SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Muzeul de Istorie

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.03.2008 11:17
Nu stiu cati dintre voi stiu ca Muzeul de Istorie de pe Strada Mitropoliei a fost reamenajat de curand, parca prin decembrie 2007 s-a deschis cu noul "look".

Eu saptamanile trecute am avut ceva treaba acolo, am dat cateva ture prin muzeu si va spun este SUPERB !!!

Sper ca in curand o sa pun si un tur virtual din muzeu, oricum sa mergeti sa il vedeti live pentru ca merita. Sunt sigur ca ati vazut luna asta cam multe poze din muzeul de istorie la sectiunea POZA ZILEI :D ( e super .. si e foarte mare daca il comparam cu muzeul de naturale de pe cetatii )

PS. A fost reamenajat de aceeasi echipa care a lucrat si la Muzeul de Stiinte Naturale

Image

Image

Image

Image
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 26.03.2008 11:41
oooo.....pacat ca nu s-au gandit sa le aranjeze inainte de 2007. dar na....noi ramanem cu ele :P
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 26.03.2008 14:47
arata super :)
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.03.2008 15:51
ce diorame faine..
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.06.2008 10:34
Am reusit sa pun noile panorame din Muzeul de Istorie, dupa renovarile din 2007 si 2008.

Poate dupa ce o sa vedeti panoramele o sa aveti un motiv in plus sa mergeti sa-l vedeti si live, in caz ca nu ati fost pana acum :D
Tur Virtual in Muzeul de Istorie din Sibiu
(primele 9 panorame din linkul de mai sus sunt vechi, restul sunt cu noul muzeu)

Muzeul de Istorie Sibiu - Sala Magistratului
Image


Muzeul de Istorie Sibiu
Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 24.06.2008 11:32
in ultima fotografie, in centrul ei, se vede o barza!
ei bine, acel cocostarc trebuia sa fie pe fantana din piata mare. in reproducere.
pacat ca nu e!
pare nedefinita fantana fara cocostarc!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 24.06.2008 11:38
l-au reamenajat insa cred ca s-au grabit nitel, fiind o suma de lucruri nedefinite.
bashca, gasesc de-a dreptul ridicol faptul ca pe maretul dac l-au imbracat cu un trening din targul obor!

merita vazut si pentru calitatea extraordinara a ......parchetului!
eu, parol, nu am vazut unul de o calitate mai deosebita!
atentie la senzori si nu va asteptati la cine stie ce explicatii. personalul de serviciu nu stie sa va spuna mai multe decat stiti voi!
bravo lor!!!!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 24.06.2008 11:41
Asta e drept. Dar sunt doar niste supraveghetoare saracele, nu ghizi turistici. Poate ca exista si ghizi, pentru grupuri organizate. Oi fi avand tu egoul urias spre infinit, dar grup tot nu esti.
Treaba cu dacul acela in treling e strict subiectiva. Atata lucru vezi si tu din muzeu... Importante sunt exponatele. Ideea din spate. Nu parchetul.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 24.06.2008 11:45
vrem foto cu arme si armuri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

acolo chiar aveti ce vedea: 1900 de obiecte ....o super expozitie.
daca ar fi sa dau o nota......minus zece!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.06.2008 12:13
am prins dacu' in poze ? ca nush de cine vorbiti :D

Am avut ocazia sa ii cunosc pe cei ce au amenajat muzeul si i-am laudat mai tot timpul , dar cand am vazut eu o chestie nasoala, dpmdv, la muzeul de arme si trofee de vanatoare le-am zis rapid ca ceva nu arata DELOC bine acolo.

Poza cu cocostarcul am puso' intentionat, mi s-a povestiti si mie ca era in fantana din centru dar nu am mai apuc sa mai scriu si texte ca .. sunt 5 panorame care inca nu se vad pe site :D , acum lucrez si la sectiunea de arheologie. O sa apara in cursul zilei de azi. Mersi ca ai scris tu detaliile ;)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.06.2008 12:23
gigel_cd wrote:vrem foto cu arme si armuri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

acolo chiar aveti ce vedea: 1900 de obiecte ....o super expozitie.
daca ar fi sa dau o nota......minus zece!


aaaa salile astea care le-am pozat eu prin 2007 au fost renovate ?

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 24.06.2008 13:06
imi place expozitia de arme si armuri; daca ar fi explicatii ca: de cine era folosita fiecare arma, cand si alte asemenea amanunte.....le dadeam zece cu felicitari.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 24.06.2008 13:24
nu ai prins dacul insa ai prins alt "subiect" interesant: primitivul din campie care este acoperit cu o patura....din acelasi targ obor! puteau sa o arunce unui caine, unei pisici sa o scamosheze nitel, barim!
dar precum spune si dreamwind importanta e ideea din spate. ;)

despre stindardele care se vad in prima fotografie....nu comentez mai mult decat: doua originale si restul facaturi. in muzeu! ma rog, bine ca exista, ca sa avem idee!

bine ca am vizitat muzeul intr-o zi a portilor deschise.

sunt fascinat de acel parchet....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.06.2008 13:24
gigel_cd wrote:imi place expozitia de arme si armuri; daca ar fi explicatii ca: de cine era folosita fiecare arma, cand si alte asemenea amanunte.....le dadeam zece cu felicitari.


Offtopic : sa dai o tura prin muzeu de arme si trofee de vanatoare, nu sunt multe arme dar este una destul de importanta :D ...

In incaperea asta se afla pusca aia : Muzeul de Arme si Trofee de Vanatoare
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 24.06.2008 13:26
Mai Gigele! Tu stiai ca exista si replici expuse daca originalul e prea pretios/deteriorat?
We will always be so much more human than we wish to be...
Next

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests

cron