SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Rog informatii despre Sibiu

Poate ai plecat pentru o viata mai buna, poate pentru altceva spune-ne si noua cum e.. ai gasit ce ai cautat?
Sau poate ca vrem sa plecam de aici....
Ce ne face sa plecam in alte tari? Oare umbla cainii cu colaci in coada in tarile calde?

Posts: 6
Joined: 10.06.2008 10:16
PostPosted: 10.06.2008 12:02
Salutare. Va scriu pentru a afla, cum am scris in topic, informatii despre Sibiu. De curand am inceput negocierile cu firma Continental din Sibiu, in vederea angajarii/relocarii la Sibiu. O astfel de hotarare este foarte greu de luat....de mutat intr-un oras nou, in care nu cunosc pe nimeni. Avantajul meu e ca sunt tanar (22 de ani). Va scriu astfel aici pentru a va ruga sa va impartasiti parerile despre sibiu. Stiu ca este un oras foarte frumos, dar, in afara de o vizita de 1 zi nu am prea vazut multe. Daca aveti idee despre locurile de munca, sunt bine platite? Nu neaparat la continental, in general, in sibiu. pentru ca daca iau hotararea sa ma mut...voi veni cu prietena mea, care isi va cauta ulterior un loc de munca. Referitor la chirii? Am cautat putin pe niste site-uri ale unor agentii imobiliare si am vazut ca preturile sunt intr-adevar mai mici ca la Cj, dar nu sunt foarte mici nici acolo. Va multumesc anticipat pentru orice sfat, parere, orice cred ca ma va ajuta sa iau o hotarare. Va doresc o zi buna.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 12:19
Mai bine nu ne intreba despre Continental :D sunt student la calculatoare si automatizari si am avut ocazia sa vizitez km toate marile companii de profil din Sibiu :)

Oferta locurilor de munca zic eu este foarte diversa, salarile in functie de meserie si mai mici si mai mari.... in functie de pregatirea angajatului si de buzunarul angajatorului :)
Last edited by GAS on 10.06.2008 12:22, edited 1 time in total.

Posts: 6
Joined: 10.06.2008 10:16
PostPosted: 10.06.2008 12:22
Inseamna ca tu esti in masura sa imi raspunzi. Te rog sa imi spui parerea ta despre continental...chiar nu as vrea sa iau o decize gresita...care sa ajung sa o regret toata viata. Merci
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 12:30
Continental este una dintre cele mai mari companii de profil din judet si parcipa activ la sustinerea studentilor facultatii de inginerie pt a se afirma si mai apoi pt a lucra pt ei. Facultatea la care studiez a primit laboratoare intregi drept sponsorizare din partea companiei pt a atrage noii inginerii la ei, insa in facultate parerile sunt impartite atat in randul profesorilor cat si in randul studentilor in legatura cu Continentalul. Unii vad firma continental ca pe o crescatorie de pasari pe care mai apoi le foloseste pt gratar dak ma intelegi, iar altii vad firma ca pe o oportunitate imensa de afirmare in domeniu, o chestie sigura ii k dak nu esti foarte bun in ceea ce faci nu ai ce cauta la Continental, trebuie sa fi pasionat k sa nu te simti sa zic asa "subjugat" :) Fima continental din sibiul momentan se impate in 2 ramuri: ramura de fabricatie si o ramura unde se teseaza si se proiecteaza diferite programe software pt diferite companii automobilistice din lume :) Concurenta directa firmei Continental o constituie pe de o parte Siemens care din cate am auzit planuieste sa se retraga de pe piata sibiana si sa se mute la ucrainieni :) unde forta de munca este mai prost platita.

In concluzie dak esti foarte bun in ceea ce faci si prinzi un post bun la birouri iti urez bafta multa , cat despre viata la Sibiu, eu zic k nu exista oras mai frumos ca Sibiul in Romania :) (desigur sunt sibian si poate asta ma face sa cred asta) .... Clujul mia lasat un gust amar in urma cu cativa ani din pacate si cred k nam sa mio schimb prea curand.... clujenii in general mi se par niste oameni invidiosi si fitzosi :) , ma scuzi dak esti clujean dar eu cel putin cati clujeni am intalnit km 80% sau comportat cum tiam descris mai sus :)

Cat despre piata imobiliara din Sibiu nu pot sa zic decat ca este in continua crestere ... si aceasta crestere se datoreaza pe de o parte si evenimentelor de anul trecut cat si valurilor de turistii ce ne calca pragul :)
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 12:44
Continental sunt cam neseriosi. Am fost la un interviu a fost super, le-am placut i-am placut si eu, mi-au oferit un salariu de x lei, daca se vor hotari la mine. Ceea ce s-a si intmaplat. Am acceptat si mi-au trimis contractul prin mail. In care salariul era X- 3 milioane (pe atunci). I-am spunat sa le spun ca m-am razgandit. Tipa de la PR sau ce naiba era, m-a intrebat de ce, i-am spus ca e neserioziata sa ademenesti omul cu ceva si sa ii oferi altceva. S-a infuriat rau de tot, m-a amenintat ceva de genul "te tinem minte si n-o sa te mai angajam in veci la noi". Ca peste 3 luni sa sune din nou daca nu m-am razgandit. NU. Nu m-am.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 12:53
exact :) cunosc si eu cazuri si d aceea iam spus sa nu ne intrebe de continental :D

Exista si o bursa de studiu pt studentii facultatii de inginerie , bursa care ajunge undeva in jur de 400 RON/luna park dar dak te inscrii pt aceasta bursa dupa ce termini facultatea trebuie sa lucrezi pt ei 4 ani pe un salariu derizoriu :)
Last edited by GAS on 10.06.2008 12:56, edited 1 time in total.

Posts: 6
Joined: 10.06.2008 10:16
PostPosted: 10.06.2008 12:56
ptr GAS: nu ..nu sunt clujean, doar student aici :) sper doar sa nu fii molipsit de la clujeni ceea ce zici tu :) Daca sunt foarte bun in ceea ce fac voi vedea joi, cand ma duc la interviu la ei. Oricum..de pierdut nu am nimic. Ma duc sa vad ce ofera. Ziceai..."daca prinzi un post bun la birouri"...la ce anume te referi? "birouri".
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 12:58
bafta la interviu atunci :) ma refeream la un post de programator :) Stai sa vad dak mai gasesc vreun fluturas deal continentalului sati arat km ce am vrut sa spun :)
Last edited by GAS on 10.06.2008 13:08, edited 1 time in total.

Posts: 6
Joined: 10.06.2008 10:16
PostPosted: 10.06.2008 13:07
si faze de genu...semnat contract pe X ani fac des? sau..totdeauna?

Posts: 6
Joined: 10.06.2008 10:16
PostPosted: 10.06.2008 13:09
ai cumva idee in jurul carei sume se invarte un salar?
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 13:12
aici era vb despre o obligatie pe care tio asumi singur in cazul in care vrei sa beneficiezi pe parcursul anilor de studiu de bursa oferita d ei :)

De exemplu dak eu am primit 2 ani bursa d la ei ... sa zicem k se aduna undeva in jur d 70 de milioane, si nu respect contractul, adik lucrez pt ei doar 2 ani , sunt obligat sa restitui jumatate din bursa care mia fost platita in acesti ani adik 35 de milioane :)
Last edited by GAS on 10.06.2008 13:17, edited 1 time in total.

Posts: 6
Joined: 10.06.2008 10:16
PostPosted: 10.06.2008 13:14
da..okey...asta am inteles. mi se pare normal. daca iti dau bani...te angajezi la ei. dar asa...in cazul meu..crezi a ar trebui sa ma astept la asa ceva? sa imi zica sa semnez contract pe 1 an de ex. cred ca...o sa vad eu joi :)
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2008 13:18
cred k ei te pot lamurii cel mai bine insa fi foarte atent :)

Si inca ceva:

Bine ai venit in cea mai mare comunitate Sibiana http://www.sibiul.ro ;)



si un link care poate te poate ajuta cu putin mai multe informatii despre continental

http://www.conti-online.com/generator/w ... 07_ro.html


some job offer

http://www.conti-online.com/generator/w ... gy_en.html
sau


http://www.conti-online.com/generator/w ... ia_en.html
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 10.06.2008 14:37
sigur o sa te puna sa semnezi contract pe un termen cat mai lung. 1- ca sa fie siguri ca nu pleci (de obicei la siemens in timisoara unde salariile sunt dublu cel putin:)) 2- ca sa nu poti cere marire de salariu. de angajat nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. din cate stiu (si nu cred ca s-au schimbat prea multe) angajeaza tot timpul ptr ca in sibiu e lipsa acuta de muncitori.
cat despre sibiu - daca esti obisnuit si iti plac orasele mari, cu agitatia de acolo, nu prea ai ce cauta in sibiu :)
salarii - (mult) mai mici decat in cluj
chirii - putin mai mici decat in cluj

Posts: 1
Joined: 25.06.2012 18:18
PostPosted: 25.06.2012 18:22
OFFTOPIC: dupa ce-am stat sa caut pe google cine e primaru sibiului...doamne...ce intrebare de securitate a forumului...INFAILIBILA! deci nu cred ca exista vreun robot din lumea asta care sa poata sa faca cont automat pe site-u asta fara ca sa ii bage un user cine e primaru sibiului :)) . Am gresit numele de 3 ori. :))

ONTOPIC: Exact in aceeasi situatie sunt si eu. Abia am terminat si am de ales intre un job la continental si un job la cluj la emerson. Din cate am inteles astia de la continental platesc bine, da as vrea sa fac si masteru daca tot ma angajez, si din cate stiu la sibiu e o universitate de toata jena...

Sugestii? Obiectii?

Return to Sibian in tarile calde

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron