SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

A vazut Cineva pe undeva Blazonul Pemfflinger?

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.10.2008 18:26
1.

In sfarsit am putut reconstitui cum arata Blazonul Pemfflinger...
Este ff vechi..la 1267 exista deja ...
De aceea este atat de simplu...
De fapt..doua dreptunghiuri mai alungite asezate in forma de treapta urcatoare...
Nici vorba sa-i treaca cuiva prin cap ca ar fi vorba de un blazon..e prea simplu..si SIGUR de aceea a fost TOTAL TRECUT CU VEDEREA...
Il stiam de mult de tot de ani de zile..dar ma bloca simplitatea lui si-l consideram neautentic sau o inventie...
Nu este asa..
Este autentic...
Si se pare ca si culorile le-am reconstituit...
Dar sigur in piatra apare numai ca o constructie geometrica..simpla..fara culori....
Deci dau aici din Albumul Siebmacher -Ungarn..Blazonul tatalui lui Marcus Pemfflinger, Johann...
Si dau restaurarea coloristica a Blazonului..executata de mine...

Pentru ca la 1854 s-a inlaturat de pe un stalp al Bisericii Evanghelice o Placa Memoriala cu initialele CMP Comes Marcus Pemfflinger..cu niste versuri latine...si cu Blazonul...
1860-70 nu se mai stia NIMIC despre..si se intrebau istoricii locali cum o fi aratat...

ASA arata:

L-a vazut cineva? La Primaria Veche ..Casa Armbruster/Lulay/Pem(p)fflinger, casa care i-a apartinut, la Talmaci..a avut o casa..sau la Bell/Bolya/Buia..avea mosie acolo..inainte de Haller-i...de obicei pe casa sau in biserica stau blazoanele numai asa...
A vazut cineva aceste doua dreptunghiuri? Daca da..va rog poza..aici..daca nu...deschideti va rog ochii in sensul acesta..adica..acum stiti ce inseamna...
Multumesc....

ca sa nu mai existe dubii..sunt Cavaleri Ur-Adel (Nobilime Stra-Veche)...documente de la 1267...
In Bavaria..unul dintre ultimii Pemflinger este Peter Pemflinger, cca 1453 apare pe lista de semnaturi la cedarea Nürnberg...
Mai avem un Pemflinger in Viena..Christoph..inca nu am putut verifica cand si din ce ramura...
In Ungaria Stephanus Pemflinger, fratele lui Marcus al nostru /tatal Johannes, 1492,1497 Judex Regii peste Buda/Ofen..1492 cumpara casa in Viena cu 1000 Guldeni Unguresti/ , deci Stephanus/István Pemflinger, Comes camerae, camerarius, este Baron peste Chychwa (Ciucea) si Kukelew (Küküllö)=Comitatul Tarnavelor...cel putin asa il numeste Imparatul Ferdinand intr-o scriere..si cred ca Imparatul stia mai bine decat istoricii loco...Mai avem un frate Sebastianus/Sebestyen ..si mai avem un fiu al lui Marcus, Johannes..Hanzyko...acesta se pare ca are urmasi..desi moare relativ tanar..

Reconstituirea culorilor trebuie luata sub rezerva...Poate exista de fapt alternanta CAMP-ROSU +DREPTUNGHIURI ARGINTII (albe)...

S-ar putea sa fie amandoua valabile..si atunci ..varianta de aici ..cea originala...

...iar varianta cu rosu si alb.. DACA a existat, atunci PROBABIL data de catre Imparatul Ferdinand..culorile rosu-argint sunt ale Austriei...la noua conferire de blazon si titlu..putea sa-i fi conferit aceste culori ..deci camp rosu ...dreptunghiuri (argintii=albe) (rezultate din ruperea benzii mediane alb-argintii (fascie) din Stema Austriei...si atunci poate il avem intr-o cheie-de-bolta in Biserica Sta. Margaretha in Medias...

Dar forma ramane...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 26.02.2011 10:12, edited 1 time in total.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.10.2008 20:14
La Primaria Veche sunt (cf cartii lui P. Bresliu), doar blazoanele Altembergerilor (el si ea), al lui Lulay si, spre Mitropoliei, insemnul de breasla al unui croitor.
Nu stiu in Ferula. daca i-o fi placa tombala acolo...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.01.2011 05:20
3.

chisi wrote:La Primaria Veche sunt (cf cartii lui P. Bresliu), doar blazoanele Altembergerilor (el si ea), al lui Lulay si, spre Mitropoliei, insemnul de breasla al unui croitor.
Nu stiu in Ferula. daca i-o fi placa tombala acolo...



...mda..il aveam sub ochi cateva sute de ani.. circula prin toata lumea...numai n-am stiut sa-l privim si sa-l deslusim corect....
Este pe Gulden-ul de aur batut de el in Cibinium/Hermannstadt..Aveti toate indicatiile acolo..

KLICK pe imagine(imagini), priviti , cititi si comparati...







Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.01.2011 17:02
4.

Manu propria:
Freiher Czimier Marcus Pemfflinger (Blazonul Baron Marcus Pemfflinger)
E semnatura lui autentica....Baron= a fost facut impreuna cu fratele lui Baron/Freiherr von Ziehau und Kökelburg (Imparatul Ferdinand).Ziehau/Ziechau=Ciceu....Kökelburg/Küküllövár=Cetatea-de- Balta)..a mai primit de la Imparatul Ferdinand si Cetatea Balvanyos...si altele..

KLICK pe imagine..se deschide mare:


in Istoria Transilvaniei portretul are nr. de nota 28..insa la deschiderea prin KLICK pe 28, surpriza: explicatia respectiva este data drept nota 29
o copiez exact, deoarece ne da data si imprejurarile:
29. Pempflinger Márk Pozsony, 1532, jul.9. Mayládhoz

si ...acum am descoperit, in aceeasi Istoria Transilvaniei (fr.) scoasa de Ungaria, mai avem o alta semnatura a lui Marcus Pemfflinger, de data asta fara nota si amanunte, dar el scrie iarasi in semnatura si Freiherr=baron:



Marcus Pemfflinger Freiherr
Marcus Pemfflinger Freiherr.jpg
(14.66 KiB) Not downloaded yet


Image


Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Last edited by Retras la cerere on 14.01.2011 01:58, edited 14 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.01.2011 17:11
5.

Portretul real al lui Marcus Pemflinger Ritter von Pemfling


portretul exista candva la una din casele care-i apartinusera, si anume cladirea care exista inainte de Casa Hermes,

Image


as presupune ca aici de fapt era zona lui mai intima..
personal consider ca aici era de fapt stapana initiala, sotia lui a doua,

Clara Thobiassy de Heczelsdorff
http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=4172

..cea care si ea avusese o casatorie anterioara cu Johannes Lulay de Lula,
care avusese la randul lui dintr-o casatorie anterioara cu Barbara von Bistricz un fiu,( tot Johannes Lulay de Lula, mai tarziu cetatean in Bistricz/Besztercze/Bistrita), care la randul ei fusese anterior casatorita
...circul e tot asa..fiecare are cel putin 2 soti sau sotii...si impletesc la funia de mosteniri...

in aceasta serie impletita de mosteniri intra si cealalta casa, mai cunoscuta de pe Pempflingergasse/Strada Pempflinger (Odobescu+Pasajul Scarilor),

Casa Altemberger/Proll/Lulay/Pemfflinger, deci fosta asa-zisa Primaria Veche (de fapt a 3.-a in ordine cronologica)





Am adaugat numai blazonul vechi al familiei si semnatura lui in inscriptia data mai sus Freiher Czimier Marcus Pemfflinger.

KLICK pe imagine sa devina mare:








Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests