SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Miscari alternative - marsul biciclistilor, duminica 26 oct.

Concerte, expozitii, evenimente sportive sau orice alta manifestare de care tu ai aflat spune-o si celor de langa tine.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 26.10.2008 17:38
si ultimele poze... ;) inapoi in piata mica
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 26.10.2008 17:41
cine vrea mai multe poze sa-mi dea un privat si ii trm pe mess. de asemenea daca mai are cineva poze il rog sa ia legatura cu mine.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 28.10.2008 09:18
Evenimentul a fost marcat ceva mai tarziu..de catre Sibianul Online..
De fapt ar fi meritat o promovare dura si masiva de tot in toate mediile..si cele centrale...
Este o luare de atitudine..si merita mult mai multa atentie...

Vorba mea..
Domnii merg numai cu bicicleta...Mercedes are tot tiganu'...

Gasiti aici articolul, mi l-a trimis D.-na Adela Mohanu, redactor-sef-adjunct:

http://www.sibianulonline.ro/sibiu/sibiul-este-si-al-biciclistilor-3382918


Sa speram ca prin oras se va circula NUMAI cu BICICLETA , cu TRAMWAY-ul sau pe jos...

Ar fi poate necesar sa comentati ACOLO la articol..fiecare comentariu POZITIV este de fapt o SEMNATURA pentru BICICLETA si SANATATE...

As fi de parere ca nu ajunge o propaganda ZILNICA CONTRA auto...ci trebuie si o PROPAGANDA ZILNICA PENTRU BICICLETA...in toate MEDIILE...


Pana si BICICLETA-TAXI exista in Metzingen, Schwabenland, patria Mercedes si Porsche prin excelenta...

PS. Sper ca recunoasteti ca Orasul Amsterdam este putin MAI MARE DECAT SIBIUL...

SI IN PRIVINTA CIVILIZATIEI OLANDEZE si NIVELULUI DE TRAI..cred ca nu mai trebuiesc comentarii...

Deci ORAS MARE...URIAS as spune si CIVILIZAT si AU BANI...
SI TOTUSI NU merg cu AUTO, ci cu BICICLETA...
SI PARCARILE AUTO SUNT mai rare si mai GOALE..in comparatie cu cele pentru BICICLETE..

DE FAPT OLANDEZII AU ZI-de-ZI CATE UN MARS AL BICICLISTILOR..si ceva mai masiv decat in Sibiu.....


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 28.10.2008 15:17
Herr G are dreptate...Mertan are tot tiganu'. Ar trebui cumva ca bicicleta sa devina ceva elitist, ca sa vrea si altii. Numai ce nu poti avea devine pretios. E o idee absurda, pentru ca bicicleta nu e scumpa cat un BMW, deci nu te poti da mare cu ea, insa e o strategie...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 28.10.2008 21:37
Problema e mai simpla. Autoritatile (si inclusiv presa) nu au sa incurajeze vreodata mersul pe bicicleta pentru ca:
- bicicleta merge pe baza de apa/suc, dulciuri, fructe care nu contin accize enorme, cum are benzina
- biciclistii nu platesc : impozit pe bicicleta, taxe de inmatriculare, roviniete, alte taxe de drum, bilet de parcare ... etc
- pretul unei biciclete este de obicei de cateva zeci de ori mai mic decat, al unei masini, deci si valoarea tva-ul e foarte mica

Cu alte cuvinte, nu prea au de unde sa scoata bani de la biciclisti, deci nu au nici un motiv sa miste vreun deget pentru ei.
Deocamdata romanul face ce i se spune sa faca... adica goleste germania de fier vechi si umple buzunarele statului si ale bisnitarilor

Poate ca totusi sibienii vor renunta la masini in momentul in care o sa aiba mertan si ultimul puradel............ sau nu :)
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 29.10.2008 12:17
Pe de alta parte mai multe biciclete inseamna mai putine masini, adica trafic mai usor, cheltuieli mai mici cu reparatii de drumuri, locuri de parcari, mai putina poluare, populatie mai sanatoasa, mai putine accidente, bani pe spitalizari, etc.
Chiar daca nu sunt taxate direct, beneficii exista cu duiumul...


Poate duceti vreunul ideea asta la primarie: alei asfaltate de-a lungul vailor din oras.

Prin SubArini poti ajunge usor din Valea Aurie in centru, la fel ar incuraja biciclistii o alee pe Valea Sapunului din Hipodrom 4 pana la Cibin, si de acolo alta pe malul Cibinului pana in Turnisor.
Ar fi o alternativa pentru mersul la servici sau la scoala de exemplu, ieftina si buna. Faci si miscare, nu pierzi vremea prin statii de autobuz, nici n-ai treaba cu traficul, cu cautatul de parcare.

Investitia nu e asa mare, poate fi construita pe bucati si nu toata deodata, si nici nu depinde de Bucuresti (vezi ridicola autostrada).

Ce parere aveti?
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 31.10.2008 07:00
in sibiu pistele de biciclete se fac prin parcuri, pe acolo unde normal nici nu prea ai nevoie de asa ceva ca doar nu trec masini/camioane sa dea peste tine si sa te injure in toate felurile ca-l incurci (si se face doar pentru ca impune ue o anumita distanta de pista de biciclete/cap de locuitor). nu cred ca vom vedea prea curand adevarate piste de biciclete, asa cum sunt in toata lumea civilizata.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 19.03.2009 20:20
Marşul bicicliştilor ediţia a doua

Sibiul pe bicicletă!

Clubul de Turism Montan „Amicii Munţilor”, organizează în data de 5 Aprilie 2009, pe străzile din Sibiu, a doua ediţie a marşului bicicliştilor.

Acţiunea care poartă numele de „Mişcări Alternative”, are ca scop promovarea bicicletei ca mijloc de transport ecologic, dar şi o alternativă la problemele cauzate de un trafic intens, şi este organizată cu sprijinul Primăriei Municipiului Sibiu.

Plecarea se va face la ora 14, din Piaţa Mică. Urmând ca traseul să continue: Turnul Sfatului – Str. Gheorghe Lazăr - B-dul Corneliu Coposu – Piaţa Unirii - Str. Vasile Milea – Str. Rahova – Bd. Mihai Viteazu – Calea Dumbrăvii - str Bahluiului – Str. Şcoala de Înot – Str. Justiţiei – B-dul Victoriei – Str. A. Şaguna – Str. Mitropoliei cu sosire în Piaţa Mică.

Cei interesaţi de această acţiune pot obţine informaţii suplimentare la numărul de telefon 0721 80 33 53 – Marian Bâtcău
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 25.03.2009 05:32
O sa ne incercam si noi norocul si pneul de la biticli, care acum e tare dezumflat si nu am pompa...Poate se va gasi prin piata cineva sa ma ajute. In rest, sper sa nu bata vantul prea tare, sa nu ploua si sa am suflu sa fac si eu tot traseul.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 26.03.2009 20:47
Ar trebui organizat lunar! Daca nu voi putea taman in 5 aprilie ce fac? astept un an?
Io-mi bag spilu` mai bine incerc sa ajung.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 27.03.2009 04:40
Si eu incerc sa particip, cati suntem de pe forum ? iulian, dream, gigel si eu ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 27.03.2009 04:54
daca totul ii ok vin si eu cu bicicleta lu vecinu , nam mai mers pe bicicleta de ani de zile :))
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 27.03.2009 05:38
ovisopa wrote:Si eu incerc sa particip, cati suntem de pe forum ? iulian, dream, gigel si eu ?


prezent si eu. doar nu puneam anuntul daca eram sofer inrait :) de fapt daca ar fi dupa mine as interzice complet masinile in oras (exagerez putin). totusi n-ar fi nimic rau daca ar ramane pentru circulatia in oras doar biciclete (de toate felurile si marimile), autobuze, si eventual taxi-uri. masinile pentru drumurile din afara orasului. si chiar si pentru asta exista alternativa trenului. pacat ca la noi conditiile sunt asa cum sunt (de la statii, vagoane la ce mai vreti voi).
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 30.03.2009 14:53
am inceput deja antrenamentul de saptamana trecuta; nitica alergatura, oleaca de footbal si o gramada de febra pe unde zic eu ca sunt muschii, dar trece. maine continui cu alergarea si footbal-ul, si daca nu-mi paradesc glezna din nou joi e ziua dedicata bicicletei. deci la mars voi fi apt.
pazea! ;))
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 30.03.2009 15:06
ovisopa wrote:Si eu incerc sa particip, cati suntem de pe forum ? iulian, dream, gigel si eu ?


Prezent.
PreviousNext

Return to Evenimente Sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron