, acum de ce vinde numai anumite insingne si suveniruri; inainte nu aveam parcari, acum avem prea multe; si nu in ultimul rand, elevi care se imbata gasesti numai la sibiu, la fel si fitze (bine ca ati fost voi o generatie de intelepti, fara excese si cu bun simt)... dar dupa cum spuneam, mi-e sila sa mai continui

n-ai cu cine... niste frustrati
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.06.2008 20:55
f bine!
ma abtin....sau nu....

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.06.2008 11:04
daca ti-e scarba, bea ceva acrisor si trece.
Daca nu iti place parerea mea, e problema ta. Dar daca ai chef de contraziceri cu mine, fii mai argumentat.
PS: nu suntem frustrati, dar trebuie sa radem si noi, nu? Doar pentru asta scrii...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 08.06.2008 12:56
sunt curios care e parerea ta despre sibiu, dragul meu, u i mean ady!
expuneti punctul tau de vedere, referitor la Sibiu si viata in sibiu, si daca eu sau chisi sau altcineva te jigneste....ne tai nasul! pentru ca suntem demni de repugna, nu-i asa? pt ca gandim patetic, din prisma ta!
cat despre frustrare......eu as spune ca nu este o caracteristica negativa, ci o stare de spirit, nu numai la sibieni ci la romani in general, saau...din genere, cum preferati!
si tot referitor la frustrare......atentie: azi un japonez a intrat cu o masina intr-un grup de oameni si apoi a injunghiat ce nu a omorat cu masina! era frustrat, indubitabil! nu m-as mira ca in urma cercetarilor sa aflam ca e.....roman sau rrom.....sub acoperire! sau poate sibian!
lol
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.06.2008 16:22
Pana la urma si eu sunt curios care e parerea mea despre Sibiu. In cateva cuvinte (si poate iar sa rabufneasca el-adica adi, asupra cine stie carei generatii de la hippy incoa') as zice ca e un oras frumos, dar locuit. in care vorbele tin loc de fapte si fatada de profunzime. Si mai este aparat de o un fel de militie gen ss sau talibani, care daca nu bati din palme cu ei si nu te inchini la cine se inchina ei o faci impotriva lor si atunci se fac foc si para soc si groaza. Atunci devenim frustrati ca nu avem aceleasi valori ca ei bem bere si ne spargem de ras regeritor la lumea in care traim.
Asta nu inseamna ca nu imi iubesc orasul. Altgfel m-as fi inscris la forumul londonezilor ori al iesenilor, constantenilor, craiovenilor, venetienilor.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 09.06.2008 14:47
frustrati......toata lumea vb despre frustrare ca despre muma padurii.
da domne eu mi-s frustrat, dar e mai putin....hmm.....nociv...fiindca "imi recunosc" asta!
in rest....viata la sibiu....-este-...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 8
Joined: 19.05.2008 20:26
PostPosted: 10.06.2008 20:36
salutare tuturor,

nu va certati!intrdevar la noi sunt probleme peste tot in tara, insa trebuie sa recunoasteti ca sibiul face eforturi pe mai multe planuri. (infrastructura, renovare, etc).este de apreciat.bravo!
PreviousNext

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron