SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Restauratori din Sibiu..ajutati la Daramarea Acestui Turn

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.05.2008 10:23
Rugam ajutati la daramarea acestui turn scotian... facut aiurea, din pietre puse una peste alta, fara mortar, acum vreo 2000 si ceva de anisori... numai voi sunteti in stare...Timpul, furtunile, cutremurele, oamenii...n-au reusit...

Deci va rugam puneti mana si-l restaurati de tot asa cum stiti voi...altfel NU DISPARE...

1.Este mult prea vechi...cam 400 i.d.Chr.

2.Nu este construit potrivit NORMELOR...nu are legatura de mortar sau Betonul nostru iubit...

3.Nu indeplineste normele noastre estetice cu lapte de mortar scurs pe pietre...

4.Nu cere restaurare din 10 in 10 ani asa cum fac lucrurile pe la noi.

5.Inca nu l-a restaurat nimeni...au considerat ca n-are nevoie..noi suntem de alta parere...Trebuie umblat la el..altfel nu dispare...

6. Si asa e strain...da-i in ma-sa...hai sa le facem pocinogul....

2xKLICK pe poza...
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 03.05.2008 20:06
2.

Aici incep sa vin cu exemple...de unde se vede ca penibilii aia din aproape Comuna Primitiva cu unelte inca de bronz si piatra nu aveau sa stie ca la Sibiu mesterii de cand masoara cu laserul l-au bagat pe celebrul BULA in Nivela-cu Bula-de-Aer si acesta-si face de cap..Sfoara cu plumb nu era corecta...linialul ..nici atat ...cea mai dreapta linie este una curva..(pardon, curba)...
Dar mesterii de Sighii au descoperit teserea panzei si caramizilor numai din URZEALA fara BATATURA....

Altfel nu-mi explic de unde alinierea sir-langa-sir de caramizi puse cap-la-cap...Nici-o lungime, nici-o latime, numai capete apar la aceste scari...Mai sunt unii care spun ca firele de-a lungul lipite cu aracet tin...vezi sireturile de pantofi...Pana cand?

Si ma intreb...daca ar fi lucrat fara mortar, ca primitivii aia de pe teritoriul actual al Scotiei? Nu erau scotieni pe atunci vorba pedagogului de iskola noua...ca unje' s' descoperit turcii pe atunci? Numa' mai tarzau, zac zau lu'Dumnezau dragutu'de el ...tare de mirare-ar hi ce-ar iesi..phuu ca fac poezioare de inimioara mioritica dusa pe pustii....

Deschideti si va minunati...si ziceti ca tine?
Ca si reparatiile din anii 60', de-o cazut tot Pasajul Scarilor si Zidul pe str. Ocnerilor...
Si tencuiala de acum 10 ani de la Tribunal parca..sau Prefectura? Am auzit ca acum cade din nou...
Si turnurile de pe Harteneck (Cetatii) au fost de mult reparate..anul trecut..acum trebuie sa repare ce-au reparat atunci...

2xKLICK pe poza si cautati sa intelegeti de ce-am tras linii si dreptunghiuri...mai drepte decat MESTERII....
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 04.05.2008 08:09, edited 4 times in total.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.05.2008 22:26
Mda... asa e, dar te intreb: ai fost prin Sibiu de cand s-o renovat? Au fost atunci greseli, eu din cate stiu s-au corectat si acuma arata bine... daca nu e asa... I'll eat my shorts!

Plus: Stai intr-un oras cu centru istoric... ia arunca o privire pe cladirile vechi, case de locuit in special si zi-mi cum is facute? Sa nu-mi spui ca-s cu precizie nemteasca!!!! Is facute de zici ca au construit pe noapte sau niste orbi s-au pus la ridicat case... daca dau de poze, o sa vada lumea la ce ma refer.

Muuulta critica, frate! Dar recunostinta ba! Of of, mai mai!
Enjoy the silence

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.10.2008 20:14
4.
V-am tot scris ca aici au lucrat baietii sanatos cu BETON...Sub zidul aparent au ermetizat totul cu bolovani bine legati cu beton..
Peretele nu mai respira...
La ploaie se aduna sus o punga mare de apa..care nu poate iesi ...
Dar la fel in fata..deci dincoace de zidul impermeabil cu beton...Umezeala nu are unde se trage...
Iar la ger...ghiciti ce se intampla cu apa inghetata si bolobvanii betonati?
Inteleptul cedeaza..zicea cineva...
Si aici inteleptul sunt caramizile de peste stratul beton-bolovani de impermeabilizare...
VOR CEDA...
Ca si in reparatia din anii 60'...n-au invatat nimic..si nu vor invata...

Un zid care a tinut sute de ani trebuie reparat din cauza reparaturii anterioare..tot la 10 ani acum...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 29.10.2008 20:49
2008
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 02.11.2008 17:31
Ce se vede superb este igrasia care ataca zidurile "noi" la fel ca pe cele vechi. Cat despre modul de restaurare,e ste complet aiurea.
Inteleg ca restaurezi ce e vechi, nu ca inlocuiesti cu ceva nou (ca pe restuld e strazi "reabilitate") de zici ca e decor de film de Buftea.
Insa trebuie sa si vezi.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 02.11.2008 18:01
...
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 07.12.2008 15:53
8.


Georg Schoenpflug von Gam wrote:4.
V-am tot scris ca aici au lucrat baietii sanatos cu BETON...Sub zidul aparent au ermetizat totul cu bolovani bine legati cu beton..
Peretele nu mai respira...
La ploaie se aduna sus o punga mare de apa..care nu poate iesi ...
Dar la fel in fata..deci dincoace de zidul impermeabil cu beton...Umezeala nu are unde se trage...
Iar la ger...ghiciti ce se intampla cu apa inghetata si bolobvanii betonati?
Inteleptul cedeaza..zicea cineva...
Si aici inteleptul sunt caramizile de peste stratul beton-bolovani de impermeabilizare...
VOR CEDA...
Ca si in reparatia din anii 60'...n-au invatat nimic..si nu vor invata...

Un zid care a tinut sute de ani trebuie reparat din cauza reparaturii anterioare..tot la 10 ani acum...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland



In sfarsit am gasit poza cu pricina...care acuza grav de tot...
Aici este chiar procesul de restaurare in plin mars betonistic.

Pe poza aveti niste cifre in rosu in casute albe...
Nu-s decat 4 la numar.

1. Au izolat zidul BOLOVANI SI BETON...aici se vede...betonul se imbiba cu apa ca un burete...si o pastreaza acolo..dedesupt, deci mai in adancime insa... se aduna punga de apa...la inghet apasa si plezneste tot...
Betonul datorita aciditatii atmosferei se mananca singur..nici nu are nevoie de ger...

Puteau sa puna linistit bolovani...dar CU MORTAR CLASIC..var stins si pastrat in groapa AFARA fie iarna cu ger, fie vara vreo 3 (trei) ani...var apoi amestecat cu nisip, putin praf de caramida si putin praf de carbune-de-lemn...n-ar fi avut moarte..ar fi tinut sute de ani mai departe...

2. Au acoperit frumos FACATURA sa nu se vada..cu perete aparent din CARAMIDA...care transpira incontinuu...PERETELE NU RESPIRA...si prin dilatarea si macinarea betonului dedesupt...+apasarea la ger..este mereu apasat INSPRE AFARA....

3. Caramida BUNA plina, 28/30x14/15x4/5 cm au inlaturat-o si au inlocuit-o cu altele.. caramida de fabrica...presata...a carei structura cristalina prin coacerea standard devine extrem de instabila..e si prea groasa fata de cea clasica...nu se coace armonios si egal pana in miez...

4.Caramida aceasta (gaurita) NU ARE CE SA CAUTE INTR-O STRUCTURA DE REZISTENTA...nici in interioarele de la Butoiul de Aur...pentru ca peretii modulari ai localului fac parte din structura de rezistenta..nu sunt numai ornamentali...Aceste caramizi cu striuri in lateral primesc mortar numai sus si jos..lateral ar trebui sa se tina in caneluri..striuri..daca sunt aranjate perfect...si se mananca..sunt friabile...si aduna apa ca naiba...sunt recomandate numai ca PERETI-DE-UMPLUTURA la constructiile cu rama de beton-armat...deci ca ca pereti de umplutura...NU CA STRUCTURI-DE-REZISTENTA si PORTANTE...Si caramida asta in sine este extrem de fragila..o iei in mana si ramai cu colturile in palma...


Si va mirati ca zidul este MEREU UMED?

Tot asa au reparat si in anii 60'..numai ca nu au betonat ...dar au bagat beton in mortarul de var...praf s-a facut totul...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 11.12.2008 15:15, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 09.12.2008 12:24
si care e solutia?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.12.2008 15:09
10.


tudor_X wrote:si care e solutia?


solutia era deja in text la posting 8...am subliniat-o si marit-o sa nu mai scape de sub ochii perspicaci (-te-ai pe ei de mesteri)....
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 12.12.2008 11:27
nu, nu... care ERA solutia stiu. Am terminat 2 fac. de restaurare.
Care zici tu ca ESTE solutia acum? Se mai poate face ceva?

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron