SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Biserica Evanghelica din Bistrita, arsa dintr-o prostie!

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2008 20:40
Nu stiu cati dintre voi ati aflat, dar Biserica Evanghelica din Bistrita a luat azi foc. Mai bine spus Turnul Bisericii, iar ca urmare a picat turla Bisericii.

Ok... poate ca va intrebati ce are de-a face cu Sibiul. Pai are, zic eu. Odata ca era o biserica la fel de importanta istoric, precum cea din sibiu. Plus ca acel turn era cel mai inalt din Transilvania si era si o legenda foarte draguta legat de diferenta dintre turnul din Bistrita si cel de la Sibiu (75 la 73.2 metri)

Insa nu legenda e importanta acuma, ci faptul ca in Romania din secolul 21, un monument istoric a luat foc si distrus aproape complet. Avand in vedere ca Turnul era in renovare iar schela era din LEMN, nici de mirare ca a reusit sa ia foc rapid. Cu siguranta, si-o fi stins vreun destept de muncitor tigarea de la ora 16 pe schela te lemn, pe canicula si la umiditate foarte scazuta.

Si daca stau si ma gandesc, Biserica Evanghelica din Sibiu e PLINA momentan de schele din LEMN in interior! Si mai grav ii ca nu e protejata conform unor norme firesti impotriva unui incendiu. (La fel ca biserica-sora din Bistrita).

E trist ce s-a intamplat la Bistrita si va fi si mai trist daca s-ar intampla si la Sibiu.

Altceva ce ma pune pe ganduri ii faptul ca Pompierii se ocupau de copacii din fata bisericii sa-i stinga, decat Turnul care ardea ca o torta uriasa ptr Jocuri Olimpice. Ok, am inteles ca e intalta biserica si ca nu se ajunge pana acolo, dar in ziua de azi exista multe modalitati sa stingi asa un incendiu de mare.

Si ce ma pune iar pe ganduri ii ca in Romania sunt n-caldiri (in principal blocuri) care sunt cel putin la fel de intalte ca un turn de biserica. Si daca Turnul ala nu l-au stins, ce se fac mandrii nostri de la Pompieri daca, Doamne fereste, ar arde Blocuri sovietice, Palate, cladiri tip turn?!?!?!

Trist... altceva n-am ce zice. :surrender:
Attachments
image_121321473154792900_4.jpg
Turnul Bisericii Evanghelice din Bistrita. Sursa: Realitatea.net
(27.42 KiB) Downloaded 92 times
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2008 21:25
Uite cum sa indeplinit legenda cu turlele bisericilor ... pacat mare in orice caz... sunt pagube irecuperabile



Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.06.2008 09:52
1. Unii ,cum de exemplu ziarul Gandul sau preotul-paroh Krauss, ca si Politia si Pompierii din Bistrita...nu exclud o mana criminala.. La relatarile in Ziarele Online (de ex. Gandul) si video au aparut comentarii...bravo..si insfarsit...ca este numai o aiureala ironica si dorit cinica..fara subintelesul grav negativ...sau de fapt o reala atitudine..greu sa judeci...
Exista o ura latenta fata de tot ce au realizat minoritatile..si asta in special in domeniul mai gingas si disputat al Bisericilor...si religiei...
Cel care spune...n-are decat sa arda...i-a sasilor, noi avem biserica noastra..uita ca biserica sasilor nu o iau sasii cu ei in Germania..ci ramane locului si oamenilor...

Dar de fapt consider drept cea mai mare crima tampenia...

Cum spunea parca Talleyrand: Sire, e mai mult decat o crima..e o greseala
(eroare,scapare)....


LINK-ul Bistrita direct loco:

http://www.mesagerul.ro


un articol cu istoria succinta a bisericii...si amanunte cu ceasul si clopotele:

http://www.mesagerul.ro/index.php?id=id:00000042112

Si ca sa intelegeti contextul intregii lupte dintre ..si intre.. si atmosfera creata...va rog cititi textul de mai jos referitor chiar la Bistrita si ce au devenit Bisericile foste Catolice sau Lutherane acolo... si priviti cu atentie pozele date...Autorul este un celebru si bataios arheolog roman...din linia noua..care cauta sa salveze ce se poate..trecand peste toate prejudecatile...e in primul rand ardelean si cunoaste toate limbile traditionale din Vltrasiluana (LATINA, fosta limba de stat, germana, maghiara, romana)....nascut in Medias si deschis universitar prin Clujul liberal si european al anilor 60' nu cel de dupa...exact acelasi lucru se petrece acum cu Biserica Azilului din Sibiu/Hermannstadt...

http://www.medievistica.ro/texte/monumente/starile/eritaj_rusu/eritaj.htm



Georg Schoenpflug von Gambenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2008 16:50
da.....si presedintele tarii unde-a fost? cum a permis sa se intample una ca asta?

hai ca asta e buna......ca a ars o biserica....asta este, face parte din hazardul vietii! la fel putea sa trazneasca biserica aia, sau sa fie luata de viitura ori prabusita de miscarile de teren ori de vreun cutremur! nu e motiv serios de suparare. mai rau era daca erau victime, saptezeci de mii ca la asiatici. si chiar de ar fi fost asa, tot nu ar fi fost sfarsitul lumii. nici macar un capat de tara.

as impartasi durerea pricinuita de faptul ca a ars acel turn, ma rog, acea biserica daca focul ar fi mistuit.....credinta cuiva. dar nu prea cred.
asa ca......
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2008 16:51
despre faptul ca a ars un tren in depoul sibiu nu s-a plans nimeni, de altfel! bine ca a ars, da-l dracu....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.06.2008 17:11
ced k mai degraba era vorba despre valoarea istorica a biserici pe care nu o sa o mai recuperezi niciodata....
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2008 17:22
asa este......cum de nu mi-am dat seama?!?

daca ar fi crapat acolo un singur om....nu mai multi.......l-am fi ingropat doi metri sub pamant; sau ar fi renascut....din cenusa!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.06.2008 18:19
probabil din cauza faptului k nu stiti cat de mult a semnificat aceea biserica pt bistriteni :P
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 12.06.2008 19:35
Si ce vrei sa demonstrezi prin indiferenta ta? Ca nu s-o interesat mai nimeni de nush ce eveniment din gara de la Sibiu... asta e... Pe mine m-a frappat faptul ca a fost distrus un simbol a unui oras, a unei comunitati. Poate ca nu e tragic pentru natiune, dar pentru oamenii de acolo da... si pentru cei care tin la valorile istorice.

Cand au cazut turnurile WTC din New York au discutat 4 miliarde de oameni ani de zile despre asta...

Iar intreaga idee la acest topic ii de a aduce in lumina imbecilitatea unor dobitoci.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2008 20:42
sincer, din pura indolenta si stupida comoditate nici nu m-am sinchisit sa inteleg care ar fi fost ideea.
acum insa, ca stiu cu certitudine care este ideea, ma alatur voua in grandioasa incercare de a aduce in lumina imbecilitatea unor dobitoci...
sa eradicam prostia umana si sa proclamam statul roman ca fiind unul elitist, "genialist", indubitabil superior.

ok....de acord, este o pierdere, insa, s-ar putea sa ma insel dar eu nu ma insel niciodata, nu cred ca este o pierdere atat de mare! este doar o pierdere, asta incercam sa spun dragii mei.

o pierdere grandioasa pe langa cea care face obiectul acestui topic, ar fi aceea ca unor cetateni romani pe data de 2 iunie le-a fost ingradit un drept fundamental, constitutional, dreptul de a vota; si aici ma refer la aceia care, in data de 2 iunie, ziua alegerilor locale, au lucrat intr-unul dintre ministerele de interne, aparare, sanatate, transporturi, etc.
mi-e si lehamite sa vb despre asta, chiar sintr-un topic aparte.
pe langa faptul ca a ars un monument istoric roman.....ingradirea unui drept constitutional (taman acolo unde ard biserici, in Romania) este crima!

dar na....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2008 20:55
in plus.....am si doi tzantzari in camera!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 1
Joined: 15.05.2009 23:14
PostPosted: 15.05.2009 23:32
Se lucreaza de Zor la refacerea bisericii din Bistrita. Oare cat va dura pana ne vom ghida iar dupa ceasul din turn?
Am vazut ca vorbea cineva despre o legenda a acestui turn, il rog sa o povesteasca aici pentru ca ma facut curios.
Attachments

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest