SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Poza zilei

www.sibiul.ro s-a nascut nu pentru ca Sibiul nu ar fi avut site-uri de prezentare pe net. S-a nascut pentru ca noi am zis ca putem sa facem ceva mai bun, ca putem sa punem pe net tot ce ne-am dori noi sa gasim despre orasul nostru.
Aici vrem sa ne spui tu ce ai vrea sa gasesti pe site, ce crezi ca ii lipseste...ce iti place si mai ales ce nu iti place.


Posts: 2
Joined: 06.04.2005 08:52
PostPosted: 06.04.2005 08:59
Salut tuturor forumistilor

Imi place foarte mult siteul acesta, chiar am gasit multe informatii care ma interesau. Pozele sunt foarte frumoase, dar as avea o intrebare:
Exista pe site o arhiva cu poza zilei? Eu unul nu am gasit nici un astfel de link. Daca nu exista, cred ca ar fi interesant de facut una, desi ar ocupa ceva spatiu. Oricum, pozele ar fi mai inedite decat cele din galerii, dintre care unele sunt destul de standard. Ar fi interesant de exemplu de vazut cum se schimba pozele de la iarna la primavara.

Merci si tineti-o tot asa!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 08.04.2005 06:53
kek4la wrote:...Exista pe site o arhiva cu poza zilei? Eu unul nu am gasit nici un astfel de link...


Oficial nu exista nici un link, dar daca vrei neaparat sa vezi o poza care a aparut inainte, si stii ziua in care a aparut pe site poti sa modifici linkul urmator :

http://www.sibiul.ro/poza_zilei/pic2005-04-07.jpg ( numele pozei este formati din pic"anul"-"luna"-"zi".jpg )

La versiunea urmatoare a sitului useri inregistrati vor avea acces la o astfel de galerie, de unde pot sa descarce toate pozele care au fost afisate la poza zilei :)

kek4la wrote:... Ar fi interesant de exemplu de vazut cum se schimba pozele de la iarna la primavara...


Intr-adevar este foarte interesant, eu am inceput sa fac poze din acelasi loc, spre acelasi obiectiv din timpul iernii, dar va mai dura pana va fi gata albumul acesta.

Alt album la care am inceput sa lucrez se bazeaza tot pe ideea de evolutie in timp , dar o sa fie de ordinul anilor :D , aam facut rost de cateva poze de prin 1950 - 1970 , iar acum o sa fac poze exact la acelasi loc pt a se observa cat de mult s-a schimbat Sibiul, sper sa iasa ceva superb :D .

Cu ocazia asta fac si un mic anunt :D

Daca aveti poze, vederi din Sibiu, sau carti cu poze VECHI ( mai vechi de 1990 ) va rog trimite-ti un mail la ovisopa @ sibiul.ro .

Posts: 2
Joined: 06.04.2005 08:52
PostPosted: 20.07.2005 11:10
Salut!
Intru aproape zilnic pentru poza zilei aici. Sunt foarte bune pozele, mai ales ca in ultima vreme ne tii la curent cu lucrarile edilitare, Ovidiu.
Intrebarea mea e: unde este facuta ultima poza(20 iulie)?

Merci,
Virgil
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.07.2005 06:50
Ma bucur ca iti plac pozele, se pare ca nu esti singurul care descarca poza zilei , media este de ~ 80 de downloaduri pe zi :)

Poza din 20 Iulie 2005 este facuta in curtea liceului Bruckenthal , dar nu este f recenta, cred ca am facut-o acum o luna de zile, acum in curtea liceului se fac sapaturi in jurul Statuii lui Teutsch, cred ca este un mic santier arheologic .

Ne mai auzim, See ya ;)
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 31.10.2006 02:24
Salve,

Mai intai de toate felicitari pentru site, imi place ce faceti, si mai ales imi place ca o faceti cu pasiune; e o sursa excelenta de imagini, vesti si atmosfera de acasa, mai ales acum cand Sibiul isi schimba rapid infatisarea.

Faptul ca trece printr-un redesign si mai ales topicul curent m-au facut sa ma inregistrez, sper ca sugestiile sunt binevenite.

In ultima vreme cuvintele magice pe web sunt "user generated content": creeaza un cadru de exprimare si incurajeaza utlizatorii sa contribuie continut, asta imbogateste site-ul si atrage noi si noi participanti.

Fotografia zilei in prezent este foarte austera, cred ca ar ajuta mult cateva cuvinte explicative pe marginea ei din partea autorului, navigare iainte/inapoi, si posibilitatea ca vizitatorii sa lase comentarii. Ca inspiratie sugerez http://www.flickr.com/search/?q=sibiu, care este cel mai popular site de photo-sharing, sau un favorit personal: http://wvs.topleftpixel.com/, cu un design curat si un fotograf plin de talent.

Stiu ca lucrati si la o harta a Sibiului si imi pun mari sperante in ea; nimic nu bate google maps dar din pacate nu e inca disponibil pentru Romania - codul e prea complicat dar va puteti inspira din interfata simpla, cu harta ocupand o arie maxima si controale discrete (eventual chiar in afara hartii).
In particluar harta de la cubus mi-a dat cosmaruri ;-)

Thanks again & keep up the good work!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 31.10.2006 19:25
Sper ca vei fi mult mai incantat dupa ce voi termina redesignul.

Partea cu poza zilei o sa fie accesibila tuturor userilor inregistrati , in mare va fi cam asa :

2002 2003 2004 2005 2006
Ianuarie Februarie Martie Aprilie Mai Iunie Iulie August Septembrie Octombrie Noiembrie Decembrie

lista cu pozele din luna selectata


Pozele vor avea un titlu, si sper ca si un text pe post de descriere si niste cuvite cheie care vor fi prezente peste tot in site ( poze, stiri, obiective turistice ... )

Anumite parti din noul site vor fi optionale, in sensul ca daca un anumit user nu vrea sa vada pe site partea cu Poze din Sibiu ( care va fii undeva centrat ) are optiunea sa o dezactiveze dintr-un panou de administrare, de unde poate activa sau dezactiva anumite blocuri din site :)

Ne mai auzim cand am mai multe noutati pt voi :) Un Sibiul.ro Beta
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 01.11.2006 16:20
Redesignul inseamna o cantitate enorma de munca, asa ca revin la ideea de dinainte: ce-ar fi sa puna umarul si userii? Sunt sigur ca multi ar face-o cu placere.

Poti sa publici portiuni din noul design accesibile doar userilor inregistrati, printr-un link pe prima pagina. Poti primi sugestii aici in forum, si putem sa te ajutam de exemplu cu traduceri engleza/germana, iar daca sectiunea foto are comentarii cu identificarea locurilor/sugerarea de titluri si comentarii.

Suntem potentiali beta-testeri si surse de idei, iar in ultima instanta tu poti sa alegi ce merge si ce nu. Pune-ne la treaba! :wink:
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.11.2006 21:28
Pai cu siguranta ca voi, userii activi de pe forum, o sa puteti testa primii sibiul.ro V2, tot de la voi o sa astept si pareri si bug-uri ... In Curand :D
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 08.07.2008 15:29
super misto poza cu casa artelor facuta din... alte fotografii mai mici (a fost pusa in iunie la poza zilei dar eu numai acum am vazut-o). la prima vedere mie mi se pare foarte greu de realizat asa ceva, deci felicitarile mele :worship:
poza aici http://www.sibiul.ro/arhiva-poza-zilei/ ... -1841.html
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 08.07.2008 15:30
sau daca va e lene sa accesati link-ul
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 08.07.2008 17:20
nu e asa greu, am folosit un programel care face chestia aia, trebuie doar sa ii dai poze potrivite ca si nuante .. multe cu cer, multe cu zugraveli albe/caramizii .. etc. Pe scurt trebuie sa ai multe poze din care sa alegi :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Return to www.sibiul.ro

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest