SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Inca un magazin langa Real Hypermarket Sibiu

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.08.2008 17:17
Azi am trecut pe-acolo si ma mir ca numai acum mi-au sarit in ochi stalpii noii cladiri care se ridica in European Retail Park, mai exact in spatele magazinelor Takko si Deichmann, e inceputa demult constructia ?

GAS, ca tu esti prin zona, ce magazin se face acolo ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 01.08.2008 19:23
aoleo :)) constructia ii inceputa inca din primavara cand era zapada... :D In spatele la Takko si Deichmann se construieste Carrefour si Mobexpert (hypermarket de mobiliere http://www.mobexpert.ro/ ) :D acestea venind oarecum k o prelungire la Promenada Mall :) ... Complexul zicea k s incheie prin octombrie dar din ce am discutat eu cu un reprezentant d la carrefour am aflat k defapt sar lansa doar p la inceputu lu noiembrie ( de ziua mea :P )

In concluzie Real o sa aiba o concurenta pe masura :D , momentan Real este singuru hypermarket din Sibiu ... k sa fi declarat hypermarket trebuie sa ai o suprafata de vanzare mare... nu mai stiu sa va spun exact km cat si se impun o serie de conditii p care trebuie sa le oferi clientului... Carrefour va fi aproape dublu ca Realu k suprafata totala deci in concluzie o sa gasiti o gama mai diversa .



Din zvonuri auzisem k sar construi un drum prin spatele la kaufland , carrefour si real care sa lege retail parku intruna si sa se desfinteze intersectia d la kaufland.

Uite am gasit un articol care ma contrazice si spune k 4 magazine vor fi construite: Carrefour,Mobexpert,Flanco si Progres. Iar denumirea de Reail Park va disparea si se va numi Sibiu Shopping City

http://www.sibiustandard.ro/684/carrefo ... etail.html
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.08.2008 19:34
pai de carefour stiu .. aia e in continuare la mobilia, in spatele magazinului Takko o sa fie MOBEXPERT ?

Carefour parca e cam gata, exteriorul ma refer. Cladirea asta de care zic, are doar stalpii pusi in fundatie si este mai la strada, in fata carefour-ului
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 01.08.2008 19:42
aici o sa fie celelalte 3 :D Mobexpert, Flanco si Progres... stiam de existenta lor de azi iarna... de pe atunci iti faceau planuri Realu pt imbunatatirea calitatii servucilor , intrun timp nu mai avea nimeni voie sa cheme prin statie de pe raion oameni unde are nevoie pt k streseaza clientii :)

In 2 luni ii gata si cladirea dispre strada... carrefour deja a inceput amenajarea interiorului doar k o amana pana termina si astia dispre strada sa dea drumu toti odata mie mila de traficul ce se va crea la deschidere :D
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 01.08.2008 19:49
da ovidiu ai dreptate, cladirea ce se construieste in spate la takko a fost inceputa de putin timp, nu cred ca sunt mai mult de 2-3 saptamani. initial, cand au ridicat doar stalpii am crezut ca face parcare acoperita ca la metro dar si eu am ramas mirat de cateva zile cand am observat ca in locul "parcarii" acoperite se face o noua cladire. sincer mi se pare cam inghesuita si prost plasata dar in fine...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 12.08.2008 19:13
lol ... don't go shopping at mobexpert ... take a camera, make photos, and after that go to someone to make ur furniture:)
e mai sigur, te scoate la juma` de pret:))
TOT IO!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.08.2008 08:30
OFFTOPIC:
grumy78 wrote:lol ... don't go shopping at mobexpert ... take a camera, make photos, and after that go to someone to make ur furniture:)
e mai sigur, te scoate la juma` de pret:))


asa am zis si eu, problema apare cand nu gasesti palu din care e facuta mobila din magazin. Si la mobila din bucatarie si la cea din living, mai ales la cea din living nu am gasit pal de care vroiam eu .. si pana la urma am cumparato din magazin care avea culorile si textura super duper :D
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 14.08.2008 15:59
pot sa`tzi dau un hint??? tot offtopic:)) Bucurestiul lucreaza cu pal MDF facut la Sibiu:)) m`am amuzat f tare cand mi`a spus omu care face mobila ca nu ma poate servi o luna de zile ca fabrica de la sibiu e in concediu:)))
se poate face si cu pal si restul f bun, dar se salta pretul cu circa 10-15 mil mai mult, depinde de ceea ce doresti sa faci:) daca ai nevoie de sfaturi zi ca am pe cineva care face mobila si mai pot sa pun intrebari despre cine e mai ieftin si cu calitate in sibiu:)
sper sa te pot ajuta
TOT IO!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 14.08.2008 16:21
io nu am MDF la niciuna din mobile, la living e pal normal dar e vorba de textura/culoare. Am cautat pe la toate depozitele mari (dupa ambient, pe dreapta .. ceva cu R .. nu mai stiu, in broscarie, in capat pe stanga) Era vb de un tip de wenghe, dar nu era cel clasic care il aveau toti, era unu cu fibra mai marunta .. si un crem care la fel nu l-am vazut deloc pe la noi :)

Iar la bucatarie pana la urma am luat ceva din pal cu fata din acril, este portocaliu foarte lucios .. si nu se compara cu palul portocaliu lucios cumparat de la noi :D .. am zis ca mobila nu o schimb tot la 2 ani si iau de la inceput ceva sa-mi placa.

Iar in garderoba si in dormitor am facut cum ai zis tu .. cu prieteni si a iesit bine :) In garderoba nu aveam pretentii iar in dormitor am gasit pal sa se potriveasca cu nunata podelei :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 15.08.2008 11:17
l`am vazut eu cremul prin buc, si kred ka din wenghe din ala am facut eu mobila. dar am gasit`o la plezneala, unde nici nu ma ashteptam (ca de obicei in romania):))
pont: in caz ca vrei sa faci ceva in casa, tu sau familia, vezi ca au inceput sa apara pajini web pe care poti sa iti aranjezi casa cum vrei, culoare la mobila alea alea:) te mai ajuta putin
iti doresc sa nu mai ai probleme niciodata cand mai lucrezi cu din astea ...
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 15.08.2008 18:17
Carrefour a 2a fotografie... si viitoarele Flanco,Mobexpert & Progres prima fotografie
Attachments
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.11.2008 11:39
Deschiderea Carrefour Sibiu, amanata din cauza...
Carrefour se confrunta cu o adevarata criza de forta de munca. Dupa ce nu au fost gasiti suficienti oameni la sesiunile de recrutare desfasurate in urma cu trei saptamani, reprezentantii Carrefour au apelat la AJOFM pentru organizarea unei mini-burse a locurilor de munca. Astfel, au mai fost gasiti 50 de oameni, din cei 120 de care era nevoie.
Deficitul de forta de munca de pe piata sibiana determina angajatorii sa solicite chiar si ajutorul statului. Astfel, Agentia Judeteana pentru...
Sursa: http://www.allpress.ro/stire/18-10-08/1689293.htm

Cei care radeau de salarile de la Real au posibilitatea sa rada acuma si de Carrefour (650RON/luna) :D , motiv pt care nu sau gasit angajati

Image

Image


Image

Image

Sursa foto: Sibianul
Attachments
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 06.11.2008 07:15
shopping city sibiu.........deci vom merge si noi la shopping city! great!!!
dupa ce iesim de la school, vom go la shopping city sa buy niste maruntisuri pentru home, si apoi ne uitam la un movie in timp ce vom drink some fucking juice.

nu puteau domne sa il numeasca pur si simplu: marele centru comercial sibiu? denumirile astea ma omoara, auzi: shopping city sibiu. de rasul curcilor!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.11.2008 08:35
Tocmai aici nu vad nici-i parcare planificata pentru sutele de biciclete care vor fi zilnic aici...
Si asta pentru ca NU SE VA MAI PUTEA VENI CU AUTO...benzina scumpa de-ti mananca salariul pe o luna...UZURA AUTO in circulatia in oras...nu va fi amortizata de avantaje...frana...2 m inainte..frana..1,5 m inainte..frana...ambalaj sa treci pe galben-inca-nu-rosu-sau-chiar-rosu..frana brusca..injuraturi pe gratis..amenda nu pe gratis...
Si dureaza 4 ore pana... si inapoi.......insa cu bicicleta si rucksack..sa ai mainile libere... maxim 20 minute...

Asa ca numai cu biczikelu' se va mai putea face ceva...

NOI facem aici in Ulm cumparaturile mai mari aproape NUMAI CU BICICLETA...si nu suntem singurii..cam asa e moda...
Si Ulm este in Jermania...

Turcii au Mercedes..fiindca nu stiu sa se dea cu bicicleta...exact ca deputata sibiana Turcan din Moldova...deci n-au PERMIS-de-BICICLETA...


Si..ar trebui o pista-de-biciclete..nu rosu VOPSITA precum cioara-vopsita cu care umbla planificatorii si constructorii de ecologie biciclista..ci cu MACADAM-ZGURA rosu (rosie..mai precis..ORANGE)...

Un bun planificator face intai drumurile si instalatiile subterane..apoi cladirile...

Intrebati-i pe sasii care au asfaltat Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu la 1910...Portiuni de asfalt din 1910 si pavaj mai aveti in oras...deci asfalt cu varsta 100 ani...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland...
Last edited by Retras la cerere on 07.11.2008 09:25, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.11.2008 08:15
decand e cioara rosie?! ar trebui sa-mi fac o programare la oftalmolog?! (Augenarzt, in caz ca nu se intelege de catre toti)
ma abtin....sau nu....
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron