SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Concurs: Cine stie ceva despre Thomas de Villa Hermanni?

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.09.2008 18:49
1.
Este o intrebare cu cantec...Intrebati-i pe prof.de istorie ai D-Voastra loco si dati-le note corespunzatoare...de la inceput va spun..tot ungurii au mirosit chestia doi pasi inainte...
Tot vorbiti despre prioritati...
Aici ar fi cazul sa descoperiti o chestie senzationala...
Si face paf toata sforaiala despre...si toti cacademicii cad in...
Recunosc..si pe mine m-a facut paf...nici eu nu stiam mai multe...
Dar mai am timp sa ma corectez..si omul toata viata invata...
Aveti ocazia sa faceti o descoperire senzationala...

sfatul meu...o sa dati de infos..trunchiate..fragmentare..notati-le si va veti face totusi o imagine sintetica...dar numai referitor strict la acest individ...si poate descoperiti si cartile complete in care sunt 2-3 randuri comprehensibile..si comparati fara mila datele..poate va paleste-n cap surpriza...

Deci nu uitati..este vorba despre misteriosul

Thomas de Villa Hermanni...

Totul este in NET...cautati si gasiti...
va ajuta papa gâgä cu cartile lui....
si comunicati...
si explicati de ce este senzational..e in legatura cu...

anexa azi: 29.09.2008.15:57 (la mine)...de fapt se stie prea bine la voi...Academia Republicii Populare Romane a publicat prin 1957 ceva referitor la...numai ca acum cam este trecut sub tacere..asta m-a derutat crezand ca eu descopar iarasi roata...dar e cazul sa fie reactualizata....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 29.09.2008 13:19, edited 2 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.09.2008 17:28
2.

Georg Schoenpflug von Gam wrote:1.
Este o intrebare cu cantec...Intrebati-i pe prof.de istorie ai D-Voastra loco si dati-le note corespunzatoare...de la inceput va spun..tot ungurii au mirosit chestia doi pasi inainte...
Tot vorbiti despre prioritati...
Aici ar fi cazul sa descoperiti o chestie senzationala...
Si face paf toata sforaiala despre...si toti cacademicii cad in...
Recunosc..si pe mine m-a facut paf...nici eu nu stiam mai multe...
Dar mai am timp sa ma corectez..si omul toata viata invata...
Aveti ocazia sa faceti o descoperire senzationala...

sfatul meu...o sa dati de infos..trunchiate..fragmentare..notati-le si va veti face totusi o imagine sintetica...dar numai referitor strict la acest individ...si poate descoperiti si cartile complete in care sunt 2-3 randuri comprehensibile..si comparati fara mila datele..poate va paleste-n cap surpriza...

Deci nu uitati..este vorba despre misteriosul

Thomas de Villa Hermanni...

Totul este in NET...cautati si gasiti...
va ajuta papa gâgä cu cartile lui....
si comunicati...
si explicati de ce este senzational..e in legatura cu...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland



Faza Ramane actuala..incercati...si nu promit vorbe goale..cand spun ca e senzational...

29.09.2008,16:03 (la mine) era de fapt bine cunoscuta la voi.... Academia Republicii Populare Romane a publicat ceva referitor la... in 1957...numai ca acum cam este trecut sub tacere..si asta m-a derutat, crezand ca descopar roata..dar trebuie actualizat..si introdus in constiinta voastra...
Last edited by Retras la cerere on 29.09.2008 13:24, edited 2 times in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 29.09.2008 06:53
Va referiti la Thomas Altenberger ? :)

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.09.2008 09:47
4.

iulian_m wrote:Va referiti la Thomas Altenberger ? :)



Hotarat nu...ar fi fost mult prea ieftin-inselator...
Personajul respectiv este pana acum complet necunoscut in Istoriografia LOCO...
Si profesia lui este tare ciudata pentru epoca..noi avem date mult mai tarziu despre oameni care practica asta..si atunci numai LOCO...
..dar altundeva?...
va ajut...gâga cu cartile lui este Google Bücher pe careil folosesc eu...adica Google Books...Google livres...
De ce insist..ptr ca browserul general va trimite pe imasurile ignorantei...
Deci este importanta aceasta sintagma: Thomas de Villa Hermani...
Si va spun..este ceva cu totul nou...si aproape... nu incredibil..dar surprinzator...As putea simplu sa reconstitui tot discursul si sa va servesc cu chestia pe tava..dar nu vreau..sunteti inteligenti si stiti cum se cauta o treaba..si cum se pun cap-la-cap lucrurile...Nu uitati sa cititi inca odata indicatiile mele pisaloage din postul 1...
Are de-a face cu...
Numai ca Google Bücher dupa cum am observat isi schimba criteriile si rezultatele cam cum ii convine...trebuie cautat poate in mai multe limbi...
Stiti cum se intra sa dea mai rezultate in multe limbi sau numai unele...
Aici sunt HACKER de calitate chemati..un pusti de 12 ani ar scoate si untul din aceste date...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.09.2008 12:47
Georg Schoenpflug von Gam wrote:4.

iulian_m wrote:Va referiti la Thomas Altenberger ? :)



Hotarat nu...ar fi fost mult prea ieftin-inselator...
Personajul respectiv este pana acum complet necunoscut in Istoriografia LOCO...
Si profesia lui este tare ciudata pentru epoca..noi avem date mult mai tarziu despre oameni care practica asta..si atunci numai LOCO...
..dar altundeva?...
va ajut...gâga cu cartile lui este Google Bücher pe careil folosesc eu...adica Google Books...Google livres...
De ce insist..ptr ca browserul general va trimite pe imasurile ignorantei...
Deci este importanta aceasta sintagma: Thomas de Villa Hermani...
Si va spun..este ceva cu totul nou...si aproape... nu incredibil..dar surprinzator...As putea simplu sa reconstitui tot discursul si sa va servesc cu chestia pe tava..dar nu vreau..sunteti inteligenti si stiti cum se cauta o treaba..si cum se pun cap-la-cap lucrurile...Nu uitati sa cititi inca odata indicatiile mele pisaloage din postul 1...
Are de-a face cu...
Numai ca Google Bücher dupa cum am observat isi schimba criteriile si rezultatele cam cum ii convine...trebuie cautat poate in mai multe limbi...
Stiti cum se intra sa dea mai rezultate in multe limbi sau numai unele...
Aici sunt HACKER de calitate chemati..un pusti de 12 ani ar scoate si untul din aceste date...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland




Atrag atentia ca este bine sa reduceti sintagma de cautat la:

(Thomas de) Villa Hermani

sau la

(Thomas de) civitate Hermani...

Prostia este ca in text cuvantul mai apare si flexionat..deci nu numai la nominativ...

si pentru a va usura cautarea dau citatul asa cum apare intr-una (din mai multele:) referinte bibliografice din NET:

per Thomam septem castrensem de civitate Hermani ...
(de catre Thomas 7cetati-an-ul [transilvaneanul] din orasul (lui) Herman)

si poate ajungeti la pagina..si apoi stiti ce sa cautati mai precis...

Este vorba, clar, de Evul Mediu (TARZIU... dupa criteriile acceptate general-europene si nu cele inventate in ciulinii baraganului.)....

O sa fiti intr-adevar surprinsi...

Sper sa va ajunga...

Spor la Sherlock Holmes

29.09.2008,16:07 (la mine)..problema de fapt este bine cunoscuta la voi...Academia Republicii Populare Romine a publicat ceva in anul 1957 referitor la... mai tarziu a aparut oarece studiu colaborare un oarece Dragan cu austrieci... parca 1980...in care treaba este reluata..numai ca tocmai la VOI..deci la EL acasa nu se pomeneste nimic despre Thomas de civitate Hermani...asta m-a derutat si am crezut ca nu se stie nimic, deci eu descopar roata, dar asa sau altfel..chestia trebuie actualizata in constiinta voastra..la VOI si la EL acasa..indiferent de..chestiunea ramane senzationala...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 30.09.2008 08:26
6.

Georg Schoenpflug von Gam wrote:
Georg Schoenpflug von Gam wrote:4.

iulian_m wrote:Va referiti la Thomas Altenberger ? :)



Hotarat nu...ar fi fost mult prea ieftin-inselator...
Personajul respectiv este pana acum complet necunoscut in Istoriografia LOCO...
Si profesia lui este tare ciudata pentru epoca..noi avem date mult mai tarziu despre oameni care practica asta..si atunci numai LOCO...
..dar altundeva?...
va ajut...gâga cu cartile lui este Google Bücher pe care-l folosesc eu...adica Google Books...Google livres...
De ce insist..ptr ca browserul general va trimite pe imasurile ignorantei...
Deci este importanta aceasta sintagma: [b]Thomas de Villa Hermani.
..
Si va spun..este ceva cu totul nou...si aproape... nu incredibil..dar surprinzator...As putea simplu sa reconstitui tot discursul si sa va servesc cu chestia pe tava..dar nu vreau..sunteti inteligenti si stiti cum se cauta o treaba..si cum se pun cap-la-cap lucrurile...Nu uitati sa cititi inca odata indicatiile mele pisaloage din postul 1...
Are de-a face cu...
Numai ca Google Bücher dupa cum am observat isi schimba criteriile si rezultatele cam cum ii convine...trebuie cautat poate in mai multe limbi...
Stiti cum se intra sa dea mai rezultate in multe limbi sau numai unele...
Aici sunt HACKER de calitate chemati..un pusti de 12 ani ar scoate si untul din aceste date...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland




Atrag atentia ca este bine sa reduceti sintagma de cautat la:

(Thomas de) Villa Hermani

sau la

(Thomas de) civitate Hermani...

Prostia este ca in text cuvantul mai apare si flexionat..deci nu numai la nominativ...

si pentru a va usura cautarea dau citatul asa cum apare intr-una (din mai multele:) referinte bibliografice din NET:

per Thomam septem castrensem de civitate Hermani ...
(de catre Thomas 7cetati-an-ul [transilvaneanul] din orasul (lui) Herman)

si poate ajungeti la pagina..si apoi stiti ce sa cautati mai precis...

Este vorba, clar, de Evul Mediu (TARZIU... dupa criteriile acceptate general-europene si nu cele inventate in ciulinii baraganului.)....

O sa fiti intr-adevar surprinsi...

Sper sa va ajunga...

Spor la Sherlock Holmes

29.09.2008,16:07 (la mine)..problema de fapt este bine cunoscuta la voi...Academia Republicii Populare Romine a publicat ceva in anul 1957 referitor la... mai tarziu a aparut oarece studiu colaborare un oarece Dragan cu austrieci... parca 1980...in care treaba este reluata..numai ca tocmai la VOI..deci la EL acasa nu se pomeneste nimic despre Thomas de civitate Hermani...asta m-a derutat si am crezut ca nu se stie nimic, deci eu descopar roata, dar asa sau altfel..chestia trebuie actualizata in constiinta voastra..la VOI si la EL acasa..indiferent de..chestiunea ramane senzationala...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland



Vreau sa va ajut...si va dau direct SURSELE ultra-vechi..deci nu chestii rumegate de altii..ci surse clare..originale..de unde puteti D-Voastra sa extrageti concluziile fara falsificari.
Aici aveti o prima sursa...
Daca va ganditi 5 minute va dati seama direct de ce este senzationala chestiunea...si totodata..de ce se cam tace asupra ei...
Puneti intrebari, cautati in Google Books (Bücher, Carti, Livres) si veti mai descoperi si alte surse...
Numai asa realizati ce importanta si senzationala este chestia...
Poate este mai interesant decat ce crasme ce preturi au....
ORICINE este im stare sa adune 2+2 ..oricine poate sa adune aceste date si sa ofere o sinteza...
Mai sunt destule surse ultravechi referitoare la acest subiect...si in alte limbi..de ex. franceza ,latina...de fapt aceste surse sunt importante..direct la sursa..nu ce povesteste tovarasul Dragan 1980 prin Austria..si aia o iau drept buna...si o publica asa.ca atare...

7castrensis=settecastrense...castrum (lat.)=cetate= 7cetati=Sieben-Bürgen=Vltrasiluana=Transilvania
deci septemcastrensis(lat.)=settecastrense(it.)=7cetati-an-ul= transilvaneanul.
Hermannstadt...trebuie sa traduc?



Spor la Sherlock Holmes

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 30.09.2008 08:50
Gasit si eu ce a-ti gasit dumneavoastra, adica urmatorul pasaj:
"..... ungarischer Abstammung: Thomas Septemcastrensis de Villa Hermanni (Tamas Erdelyi von Nagyszeben) 1472-1480 in Mantova ........."

Dintr-un pasaj de asta, intelegem ce vrem. Adica eu eram tentat sa inteleg ca Thomas asta e defapt un ungur din Nagyszeben, il cheama Tamas, si el a facut ceva in Mantova (sau Mantua, un oras in Italia).
Ne mai uitam putin prin pagina si mai gasim un indiciu: numele cartii este "Geschichte des Buchhandels in Ungarn: Bd. 3 ; Geschichte des Buchhandels in Ungarn" , adica mai pe romaneste "Istoria cartii in Ungaria" (sau ceva de genul ala, corectati-ma dc gresesc)

In plus, am mai gasit aici, o carte, titlul ei este: "The History of Printing in America":
http://books.google.com/books?id=66kOAA ... #PPA144,M1

La pagina 144 gasim:
"Mantua, Tho.Septemcastrensis & Socii 1472"

Deocamdata nu am apucat sa citesc cartea, poate mai scrie ceva de el pe acolo....

Oricum lucrurile sunt mai clare cel putin pentru mine.....si cu putin timp in plus, pot sa fie si mai clare. Eu inteleg ca acest Thomas din "Villa Hemani" a publicat o carte sau un ziar ceva, la Mantova, in 1472, sau intre 1472 - 1480. Poate gasim si ce a publicat :)

L.E. : Se pare ca am postat in acelasi timp :)

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 30.09.2008 09:17
Georg Schoenpflug von Gam wrote:6.

Georg Schoenpflug von Gam wrote:[quote="Georg Schoenpflug von Gam"]4.

[quote="iulian_m"]Va referiti la Thomas Altenberger ? :)



Hotarat nu...ar fi fost mult prea ieftin-inselator...
Personajul respectiv este pana acum complet necunoscut in Istoriografia LOCO...
Si profesia lui este tare ciudata pentru epoca..noi avem date mult mai tarziu despre oameni care practica asta..si atunci numai LOCO...
..dar altundeva?...
va ajut...gâga cu cartile lui este Google Bücher pe care-l folosesc eu...adica Google Books...Google livres...
De ce insist..ptr ca browserul general va trimite pe imasurile ignorantei...
Deci este importanta aceasta sintagma: [b]Thomas de Villa Hermani...
Si va spun..este ceva cu totul nou...si aproape... nu incredibil..dar surprinzator...As putea simplu sa reconstitui tot discursul si sa va servesc cu chestia pe tava..dar nu vreau..sunteti inteligenti si stiti cum se cauta o treaba..si cum se pun cap-la-cap lucrurile...Nu uitati sa cititi inca odata indicatiile mele pisaloage din postul 1...
Are de-a face cu...
Numai ca Google Bücher dupa cum am observat isi schimba criteriile si rezultatele cam cum ii convine...trebuie cautat poate in mai multe limbi...
Stiti cum se intra sa dea mai rezultate in multe limbi sau numai unele...
Aici sunt HACKER de calitate chemati..un pusti de 12 ani ar scoate si untul din aceste date...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland




Atrag atentia ca este bine sa reduceti sintagma de cautat la:

(Thomas de) Villa Hermani

sau la

(Thomas de) civitate Hermani...

Prostia este ca in text cuvantul mai apare si flexionat..deci nu numai la nominativ...

si pentru a va usura cautarea dau citatul asa cum apare intr-una (din mai multele:) referinte bibliografice din NET:

per Thomam septem castrensem de civitate Hermani ...
(de catre Thomas 7cetati-an-ul [transilvaneanul] din orasul (lui) Herman)

si poate ajungeti la pagina..si apoi stiti ce sa cautati mai precis...

Este vorba, clar, de Evul Mediu (TARZIU... dupa criteriile acceptate general-europene si nu cele inventate in ciulinii baraganului.)....

O sa fiti intr-adevar surprinsi...

Sper sa va ajunga...

Spor la Sherlock Holmes

29.09.2008,16:07 (la mine)..problema de fapt este bine cunoscuta la voi...Academia Republicii Populare Romine a publicat ceva in anul 1957 referitor la... mai tarziu a aparut oarece studiu colaborare un oarece Dragan cu austrieci... parca 1980...in care treaba este reluata..numai ca tocmai la VOI..deci la EL acasa nu se pomeneste nimic despre Thomas de civitate Hermani...asta m-a derutat si am crezut ca nu se stie nimic, deci eu descopar roata, dar asa sau altfel..chestia trebuie actualizata in constiinta voastra..la VOI si la EL acasa..indiferent de..chestiunea ramane senzationala...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland



Vreau sa va ajut...si va dau direct SURSELE ultra-vechi..deci nu chestii rumegate de altii..ci surse clare..originale..de unde puteti D-Voastra sa extrageti concluziile fara falsificari.
Aici aveti o prima sursa...
Daca va ganditi 5 minute va dati seama direct de ce este senzationala chestiunea...si totodata..de ce se cam tace asupra ei...
Puneti intrebari, cautati in Google Books (Bücher, Carti, Livres) si veti mai descoperi si alte surse...
Numai asa realizati ce importanta si senzationala este chestia...
Poate este mai interesant decat ce crasme ce preturi au....
ORICINE este im stare sa adune 2+2 ..oricine poate sa adune aceste date si sa ofere o sinteza...
Mai sunt destule surse ultravechi referitoare la acest subiect...si in alte limbi..de ex. franceza ,latina...de fapt aceste surse sunt importante..direct la sursa..nu ce povesteste tovarasul Dragan 1980 prin Austria..si aia o iau drept buna...si o publica asa.ca atare...

7castrensis=settecastrense...castrum (lat.)=cetate= 7cetati=Sieben-Bürgen=Vltrasiluana=Transilvania
deci septemcastrensis(lat.)=settecastrense(it.)=7cetati-an-ul= transilvaneanul.
Hermannstadt...trebuie sa traduc?



Spor la Sherlock Holmes

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland[/quote][/quote]

Ca a existat un Toma din Sibiu la Mantua care care se ocupa cu publicarea de cfarti sau de tiparirea acestora se stie de ceva timp. Informatia de ex. apare si in ziarul Tribuna prin anii `90 in paginile aranjate de Mircea oprisiu. Nu e o noutate. Din cate stiu acest Toma (Thomas, Tamas) ar fi plecat din Sibiu destul de tanar in Italia unde dupa un periplu ce a cuprins parca Venetia si Verona ajunge la Mantova unde se va ocupa cu administrarea tiparnitei.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 30.09.2008 09:29
Si uite asa incepem sa descoperim roata dupa ce au descoperit-o altii :D
Multumim razvan ;)

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.10.2008 16:16
10.

iulian_m wrote:Si uite asa incepem sa descoperim roata dupa ce au descoperit-o altii :D
Multumim razvan ;)


1.minunea cu descoperirea rotii , trebuie s-o recunoasteti, imi apartine..asa ca va rog sa ma citati si cand imi pun cenusa in cap..chiar daca sunt de fapt fariseu...
2. daca v-ati fi obosit macar sa citit ce v-am oferit poate va pica fisa...
3.Problema este nu de a descoperi roata...desi m-ar incanta..ci de a va ajuta sa fiti constienti de CULTURA ORASULUI si OAMENILOR...si de PRIORITATI...
V-am rugat sa fiti atenti la importanta actului..nu la fleacuri..si sa vi-l constientizati...
Tiparul abia fusese descoperit de vreo 30 ani...
Inca nu se tiparea prin toata Europa...Si in Italia...97% din mesterii tipografi provin din Germania...

Si un tip din Cibinium/Hermannstadt merge si raspandeste activ CULTURA prin EUROPA in inima CULTURII EUROPENE in ITALIA...
aici, pe aceasta carte e de jucat...Cibiniensis care le face cultura Europenilor...

Despre asta n-ati suflat nici-un cuvant...vi se pare normal...

Baieti , 1472...in Mantua..sunt INCUNABULE tiparite de acest Thomas din Hermannstadt/Cibinium/Nagyszeben/Sibiu...care, intre noi fie vorba...NU E UNGUR cum ar fi dorit cercetarea maghiara...e un SAS in REGATUL UNGAR..deci hai sa zicem...Cetatean Ungur, dar sas de nationalitate...

Cat despre roata descoperita, deci cu alte cuvinte..ce se publica despre si ce se stie prin lume , vorbesc de documentatia recenta..ce-am putut sa gasesc... tare mi se pare ca roata voastra este patrata...
O sa arat pe parcurs ce si unde..incepe cu minunea aceea de comunicare la Academia Republicii Populare Romine, 1957, unde se spune ca Thomas ar fi tiparit 1472 in Venetia...
In nici-un caz atunci ..atunci era in Mantua...si ma indoiesc ca ar fi fost vreodata in Venetia...imi lipseste biblografia. romaneasca..sa vad pe ce se bazeaza cand arunca astfel de zvonuri in lume..poate totusi au dreptate...dar hotarat NU 1472 Venetia...si poate Venetia deloc...
Altii, americanii il trimit sa tipareasca la Milano...nu prea era loc..erau prea multi..si in listele de Milano..tipografi..nu l-am gasit..Americanul... sau sursa lui confunda Milano cu Modena....De doua zile citesc sute de pagini cu listele tipografilor in Italia..am capul calendar...
Asa ca roata voastra pare a fi patrata rau...

V-as ruga sa-l contactati pe @chisi sa va dea Tribuna aceea..arhiva nu mai functioneaza in NET..sau sa-l sunati pe Seniorul Mircea Oprisiu....nu stiu ce minuni a scris Corneliu(s) Dima-Dragan...1980..era lector la Bucuresti...
Atat pana acum...
Poate colaboram...informati-ma ce gasiti..si eu va informez cu ce pot...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.10.2008 20:27
Daca as sti exact editia ziarului. dar il voi intreba pe M Oprisiu

Numele lui Toma Sibianu asta apare mentionat si in
"Clavis Typographorum Librariorumque Italiae, 1465-1600" gasibil pe Google books, sccira de Gedeon Borsa si pastrata la University of California, desigur.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.10.2008 08:39
chisi wrote:Daca as sti exact editia ziarului. dar il voi intreba pe M Oprisiu

Numele lui Toma Sibianu asta apare mentionat si in
"Clavis Typographorum Librariorumque Italiae, 1465-1600" gasibil pe Google books, sccira de Gedeon Borsa si pastrata la University of California, desigur.

Pai problema ar fi clara..dar tare mi se pare ca si numitul Dragan-nu-mai stiu- cum paste pe Imasurile Ignorantei..daca se bazeaza pe sursele dinainte...banuiesc ca si Seniorul Mircea Oprisiu se bazeaza pe Dragan....si atunci lantul slabiciunilor...dar banuiala e una..certitudinea e alta...si o sursa indirecta..americanii care confunda MODENA cu MILANO, prin 1987..deci DUPA Dragan...poate au greseala de la ei...gol in poarta proprie..poate de la Dragan...
Placinta cu Venetia in 1470-72 o lanseaza Onor.Acad. Rep.Populare Romine inca in 1957...
Cum cunosc eu treburile...zvonul devine stire si stirea DOCUMENT...vezi tot ce priveste Ist. Hermannstadt...si aici s-a adunat TOT ca sa fie chestia mai impunatoare...

Cartea lui Gedeon Borsa...BINE DAR E UNGUR!..e voie sa-l citezi?
A scris parca TREI VOLUME in Repertoriul-Concordanta al Incunabulelor din Italia...
Este cel mai complet repertoriu..asa ceva ...ramane cateva sute de ani ca referinta....
Dar...cei care ne invata cultura...cei din Indiile de Vest...l-au digitalizat..si nu-l dau in NET...si nu dau de el nicaieri asa deschis..sa citeasca tot poporul...
Si nici lucrarea lui Dragan...unde i-a prostit pe austrieci prin anii 80...n-o gasesc prin NET....
Am repertoriul italian complet..aparut in Italia..ce s-a tiparit in Italia pana la 1500..dar se rezuma la ce se GASESTE in ITALIA..din acestea...multe se gasesc in ALTE TARI...
Mai am unul francez...si mai am oarece..TOATE de sec XIX...pentru ca am observat...cele noi...sunt BUNE de ARUNCAT la GUNOI....exceptie acest Gedeon Borsa...DAR CARE-I UNGUR si SCRIE in LATINA..limba LOR....a papistasilor...si nu-l gasesc in NET liber...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 12.10.2008 14:32
Gedeon Borsa are carti de vanzare link aici

http://www.allbookstores.com/author/Gedeon_Borsa.html

sau mai e pe aici ceva

http://eprints.rclis.org/archive/00011346/

sau

http://www.amazon.co.uk/Clavis-Typograp ... 9630518066

unde e "unavailable"...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.10.2008 23:43
chisi wrote:Gedeon Borsa are carti de vanzare link aici

http://www.allbookstores.com/author/Gedeon_Borsa.html

sau mai e pe aici ceva

http://eprints.rclis.org/archive/00011346/

sau

http://www.amazon.co.uk/Clavis-Typograp ... 9630518066

unde e "unavailable"...


chisi multumesc foarte mult..sigur ca e bine sa stii..din pacate pentru mine lista este total inoperanta...desi am gasit undeva in ZVAB (tineti minte asta= ..centrala de anticariate)..acest Repertoriu (e in doua volume numai...) cu numai 120 EUR..merita cu ochii incihis..se vinde in general cu 160-180 EUR...nu póci ...pentru ca sa zic...clar..nu?...
Si pentru numai 3 mentiuni posibile..ca toata Italia o am intr-un repertoriu de pe la 1789....dar ies eu cumva la socoteala...
Acum am aflat din mica barfa de pe evz...ca lectorul, apoi conf. .Cornelius Dima-Dragan a fost impuscat de securistii lui din DIE prin Canada..parca Toronto...parca in anul 1991-1993...sa-i fie tarana un munte...
Asta explica si faptul ca singura lui lucrare mai dihai e tot aia cu Biblioteca Stolnicului Constantin Cantacuzino..de pe care trage in toate partile, cu x editii si traduceri..si recenzii si eSplicatii ...+ o comunicare asa in doru'lelii despre administratia moderna biblioteconomica...sarcina de serviciu ..facuta sigur de NEGRII de alaturi..si comunicarea-dezinformare facuta la Viena (centru de Serv Inf.Externe! de la DIE (Directia informatii Externe) cu referinta si la Thomas de Civitate Hermani...bineinteles traducand anacronic nume si localitate..si iese o chestie de nu intelegi nimic...tocmai in 1980..anul in care apare si lucrarea dusmanului generic secular.. Gedeon Borsa..UNGURUL...
O sa caut insa..sa pun in pagina tot ce s-a cam scris despre...si o sa va cruciti..daca o sa vedeti ce mult se abat una de la alta...mai ales lucrarile Secundar-Secundare..copia-copiei...mori..sa dai cu ele dupa caini..mai clare si precise sunt cele de pe la 1700 si ceva...
Dati-i link-ul Seniorului Mircea Oprisiu..sper ca s-a adaptat la era analfabetismului electronic..vorba lui Marshall McLuhan, Galaxia Gutenberg..ma ce gura spurcata o avut...

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests