SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Provincia Cibiniensis (Historia & Miscellanea)

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 03.06.2008 00:09
16.

atunci era destul de nou totul..si mai exista si Pavilionul Central...
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 13.08.2008 22:45
17.
puteti sa le admirati cum erau in anul 1840....

27.05.2010:
Si la cca 1900, vedere scoasa de SKV (Siebenbürgischer Karpaten-Verein) Sektion Hermannstadt la Seraphin, Hermannstadt.
Primita de la webmaster Talmescher Echo.





Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 27.05.2010 10:03, edited 3 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 15.08.2008 16:36
18.

am gasit pe undeva o harta a Transilvaniei, Tara a Cinci Natiuni cum sta scris pe ea..din sec.XVIII...

erau doua poze:...intreaga..dar mica...asa am lasat-o...si jumatate marita si clara..am mai marit-o putin...

varianta marita localizeaza geografic tocmai..pozele de mai sus cu Talmaci si Landskrone...si Turnu Rosu si Valea Oltului....


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.09.2008 13:04
19.

TOTIUS REGNI HUNGARIAE et adjacenta TABULA A.(nno) 1687...per NICOLAUM VISCHER...

Este vorba de o harta fizica in scopuri militare..folosita in campania de eliberare a regatului Ungaria de sub Imperiul Otoman...campanie dusa de Sfantul Imperiu Roman (inca nu era Imperiul Austriac, ci Imparatii Sfantului Imperiu Roman proveneau din Casa de Austria)... harta editata de Nicolaus Vischer...
Cu toate ca au existat harti mai corecte inainte..de ex. a lui Johannes Honterus de Corona (Kronstadt/Brassó/Brasov) inca din sec.XVI...si altele dupa... ca de ex. Blaeus...in aceasta harta lui Vischer orientarea localitatilor dupa puncte cardinale relative...este aiurea...Oricum o pozitionezi ca sa ajungi cu Nordul sus...localitatile intre ele nu corespund cardinal...

Dar...este interesanta pentru ca este aproape tridimensionala..muntii sunt naturalist prezentati..vaile la fel..deci o vedem ca pe harta in relief...
Si..este imensa...6, 70 MB...latimea este cam de 3900 px...
Am incercat sa o aduc in WinRAR in doua pachete..nu mi-a reusit..nu stiu de ce..pana acum mi-a cam reusit..
Si atunci am taiat unde impiedica mai mult, deci pe latime...cam partea Transilvania cu imprejurimile...si o aduc libera ca IMAGINE..in marimea originala (secventa!).
Nu incercati sa gasiti logica in aceasta harta...verificati..si spuneti daca pusca ceva...
Dar NUMELE (desi uneori stalcite) localitatilor de atunci si grafica in sine sunt interesante..Si aici gasiti numele vechi...
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 09.09.2008 13:24
Draguta geografia vremii... la Sud de Sibiu este "Hatzag"... Cu evident, "Ruinae Olim Civitatis Sarmisgetusae"...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.09.2008 13:33
21.


chisi wrote:Draguta geografia vremii... la Sud de Sibiu este "Hatzag"... Cu evident, "Ruinae Olim Civitatis Sarmisgetusae"...


Si eu am ras ca prostul de unu'singur..nimic nu-i normal aici..parca-i facuta de schizo..dar e frumoasa...
Ma mir cum au castigat razboiul impotriva turcilor...pleci in Bulgaria si ajungi in Polonia...
Si lumea era plina de hartile corecte Honterus...jdemii de editii..apoi Mercator/Blaeus..alte jdemii editii..toate corecte...nu neaparat toate numele...

Cred ca au avut noroc cu sasii loco...astia n-aveau incredere in ce e facut de afara..omul lor Honterus era mai bun..si aveau hartile Honterus...cu asta i-au scos cu soarele la rasarit...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.03.2009 21:06
22.


facea parte din Scaunul de Talmaci...Era granita, Cordon Sanitar, Contumaz, Quarantäne/Carantina..
Potrivit legendei se numeste Turnu' Rosu fiindca zidurile ar fi fost udate cu sangele turcilor neinvitati care au invatat aici ca biletul de intrare se plateste...

Nu stiu cum era pe vremea lui Marcus Pempflinger care a avut pe la 1520-1539 oarece casa (curie?) si mosie prin Talmaci.(.nu e clar... tot Talmaciul?). In orice caz cateva scrisori de ale lui sunt trimise din Talmaci ..asa ca pare a fi fost pe aici undeva locul lui unde se mai retragea cateodata..Mda..intre Viena Hermannstadt si Talmaci...(dar si aici? la Boita?)... Apartinea de Talmaci..acest castel NU apartinea de Boicza...Nu va speriati...orice zic savantii loco..NIMENI nu stie cand a fost cladit acest castel..refacut in sec.XVIII..da..
S-ar putea sa fi primit totul de fapt prin a doua lui sotie, fosta vaduva dupa J. Lulay, Clara Thobiassy de Heczelsdorff (Atel)...si asta nu neaparat ramasa de la Lulay, ci zestrea ei personala...




Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.12.2010 01:38
23.

Mda..este ciudat..Portretul cu pricina se afla pe cheia-de-bolta din Corul Bisericii Manastirii Ordinului Cistercienilor B.M.V. de Candelis.(Beatae Mariae Virginis de Candelis)=Kerz/Cârta.
Este vorba de o ctitorie a lui Emericus Rex Hvngarie, apoi continuata de fratele lui,tot Rex Hvngarie, Andreas II. Hyerosolomitanus (=de Jerusalem fiindca fusese in Cruciada), cel (in a doua lui casatorie) casatorit cu Yolanthe de Courtenay, fiica lui Petrus/Pierre de Courtenay, Imparat Bizantin/Latin si a lui Yolanthe de Flandria.
Andreas II. a iubit mult aceasta ctitorie franceza de el continuata si si-a exprimat clar VOINTA de a fi AICI ingropat.
Aici aduc numai in discutie

1. Portretul lui aici? Pare a fi o masca mortuara autentica. Ochii sunt inchisi.

1.2 la care savantii spun ca NU ERA REGE SFÂNT...deci nu avea voie pe cheia-de-bolta intr-o biserica.

1.3.Pe care-i contrazice papa Innocentius care-i scrie acestui REGE APOSTOLIC ca intr-un fel ar fi egali, dar regele ar fi oarece si-mai-si, fiindca este APOSTOLIC, spre deosebire de el, modestul Papa..

1.4 Si in oarecum acelasi context, Sigismundus Imperator(mai tarziu: Imperator, acum numai Vicarius Germanie & Rex Hvngarie ), aici inCandela/Kercz/Cârta in vizita pioasa, afirma ca aici ar fi ingropati oarece regi de seama..

2.DAR....referindu-ne la Andreas II.Rex Hvngarie...comparati portretele de pe SIGILIUL lui si cel de pe cheia-de-bolta din Carta.

2.1.Are o malformatie congenitala faciala SPECIFICA: sub nas are o parte proeminenta vizibila, seamana cu o mustata, dar nu e asa ceva..Aceasta malformatie o are si fratele lui, Emericus.

2.2. Are nasul oarecum disproportionat de lung si latit la nari, ca un fel de T rasturnat.

DAR:
Aici Regele poarta sub coroana acea gluga-de-zale specifica CRUCIATILOR atunci.

3.Deci este un REGE CRUCIAT.

4.Andreas II.este un REGE CRUCIAT si este REGE APOSTOLIC. (zice papa Innocentius, nu eu)

5. Adunandu-le cap-la cap..
Este Andreas II.Rex Hvngarie pe cheia-de-bolta,
iar jos, direct sub cheia-de-bolta este cripta/mormantul lui.


Inca nedescoperit.

Fiindca nici n-a fost cautat...

ZIC EU...ceilalti nu sunt de acord...



(nu ezitati sa faceti KLICK pe imagine..ajuta uneori)








Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests

cron